Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1711
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2083 пъти
получил Браво: 2517 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Ilian70 »

Привет, Божидаре! :D
Моето мнение е следното:
Колкото по-качествен такъм ползваш, толкова по-комфортно ти е по време на риболов. Факт!
Но съществува и друга зависимост. Колкото по-слаб е риболова, толкова по-големи изисквания започваш да предявяваш пред такъма.
Ако всеки път, когато си за риба, хващаш прилично количество риби, няма да имаш никакви комплекси. Но ако не ти спори (а такъв момент в кариерата на спинингиста е задължителен), започваш да си мислиш, че причината не може да е само в теб. Тогава на ред е такъма - въдицата не е достатъчно чувствителна, не изхвърля примамката точно, влакното е шитня, примамката не е качествена, макарата не е от необходимия клас и т.н. И инвестициите започват да се трупат, с цел подобряване на комфорта и елиминиране на страничните фактори. Обаче - Противно на логиката, в спининга, качествените изменения почти никога не водят до количествени резултати!
Няма човек, който да го оцени обективно, но най-вероятно каквото би хванал с нискобюдетния комплект, това би хванал и с премиума. Усещането при двата различни комплекта със сигурност би било различно. За това говорят и колегите.
Има и друг аспект. Ако ходиш веднъж в месеца за риба и би искал да си разпознаваем, добре би било да се оборудваш с нещо уникално и да ти обръщат внимание, дори от съседното село. Това най-вероятно би било валидно и за състезания, сбирки и срещи, в които останалите също нищо не хващат, но притежателят на уникалните такъми ще има какво още да каже.
Ако може да се направи подобен паралел и ако имам възможност за избор между двете:
1. Да съм еври дей за риба, с евтин такъм;
2. Да съм веднъж месечно с премиум.
Избирам номер едно!!!

Успех в избора и наслука!!!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от quietriot »

Ilian70 написа:Привет, Божидаре! :D
.................Ако ходиш веднъж в месеца за риба и би искал да си разпознаваем, добре би било да се оборудваш с нещо уникално и да ти обръщат внимание, дори от съседното село. Това най-вероятно би било валидно и за състезания, сбирки и срещи, в които останалите също нищо не хващат, но притежателят на уникалните такъми ще има какво още да каже.
................
Виж това не те съветвам да правиш , ставаш обект за одумване , само че българина е толерантен помяр , няма да ти го каже в очите ще те одумва зад гърбът ти , в тая завистлива клика влизат по-бедните и стиснати рибарчета, за които ставаш веднага тема номер едно за присмех и одумване и обект за мразене!
Отделно ако си пуяк с лачен такъм и се пуйчиш по разни мероприятия ставаш обект за присмех и на по-заможните , които се дразнят че има нов пуяк в кяриза и се размива вниманието на околоните върху техните си баш лачени такъми, абе угодия няма .......
Аватар
blgmspt
Мнения: 674
Регистриран на: Пон Апр 09, 2012 13:47
Риболов: Дилетантски Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 283 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от blgmspt »

Божидаре, върни си ми сертчето :lol:
Аватар
баш майстора
Мнения: 5791
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1636 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от баш майстора »

А температурите още са над нулата... :roll: :lol: :lol: :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
bogidar
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Юли 06, 2015 23:25
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 64 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bogidar »

Ilian70 написа:Привет, Божидаре! :D
.................Ако ходиш веднъж в месеца за риба и би искал да си разпознаваем,
Нямам намерение да се набивам на очи с такъма. Често ходя за риба. Като ме натисне мерака има месеци в които съм преди и след работа на Марица (близо ми е) - общо взето стреет фишинг по опоскани райони. Мерака по пъстървата ми е от юли някъде - имам десетина излета. За риба ходя сам. Така разпускам най-добре. Рядко се засичам с колеги спинингисти. Но и в малкото срещи попадам на хора, които като ги поздравиш и те гледат странно...
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от bobopeli »

баш майстора написа:А температурите още са над нулата... :roll: :lol: :lol: :lol:
Както виждаш още не са споменати 38-те стели и новият мерцедес :D
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от quietriot »

Аз лично бих те посъветвал ако имаш пари за харчене да си вземеш един междинен вариянт като GAD Chaser( само chaser обаче ) , или Тайлоук или Major Craft все в дипазона около 300 лв , които са класи над серта ти, който се прави в завода на ТИКА в китай по поръчка от френския бренд Серт.....пък после може да растеш и по натам ако приемеш кредото, че кеф цена няма....

Не си купувай Шимано нито Дайва, пръчките под 500$ не са им силна страна!
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от stancom »

И нещо друго, което трябва да се има предвид, обикновено премиум такъма е тясно специализиран.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1257
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 861 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Daniel Defoe »

bogidar написа:Премиум и бюджетен спининг - разлики?
Сигурно щеше да бъде в пъти по-лесно и кратко за обяснение, ако авторът, вместо за разликите, беше попитал простичко какви са, аджеба, "приликите" :fish15:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.
Аватар
aphala
Мнения: 322
Регистриран на: Вто Авг 18, 2009 16:14
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 556 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от aphala »

Привет, да споделя и моето мнение по въпроса. Темата е широка, наистина има лек зимен привкус, но в крайна сметка, както и в живота, всичко опира до това кое е най-важно за теб. Иначе казано до възприятия (и до възможности, разбира се). Какво имам предвид. Ако човек е прагматично настроен и водещото за него е рационалния подход, и съответно се търси оптимално съотношение цена - качество, това неминуемо води до известни компромиси, но пък цената е разумна. Ако от друга страна основното е усещането, тръпката и насладата за сетивата, тогава горна граница няма, но цената е кисела :) Обикновено по втория път се поема след като се понатрупа известен опит. Важното е да откриеш какво предпочиташ ти. А това, както те посъветваха и колегите, би могло да се случи само практически, на терен и с въдица в ръка. Тогава лесно ще усетиш разликите и ще можеш да прецениш за себе си дали си струва подобна инвестиция или не.
bogidar написа:Въпроса е колко са съизмерими нещата. Дали една пръчка за 100лв. е 5 пъти по зле от тази за 500лв.
Със сигурност не е. Вероятно по-скъпата пръчка ще ти позволи да ловиш малко повечко рибки, но разликата в никакъв случай няма да е пет пъти. Имай предвид обаче, че усещането е комплексно и субективно понятие и не би могло да се представи като измерима величина. Същевременно в UL/L риболова, към който си се насочил, чувствителността е много съществен елемент и има голямо значение какъв е "проводника" т.е. въдицата. Както се казва "другари, таз година полупроводници, догодина цели :lol:"
Периодично водя подобна дискусия с приятели и познати. Наскоро бях завел един приятел /съвсем начинаещ/ на риболов. Бях го оборудвал със съвсем приличен такъм за начинаещ така, че да не чувства някакъв дискомфорт. На него също му харесваше и беше много доволен. Естествено скоро пак се отвори въпросната тема. Споделих му някои основни неща за въдиците и разликите :) , но останах с впечатление, че нещо не му се вярва съвсем. Малко след това, докато се опитвах да му откача примамката от някакво подводно препятствие :), му дадох да похвърля с моята въдица. В момента, в който заметна и поведе примамката възкликна "А, а, сега усещам разликата". Та, такива неща.
Като обобщение мога да кажа, че разлики има много (кастинг, дистанция, точност, тегло, качество на изработка, баланс, презентация на примамката, тактилна чувствителност, удоволствие от борбата с уловената риба и т.н. със сигурност пропускам нещо. Дори само усещането при воденето на примамката е различно. А, да не забравя, някои въдици имат и гаранция, даже и в България :) ) и всички те са в полза на по-качествения такъм, с изключение на цената :). А дали си струва, всеки сам преценява.
Късмет с избора!
Temperata fortuna optima.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от Владимир »

:fish15: Ква е разликата,между Мерцедес и Трабант?Който иска да си купи първата,качва се и пробва,ако намери достатъчно плюсове ,като разлика....Ако му се стори,еднакво,кара си Трабанта :tup:



Пп.пръчката не ти хваща рибите,нито ти мята примамките,сетивност и баланс,качество на изработка,материали.....Разликите са по-скоро ,материални,кефа при всеки е съвкупност от различни ,неща.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от za4o75 »

Важното е,разликата да я видиш(намериш) сам!Каквото и да ти обясняват колегите(всичките мнения,имат своята си логика),няма как да го разбереш.Когато не виждаш недостатъци в даден такъм,то тогава нямаш нужда да го сменяш...,когато обаче започнеш да усещаш,че имаш нужда от нещо по-еди как си ,почваш да търсиш.Не е задължително това което ти трябва да е супер скъпо.Както колега отбеляза по-горе повечето скъпи въдици са профилирани,и всичките имат предимства и недостатъци в определени условия!Освен това ,пръчката трябва да ти пасва и на стила на ловене ,може и най-скъпата да е и пак да не е това кое ти трябва.
За мен риболова е хоби,и съответно удоволствието(кефа) винаги е на първо място.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от quietriot »

Навремето много харесвах спининги тика графит, имах всичките му разновидности и не изпитвах нужда от друга пръчка защото според мен беше излизашна гъзария, всичко беше добре докато не ми дадоха да помятам с едно шимано спидмастър и .............спряха да ми окапват ръцете от тежеста на тиката , отделно ми ударич една шука 3 кила на пънча на платеното и удара почти ми изкара пръчката от ръцете , докато с тиката просто беше закачка усещането...........и нещата рязко се промениха в посока тъмната страна.... :lol:
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1460 пъти
получил Браво: 2188 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от b_lomsky »

Има ли някакво общо съгласие за понятията "бюджетен" и " премиум". Каква сума се има предвид, защото за различните хора това разбиране е доста плаващо. В темата напосоки бяха подхвърлени числата 100 и 500, на едно място 1000.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Премиум и бюджетен спининг - разлики?

Мнение от quietriot »

b_lomsky написа:Има ли някакво общо съгласие за понятията "бюджетен" и " премиум". Каква сума се има предвид, защото за различните хора това разбиране е доста плаващо. В темата напосоки бяха подхвърлени числата 100 и 500, на едно място 1000.
Не може цената да е показател, защото при различните модели и фирми е различна, за хай моделите им, затова не може да кажем че над 500 лв вече е хай клас.
Онзи зелен харди, който купи от Веско беше хай левъл , да речем. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”