Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

Незнам дали правилно ще си задам въпроса, но каква е разликата между това да ловиш със скъпа и евтина пръчка? Оставям на страна фенщината, гъзарията и субективните неща, като цветове и т.н. Чисто прагматично.
Да конкретизирам малко... Нека говорим за UL и L спининг, да речем пъстървов по малки рекички. В момента съм със Sert Exceed 2s 1.80 UL . Да го сравним с нещо по премиум! Какво повече би дала една премиум пръчка към удоволствието от риболова и чисто практичните неща, които го съпътстват?
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Павел Иванов »

С писане едно е трудно да ти се отговори , второ едва ли ще го възприемеш . Друг е въпроса , че упоменатият Серт е малко далече от УЛ гегите и е по-скоро Л клонящ към МЛ , без значение какво пише по него . Иначе на тръскане и визия пак ще си се чудиш какво точно им е чак толкова разликата . Е , на някои визията е .... абе няма нищо общо , но за да разбереш за какво иде реч е хубаво да похвърляш разни примамки с дадената въдица и дай боже и риба да хванеш . Първоначално при тръскане ще си кажеш , ми то почти едно и също . После вече като почнеш да презентираш разни примамки ще почнеш да усещаш някаква разлика . Виж ако макарата и линията ти не са съобразени с УЛто , то ще усетиш по-скоро минус отколкото плюс де . Като хванеш риба вече ще усетиш разликата още повече . Накрая като след читава гега хванеш наново Серта вече наистина ще разбереш за какво иде реч , до тогава трудно , еле па това , че си се "надъхал" , че не е баш тъй без обаче да си направил каквато и да е съпоставка :wink: Като цяло Серта е един компромис единствено от финансова гледна точка , като оружие за полюция от УЛ риболова .... ми не става .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

Те така. Аз за това питам - да получа разни насоки към плюсовете, различен поглед и така. Иначе съм решил да се ъпгрейдвам в подходящ монент. Със серта кастинга ми е доста неточен. Незнам защо но някакси нямам особен контрол, което ме води често и до загуба на примамки.
Верно, без реални проби трудно мога да усетя или да си представя предимството на качествена гега.
Коментарите обаче не са излишни.
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bobopeli »

bogidar написа: Оставям на страна фенщината, гъзарията и субективните неща, като цветове и т.н. Чисто прагматично.
Като оставим тия работи настрана :D не остава много.Ще ловиш малко по комфортно,малко по точен кастинг, малко по добра чувствителност,и по малко от разни други работи :D
Риби няма да ловиш повече, но определено ще ги ловиш по гъзарски :tup:
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Павел Иванов »

bogidar написа:... Със серта кастинга ми е доста неточен....
За неточният кастинг вина имат куп предпоставки . Първата такава е самото задвъдично . Втората е баланса на целият такъм който специално при УЛ си има доста голямо значение . От там натам дебелината на самата линия спрямо носимостта на такава от самата въдица съобразена с вида примамки които се ползват в случаят .... Общо взето ако си решил да затънеш с двата крака в дебрите на УЛ риболова няма как да минеш с една въдица . Като за начало трябва да си отговориш за какъв точно УЛ гега ти трябва , универсален , стрийм , айриа , микро джиг ? От там на там да намериш съответната макара която пасва на съответната гега . Да ловиш с оптималната линия за съответният такъм съобразен със съответните примамки . Та какво и на къде мислиш да ъпгрейдваш и с какво ще го съчетаеш ?
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
VBK
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 13:11
Риболов: спининг
дал Браво: 25 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от VBK »

bogidar написа:... Да го сравним с нещо по премиум! Какво повече би дала една премиум пръчка към удоволствието от риболова и чисто практичните неща, които го съпътстват?
Ами нищо повече няма да ти даде.Напротив една от тъй наречените премиум - демек скъпи ще те затормози и ще отнме доста от времето за риболов.Говорим за риболова на пъстърва в планински реки.Скъпата пръчка ще трябва да я пазиш от надраскване в храсталака,от падания които са често срещано явление и т.н. Едно е да счупиш пръчле за 50 кинта друго за 500.Пък и на рибите хич не им пука колко пари ти струва въдичката.А и времето за изваждане на рибка от малка река е толкова малко че не можеш да усетиш разликата в пръчките ако са с приблизително еднаква акции.Така че лови си със Серта и спи споко .
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

Както споменах, взех да се увличам по пъстървовия риболов. По малките рекички особени дертове нямам. На р.Въча примерно съм закачал от митичните американки и чесно казано съм нямал проблем с контрола върху рибата. Но Серта, поне моя, не става особено за туичване. На мен ми е една идея по-лигав(за добро или лошо) от колкото бих искал да е. Щукарката ми е доста fast и от там са ми наблюденията. От друга страна парите са винаги кът. Не съм по манекенските изпълнения - поради горната причина, не че е лошо. Та в този ред на мисли, наистина не ми се робува на пръчката. Другата ми мания е да се ровя в ebay а там с малко повече късмет и дебнене може да се нацели оферта. По този начин мога да заприходя нещо по-така. Това е моя начин.
Но все пак - ето мненията са много различни. Серта определено си го харесвам. Допада ми визуално. Приятно ми е да ловя с него. Не бих отказал обаче да повиша удоволствието и комфорта. Поне малко, пък било то пак бюджетно.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Павел Иванов »

VBK написа:...
Весело мнение :lol:

Божидаре , в никакъв случай не съпоставяй щукарка с УЛ въдица , еле па в диапазона туичинг . При щукарката се търпи компромис с брейд и понатегнат аванс , който е доста абсурден вариант при бърза и къса УЛ гега . Общо взето започва да се очертава картина на въдицата която търсиш , остава да споменеш и с каква макара ще я обзаведеш и могат да ти бъдат препоръчани доволно варианти в различни бюджети .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

Темата не е толкова за това "каква гега да си купя" а по-скоро какви са плюсовете при риболов с класна пръчка(може и минуси да има). Ясно е че това е скъпо хоби и всеки сам решава до къде е границата. Стажа ми е малък но все пак имам някакви наблюдения. Далеч съм от мисълта, че се дават маса пари само заради марката.
Предполагам, че доста хора са минали по тоя път. Били сте в тази дилема и ми е интересно какво сте решили - стоите си в позиция бюджетна конфигурация, ъпгрейдвате пестеливо едно ниво нагоре или скачате в дълбокото. По-скоро в тази насока дърпам темата.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от quietriot »

Все едно питаш има ли смисъл да сменяш ладата със мерцедес като и тя те вози от точка а до точка б .
Това е разликата, нарича се комфорт на ловене, и не е само лукс, ами сещам се за по-малко тегло, по-читав строй, по-хубави водачи, по- читава подредба на същите, корка или евата на дръжката са вече глезотии...такива ми ти работи.
Намери някой с едно тенрю райз да речем и идете заедно за риба и си разменете пръчките и ще усетиш разликата.....може пък да е минимална и да не си заслужава разходите :mrgreen:
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Pike »

За мен нещата са малко по-прости, хубавият такъм донякъде прави нещата по-лесни и носи повече кеф на ползвателя, а на рибата й е все едно с какво я ловят. :tup:
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

quietriot написа:Все едно питаш има ли смисъл да сменяш ладата със мерцедес

Съгласен съм. Може пръчката да не е такава сложна многокомпонентна система като автомобила, но сигурно производителите с традиции си имат своите тайни, а и качествените материали и контрол, които влагат вдигат цената. Въпроса е колко са съизмерими нещата. Дали една пръчка за 100лв. е 5 пъти по зле от тази за 500лв. А и то верно си е до човек и способности. На мен да ми дадеш една четка за рисуване за 800лв. няма да мога да я оценя а и предполагам няма да ми помогне да рисувам по-добре. За пръчката незнам. Сигурно вдига комфорта дори и на начинаещ спинингист.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от quietriot »

bogidar написа:.......Дали една пръчка за 100лв. е 5 пъти по зле от тази за 500лв. ....
Много е субективно , това само ти можеш да си прецениш и то като половиш с една за 500 , ти за 100 си имаш, в риболова не трябва толкова талант като в рисуването с практика всичко се постига , само трябва да се ходи за риба и да има риба разбира се.
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

Така е. Идеята е да има удоволствие от хобито. Някои колеги споделят, че хващането не им е приоритет. Аз не стигам до крайности но излети без риба не ме радват. С евтин или скъп такъм, като се замисля удоволствието е в тежеста в края на линията. Има ли риба тръпката е на лице. Прекарвам доста време в Youtube гледайки риболовни клипчета. Като им гледам рибите, количествата и размерите благородно им завиждам.
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Алка »

Бюджетният такъм винаги можеш да го продадеш ,а скъпият почти никога-освен ако не си готов да го подариш спрямо стойността му или си остава вечно твоя.Все пак са ръчна изработка и почти всяка е индивидуална.
Всичко опира до гледната точка-всеки от камбанарията си .Хванеш ли премиума никога после няма да пипнеш бюджетният,а тука не говорим 100 спрямо 300 като финикийски лъвски знаци(по сегашни курсове) , а за 100-1000++ ,защото 100-500 няма да усетиш разлика ако си новобранец с малък стаж както си писал(-колко е ти си знаеш) в това хоби.
За да усетиш разликата трябва да си минал дълъг път и да си почти съвършен в този риболов -ултралайт или лайт риболова.А ако ти се дават пари заради тръпка под лъжичката-погледни първото изречение-готов ли си за това .
И другото важно нещо е местата и риби дали има-за да си заслужава цялата процедура по тази дилема.Прекрасна Родина с прекрасни места но явно с калпави гнили стопани-лош човешки матрЯл -както някои големи хора ни дадоха определение.
Нямаше да пиша по темата -но видях за четката за рисуване от 800лв-понякога четката помага изключително много -повярвай ми,а ако си художник го знаеш много добре особено при акварела-това правило важи и за въдицата в случая.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”