Редене на влакното

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

pux написа: останалите имат звездообразна метална шайба (предполагам ти това наричаш зъбно колело)
Да бе, Пух, извинявай, ама съм се уринал у работа :oops: И по презумция говоря не за нов модел, тъй като при новите лошо редене на влакно не съм виждал, дори при евтинчаците на ДАМ. :D А тази шайба, където изобщо я има, е излята с оста. При съвременните обикновено има 1-2 метални стоперчета на оста и толкоз. А като каза Майстора "не винаги" се сетих, че май имаше някаква макара навремето със стопери и върху тях зъбошайбата - ТАП ли беше, от старите Дайви или Шекспири ли - убий ме, не мога да се сетя :oops: , та затова питам.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
pux

Мнение от pux »

babydoctor написа:...тъй като при новите лошо редене на влакно не съм виждал...
Недей така, бе babydoc - още малко и ще излезе, че всички нови макари са супер. Та нали реденето на влакното е едва ли не най-важното при 1 макара. Така като те слушам и си мисля, че по-скоро НЕ си попадал на макара, която ДЕЙСТВИТЕЛНО реди перфектно влакното, за да направиш разлика от масовия случай.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

pux написа:...си мисля, че по-скоро НЕ си попадал на макара, която ДЕЙСТВИТЕЛНО реди перфектно влакното, за да направиш разлика от масовия случай.
Е поне на такава, която събира влакното отпред или отзад на шпулата, от соцвремената не съм попадал. Виж, да го "тумби" в средата, да.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Колегата Пукс /или Пух, на шльокавица написано/ го обясни перфектно. Именно това имах предвид - на доста макари има звездичка нанизана на оста и върху нея една или две тефлонови шайби. Аз имам едно малко метално Шекспирче, което е на поне 10-12 години /т.е. броя го за стар модел/, но и то е направено точно по този начин.

Колкото до реденето на съвременните модели, определено не са малко тези, при които то подлежи на критика.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Майстор Саки написа: Колкото до реденето на съвременните модели, определено не са малко тези, при които то подлежи на критика.
Кажи си, че ни си виждал скоро такава която да реди добре :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Майстор Саки написа:Колкото до реденето на съвременните модели, определено не са малко тези, при които то подлежи на критика.[/color]
Сега, като се замисля, май говориме за различни неща :shock: Прехвърлих си "дънните" макари през акъла и освен един Мичел, за друга не можах да се сетя дето реди като хората. Само че аз ловя повечето време с макари максимум до размер 20, а те, без да са супер клас си редят перфектно - говоря за влакна до 0.18. Дънни ползвам само през отпуската и то като ми се откачи ръката от махане и седнеме да си пиеме ракията :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

ARK написа:Кажи си, че ни си виждал скоро такава която да реди добре :wink:
Преди няколко дни я видях как навива. :wink: Става дума за прословутия Browning STR 730 Match. 8) 8)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
plamboniy
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 18:11
Местоположение: Русе
дал Браво: 1 път

Питанка.

Мнение от plamboniy »

Здравейте колеги,
Да поизтупам тази тема малко от праха.

Макарата си ми реди перфектно влакното равномерно отвсякъде...
Гложди ме само мисълта, за толкова много шайби, които са ми сложили към нея допълнително.

Как ще се постигне по-голям кастинг с добавяне на шайби, или с махане?

Или когато започнат да се образуват конуси не е добре?

Поздрави
Пламен Милев
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Според мен, "ще се постигне по-голям кастинг" тогава, когато макарата реди влакното оптимално за съответния модел. Това понятие обаче е доста условно. Аз лично не подлагам шайби и прочие "помощни материали" - важно е, че няма брадясване, а естетиката съм я оставил на заден план.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
plamboniy
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 18:11
Местоположение: Русе
дал Браво: 1 път

Мнение от plamboniy »

Мунчо написа:Според мен, "ще се постигне по-голям кастинг" тогава, когато макарата реди влакното оптимално за съответния модел. Това понятие обаче е доста условно. Аз лично не подлагам шайби и прочие "помощни материали" - важно е, че няма брадясване, а естетиката съм я оставил на заден план.
Оптимално за съответния модел - наистина много условно.

Примерно има макари с конусовидни шпули:
Изображение

Въпросът ми е, този конус спомага ли за по-голям кастинг?

И защо имам допълнителни 4-5 шайби към макарата, ако не да си променям реденето на влакното?
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re:

Мнение от Владимир »

pux написа:Лошото редене на влакното може да бъде разделено на 2 типа:
1. Образува се конус или обратен конус т.е. трупа влакно в единия от 2-та края на шпулата. Както правилно беше отбелязано по-горе въпроса се решава с шайби - ако имаш конус добавяш, ако е обратен конус - махаш.
2. Образува се гърбица или вдлъбнатина в средата на шпулата. Тук нещата са по-неприятни и номера с шайбите рядко действа. Ако някой има желание и нерви може да опита да докара "подложка" с обратния профил с идеята, като навие влакно отгоре нещата да се загладят.

Като цяло единствения сигурен начин да разбереш дали макарата реди добре влакното е като навиеш такова, преди да я купиш. А иначе, принципно макарите които имат "безконечен винт" (кръстовиден повдигач), почти винаги редят по-добре влакното от тези които нямат такъв. Също ако трябва да се избира м/у макари в един и същ ценови диапазон (напр. до 100 лв.) обикновено недотам марковата макара (но не менте), реди по-сносно от марковата. Сега, знам, че много хора ще скочат с/у такова твърдение, но лично за мен ако трябва да избирам м/у модел на ДАМ или Шекспир до 100 лв. от 1 страна и такъв на Шимано или Дайва от друга, еднозначно бих избрал някой от първите - пак повтарям в споменатия ценови диапазон.
Много полезно мнение,браво.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”