Колебания в избора на "джиг" пръчка

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Колебания в избора на "джиг" пръчка

Мнение от Николай Ангелов »

Весели Коледни и Новогодишни празници. Нека 2015 да бъде година, която да се запомни с усмивки.
Сега за избора на спининг въдица - необходима ми е такава за риболов на костур със силиконови примамки основно на яз. "Огняново". Имам навика няколко пъти в годината да обхождам водоема ту от северната (малко условно) страна, ту от южната. Разходките ги съчетавам и с риболов на изкуствени примамки. С блесни имам някакъв успех, но ми се ще да опитам и с "джиг" метод. Теоретичните ми познания и беглият ми опит са достатъчни единствено да определя размер на силиконките и тегло на главите, които евентуално биха ми свършили работа. Изборът го свих съответно до 2-3" и 4-8 гр. От тук нататък започват колебанията ми относно дължината и изхвърлящата тежест на пръчката. Допитах се до собственици на няколко модела, попаднали в полезрението ми, но това доведе до още по-голямо колебание (естествено, осъзнавам и риска от тоталното ми объркване с пускането на тази тема, но повече се надявам на ползата от нея). От досегашните си излети съм забелязал, че костурът (с масовият размер) се държи както на педи от брега (в стръмните участъци), така и на достатъчно голямо разстояние, което понякога дори не успявам да достигна със сегашната ми двуметрова пръчка (която започва да "работи" с тежести над петте грама), с блесна "Mepss" N-3 и монофилно влакно 0,14.
От написаното до тук следва, че с въдицата трябва да достигам без особени усилия около 20-25 метра и с най-леките оловни глави. Предпочитам монофил, като най-вероятно ще е с диаметър 0,18 мм за да се справя и с по-упоритите водорасли. Спрях се на наколко пръчки с дължина от 2,10 до 2,45 м. По-голяма дължина не мисля че ще ми е удобна, имайки предвид от една страна непрекъснатото ми придвижване по брега, а от друга - баланса и строя. Както ще видите от линковете, цените са до към 125 лева. Повече не ми се дават на този начален етап, а и излетите ще са по-малко от 10 на година.
Колебая се между тези модели:
- EXCEED SPINNING 2S 2,10 m /3-10 gr/, който вече е изчерпан и ще го намеря трудно, а и дължината не е от най-удачните, но за сметка на това съотношението цена - качество ме устройва напълно;
- Pezon et Michel Hiker Micro Chek 2,40 m /3-15 gr/;
- CORMORAN LEIGO 225 2,25m /3-15 gr/;
- Dragon Express Spinn 2,45 m /4-20 gr/;
- Okuma Black Rock 2,45 m /5-25 gr/, като тук изхвърлящата тежест е най-голяма, но пък прочетох доста добри отзиви за чувствителността на бланката в чужди форуми;
- Okuma Inspira Jig 2,30 m /6-21 gr/.
Всеки съвет ще ми е от полза.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Колебания в избора на "джиг" пръчка

Мнение от sharo1 »

Серта го има тук

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Se ... D-S2-a8974

Инъче Okuma Black Rock 2,45 m /5-25 gr/,наистина е най доброто от посочените
че и другата Okuma Inspira Jig 2,30 m /6-21 gr/. не е лоша
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Колебания в избора на "джиг" пръчка

Мнение от gergi762 »

За по-добра чуствителност,използвай плетено влакно 0,8-1 по японската номерация,което е пак около 0,18
Testis unos, Testis nullus
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Колебания в избора на "джиг" пръчка

Мнение от blader2 »

Аз бих свалил грамажа на 1-9гр, до макс компромис нещо от рода 2-15гр и дължина 2.1-2.4м. Поне за мен лично там това е подходящата въдица за тази цел. Глави над 8гр не съм ползвал никога масовия случай поне при мен е 2 до 6 грама глави.
За марки и модели има пребогат избор а и споменатите от теб не съм ги пробвал. Успех!
http://www.starividri.org/

Спининг клуб "Абичи"

Спининг, Тенис и Сноуборд
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Колебания в избора на "джиг" пръчка

Мнение от Мунчо »

Парти пипъл, колегата казва следното:
Николай Ангелов написа:... Изборът го свих съответно до 2-3" и 4-8 гр...
В тази връзка къде го пращате на тестИСИ 5-25 грама и влакна с индекс 1? За подобни примамки пряко сили му трябва нещо от сорта 2-10 до 3-15 грама и влакно 0.6. С подобни примамки така или иначе не е сериозно да се търси особена дистанция по обективни причини и в тази връзка една дължина на пръчката 2.13 - 2.40 метра при по-"прибрана" ръкохватка е оптимална. Виждал съм споменатия "Пезон и Мишел" и бих казал, че е една прилична пръчка за упоменатите цели. Ако колегата си го вземе на 2.40 примерно, ще разполага с една разполага с нормален инструмент за риболов за лек джиг, отчтайки и масата на силикона, при това разполагайки с известен резерв. "Ексийда" също е интересен, но е по-късичък за някои ситуации(независимо, че риболова така или иначе се развива наблизо), а освен това е по-мек.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Колебания в избора на "джиг" пръчка

Мнение от sleepwalker »

Не знам при тези модели дали посочения тест ще отговаря на реалния и дали пример 2-15 няма да е 5-20, което ще затрудни риболова с малките глави. Доскоро лових с едно ексийдче от старите на 1.8 м с тест 1-5, но с което спокойно си хвърлях и глави от 6 грама (които плюс примамката отиват и до 8 сумарно), та...Иначе за Окумите и аз съм чувал добри отзиви, но не съм ловил с такива.
Колега, по-горе хубаво са те посъветвали - вземи едно плетено на 0.6 размер, според мене не ти трябва повече за костур. Все пак щом ще ловиш и с 2-3 грама глави, ти трябва и тънко влакно за достигане на сносни дистанции и чувствителност (малките глави няма да успяват да ти изпънат по-дебелия конец, което ще ти понижи чувствителността). Пък с 0.6 си имаш достатъчно здравина и при удар от по-сериозна риба. Говорим разбира се за реални диаметри, а не за посочени на опаковката. ;) Щото във всеки рибарски магазин можеш да се сдобиеш с плетеняк за 20 лв. с претенции за 0.10 мм, който реално уставно си прехвърля 0.22 мм примерно. ;)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”