Почистване и смазване на макари

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Accept »

Accept написа:...Може да пробваш и с графитен прах, но нямам никаква представа какво ще стане.
takezo написа:Графитните частици както и молибденов дисулфид (бислфид) основно кат’ добавка в калциевите греси за предназначени за мазане при плъзгане, ниски скорости на въртене и ниска температура. За каретата на колите като пример да, в макарите си не бих ги сложил, защото частиците на горните две добавки работят като абразив.
За смазване на зъбците на зъбните предавки имах предвид. Става ли за тях графитния прах?
RTM Ocean Quatro
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от takezo »

Accept написа:
Accept написа:...Може да пробваш и с графитен прах, но нямам никаква представа какво ще стане.
takezo написа:Графитните частици както и молибденов дисулфид (бислфид) основно кат’ добавка в калциевите греси за предназначени за мазане при плъзгане, ниски скорости на въртене и ниска температура. За каретата на колите като пример да, в макарите си не бих ги сложил, защото частиците на горните две добавки работят като абразив.
За смазване на зъбците на зъбните предавки имах предвид. Става ли за тях графитния прах?
Accept,

Тук наистина се получава малък парадос, "мазане при плъзгане" при зъбната предавка и "абразив" графитния прах в гресите.

Предвид, че пиньона и короната в повечето случай на масовите, т.е. евтините макари не са стоманени, а са или ЦАМ, месинг, кашкавал, или там не знам какво. Не препоръчвам, на зъбите никакви нечувани и невиждани греси от ибей, Япония, Марс или Луната с прашинки в тях от поне Марс разбира се.

Иначе как ще платим 25 лева за "специална грес за макари" в разфасовка цели 20 грама.

Обикновенна литиева грес, предостатъчна за всичко дори и ЛИТОЛ - 24.

Поздрави и на кука !
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Accept »

takezo написа: Accept,

Тук наистина се получава малък парадос, "мазане при плъзгане" при зъбната предавка и "абразив" графитния прах в гресите.

Предвид, че пиньона и короната в повечето случай на масовите, т.е. евтините макари не са стоманени, а са или ЦАМ, месинг, кашкавал, или там не знам какво.
...
Обикновенна литиева грес, предостатъчна за всичко дори и ЛИТОЛ - 24.

Поздрави и на кука !

Благодаря! Подозирах същото.
RTM Ocean Quatro
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от quietriot »

Графитът и молибденът се използват за уплътнение на износени двигатели, които не позволяват гъсти масла, но след тях често следва основен ремонт заради абразивните им свойства, иначе наслояват добре, бутала, и цилиндри и запълват хонинга.
Не виждам приложение в макарите никакво.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от tommy12 »

Оххх Такезо,къде отиде с този пост който си пуснал, тук говориме за лагери които се ползват при макарите, не става дума за зъболекарски машинки.
Общ семинар на тема лагери и практическото им използване, и подръжка не е това темата. :)
Въпроса ми към теб е, ти някога ползвал ли си финес кастингова макара?
Относно литиевата грес, аз съм ползвал и не останах доволен, след време стана кафява и разредена на вид.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от takezo »

Здрасти Томи,

Лафим си не се коси. Следя и подфорума с мултипликаторите, интересно ми е просто.

Не, нямам BCF макара, малко скъпички ми идват иначе мога ли да си го позволя, да ще си купя, спестява досадното отмятане на скобата на спининговата такава.

В случай, че си пропуснал пак да кажа кратичко:

" Лагерите в макарите са серийни машинни елементи предназначени за микторомотори основно, които се ползват и в риболовните макари." Та, дали е за макара, зъболекарска машинка, микромотор, CNC фреза, шпиндел, дрон, или просто перка те са едни и същи.

Не съм се ровил достатъчно, но няма лагери произведени за еди си коя макара ;) прекалено са къси сериите, за да се разработи такъв елемент и никой производител не може да си го позволи. Изключвам стоп лагерите, които са пластмасови кошнички, с пружинки и игли. Серийното производство на INA с означение HFL не се ползва, че са достатъчно скъпи за вграждане и в най-скъпата макара.

Иначе, Accept-а каза, може и да се мият и с бензин.

Литиевата грес, е във всички капсаловани* лагери, защото покрива температурния диапазан за който са предназначени да работят тези машинни елементи т.нар. лагери. Средния им живот е 80 000 часа.

Вероятно има и недоволни от лития и тъй, но за момента не е измислен аналог поне на наща планета за пълнене на лагеретата които излизат от заводите готови за монтаж в изделията. Греста ти е станала кафява от бледо жълта, защото има контакт с въздуха и е нормално да промени цвета когато работи. Така става и с маслото на колата, сменя цвета защото работи. Толкоз от мен по темата.

Поздрави и хубав ден.
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от tommy12 »

takezo написа:
Предвид, че пиньона и короната в повечето случай на масовите, т.е. евтините макари не са стоманени, а са или ЦАМ, месинг, кашкавал, или там не знам какво.
Това също не е вярно което си написал, много от скъпите макари короната и пиниона са от месинг предимството е че дава лек и безшумен ход, сравнение със стоманата и бронза, че е по слаб е по слаб от другите две сплави. Аз винаги съм предпочитал короната да е от месинг точно заради този по плавен ход
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Accept »

За шаманството всеки факт е ерес.
RTM Ocean Quatro
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от sestrata »

Accept написа:Баиткастинг значи изхвърляне на стръв (bait - стръв, cast - хвърли). Защо са наречени така се сети сам.
Валът на шпулата на споменатите от теб макари представлява в краищата си втулков лагер и с оглед кастинга, наистина трябва да се маже с масло. Трябва да го мажеш преди всеки излет, както и да го избърсваш след всеки и смазваш (да го играеш маслената магистрала).
Тук забелязах няколко неверни твърдения:
1. Бейткастинг, а не байткастинг. Бейт (bait) и байт (bite) са различни неща.
---
2. Bait не значи не значи само стръв, а също така и примамка
BAIT
[beit]
I. 1. стръв
to take/rise to/jump at the BAIT лапвам/улавям се на въдицата (и прен.)

2. примамка, уловка, изкушение
---
3. Валът на тези макари не представлява в краищата си "втулков лагер". Оста контактува на съчмени лагери.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Accept »

Сестро, защо преди да пишеш, не провериш как се пише - baitcasting reel или bitecasting reel? Освен това bite въобще не значи примамка.
И още нещо сестро - за да работи един съчмен лагер, черупките му трябва да са фиксирани към повърхностите. Ако това не е изпълнено, лагерът не работи. Само контактуване или допиране не върши работа.
RTM Ocean Quatro
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от sestrata »

:)
Accept написа:Сестро, защо преди да пишеш, не провериш как се пише - baitcasting reel или bitecasting reel? Освен това bite въобще не значи примамка.
И още нещо сестро - за да работи един съчмен лагер, черупките му трябва да са фиксирани към повърхностите. Ако това не е изпълнено, лагерът не работи. Само контактуване или допиране не върши работа.
:) Пише се baitcasting и се произнася бейткастинг. Сега виж ти как си го написал- "Баиткастинг"
A това, че лагерът няма да работи също не е вярно. Първо, защото оста на шпулата при въртене е под напрежение и второ, защото съпротивлението при търкаляне е много по малко от това при триене. Но може да поспориш с физиката или риболовната индустрия ако искаш. :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Accept »

ОК. Аз съм причината ти да бъркаш. И оста да се върти :lol: .
RTM Ocean Quatro
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Майстор Саки »

Accept написа: за да работи един съчмен лагер, черупките му трябва да са фиксирани към повърхностите. Ако това не е изпълнено, лагерът не работи. Само контактуване или допиране не върши работа.
Би ли обяснил, колега, как това изискване е изпълнено при която и да е спинингова макара по отношение на вътрешната черупка на лагерите, които са поставени от двете страни на короната?

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от tommy12 »

Accept написа:ОК. Аз съм причината ти да бъркаш. И оста да се върти :lol: .
Аccept, виждаш ми се изострен, недей да гледаш само спининговите макари, Сестрата говори за оста на шпулата на кастинговите макари, изглежда не си ползвал такива и няма лошо да приемеш написаното от него за вярно.
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Почистване и смазване на макари

Мнение от Accept »

Към колегата Майстор Саки - обяснявам в няколко теми как сменям втулкови със съчмени лагери точно на описаното теб място - точно в този подфорум са, скролни малко надолу.
Към Томи - отново си в грешка, колега. Имам кастингова макара от 2 - 3 години, разглобявал съм я и съм я смазвал неведнъж, ползвам я с 40 грама тежест, както и с воблер около 4 -5 см (не му помня грамажа). Трудно ми е да ти опиша що солена вода е поела в каяка и въпреки, че я смазвам по описания от мен начин, все още работи като афроамериканец, да не кажа негър :lol: . И вътре е във видимо идеално състояние.
Колеги, предлагам да спрем да си чешем пръстите. Едни ще възприемат моя (и не само мой) начин, други - вашия. За всеки влак има пътници.
RTM Ocean Quatro
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”