Редене на влакното

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
SHARK
Мнения: 233
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 15:03

Редене на влакното

Мнение от SHARK »

Колеги, моля ви да споделите кои са евентуалните причини за неравномерното редене на влакното върху шпулата и какво може да се направи за да бъде отстранен този недостатък ? Купувам си вече втора макара с иначе добри характеристики и перфектно въртене, но реденето на влакното не ми харесва.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Това са си вродени дефекти, ако макарата е с преден аванс може и да се оправи с подлагането на шайби под шпулата в зависимост как реди. Но ако реди неравномерно по цялата дължина на шпулата я махай.
SHARK
Мнения: 233
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 15:03

Мнение от SHARK »

С преден аванс е - не трупа влакно в основата на шпулата. Опитах се да я оправя като подложих старо влакно там,но не се получава. Иначе макарчето си го бива - ход, аванс, антиреверс, баланс...- всичко е на 6 точки. А и среден клас - не е някой евтин боклук,който с кеф да изхвърлиш.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Podlagash shaibi na osta kakto pisah po-gore i vsichko shte zaspi :wink:
Гост

Мнение от Гост »

БЛАГОДАРСКО !!! На зъбчатото колело ,разположено на остта и върху което ляга шпулата доколкото разбирам ?
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Anonymous написа:БЛАГОДАРСКО !!! На зъбчатото колело ,разположено на остта и върху което ляга шпулата доколкото разбирам ?
Tochno tam. Moje da se naloji da slojish niakolko broia. Normalno e do 2-3 shaibi kato tezi, koito ima makarata da se podlojat, ako sa poveche znachi makarata e dosta zle.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ако още при проектирането на зъбния механизъм , възвратно-постъпателното движение на остта са допуснати неточности навиването ще е несиметрично. Пробвай по горния начин, показан от колегите, ако конуса на влакното не е с много голям ъгъл, може да даде резултат.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
jonik
Търговец
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 7:54
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от jonik »

А ако макарата е с заден аванс има ли оправяне.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ami поради спецификата на закрепване на шпулата е доста по-трудно, свали я и ще видиш за какво става дума.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
pux

Мнение от pux »

Лошото редене на влакното може да бъде разделено на 2 типа:
1. Образува се конус или обратен конус т.е. трупа влакно в единия от 2-та края на шпулата. Както правилно беше отбелязано по-горе въпроса се решава с шайби - ако имаш конус добавяш, ако е обратен конус - махаш.
2. Образува се гърбица или вдлъбнатина в средата на шпулата. Тук нещата са по-неприятни и номера с шайбите рядко действа. Ако някой има желание и нерви може да опита да докара "подложка" с обратния профил с идеята, като навие влакно отгоре нещата да се загладят.

Като цяло единствения сигурен начин да разбереш дали макарата реди добре влакното е като навиеш такова, преди да я купиш. А иначе, принципно макарите които имат "безконечен винт" (кръстовиден повдигач), почти винаги редят по-добре влакното от тези които нямат такъв. Също ако трябва да се избира м/у макари в един и същ ценови диапазон (напр. до 100 лв.) обикновено недотам марковата макара (но не менте), реди по-сносно от марковата. Сега, знам, че много хора ще скочат с/у такова твърдение, но лично за мен ако трябва да избирам м/у модел на ДАМ или Шекспир до 100 лв. от 1 страна и такъв на Шимано или Дайва от друга, еднозначно бих избрал някой от първите - пак повтарям в споменатия ценови диапазон.
Гост

Мнение от Гост »

ОК ще подложа шайби да видим какво ще стане. А откъде мога да намеря готови или от какъв материал да ги изрежа - за модел ще взема тази,която е на остта. Значи в моя случай не трупа влакно както споменах в основата на шпулата и по-малко откъм ръба и. Струва ми се,че при постъпателното си движение по остта шпулата не отива достатъчно напред за да може да се навие влакно в основата и. Мисля,че с шайби нещата ще се оправят...Още веднъж благодаря за съветите ,колеги !
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Anonymous написа:А откъде мога да намеря готови или от какъв атериал да ги изрежа
От години насам потрябват ли ми шайби си ровя по джобовете за жълти стотинки - отличен материал и лесно се обработва :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
pux

Мнение от pux »

Само искам да отбележа, че аз досега не съм срещал макара, която има метални шайби под шпулата!!! Обикновено са пласмасови.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”