Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от Reptile »

Изказвам лични наблюдения - отнасящи се до директни телскопи и болонези....
1. Карбона не трябва да е МАТОВО черен или МАТОВО сив - трябва да има сребрист отенък - леко огледален, когато се гледа под ъгъл. Това показва ВИСОКО съдържание на въглерод - можете да погледнете срязан графит на твърд молив - така трябва да изглежда. Най-добре е да се погледне вътрешната страна на частите(2,3,4,5-та, защото най-дебелата обикновено има повече смоли от вътре), за да не ни подлъже лаковото покритие.
2. Спираловидните ленти, които създават специфична грапавост на повърхностите, трябва да са по-тесни и плътно навити, а не широки със забележимо разстояние между тях.
3. С леко стискане в края на най-дебелата част можем да установим до колко е твърд материала - ако поддава в ръцете ни - лошо, ако е 7-8м лека пръчка не може да няма леко поддаване, но трябва да е МИНИМАЛНО.
4. Усилванията в краищата на всяка част НЕ трябва да са силно изразени, освен ако пръчката не е за тежък риболов.
5. Добрите пръчки почти винаги имат ПРОМЕНЛИВ модул на карбона - първите няколко стави са от по-мек материал с цел да се предотвратят лесни чупения. Не е нормално един тънък връх да е от същия карбон както и дебелите, части, защото е ПРЕКАЛЕНО крехък......а неговата работа (на върха) е да се огъне и да предаде напрежението към по-деблите части. Променливият модул на карбона е забележим с ПРОСТО око - началните стави леко матово сивеят - погледнати под ъгъл - материалът не става сребрист а леко светло сивдо до СИВО-черен - в зависимост от използваните смоли.
Следващите точки са МНОГО важни........
6. След като сме разпънали пръчката я хващаме най-отзад и я задържаме в хоризонтално положение пред едното си око т.е виждаме колко ПРОВИСВА. Ако пръчката е със монтирано жило и е за ЛЕК риболов може провисването да е до 5см (8м телескоп например) но НЕ повече. Ако пръчката е подготвена за ластик - провисването почти НЕ трябва да съществува за пръчки от 6м, за 7,8 и 9м може да има до 2-5см отклонение от хоризонтала.
7. Когато разклатим пръчката РЯЗКО и без да я СТИСКАМЕ силно - изкривяванията не трябва да стигат до дебелите стави и трябва да се УСПОКОЯВАТ БЪРЗО.......а не да вибрира по 3 секунди.......
8. Най-важно е една ЛЕКА по наша преценка пръчка да не е много тънкостенна - т.е нейните добри характеристики на ПИПАНЕ да са постигнати с ИЗТЪНЯВАНЕ на материала т.е търси се лек и в същото време ПЛЪТЕМ материал........например за 7м телескоп за лек риболов - 1мм за дебелата част до 0.5мм за тънките части.....всичко това не трябва да надхвърля 250гр.

Това е - очаквам вашите мнения и най-вече ДОПЪЛНЕНИЯ.
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Веско »

Добре, ама ти това на коя пръчка го видя? :D Да не си взел нещо ново? :shock:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Reptile
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Яну 25, 2005 11:00
Риболов: На леко
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Reptile »

Може и да съм взел - съвсем наскоро беше :D
Ти ако имаш нещо да казваш, като допълнения или корекции - ПИШИ!
kali3896
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Юли 15, 2015 13:26
Риболов: Риболов на плувка
получил Браво: 1 път

Re: Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от kali3896 »

Повдигам доста стара тема за , да попитам по-разбиращите.Защо има разлика в карбона ,например на два директни телескопа?На единия карбона е по-сив и гладак и стои като матиран, а на другия е като лакиран черен и е по-грапав на пипане ?
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от Павел Иванов »

Писал съм го по друго питане преди време , ама и с питане относно цвета си е актуално :
... В случаят приемаме , че въглеродните нишки от които са направени "карбоновите" ни въдици са полимери извлечени като тръгнем от полиакрилонитрила та стигнем до целулози от типа на синтетична коприна или памук . В случаят тези прекурсори изобщо не трябва да ни разсейват по посока стареене , най-малкото защото крайният продукт си е въглерод . Като цяло понятието въглеродна ( карбонова ) нишка се определя такава която съдържа минимум 90% въглерод, получен чрез контролирана пиролиза на подходящи влакнести суровини . За да определим такава като "графитна" обаче въглеродното съдържание би трябвало да е равно или да надвишава 99% . От там натам вече качеството на самият карбонов плат се определя от според модулността му :

Ултра високомодулни (UHM – Ultra High Modulus), с модул над 450Gpa.

Високомодулни (HM – High Modulus), с модул между 350 – 450Gpa

Средномодулни (IM – Intemediate Modulus), с модул между 200 – 350Gpa

Нискомодулни с висока якост (HT – High Tensile), с модул, по-малък от 100Gpa, но с якост над 3Gpa.

Супер високоякостни (SHT – Super High Tensile), с якост над 4.5Gpa

Естествено , че не може да очакваш в евтина "карбонова" въдица в която самият графит може да се съдържа единствено в надписаният и с молив бранд да има високомодулен графит .

Другите показатели които определят качеството на карбоновият плат е температурата при която се изтегля нишката :

Тип I – високотемпературно обработени въглеродни нишки – (HHT – High Heat Treatment), където крайната температурна обработка е над 2000 °С и същите могат да бъдат определени като Високомодулни въглеродни нишки.

Тип II – среднотемпературно обработени въглеродни нишки – (IHT – Intermediate Heat Treatment), където крайната температурна обработка е около и малко над 1500 °С и могат да се определят като високоякостни въглеродни нишки.

Тип III - нискотемпературно обработени въглеродни нишки, където крайната температурна обработка не надвишава 1000 °С. Това са нискомодулни и нискоякостни въглеродни нишки.

Тук трябва да отметнем , че нискобюджетните "карбонови" геги са изтъкани основно от полиакрилонитрил който се изтегля при около 300°С и въпреки , че го именуват с гръмкото карбон от латинското Carboneum дало първата си буква на химичният символ С - въглерода , то те са много далеч от високотемпературните си събратя . Известно ни е , че основните въглероди имат различно отношение към температурата . Примерно ако диамант се нагрее до 1500°С се превръща в графит , но ако графит се обработи при 3000°С и високо налягане то се превръща в диамант . Демек колкото по-високомодулна и високотемпературно е изтеглена дадена нишка , толкова по-бърза и лека здрава карбонова въдица имаме като краен продукт ...
Та не ми е ясно какво би имал общо цвета при карбона / графита , освен евентуално каква боя е прибавил съответният бланкопроизводител :roll:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от Мунчо »

Павка, колегата сигурно по-скоро има предвид дали е полиран след обработка или е оставен в първичния си вид. Както е известно, при навиването върху съответния конус, карбоновия плат отгоре се пристяга пътно с полимерна лента, която в процеса на последващо печене се отпечатва под форма на спирални витки по повърхността му. Впоследствие, след като се махне този придържащ слой, който вече не е необходим, готовите в груб вид колена може да се полират, при което придобиват гладък и матов еднороден вид, или да се оставят релефни и лъскаво-прозрачни.
Е, сега имаме предвид въдици от по-приличен клас - по-надолу става дума за схоластика и някаква боя просто...


п.с. Ето тук съм написал едно време нещичко за карбоновите въдици. Дори и спинингови, основната идея би трябвало да е ясна, въпреки че сега към статУйката може да се добавят и още нещица...

http://www.fishing-tackle.bg/articles/s ... -rods.html
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
kali3896
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Юли 15, 2015 13:26
Риболов: Риболов на плувка
получил Браво: 1 път

Re: Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от kali3896 »

Ето за това ми е питането.
IMG_20161221_141737.jpg
IMG_20161221_141737.jpg (87.68 KiB) Преглеждано 4952 пъти
IMG_20161221_141906.jpg
IMG_20161221_141906.jpg (87.3 KiB) Преглеждано 4952 пъти
IMG_20161221_142101.jpg
IMG_20161221_142101.jpg (97.56 KiB) Преглеждано 4952 пъти
Двата директни са на една фирма.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от Мунчо »

А-а-а-а-а, тези надлъжни лентички(от въглероден материал, а по някои претенции - и от кевлар, арамид и прочие авангардни, свръхустойчиви на еластична деформация материали) уж придавали допълнителна здравина на бланките, като оставим настрана естетическия им ефект. При качествените продукти вероятно е така в някаква степен, а при другите - твърде е вероятно да добавят само излишно тегло. :D :wink:
Виждал съм и просто козметични геометрични вдлъбнатини по материала, явно направени в процеса на формоване, в търсене на някаква естетика и отличителност - оставям ги без коментар...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Как да разпознаваме качеството на карбона, когато купуваме?!

Мнение от taco »

На всички съфорУмници!
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!

Ето още нещо за карбоновите бланки и тяхното качество, така както го разбират в St. Croix.
Има голяма вероятност тази информация да ви е позната и се извинявам, ако се получи дублиране.
Файлът е на този адрес и изисква изтегляне, защото е в PDF формат: http://picbg.net/u/75694/61909/852043.pdf

Поздрави!
И нека светът, само с добро да ви среща!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”