Въдичка за микроджиг

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Публикувай отговор
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от yuri todorov »

A.S.H написа:Мисля си,че и едно сасаме 0.08 също не е за пренебрегване :roll:
По скоро не!
За въдици от ,,категорията,, на CALZANTE EX GOCAXS-732UL-S това влакно е неподходящо защото те имат доста малки водачи към върха и изискват наистина мнго тънък брейд, с реална издържливост до 6 -7 либри.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от fisher™ »

yuri todorov написа:
A.S.H написа:Мисля си,че и едно сасаме 0.08 също не е за пренебрегване :roll:
По скоро не!
За въдици от ,,категорията,, на CALZANTE EX GOCAXS-732UL-S това влакно е неподходящо защото те имат доста малки водачи към върха и изискват наистина мнго тънък брейд, с реална издържливост до 6 -7 либри.
Няма проблем с водачите и влакно с дебелината на сасаме 0.08. Въдицата допуска работа дори и с моно, включително до 0.165 мм., според производителя. На практика е проверявано и с по-дебело моно дори и кастинга не страда. Друг въпрос е целесъобразноста на подобно използване. Ако се търси бюджетен вариант, и сасамето и салмото са добро решение. За парите си дори отлично.
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

yuri todorov написа: Не е за пренебрегване и най-тънкия Fire Line Cristal.
Нямам наблюдение на въпросното влакно. Виждам, че в момента в Бг. Fireline Crystal 0.04/3.50kg; 110м. е на цена 22.00лв. Какво означава това? Влакното е старо или нещо друго?

А това: Sunline Super PE 0,6 не става ли? Четох, че било с диаметър 0,20мм.?! :roll:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от yuri todorov »

fisher™ написа:Няма проблем с водачите и влакно с дебелината на сасаме 0.08. Въдицата допуска работа дори и с моно, включително до 0.165 мм., според производителя. На практика е проверявано и с по-дебело моно дори и кастинга не страда. Друг въпрос е целесъобразноста на подобно използване. Ако се търси бюджетен вариант, и сасамето и салмото са добро решение. За парите си дори отлично.
Вече почти нямам ясен спомен какви точно са водачите на Калзанте-то, тъй като ги гледах миналата година. Но по аналогия с Финезите които имам, считам за напълно нецелесъобразно използването на дебели влакна, плетени или монофилни. Съгласи се, губи се смисъла.
Също така, силно се съмнявам че точно при този тип въдици дистанцията не би пострадала ако вместо 0.25 - 0.4 ефирен брейд, сложим 0.16 или 0.18 моно. Аз лично няма да пробвам.

Iso написа:Нямам наблюдение на въпросното влакно. Виждам, че в момента в Бг. Fireline Crystal 0.04/3.50kg; 110м. е на цена 22.00лв. Какво означава това? Влакното е старо или нещо друго?
А това: Sunline Super PE 0,6 не става ли? Четох, че било с диаметър 0,20мм.?! :roll:

Аз лично също нямам наблюдение върху Sunline Super PE 0,6 , затова няма да гадая. Колкото до Файера, много хубаво е че го има у нас. Ако ти допадне, решаваш дилемата.
Цената според мен не бива дате притеснява особено :wink:

Пропуснах да отбележа нещо интересно! Новия NanoFil на Berkley има ,,завладяваща,, визия и в диаметър 0.12 се представя много добре на живо. Интересен факт е че се предлага в различни диаметри като най-тънкия е :shock: 1 либра. Това просто не мога да си го представя как ще изгрежда. Цената му също е ,,завладяваща,, само 25 долара с доставката!

Поздрави !


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от fisher™ »

Iso написа:Sunline Super PE 0,6 не става ли? Четох, че било с диаметър 0,20мм.?! :roll:
Видимо е по-дебело и от салмото и от сасамето, но и 0.20 не е. :) За микроджиг е дебелшко обаче, първо ще ти влияе на играта на примамката, второ ще ти "тежи" на върха, и като резултат ще ти намалява и тактилната и зрителната чувствителност. Дотолкова, че солида става ненужен. Не дай боже и да подухне ветрец :) Твърде много копромиси. :wink: Иначе може :mrgreen: В теста си. :D
yuri todorov написа: Вече почти нямам ясен спомен какви точно са водачите на Калзанте-то, тъй като ги гледах миналата година. Но по аналогия с Финезите които имам, считам за напълно нецелесъобразно използването на дебели влакна, плетени или монофилни. Съгласи се, губи се смисъла.
Също така, силно се съмнявам че точно при този тип въдици дистанцията не би пострадала ако вместо 0.25 - 0.4 ефирен брейд, сложим 0.16 или 0.18 моно.
Бих казал, че ранингите са абсолютно стандартен размер за производителя и типа въдица. Аз едва ли мога да бъда заподозрян в любов към дебелите влакна, просто уточнявам, че се допуска. По принцип, микроджиг и моно не ги виждам в един впряг. Дори и към ФК имам резерви, като основна линия, по ред причини. Въпреки всичките му плюсове, радоста от кълването не е същата, за това и ползвам ФК като лидер само. А и теглото му на дистанция играе лоши услуги. Възела също си минава през ранингите, не съвсем безпрепятствено естествено. :wink:
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
Аватар
A.S.H
Мнения: 1022
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 13:53
Местоположение: Русе
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от A.S.H »

yuri todorov написа:
A.S.H написа:Мисля си,че и едно сасаме 0.08 също не е за пренебрегване :roll:
По скоро не!
За въдици от ,,категорията,, на CALZANTE EX GOCAXS-732UL-S това влакно е неподходящо защото те имат доста малки водачи към върха и изискват наистина мнго тънък брейд, с реална издържливост до 6 -7 либри.
Споменах го защото съм го ползвал и според мен наистина е много тънък и е с реална издръжливост около 3 либри(това по направен от мен непретенциозен тест :wink: )Не на последно място за мен е и факта,че е леснодостъпен т.е. има го и в БГ.
Това ми бяха мотивите да го посоча,но честно казано не съм съвсем наясно дали би свършил работа :roll:
FISHAHOLIC!

Fishseeker... here fishy, fishy!

Feed your soul, release the fish!
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

Днес се поразходих тук там и споделям какво видях:
Fireline Crystal 0.08 - най-тънкото в метална кутия, цена 21,90лв. наложи се да си плюнча пръстите, за да го видя дали се усуква. Самия продавач ми каза че е плоско и не отговаря на диаметъра си. Според мен става за подвързване на книги и учебници. Поне това което видях.
Същият продавач ми прапоръча Sasame SAMULINE 0,04; 100м. за 40лв. Влакното е наистина тънко, но преди време ползвах такова 0,12 и на третия риболов влакното се късаше с минимални усилия все едно бе ползвано дълго време. Знам, че в най-добрия случай Сасамето трудно изкарва един сезон, или греша?!
Наличното Salmo ELITE BRAID 0,11 пише, че отговаря на 9,5lb. (4,35кг.) и най-вероятно не отговяря на обявения диаметър в мм.

Извода за мен е монофил с ниска разстежимост до закупуване на подходящо плетено влакно.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от maznislav »

Имам 2 те влакна SASAME 0.04 и SUNLINE Super PE 6lb ( #06) ...
АМи мога да кажа , че нямат осезаема разлика в дебелините и 2 -те стават за МДЖ :)
За цената си SUNLINE Super PE 6lb от 150 м е прекрасен избор и въобще не виждам какво му е дебелото за джиг специално :)
Утре ще е байното кръщение на джиговата пръчка на Копринка и смятам да ползвам точно SUNLINE -a :) и ще напиша впечатленията си.
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

maznislav написа:Имам 2 те влакна SASAME 0.04 и SUNLINE Super PE 6lb ( #06) ...
АМи мога да кажа , че нямат осезаема разлика в дебелините и 2 -те стават за МДЖ :)
Вальо, колко издържат на възел, тествал ли си ги?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от yuri todorov »

Iso написа:Днес се поразходих тук там и споделям какво видях:
Fireline Crystal 0.08 - най-тънкото в метална кутия, цена 21,90лв. наложи се да си плюнча пръстите, за да го видя дали се усуква. Самия продавач ми каза че е плоско и не отговаря на диаметъра си. Според мен става за подвързване на книги и учебници. Поне това което видях.
Същият продавач ми прапоръча Sasame SAMULINE 0,04; 100м. за 40лв. Влакното е наистина тънко, но преди време ползвах такова 0,12 и на третия риболов влакното се късаше с минимални усилия все едно бе ползвано дълго време. Знам, че в най-добрия случай Сасамето трудно изкарва един сезон, или греша?!
Наличното Salmo ELITE BRAID 0,11 пише, че отговаря на 9,5lb. (4,35кг.) и най-вероятно не отговяря на обявения диаметър в мм.

Извода за мен е монофил с ниска разстежимост до закупуване на подходящо плетено влакно.
Явно си попаднал на Файер който е ,,специално,, произведен за нашия пазар :lol:

Това за монофила с ниска растежимост изглежда интересно, въпреки че - кой в същност е този монофил ? Ако останеш на този вариант и решиш да го пробваш, може и да е интересно да споделиш някакви впечатления !

Поздрави!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

За пробата ще пробвам и ще споделя впечатленията си. Навих "Онда" 0,14мм. Четох някъде, че Руснаци и Украинци при тегав риболов ползват монофил 0,10-0,12мм. за микроджиг. Напълно логично, че при микроджиг може да се ползва и монофил понеже дистанциите не са големи, поне аз ловя на близки дистанции до около 20м. Мисля, че в този случай разтегливостта на монофила не е толкова от значение по важна е чувствителността при кълване, а това ще е задачата на специализираната въдичка за микроджиг. Убеден съм, че чувствителността с плетено влакно ще е по-добра, но ако с моното се хващат рибки и има емоции ще е супер.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от maznislav »

Iso написа: Вальо, колко издържат на възел, тествал ли си ги?
От мойте наблюдения върху 2 -те влакна мога да заключа ,че Сасаме -то е прекрасно влакно докато е ново и докато не завъртиш с него каквато и да е въртяща блесна ....
Старее доста бързо и след около 4 месеца почва осезаемо да му се сменя цвета.
За здравина на възел .... ами аз използвам с него 5 лб FC около 60 - 80 см за повод и до сега не ми се е случвало да ми се скъса плетеното ,а колкото до това колко издържа - аз го ползвам за дребни примамки и съответно не големи риби и не съм забелязал да има проблеми с ваденето.
SUNLINE -a има сходна дебелина , но не променя свойте качества и цвят и издръжливостта му е около 2 -пъти тази на Сасамето (0.04). Кастингът с него е страхотен и усещането е добро. Все пак и при него проблема с въртящите блесни си остава :(
За МДЖ съм ползвал и 2 -те миналата година и имам спомени , че с сасаме -то имах по-добро усещане с глави до 2,5 грама на голяма дълбочина ( трябва да се отчете , че бях със SAKURA TRINIS )
Вчера ползвах за пръв път типично джиговата си гега DRADON 3 - 18 gr точно със SUNLINE -a и усещането беше добро макар да съм отвикнал да работя с дълги геги :( и ще иска напасване.
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от Iso »

Днес лових с мотофил 0,14 с калзантето. Мога да кажа, че кастинга е много добър с дгжиг главичка 1гр. - официално (за толкова ми я продадоха). Имах две кълванета, като при първото засякох костурче, което се откачи в краката ми. Сигурно му скъсах устната при повторната подсечка, която направих. Второто кълване бе на щучка, която се откачи след като я водих няколко метра и я виждах, защото бе на плиткото. Знам, че джиг сезона не е настъпил, но пусти мерак! :wink: За монофил "Онда" мога да кажа, че няма дразнеща памет, но чувствителността не е като с плетеняк. Има разтежимост в рамките на поносимото, но определено има монофили с ниска розстежимост.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от fori »

Това със засичането е проблем. Особено ако минеш на читави мдж плетеняци, където основният проблем е да се научиш да не засичаш. Междудругото сезона на микроджига е целогодишен, така че ич не се притеснявай :-)
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
jorasimo
Мнения: 237
Регистриран на: Вто Фев 23, 2010 21:41
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Re: Въдичка за микроджиг

Мнение от jorasimo »

Iso написа:Благодаря, спести ми едно ходене до Полша.
Сега ме интересува продава ли се в Бг. SALMO Elite Micro Jig 210см. Ако някой го е виждал, пипал (тръскал) или ползвал моля, да даде някаква информация.
Знам че тази дилема приключи одавна, защото се сдоби с доста класна въдица но......
Преди няколко дни минах през един от магазините на Калоян и попитах за SALMO Elite Micro Jig 210см дали няма да внасят защото на саита не фигурира изобщо. Оказа се че имат една броика и липсата в саита е пропуск :wink: Та не се стърпях и я заръчах да ми я изтеглят :mrgreen: В събота я взех, стори ми се доста по-добре като строи от тази на 2,4м. дръжката е на границата като дължина (според моя критерии, допадат ми къси дръжки, към по-дългите имам непоносимост :roll: ) водачите ми се струват малце големшки на въха дето е жилото, ама за там ще мога да кажа повече като я тествам (за което нямам търпение, ама и време няма пък и много студ тия дни :? ) Та като я пробвам в боя пак ще пиша :wink:
п.п. Казаха че пак ще има напролет в този размер :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”