Яли ли сте слънчевка?

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
rscossworth
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Яну 02, 2013 12:21
Обратна връзка:

Яли ли сте слънчевка?

Мнение от rscossworth »

Ах този слънчак (някои го наричат слънчевка, други часовник, но аз си му викам слънчак). Това е може би една от най-недолюбваните риби в цяла България. Кой не ги е тръшкал в земята и не е скачал отгоре им, след като са му нагълтали кукичката чак до корема и се е налагало няколко минутна интервенция по вадене, включваща понякога доста брутални методи, като рязане на главата на слънчевката и други. Да, точно така. Слънчака е една много омразна риба. Но дали все пак не става за нещо?

След като дълги години съм живял с впечатлението (какво ти впечатление, то си е било жива заблуда), че слънчевката е просто една плевелна риба и нейното месо освен че няма никакви вкусови качества е направо негодно за консумация, реших все пак, ей така заради каузата, да опитам един слънчак. Да видя аджаба истина ли е, че тази проклета риба, часовника, не става за ядене. Дълго мислих и умувах, дали да пържа, дали да я пека или пък да я направя на кайма. В крайна сметка постъпих по следния начин. Взех слънчевката, която беше голяма около педя (добре де, по-малка беше от педя но ние рибарите ако не послъгваме от време на време няма да е интересно :) ), отрязах и главата, изрязах и гръбната перка (това е може би най-трудната част от цялото занятие по готвене на слънчак) и я сложих в едно канче със вряща вода. След като повря десетина минути, извадих слънчевката и изчистих костите (след като е повряла достатъчно костите падат направо самички). Цепнах е на две филета и я пуснах в тигана да се пържи. Ако щете ми вярвайте, останах доста изненадан от никак не лошите вкусови качества на този пържен слънчак. Следващият път като си хвана такава голяма слънчевка ще пробвам да си я приготвя но този път на скара.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от sharo1 »

:shock: :shock: :shock:
отрязах и главата, изрязах и гръбната перка (това е може би най-трудната част от цялото занятие по готвене на слънчак) и я сложих в едно канче със вряща вода. След като повря десетина минути, извадих слънчевката и изчистих костите (след като е повряла достатъчно костите падат направо самички). Цепнах е на две филета и я пуснах в тигана да се пържи. Ако щете ми вярвайте, останах доста изненадан от никак не лошите вкусови качества на този пържен слънчак.
Варене ,кости ,филета-как стават тези работи :roll:
манжда с грозде :lol: :lol: :lol:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Слънчевката е много вкусна риба, но у нас не нараства и има много кости. Ял съм препържени слънчаци, тогава се дъвчат с костите. А веднъж на един язовир до нас мангал ги ловеше целенасочено гол след гол. Реших, че си набавя стръв, но като преполови кофата не издържах и полюбопитствах. Бе, вика, знайш циганката кви кюфтета прави от тях, като ги смели два пъти. А ако има и малко сланинка да се омеша у тех, малееей.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от ivo Vratsa »

На кюфтенца са много добри :mrgreen: :D
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от k.stanchev »

Аз гледах по "Охота и рибалка" един руснак хвана 10 -15 броя изчистиги и после ги изпържиха и ги хапнана бяха около 10гр бройката.
Каза, че били много вкусни!!!
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от k.stanchev »

имах впредвид 100гр бройката
rscossworth
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Яну 02, 2013 12:21
Обратна връзка:

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от rscossworth »

То и аз се зачудих какви са тези риби по десет грама, те няма да могат да ми потопят и най-малката плувка.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Бай Иван »

Значи, слънчак от около размер на длан го сръвнявам с вкусовите качества, като тези на костура със съшия размер, даже го предпочитам. Пък за ловене да не говорим, набие ли ти плувката слънчак от 200 грама все едно вадиш шаран от половинка та даже и повече.
rscossworth
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Яну 02, 2013 12:21
Обратна връзка:

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от rscossworth »

Кефа от ваденето на голям слънчак наистина си заслужава, а съм чувал че рекорда е доста над 200 грама... :tup:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

rscossworth написа:Кефа от ваденето на голям слънчак наистина си заслужава, а съм чувал че рекорда е доста над 200 грама... :tup:
Е, в Щатите ги ловят по килограм и нагоре.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
rscossworth
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Яну 02, 2013 12:21
Обратна връзка:

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от rscossworth »

Хващал съм в щатите (Алабама) риба от рода Centrarchidae, ама не беше баш като нашите слънчевки. Като нашите не съм виждал другаде.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Pike »

ivo Vratsa написа:На кюфтенца са много добри :mrgreen: :D
И аз съм слушал легенди за тез кИфтета, казват че били страхотни :tup:
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Д.Граховски »

Като бяхме 11-12 годишни и като не хванехме каракуда на обяд почвахме слънчака по 3-4 кила на човек и вечер кат ярномелки, жули пържен слънчак. И не е лош дори и по-добре от каракуда бих казал ( не че тя е мерител за вкусови качества)
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Мунчо »

Ся мен ме дразни обстоятелството, че по такива елементарни начини се опитват да ме пренасочват към някакви сайтчета.
Иначе пържените слънчаци, ако са по-дебелшки, не са никак лоши. Да не кажа, че определено са доста приятни. И аз съм чувал за прочутите им деривати - кюфтетата, но нямам практически наблюдения.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”