Облслужване на Daiwa Mag Seal

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Аватар
Дълголай
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 8:29
Риболов: Вече само спининг баце...
Местоположение: Враца
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от Дълголай »

Здравейте колеги, то моето ще се получи като при жабата която видяла, че подковават коня, и тя вирнала краката.
Да направя първо малко встъпление за това което ще напиша. Аз съм от рибарите за които до скоро беше важно макарата да има повече лагери, а пръчката да е с определена дължина, и на края ако е възможно да е карбонова. По поддръжката въобще ме нямаше. Всъщност пробвал съм на няколко пъти да си смажа чекръците с една грес която помня още от малък че се търкаляше на село до кошарата на магарето. Резултата са няколкото макари на които съм се пробвал, си намериха вечен покой в едно чекмедже в гаража. Или поне каквото е останало от тях. Понеже по едно време бяха и донори на несъвместими и непознати за тях и за никой друг " марки ". Да не говорим за това, че за мен да почистиш въдицата беше равносилно на смъртен грях. Всичко се търкаляше където му падне.
И така преди две години съдбата ме събра със Серго. Запознахме се, паснахме си на риболовните теми и болежки и взехме че отидохме заедно за риба. Ооооо блаженно невежество и простота. Твоето име е Дълголай. Като видях как след последното замятане от страна на Серго се извадиха шишенца с чиста вода, пликчета с памучета и всякакви там принадлежности за почистване, за малко не умрях от смях. Въздържах се доколкото можах само за да си мислят родителите ми че са ме възпитали добре.
И така се почна. Комшията прегледа с погнуса състоянието на арсенала ми, въздъхна тежко и въоръжен с търпение и подготвен за загуба, започна неравната борба с мен да ме научи да си почитам такъмите. Разликата във възрастта ни е три часа и половина. Така че не можем да говорим за някакъв респект и уважение в думата на по старшия. Аз го превъзхождам чувствително на ръст и тегло, а и на безумни рибарски подвизи, така че с насмешка приемах всичко което ми говореше и обясняваше. Извинявам се но ще трябва да продължа може би утре, дългът ме зове. Не спамя по темата, просто се налага това предисловие защото в последствие ще обясня на какво бях свидетел и каква е разликата между различните видове греси и смазки, масла и прочее анджъклами необходими за перфектната работа на тия бижута с които ловите риба.
Еееех, да бех римлянин, или поне малко тракиец..... Сигурно щех да се казвам Риболовит
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от sandista »

Има нещо неземно в Серго :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Не може да отидеш на Врачанския, на топ локация,облавяна до най-малкото камъче и на третото подаване на кастмастер 3гр да те удари сом 9кг. Като видях снимката се вцепених направо :)
И наскоро пак е имал подобна интересна ситуация,но нали все пак е и малко абич .. :lol:
Ники,я го питай Серго преди години колко пъти го карах да ми сменя смазките на Брадията(чак ми стана неудобно). Накрая намерихме точната смазка,която обаче при 2-3 градуса се втърдяваше и се наложи отново да го помоля да я сменим :oops: (ловя активно и през студените месеци). Серго нищо не каза,взе пинсетките и пак почна ... Аз ан негово място бих постъпил по друг начин ... :)
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
serdjo
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 20:36
Риболов: спининг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от serdjo »

ЗДРАВЕЙТЕ ОТНОВО

Тази макаричка не е много маг :D , но колега ме помоли да я видя. Не шуми не скърца само за обслужване . За макарата е изписано и говорено много за това ще бъда съвсем кратък , няколко снимки и толкоз

Изображение

Разглобена на съставните си части

Изображение

Изображение

Преди затваряне - всичко е измито и смазано

Изображение

Готова така както я искаше собственика

Изображение

Това е за сега утре пак една добре позната макарица :tup:
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от Itso »

Серго, нещо не е наред тука :D
Не може нищо да не ти остава след сглобяване - едно винтче поне, някаква пружинка ... :lol:
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 101 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от sandista »

Ице, мога да те насоча към подобен майстор :mrgreen: :mrgreen: Може да ти смаже макарата с дебела машинна грес, да загуби лагер и да му хартиса някаква част при сглобяването,но въпреки това ще си тръгнеш с усмивка носейки бутилка тъмно-червена течност в ръка :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
serdjo
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 20:36
Риболов: спининг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от serdjo »

Itso написа:Серго, нещо не е наред тука :D
Не може нищо да не ти остава след сглобяване - едно винтче поне, някаква пружинка ... :lol:
Остава разбира се , ама ги е страх да си кажат :D , щото ша играе дървото :mrgreen:
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.
Аватар
serdjo
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 20:36
Риболов: спининг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от serdjo »

Здравейте
Ето една от много добрите макари на Дайва - сертейт 2500R . Макарата е добре позната , аз лично много съжалявам , че навремето не заприходих такова бижу

Изображение

Изображение

Всичко е старо - но доказало се

Изображение

Короната е 34мм. мисля , не съм я мерил , но е доста солидна .

ето я напълно разглобена преди почистване

Изображение

Смазана и готова за сглобяване

Изображение

Единия лагер нещо не беше наред - та малко го пипнах :)

Изображение

Типично за сертейт , лагера на ролката шумеше и то много и го смених с нов

Изображение

ГОТОВА ЗА НОВИ РИБОЛОВНИ ЕМОЦИИ

Изображение

Това е за сега утре ако остане време една от най- добрите и красиви макари на DAIWA
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.
Аватар
venelin venchev
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 21:52
Местоположение: Мездра
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от venelin venchev »

serdjo написа:Здравейте
ето я напълно разглобена преди почистване

Изображение
С такива снимки инфаркт на миокарда ша ми докараш,ей! :shock:
:lol: :lol: :lol:
:tup:
Аватар
serdjo
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 20:36
Риболов: спининг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от serdjo »

ЗДРРАВЕЙТЕ
Ето иедна от най-дибрите и красиви макари на DAIWA - AEGIS 2506

Изображение

Всичко е традиционно

Изображение

Макарата е топена няколко пъти във вода затова ще я разглобя на 100 % .Маханизма за затваряне на бигела е супер и безотказен

Изображение

Ето го и него свален и почистен

Изображение

Под капака повече SHIMANO отколкото DAIWA

Изображение

Затварящия механизъм е смазн наново с грес за пласмасови механизми

Изображение

Всичко останало с най-добрата смазка за риболовни макари на пазара :D

Изображение

Зглобена и готова за риболов

Изображение

Една изключителна макара ,която отдавна не е на пазара за съжаление . Конструктивно не ми харесва само , че оста на дръжката минава през оста на короната , а не е на винт , което води до леки лувтове с течение на времето , но това не е проблем оправя се :) , друго всичко по нея е пърфектно :D

АЙДЕ ДО СКОРО :tup:
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от stas »

Колега serdjo, как се оправят тези луфтове, ако може да ми отговорите.
Аватар
serdjo
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 20:36
Риболов: спининг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от serdjo »

stas написа:Колега serdjo, как се оправят тези луфтове, ако може да ми отговорите.
Става елементарно - с малка шайбичка от милиметрова лента от тефлон :tup:
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от stas »

Аз, колега питах за луфта между оста на дръжката(примерно шестограм) и отвора на короната. Не конкретно за тази макара, а по принцип. Трябва да ме разбирате, единият е аксиален, другият- радиален.
ndn
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 10:59
Местоположение: Варна
получил Браво: 11 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от ndn »

Старите Team Daiwa освен че дръжката не е на винт имат и още един сериозен конструктивен недостатък спрямо новите дайви и шиманата, и това е че оста не е плаваща. Оста се допира по цялата вътрешна дължина на пиньона, което създава излишно съпротивление.
Ето какво представлява плаващата ос (floating shaft):
При новите дайви от предна страна на пиньона оста се допира до лагерче(в гайката на ротора), така се неутрализира съпротивлението от въртенето на пиньона и остава само съпротивлението от движение на оста напред назад. А пък от задна страна на пиньона е с тефлонова втулка с много малка контактна повърхност до оста.
При стела от предна страна схемата е същата, но от задна има оставено ръбче вътре в пиньона до което се опира оста.
Изображение
Аватар
venelin venchev
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 21:52
Местоположение: Мездра
получил Браво: 1 път

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от venelin venchev »

Серго не знам кво им баеш баце,ама и Сертейта и Ейджиса са ....,немам думи просто.
Описанието на удоволствието от въртенето им сега е,все едно разтриваш с бебешко олио некое лъскаво дупенце на младо п...нце! :tup:
Голем си да знаеш!
Аватар
Дълголай
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 8:29
Риболов: Вече само спининг баце...
Местоположение: Враца
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Облслужване на Daiwa Mag Seal

Мнение от Дълголай »

Здравейте отново.
Баси мамата, време няма дори на мивката да си намокря воблера. Та да продължа с това което бях започнал...
По принцип съм техническо лице, та един ден заспорих със Серджо по въпросите за лагери, греси, шумове и шумчета. Показва ми човека едно лагерче и вика:
-Врътни го да видиш как шуми.
Завъртях лагерчето и наистина имаше някакво съвсем леко шумолене. Първо помислих че това е шумът в главата ми който се надявам да не ви притеснява. Но след това се уверих че си е истински. Лагера беше на моя макара та рекох на Серго да му сложи малко грес от моята. Няма да правя реклама, но за мен лагер плюс грес е равно на работа без проблеми. Смаза човека лагерчето, събра макаричката и ми я подаде намръщен. Беше оставил само физиономията си да ми говори, защото от думи не абарисвах. Макарата шумеше. Съвсем леко но шум имаше. А щом има шум, значи някъде има повишено триене. Има ли триене, има и износване. Казах му, че не може да е от лагера защото има грес. А той се усмихна, разглоби макарето и почисти само това лагерче. Нищо друго не пипна. Пак зглобяване, на сухо за лагерчето и същия този шум се усили многократно. Каза ми че ще го смаже с друга смазка, а аз викам не, друга да е ама аз ще ти дам. И така няколко пъти докато на края на Серго му се свърши търпението и ми отправи поздрав към всичките ми роднини. Директно в ефир. Разглоби за енти път макарата, смаза лагерчето с нещо доста противно за очите ми, зглоби макарата и ми я подаде да пробвам, А тя.... притихнала и влажна като невеста през първата брачна нощ в очакване съпругът да свърши нежно и с вещина съпружеското си задължение. Брей въртях насам, брей натам. Подръпвах, притисках, тормозих я по всичките там радиални, аксиални и прочее лувтове, та даже изнамерих и едни по питагоровата теорема, ни шум, ни пук, ни щрак. Мазна и доволна, а аз на път да захвърля всичките си дипломи по механика. Та това е. На другия ден вече бях размислил и решил че не е от смазката. Споровете започнаха отново. Добре че се появи Сандиста с една от неговите красавици, та всичко започна отново. Показа ми човека как със всичките видове смазки лагерите бръмчат, а с точната, за всеки модел май е различна, всичко си идва на мястото.
Еееех, да бех римлянин, или поне малко тракиец..... Сигурно щех да се казвам Риболовит
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”