Въдица за джиг

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдица за джиг

Мнение от Мунчо »

Колега, погледни пръчките на "ПАнтун 21"/Гад или евентуално за по-малко парички "БЛек Шедоу" на "Филстар"...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Djambaza
Мнения: 175
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 22:49
Риболов: Спининг,Джиг,Кльонк
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от Djambaza »

Мунчо написа:Колега, погледни пръчките на "ПАнтун 21"/Гад или евентуално за по-малко парички "БЛек Шедоу" на "Филстар"...
Супер предложения ,но колегата беше писал ,че бюджета му е околко 120 ,130 лв.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдица за джиг

Мнение от Мунчо »

Вярно, който чете през пръсти - пише глупости... :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Djambaza
Мнения: 175
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 22:49
Риболов: Спининг,Джиг,Кльонк
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от Djambaza »

Мунчо написа:Вярно, който чете през пръсти - пише глупости... :lol:
А то не са много глупости ,ако се замислиш по-добре да изчакаш 1, 2 месеца да отделиш + 100,150 лв и да си вземеш нещо среден клас ,което ще те изкефи х2 спрямо някой колец за 100лв :tup:
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от The_river »

И от мен получава един глас Блек Рока и отговаря на всички те ти изисквания. На 2.70 см Драган Милениум Пайк е прилична въдица за парите си, но не те устройва дължината. Ако разшириш бюджета наистина има доста "бижута". Успех при избора
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
krisha
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:46
дал Браво: 1 път

Re: Въдица за джиг

Мнение от krisha »

Благодаря на всички за отделеното време и споделените мнения, насоки и препоръки.

Okuma Black Rock отпада, защото е с параболичен строй( споделено от колега,притежател на такава).

Блек Шедоу е доста над бюджета ми- иначе съм я забелязал, след четени др.коментари във форума.
Гад-овете- Gad Fair i Gad Gancho- не открих варианти на 2,40м. Gancho-то ако се не лъжа, беше също над 200лв.?

Никой няма ли впечатления от:
- Cormoran Laajoki 2,40, 6-28gr.
- Favorite Extreme EXTS802L 2,40, 5-28gr.( тази в бг е-магазин не я откривам)
Питам за преки впечатления, защото ме притесняват горните граници на теста дали е реален. Абе, ако някой я е тръскал поне....ако пък е ловил- супер.
А как ви се струват- Daiwa Infinity-Q 2,60, 5-20gr. ; Pezon&Michel INVITATION REACTION VORTEX 2,40, 7-21gr.???

Очаквам още и други мнения и препоръки.
Поздрави!
plamenivanov
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 02, 2012 17:10
Риболов: spining
Местоположение: Варна
дал Браво: 273 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от plamenivanov »

Здрасти колега,за известно време лових с фаворита,хубава въдичка за цената си.Обади се във видракс там би трябвало да я има, или могат да ти я доставят .Успех
krisha
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:46
дал Браво: 1 път

Re: Въдица за джиг

Мнение от krisha »

Здравей plamenivanov ,
Благодаря за инфото. Видракс я нямат в сайта си, но ще звънна да ги питам за цена и доставка. А би ли казал нещо повече за нея:
За какъв риболов си я ползвал?
С какви примамки си работил и се справя/несправя добре?
Реален ли е обявеният тест по примамки?
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от koriolan »

Здравей,
ето ти още едно предложение, влизащо в бюджета ти - Infinite Leisure Bass, модел NBBF802M (цък). Определено е по-бърза и по-удачна за джиг от брега, в сравнение с Окума Блек рок (според мен, поне). Нямах възможност да я тествам с всички възможни примамки, като и с двете не съм слизал под 6 гр. (5 гр. глава + силикон). Горната граница - глава 15 гр. + силикон, т.е. в зависимост от силикона - макс около 20 гр. Инфинитито се балансира чудесно с макари 250-300 г. Това което не ми допадна - имитация на корк на дръжката, бланката е лакирана частично (вижда се на снимката в линка докъде е лака) и някак си въдицата е с по-изразен конус, съответно - изглежда по-груба, сравнена с Блек рока, която идва някак си по-елегантна. Предимствата на Инфинитито са в по-бързата бланка и поне за мен - по-висока чуствителност със силиконови примамки от брега. Със сигурност има и по-добри въдици, от двете за които говоря, но за тези пари - толкова :)

Поздрави,
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдица за джиг

Мнение от promarine »

koriolan написа:... - Infinite Leisure Bass, модел NBBF802M (цък). Определено е по-бърза и по-удачна за джиг от брега, в сравнение с Окума Блек рок (според мен, поне). ... което не ми допадна - имитация на корк на дръжката, ....
Здравей колега,

Не ми стана ясно, кой от двата модела описваш - Noeby "Infinite Bass" или "Leisure Bass". Няма модел "Infinite Leisure" /това са две отделни пръчки в доста различни ценови сегменти/.
Също така ми е странно за каква имитация на корк споменаваш :shock: , като и двата модела са с дръжки от естествен корк, при това дръжката на Infinite е от възможно най-чистия и висококачествен натурален португалски корк. Може би заради липсата на дефекти и грапавости ти се струва, че не може да е истински корк :wink: .
....
www.plodex.eu
....
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от koriolan »

Извинявам се, за Leisure Bass иде реч, моя е грешката при посочване на моделите. :oops:
А относно корка - утре на светло ще се опитам да снимам, за да видите - доста странно изглежда - точно на мястото където свършва пластмасата /или каквото е там/ и започва "корка" се вижда жълтеникъв, гладък материал и над него с дебелина около 1 мм. ивица с цвят на корк... Именно това, ме кара да мисля, че имитация на корк.

Поздрави,
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Въдица за джиг

Мнение от koriolan »

Ето и снимките, за да не съм съвсем голословен. Предварително се извинявам за качеството, но с тАлафоня - толкова.

Изображение

Изображение

Това на снимката (корка ;)) е нещото, което чисто визуално не ми допадна. Иначе пръчката е чудесна и както казах - доста по-чуствителна в сравнение с окумата (според мен) :)

Поздрави,
krisha
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:46
дал Браво: 1 път

Re: Въдица за джиг

Мнение от krisha »

Здравете,
Разгледах въдичките Noeby и искам да попитам:
Каква е разликата м/у въдица за морски джигинг и такава за сладководен джиг.
И по-конкретно загледах този модел:

Модел Дължина Трансп.дълж. Примамка Влакно Тегло Ф връх Ф основа Цена
NBB822M 2,49 м 1,27 м 7-25 гр 8-20 lb 158 гр 1,8 мм 9,7 мм 175 лв

но на мен ми трябва за затворени водоеми, НЕ за морски.
Колега promarine, разяснявай, ако имаш инфо за Noeby-тата.

Също така никой не казва нищо за Daiwa Infinity-Q , 2,60м, 5-20gr.Никой ли не е ловил с такава?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Въдица за джиг

Мнение от promarine »

krisha написа:...Разгледах въдичките Noeby и искам да попитам:
Каква е разликата м/у въдица за морски джигинг и такава за сладководен джиг.
И по-конкретно загледах този модел:

Модел Дължина Трансп.дълж. Примамка Влакно Тегло Ф връх Ф основа Цена
NBB822M 2,49 м 1,27 м 7-25 гр 8-20 lb 158 гр 1,8 мм 9,7 мм 175 лв

но на мен ми трябва за затворени водоеми, НЕ за морски.
Колега promarine, разяснявай, ако имаш инфо за Noeby-тата.
...
Има няколко вида морски джигинг - брегови /shore djigging/ и вертикален. Вертикалния джигинг също има няколко разновидности, като за всеки тип си има съответните специализирани въдици. При морския джигинг се използват основно метални джигове /пилкери/ и по-рядко силиконови примамки, като движанията са много по-резки и енергични спрямо сладководния джигинг. Освен това морските хищни риби, които се ловят на джигинг са много борбени и могат да достигат значителни размери така че и въдиците предназначени за този риболов са доста по-мощни и здрави спрямо тези за сладководен.
Моделът, който си отбелязал NonSuch SeaBass NBB822M е предназначен за риболов с изкуствени примамки от 7 до 25 гр. Строят му е параболичен а акцията - модерейт-фаст /доста се отличава от тази на по-дългите (2,70м) спининги от серията, които са с акция екстра фаст/. Бланката му е стегната, лека и много чувствителна, което го прави подходящ и за сладководен риболов със силиконови примамки. Позвалява леко надвишаване на горната граница на примамките /до около 30гр/.
Имам клиенти, които ползват този спининг за риболов на бяла риба и имат отлични резултати.
Лично аз за бяла риба на джигинг ползвам Infinite Bass NBBF802M и NBBC702M (кастинг модел) /не един клиент, който е ловил с Infinite Bass, признава че няма по-добри въдици за сладководен джигинг/.
....
www.plodex.eu
....
krisha
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:46
дал Браво: 1 път

Re: Въдица за джиг

Мнение от krisha »

Здравейте,
Макар и с известно закъснение, Благодаря на колегата promarine за изчерпателния отговор.

-Само не разбрах от него(promarine), коя е по подходяща за сладководен риболов със силиконови примамки? - тази с параболичния строй и модерейт-фаст акцията или тази/тези с екстра фаст акция и стегнат строй. Всъщност този споменат "строй" пак ме вкарва в объркване- някои определят "строя" като лайт(L), ML, M и т.н.,а Гари Лумис класифицира пръчките по този начин, според мощността на въдицата).
Абе, какви други "строеве" имат въдиците?- за да оправя понятията.
"Строя" на пръчката еквивалент ли е на "мощността" й ???

По препоръка от колеги от форума, подходящата акция е "фаст" или "екстра фаст" за риболова, за който избирам пръчка.
От друга страна ще цитирам уважаваният Павел Иванов-Модератор, от сайта "naRiba.com", тема: "Спининг риболов - какво , с какво , как и кой?":
Цитирам:".....За какво иде реч ? Примерно имаме гега дълга 2.74 м. с тест 2 - 10 гр. и фаст акция при строй Лайт . В случаят имаме една великолепна пръчка за туичване на един огромен диапазон от воблери и работа с леки въртележки . Взимаме същата гега , със същият тест и строй но вече модерейт акция . Поради основната разлика от фаст ( бърза , върхова ) и модерейт ( гъне се целата гега кат макарон ) акции то съответно , съответната гега е много добро решение за друг вид риболов , примерно за отвесно припомпване на клатушки със съответното тегло , перфектна проводка на леки джигове и като цяло много добра гега за стоящи водоеми . То и основните разлики при фаст и модерейт са че едните са по-добри при течение докато другите са мислени за стоящи води . По принцип и двете акции имат съответните плюсове и минуси . Фаст акцията ни дава по-точен кастинг , по-пряк контакт с рибата и съответно по-доброто и засичане , при добре настроен аванс "прощава" доста от грешките на задвъдичното устройство но пък за сметка на това кастинга с нея е по-къс , откачанията на вече закачената риба или разкъсване на джуките и поради не добре настроеният и аванс са по-чести . При модерейт имаме по- дълъг но по-неточен кастинг , много редки откачания на вече закачената риба но пък за сметка на това много по-трудно засичане и пр."

ТА макар и с риск да бъда "овикан, освиркан и т.н.", че повтарям вече разисквани неща, да питам пак, колеги, модератори, МОЛЯ,

1.Разбрах, че модерейт акция= гъне се като макарон цялата, а какво е параболичен строй-не е ли същото?
2.Определянето за една въдица като "бланката й е стегната", като с какъв строй ще да е?.. или какво точно трябва да се разбира от това?
3.А за моя случай( джигинг от брега в затворени водоеми) какъв е подходящият строй-параболичен или ..???

Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”