Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от sharko54 »

Здравейте, решил съм да си взема нова пръчка и съм се спрял на Pontoon 21 - серията GAD GANCHO, като дилемата е между:

GAD GANCHO - 1.83м/0.8-6.0г
и
GAD GANCHO - 1.83м/1.5-8.0г

Пръчката ще се ползва за риболов на кефал и пъстърва в малки и средни реки. Ще се лови основно с монофил, а използваните примамки ще са малки блесни от №1 до № 3 по номерацията на Мепс и воблери в порядъка от 1,5 грама до 6 грама.

По принцип съм се спрял на въдицата с тест 0,8-6 гр. но нямам възможност да я видя на живо и се чудя дали с нея ще могат да се водят (туйчват) добре воблери около 4-6 грама. Чудя се и дали с този тест въдицата няма да е много мека и ще може ли се работи добре с упоменатите примамки в бърза вода ?

От друга страна имам и някои опасения, дали при пръчката с ниския тест рибите ще се засичат добре - в смисъл дали въдицата е достатъчно стабилна и как би се справила със засечка и борба с риби в порядъка 600-700 гр.

Ще се радвам ако някой който има опит с тези въдици даде мнение. Предварително благодаря.
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от Monov »

sharko54 написа:Здравейте, решил съм да си взема нова пръчка и съм се спрял на Pontoon 21 - серията GAD GANCHO, като дилемата е между:

GAD GANCHO - 1.83м/0.8-6.0г
и
GAD GANCHO - 1.83м/1.5-8.0г

Пръчката ще се ползва за риболов на кефал и пъстърва в малки и средни реки. Ще се лови основно с монофил, а използваните примамки ще са малки блесни от №1 до № 3 по номерацията на Мепс и воблери в порядъка от 1,5 грама до 6 грама.

По принцип съм се спрял на въдицата с тест 0,8-6 гр. но нямам възможност да я видя на живо и се чудя дали с нея ще могат да се водят (туйчват) добре воблери около 4-6 грама. Чудя се и дали с този тест въдицата няма да е много мека и ще може ли се работи добре с упоменатите примамки в бърза вода ?

От друга страна имам и някои опасения, дали при пръчката с ниския тест рибите ще се засичат добре - в смисъл дали въдицата е достатъчно стабилна и как би се справила със засечка и борба с риби в порядъка 600-700 гр.

Ще се радвам ако някой който има опит с тези въдици даде мнение. Предварително благодаря.
Притежавам и ловя активно с GAD GANCHO - 1.83м/1.5-8.0г и смятам, че с нея няма да имаш гореизброените проблеми. Точно този модел отговаря по-скоро на 2.5-10 и понася много добре по-сериозни натоварвания, когато например закачиш по-едра риба в силно течение. Вадил съм риби от порядъка на 0.500 - 1кг в доста бърза вода, като не съм изпитвал затруднение да напъна рибата с въдицата, достатъчно стегната е затова, за УЛ модела не мога да кажа нищо, но мисля, че няма да е чак толкова фрапантна разликата.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от sharko54 »

И за да има все пак някаква обратна връзка, да се похваля :D

Въпросната въдица GAD GANCHO - 1.83м/0.8-6.0г., вече дойде. Впечатленията при тръскане на сухо са - много добре изработена пръчка, тънка бланка, върховите водачи са изключително фини (малки). Макародържача и дръжката също са добре направени.

Относно притесненията ми да не би да се окаже твърде мека - отпадат, при сухите тестове (тръскане) пръчката се усеща много стегната и бърза с върхова акция. В момента ловя със SERT EXCEED 1,80м. UL 0,5-6 гр. (от стария модел) и ми се струва, че е една идея по мека от ГАНЧОТО.

В първия удобен момент ще ще пробвам как се държи с примамки и ще пиша.
Аватар
TONICHA
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Ное 27, 2011 14:46
Риболов: Спининг, Риболов на плувка
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от TONICHA »

С много здраве да си я ползваш и големи рибки да ти хваща





Поздрави
"Самая большая щука в мире является Русская щука"
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от sharko54 »

И за да е полезно за някой, който е пред същата дилема, като мен в избора на пръчка, ето и едно кратко представяне след теста на вода.

За да се балансира пръчката що годе добре, определено си иска макара около 200-те грама, според мен всичко над тази маса си е гооолям компромис. На следващата снимка съм снимал баланса с макара ryobi excia 2000 - 285 гр. - положението не е добре :lol:
Изображение
Изображение

Ето колко е малък върховия водач в сравнение с носовата халка на воблер - duo ryuki 45mm
Изображение

Теста беше направен с монофил фокус енерджи 0,18 мм., в спокойна вода блесни до №2 по мепс се водят комфортно. Малки миноу воблери се замятат и водят добре, като чувствителността е задоволителна. Кранкове от малките голди до ecogear CK40 също се замятат, водят и усещат добре.
Изображение

Относно бързата вода, теста е направен в един добър бързей - дълбок над метър и с доволна скорост, - установи се следното:

С блесна мепс комет № 2 натоварването на бланката е нещо такова:
Изображение
Изображение

С ecogear CK40:
Изображение
Изображение

Салмо хорнет 3 см.
Изображение
Изображение

Salmo Butcher - определено идва малко преко сили на пръчката в тази бърза вода, но при добро желание нещата се получават :lol:
Изображение

Разните там миноу воблери от 1,5 гр. - 3 см. до 6 гр.- 6 см. се замятат и водят добре, като в бърза вода и с по големи воблери над 5 грама определено се усеща, че бланката се натоварва в смисъл туйча е една идея по бавен и не така рязък както с по-малките примамки.

В заключение:
Чувствителност - малко ми е субективен този параметър, пък и нямам кой знае каква база за сравнение но според мен е добре. Ако се лови с конец или по качествен монофил нещата ще се още по добре.

Тест - мисля, че си е реален малките воблери се усещат добре и се работи комфортно и с малки миноу воблери. Предвид, че пръчката е много бърза и с върхова акция замятането на леки примамки е малко как да кажа "дървено", с параболична пръчка определено се мята по добре и по на далеч но целта на въдицата е друга. Считам, че предвид размера на реките на които ще ловя (малки към средни) дистанцията на замятане с малки примамки си е ОК.

Работа в бърза вода - бих казал много добре, в големите бързеи и с по големи примамки тип кранк се чувства натоварване на пръчката но е далеч от претоварването, от друга страна миноу воблерите си се водят добре. Да се има в предвид, че снимките на бланката в работно състояние - по горе са направени при нормална скорост на обиране на влакното, както бих си обирал при риболов.

Въдицата е добра в никакъв случай не е лигава или мудна,за риболов в бърза вода с малки и леки примамки считам че е ОК, като позволява и да се лови с някой не чак толкова малки и леки примамки :lol:
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1084
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 464 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от Павлин Калайджиев »

Истинския плюс на тази пръчка ще успееш да усетиш едва след като се сбориш с първата по-добра риба. Въдицата работи с цялата си дължина и определено абсорбира перфектно напъните на едрите рибоци.
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от sharko54 »

Вече пръчката е окомплектована с макара - за повече информация тук http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 12&t=71676
pika4u
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 16:22
дал Браво: 2 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от pika4u »

Има ли в София магазин дето може да се пипнат на живо въпросните Gad-ве?Благодаря предварително.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от quietriot »

pika4u написа:Има ли в София магазин дето може да се пипнат на живо въпросните Gad-ве?Благодаря предварително.
не, никъде няма такъв физиечски магазин в България , само сайта на вносителя https://shop.fishing-tackle.bg/
patter
Вносител
Мнения: 1116
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 12:58
получил Браво: 76 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от patter »

pika4u написа:Има ли в София магазин дето може да се пипнат на живо въпросните Gad-ве?Благодаря предварително.
Провери в Никулден, но не знам какво имат в момента.
Кой'т оди фаща, кой'т не оди не фаща ...

Сухо дупе риба не релийзва!

Facebook tackle
pika4u
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 16:22
дал Браво: 2 пъти

Re: Pontoon 21 GAD GANCHO питане за избор на тест

Мнение от pika4u »

Благодаря за инфото,Никулден ми е близо :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”