Яли ли сте слънчевка?

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Д.Граховски написа:( не че тя е мерител за вкусови качества)
Хапни пържена едра каракуда от яз. Искър или Струма и ще ти се промени мнението. :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Д.Граховски »

babydoctor написа:
Д.Граховски написа:( не че тя е мерител за вкусови качества)
Хапни пържена едра каракуда от яз. Искър или Струма и ще ти се промени мнението. :D
От Струма що каракуда съм изял кат малък, та у фритюрник, та пържени у тиган, та на фурна, само суши от каракуда не съм ял :lol: ама от как ядох заргани на корем, речно нечем да погледнем :mrgreen:
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Мамка му, на мен пък зарганата не можа да ми хареса. Обичам ципура. Но да, прав си, почти 10 години не ям сладководно. А рибата на фритюрник си е гадост.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Д.Граховски »

babydoctor написа:Мамка му, на мен пък зарганата не можа да ми хареса. Обичам ципура. Но да, прав си, почти 10 години не ям сладководно. А рибата на фритюрник си е гадост.
Абе като се надрънкахме с домашарка дремеше ни на фритюрник ли е, сурова ли е :lol: Иначе заргана пържен и аз не го харесах, ама втория път го направих с пресни домати, белиш ги, режеш ги на дребно в йенска тенджера, блъскаш у фурната ( сол, подправки ) и като почне да се сгъстява зарганите нарязани на парчета на дребно ги мяташ при доматите и чакаш да станат. Става кат скумрия в доматен сос ама зарган и е чудно.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Д.Граховски написа:Става кат скумрия в доматен сос ама зарган и е чудно.
Хм...заинтригува ме, швзема да се пробам. Щото пържени стават на каиш.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Гжмъц
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 21:05
Местоположение: Bankia

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Гжмъц »

Последно!
Като нЕма риба и Слънчака "става"
:) , преди 30г. сме ги яли с приятели, стават, разбира се!
:)
--------------------------------------------------
РОДЕН ЗА РИБОЛОВ, ПРИНУДЕН ДА РАБОТИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Преди 30 години ги немаше и беха екзотика :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Todor »

Не док, първите ми риболвни излети са от преди 35-36г. и тогава със сигурност имаше слънчеви рибки.

Аз също съм ял и не споделям мнението, че имат много кости - абсолютно ок са си. След като го изпържиш, го разделяш на две и махаш гръбнака и ребрата - друго няма. Според мен вкусът е смесен между костур и червеноперка.
Много добре става и на чорба.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Е, аз съм по реките, да не говорим, че от 6-7 години мятам спининг само, та тия няма как да ги хвана, а и не взимам риба за ядене, освен ципура от МОЛ-а...Но, да, съгласен съм, страшно вкусна риба е, ако не те мързи да си я приготвищ. Писах веиднъж за скобара, тук е същото, светна ме един пациент още като млад лекар в Кюстендил - режеш с ножа през милиметър - два до гръбнака, после пържиш и го ядеш като кифла - кости яма.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от Д-р Флекс »

Яли ли сте слънчевка?

Не, и, надявам се, никога да не ... :shock:
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от кирил великий »

Яли ли сте слънчевка?

Да, а в САЩ е деликатес - най-много на тая се радват, а шарани не ядат :lol:

У нас проблемът е, че, намирайки се в остра конкуренция с костура, бабушката и др. в едни и същи ареали на разпространение, в едни и същи биологични ниши, не нараства достатъчно и дребнее /знам че всеки е хващал и по-големи от дланта, но това е частен случай/, а общо слънчакът, часовникът, царичката, както я наричат на различни места, дребнее.

Ако хванете големи поне колкото вътрешната част на дланта и по-големи, такива има в "Лобош" и имаше в "Мърчаево - Стотинката" преди да го източат и скапат, реже се главата с корема - ножът под 45 градуса, за да клъцне главата и коремчето /както е на схемата/.

Изображение

Рибката с измива с пръста отвътре /в розовия сектор на схемата/. Изрязват се перките с домакинска ножица. Изпържваш една купа слънчевки и хрупаш чипса. Преди като мезе за бира и бяло вино съм я ял, сега от една година пия само узо и мастика - махнах всичко друго даже и водката. И слънчаци не съм ял от три години, по липса на големи такива.

Слънчакът на вкус е същи костур, много по-чиста рибка от бабушки, каракудки и платички. Кости има несравнимо по-малко от горните. Въпросът е само, че дребнее и не си струва труда.
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
vyrhara
Мнения: 249
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 15:56

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от vyrhara »

Като за ситна пържена риба, може би отстъпва само на препържените в царевично брашънце беловарчета-
ако ги има с една 4- ка телескоп се хваща мезето гол след гол.
Аз ги ловя на 14- ка кукичка- нея вече не я гълтат и си се закачват нормално. :)

Риба като риба, братовчед на костура и много НАД бабушка и каракуда по вкусови качества.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Е, адаш, за дребно пържено преди беловара, върхара, белицата или квото там му викат, поставям кротушката. Особено ако преди пържене се накисне за 1-2 часа в бира. За такова мезе оставям блеснарката и хващам плувкарката. Ама я отнема, милата, не издържа на кислороден глад...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от naso »

Егати и чревоугодниците сте се сбрали тука :lol:
И как сте се покрили само. У рибарска среща, а :wink: :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Яли ли сте слънчевка?

Мнение от babydoctor »

Е, Насе, мечтиии... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”