Внимание,колеги...

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Внимание,колеги...

Мнение от Д-р Дулитъл »

Пускам тази тема,защото искам да напомня на забравилите-карбона е електропроводим...,а 20 киловолтовите далекопроводи покрай Огоста са ниско.
Надявам се колегата,който живее втори живот след срещата на карбоновото му болонезе с 20 кв далекопровод над Гложенския мост и се е разминал само с прогорени пети,ако чете този форум ,да сподели за пример с всички..
А и да ни покани на курбана за здраве догодина,защото от такава случка се измъкват живи,ама много,много малко хора...
Така,че риболова е удоволствие-но не е зле човек да вдигне глава от време на време от водата... :wink: !



Списък на потенциално опасните места:

Районът около АЕЦ-Козлодуй
Около град Мизия - устието на Скът и Огоста
Чепинци
Платеното на Негован



Темата е важна. Добавих списък на опасните места, който ще се актуализира.
Майстор Саки
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Преживял съм подобно нещо с много близък човек и знам, че е ужасна гледката и миризмата. За болките не мога да коментирам, но раните на краката и ръцете заздравяха след почти една година.

Според мен НЕК могат да предвидят някакви предпазни мерки, защото поне в Кюстендил са само 3 места опасни за риболовеца и има няколко смъртни случая :!: А колко лесно би могло да се ограничи достъпа на въдицата до жиците. Достатъчно е успоредно на жиците да се опънат от двете им страни някакви предпазни пръти в района на преминаване на риболовците, така че въдицата първо тях да удари, а не директно жиците. Елементарно е, но от НЕК едва ли им пука за това.

И още нещо. Никога не си мислете, че можете да се предпазите от всичко, колкото и да се пазите (в часност да избегнете жиците). Понякога съдбата ни поднася такива изненади, че се чудите после как не сте го предвидили, като е толкова елементарно. Аз в такива случаи казвам, че каквото му е писано на човек, това е.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Точно така, миналата година двама пича дадоха фира с карбон, а на подледен още толкова. То не знаеш и на комшията саксията, кога ще ти обрули куфалницата де ....Ако сам не се пазиш, кой да те пази? Сите пръти са ми от карбон... :wink:
KOZELA
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Мар 28, 2006 19:13
Местоположение: Русе

Само ще довя, че...

Мнение от KOZELA »

... с тези 20 к.волта даже преди карбона да е допрял проводника, може да прескочи ел. дъга. При влажен въздух дължината на дъгата може да е до 1 метър!!!
Аватар
Ивайло
Търговец
Мнения: 1434
Регистриран на: Нед Май 22, 2005 18:49
Местоположение: sofia

Мнение от Ивайло »

ТОВА НАСТИНА Е СЕРИОЗНО НЕКА ВИНИМАВАМЕ И НИЕ :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Иска ми се да ходя 6 дни в седмицата за риба.Луд ли сам незнам:)))
Аватар
kalinanimal
Мнения: 976
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 21:30
Местоположение: Младост 4 :)

Мнение от kalinanimal »

Я и аз като прясно повишен в МАЙСТОР :lol: 9 степен :lol: да си кажем мнението .

САНТИМЕТЪР НА КИЛОВОЛТ !!!

Значи при напрежение 20kv.(което е нормално за повечето далекопроводи , направено е с цел тока да е малък от там и загубите да са малки ) дъгата може да прехвърли на 1м. зависи от влажноста на въздуха !!!


Така , че не е нужно да допреш жиците , внимавайте !!!

В бачкането на ниската страна номиналното напрежение е 6КV.
Двама колеги вече опитаха поразяващия му ефект , кофти, грозна гледка .
Та дигайте глава от време на време , особено когата се местите от едно място на друго !!!
Графита демек карбона е перфектен проводник !!!
Добре дошли под шарената сянка .
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Мнение от Samuil »

Значи, ако правилно разбирам, върхът на въдицата /например при замахване/ ако е на повече от 1 метър от жиците, няма опасност, така ли?
“Live fast, die young and leave a beautiful corpse behind”. E.P.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Samuil написа:Значи, ако правилно разбирам, върхът на въдицата /например при замахване/ ако е на повече от 1 метър от жиците, няма опасност, така ли?
Тури за всеки случай 2-3 - пази се сам, да те пази и Господ.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Samuil написа:Значи, ако правилно разбирам, върхът на въдицата /например при замахване/ ако е на повече от 1 метър от жиците, няма опасност, така ли?
Има, може да предизвикаш волтова дъга. Опасно е и е желателно по-далечко от стълбовете да се лови. Дори стандартното 220 в е опасно от междуселските стълбове. Абе внимавайте...
KOP
Мнения: 730
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от KOP »

Днес в пресата има разказан такъв случай в Кюстендилско. Със 70% изгаряния е колегата, Бог да му е на помощ, дано да се оправи. За съжаление, от дописките не става ясно къде точно се е случило това. Може би във форума трябва да започнем да правим нещо като каталог на най-опасните места. Осъзнавам, че те са безкрайно много из цялата страна, но колкото можем...Все пак това може да спаси живота на някой, всеки ще ги прочете и ще има едно наум. Според мен, модераторите могат да помислят за една такава важна тема.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

KOP написа:Днес в пресата има разказан такъв случай в Кюстендилско. Със 70% изгаряния е колегата, Бог да му е на помощ, дано да се оправи. За съжаление, от дописките не става ясно къде точно се е случило това. Може би във форума трябва да започнем да правим нещо като каталог на най-опасните места. Осъзнавам, че те са безкрайно много из цялата страна, но колкото можем...Все пак това може да спаси живота на някой, всеки ще ги прочете и ще има едно наум. Според мен, модераторите могат да помислят за една такава важна тема.
Много добра идея. Подкерепям с две ръце.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
executor
Мнения: 555
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Местоположение: Варна
получил Браво: 3 пъти

Мнение от executor »

И аз срещнах нещо такова в днешния 24 часа...Май в Кюстендилско беше случая...Дано се отърве колегата :roll:
Stand and fight
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Идеята на КОР е интересна,но е трудна за изпълнение-около големите централи,особено района на АЕЦ е пълно с далекопроводи.
Още едно опасно място около Мизия-устието на Скът и Огоста-далекопровода е точно над най-удобното място за риболов и там е провиснал неприятно ниско-редовно от него висят монтажи за дъно.
Аватар
Karlo
Мнения: 136
Регистриран на: Съб Дек 03, 2005 0:26
Местоположение: Sofia

Мнение от Karlo »

На мен ми се случи подобно нещо. :!: Ловяхме укей,на Чепинци и спря едно от корабчетата,човекът ни каза че над главите ни течали 20 000 волта,а телескопите ни минаваха на около метър от жиците. Видял какво става и спря. :lol: ЖИВ ДА Е!!! Спаси ни от... изпичане.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Едно време, като ловяхме със стъклопласт и бамбуча-нямаше тия проблеми. Може би биофибрите и кевлара са алтернативата, па и карбона поскъпва... Спомням си как ме хвана ток, като невръстен риболовец заврял два молива в контакта.... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”