Макарите - поглед отвътре

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Привет Колеги..Току що приключих с "разучаването" на Shimano exsence ci4+4000S.
Очакванията ми се оправдаха напълно...Принципно съм малко резервиран към новите модели но опасенията ми се оказаха абсолютно излишни...Макарата е пипната с акъл като почти няма нови "космически" технологии,а чисто и просто са спазени правила датиращи от 2005/2007 година...Доказали се в боя...Изключая X-SHIP...системата която освен опорния лагер,на пиньона/има го при стари легендарни модели/ нищо друго не ми направи впечатление...
Макарата е повече Туин,и по-малко Стелла 04...с конкретни изменения които са видими от снимките...
Макарата като цяло току що извадена от кутията..
Изображение

Изображение
Започва разглобяването...Лагер,на оста в легло идентично с това,на Стелла
Изображение

Самият лагер..
Изображение

Ротора е свален,и се открива стоп лагера..Не е от най-добрите но става..
Изображение

Изображение

Свален е лицевия капак..Короната е демонтирана...
Изображение

Открива се пиньона,паразитката/Стелла 07/и безконечника..
Изображение

Изображение

Лагерите...В дясно е оригиналния,а в ляво от Стелла/Туин...
Разликата е очевадна..Точно от тук идва един лек шум който ще изчезне моментално като я ъпгрейдна с черните стеллски лагери..1200йени-1бр..мамка му..
Изображение

Изцяло разглобена...Малката пластмасова втулка се заменя с лагер..Типично за много други модели..
Изображение

Изображение

Започва събирането..Паразитката,и безконечника са третирани с грестта която обожавам..двето оси по които се движи винта са смазани с масло...
Изображение

Короната,и пиньона също...Солидни механизми със завиден ресурс..Короната е 29,5мм.
с 32 зъба..Венеца е с широчина 4мм и височина на зъбите 3мм..
Пиньон......7мм.
Изображение

Необходимите инструменти,и смазки..
Изображение

Макарата сглобена с навит брейд,и готова за битки...
Изображение

Изображение

Като заключение мога да кажа,че EXSENCE 4000S е едно много добро решение за любителите,на лекия,и средно тежкия спининг...Механизма е изработен от доказали се с времето материали..Наличието,на опорен лагер от задния край,на пиньона подобрява значително хода,на макарата както,и удължава в пъти ресурса и...
Нарежда влакното повече от добре..За аванса няма какво да кажа..Мн.добър..
Хода като цяло много се доближава от този,на Стелла,и превъзхожда този,на Туините..Поне тези които имам..След замяната,на лагерите за които стана въпрос по-горе съм почти убеден,че разлика със Стелла няма да има..Може,и да има но тя ще е едвам забележима...
Параметрите,на макарата са следните...
http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... 4000s.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Това е за сега от мен...
Поздрави,и късмет...
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 316 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от te4osoma »

Румба ,машина си :D Браво за ревюто :wink:

Честито за новото макаре и само големи :wink:

Жив и здрав :!: :fish15:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Първите впечатления от проведения,на Панчарево/да не счита за риболов/ са повече от положителни...Мепс 5...ца въртяща въобще не натоварва макарата по никакъв начин..Тягата почти достига тази на Туин ПГ..Изключително плавен ход,и доста добра чувствителност...С оглед,на по големия диаметър,на шпулата се постигат сериозни дистанции...Осцилацията е много бърза..Вероятно няма да има проблем с повърхностни примамки...
Като минуси за сега намирам само един...Дръжката/ЕVA/е малко по-голяма от колкото трябва но това е бял кахър...
Като цяло прекрасно макаре което въпреки цената си е сериозна конкуренция,на тези от много високия клас...
sokol135
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 19:49
получил Браво: 1 път

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от sokol135 »

Това е много "ценно" ревю, и то на макара която е последен модел
за японският пазар за 2012. Аз лично съм много приятно изненадан от
факта че мога да видя "карантията" , на макара от сорта и то в български форум.
Радвам се че ревюто е направено от компетентен човек, разбиращ от работата си.
Факта че снимаш, и ни правиш съпричастни ти прави голяма чест. Пожелавам
успех в начинанието което си подхванал, и с нетърпение чакам продължение.
Поздрави от Враца.
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от mikibg »

Здравей

Перфектно ревю. Новата Shimano Sustain 4000FG е устроена по същия начин а и използваните материали са същите ако съдя по твоите снимки снимките . Явно японците са направили една разработка за различните пазари което е добре.
Поздрав
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

mikibg написа:Здравей

Перфектно ревю. Новата Shimano Sustain 4000FG е устроена по същия начин а и използваните материали са същите ако съдя по твоите снимки снимките . Явно японците са направили една разработка за различните пазари което е добре.
Поздрав
Има такова нещо...Сустаина за Америка,и Австралия е аналог/почти/на високооборотния Ексенс...Този за Европа е,на този от ревюто..
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от za4o75 »

Колега artaks,има опасност с още няколко такива ревюта да почнем да си "барникаме" макарите сами и да ти изядем хляба :D . :D Искам да те питам защо мислиш,че черните лагери са по добри от другите?Виждал съм черни такива да се прецакват в солената вода много бързо,докато белия евнтуално неръждаем такъв ...Предполагам,че черните са антикорозионо екранизирани и затова изглеждат така,това обаче не ги спасява в солена вода!наблюденията ми са абсолютно любителски и има вариант черния лагер,който аз съм заменял да няма нищо общо с този на снимката!Този е от Стела ФД нали,любопитно ми е на SW моделите дали пак са такива!?!
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

za4o75 написа:Колега artaks,има опасност с още няколко такива ревюта да почнем да си "барникаме" макарите сами и да ти изядем хляба :D . :D Искам да те питам защо мислиш,че черните лагери са по добри от другите?Виждал съм черни такива да се прецакват в солената вода много бързо,докато белия евнтуално неръждаем такъв ...Предполагам,че черните са антикорозионо екранизирани и затова изглеждат така,това обаче не ги спасява в солена вода!наблюденията ми са абсолютно любителски и има вариант черния лагер,който аз съм заменял да няма нищо общо с този на снимката!Този е от Стела ФД нали,любопитно ми е на SW моделите дали пак са такива!?!
Привет Зачо..Има няколко причини да мисля така...В предвид имам хода,на макарата като цяло..С черните той е значително по безшумен,и плавен...Второ което не е кой знае от какво значение са по-леки...Трето с течение,на времето продължават да държат необходимото съосие което е критерии за по-голяма издръжливост,на макарата..
Четвърто са бая пара... :D :D :D ...Ъпгрейт с необходимите шест лагера е около 150лв..
Това не значи,че белите са лоши..Просто другите са много добри,и няма никъде като тях..Правил съм опити с много други прехвалени лагери,и не стават нещата..Бока примерно....
За това кой ще е по-удачен за морски риболов не мога да кажа...Не съм го практикувал,и не съм фен..Гарантирам,че на SW са абсолютно същите,и едва ли ще се прецакат но всичко е до бройка както се казва...
Съвсем скоро мисля да поръчвам части,и ако искаш кажи...Сам ще се убедиш каква е разликата..
Ревютата...Защо само "братушките"/които често пъти пишат глупости/ и Хоук да са водещите "хирурзи"....???Ние да не сме по-зле от тях???
Поздрави...
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Ще поръчвам части др.седмица..Който иска нещо за всички модели,на Шимано за вътрешния пазар да казва...Това като детайли..Лагерите са еднакви по размер с тези за Европа..Стандарт..Еднакви са и частите за Стелла..FB/FD/SFE...04,07,10....
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от toshiro »

artaks написа:...Осцилацията е много бърза.....
Да нямаш предвид бавна? Гледам, че реди доста стегнато и прави доста успоредни намотки...Колко намотки прави за един ход на шпулата от горе до долу?
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

toshiro написа:
artaks написа:...Осцилацията е много бърза.....
Да нямаш предвид бавна? Гледам, че реди доста стегнато и прави доста успоредни намотки...Колко намотки прави за един ход на шпулата от горе до долу?[/quote
Пет в едната,и пет в другата...Стелла 04 която си пише,че е с бавна е 10 в едната,и 10 в другата..
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от Алка »

Румба честита придобивка.Вилик си.
може и да помолиш администратора-да си направиш твоя тема,да си подържаш от спам и или излишни неща,да стои най отгоре,всеки да има достъп да пита или да се свърва с тебе за въпроси,съвети,ремонти,подръжка.Да си наредиш всички макари в отделни раздели със снимки, които идват при тебе за подръжка,ремонт,обзор от тебе както си направил във случая.Отдели си ги на Дайва и Шимано и от там на отделните модели, които подържаш и само добавяй.
Много се кефя ,че има такъв човек като тебе и ще си имаме в нашият форум такъв раздел.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Привет Алка...Така мисля,и да направя....
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от Алка »

Румба ,сега се загледах в снимките по подробно и особенно във времето -часът отдолу- :lol: направо шапка ти свалям,кефиш максимално-12.39-13.53=1.14 :lol:
Едно време имаше -кубчето на Рубик-може да направим едно международно състезание -макаричката на Румбата :lol:
Значи спокойно мога да взема макарата за обслужване да дойда до работилницата ти да я смазеш и смениш туй онуй за 60 минути и да те водя за риба после :D или да си пием биричка и да лъжем жените ,че сме на събрание.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Алка написа:Румба ,сега се загледах в снимките по подробно и особенно във времето -часът отдолу- :lol: направо шапка ти свалям,кефиш максимално-12.39-13.53=1.14 :lol:
Едно време имаше -кубчето на Рубик-може да направим едно международно състезание -макаричката на Румбата :lol:
Значи спокойно мога да взема макарата за обслужване да дойда до работилницата ти да я смазеш и смениш туй онуй за 60 минути и да те водя за риба после :D или да си пием биричка и да лъжем жените ,че сме на събрание.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ....Не бях обърнал внимание...Не е реалното време...Пих бира,говорих по телефона,и от време,на време се сещах да снимам..Инак като време е доста различно от това...Но за пред жените ще е 4...ри часа... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Поздрави...
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”