Twin Power '15 или Certate '16

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Vassil »

Здравейте, колеги!

Върти ми се идеята да сменя сегашната си макара Daiwa Caldia 3000 (бялата) и съм се насочил към новия Certate 3000 или Shimano Twin Power 4000PG.

Понеже не съм много наясно с размерите на Шимано, първият ми въпрос дали техния размер 4000 е еквивалента на 3000 Дайва.

Естествено, другото, което ме интересува са препоръки коя е за придпочитане от двете. Ще я ползвам с главно с воблери и клатушки между 6 и 20 гр и джиг грави до 20 гр, по големите реки в страната и Дунав. Пръчката е Lamiglas Certified Pro 8.6 7-17 гр.

Благодаря предварително!

В.
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от mikibg »

Шимано 4000 = 3000 Дайва и обратното :D
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Monov »

Здравей, колега ! Въпросът ти е уместен, но ще получиш много различни мнения и накрая ще се объркаш, това е сигурно. И двете макари имат предимства и качества. Най-новият Certate все още не е достатъчно тестван от риболовци и има новата драг система, която някои описват като невероятна, но други казват, че създава проблеми (може би се объркват заради самото нововъведение в нея).
Twin Power, от друга страна, който ти визираш, има микромодул, който също може да ти създаде някои главоболия, но Шиманото се обслужва по-лесно като цяло, от професионалист обаче.
Аз бих те съветвал да не се изръсваш повече пари и да вземеш същата макара, която наскоро си взех и съм много приятно изненадан от нея, а именно Shimano Rarenium CI4+ 4000 FB. Супер лека - 240г. с много високо качество на материалите. Всичко в нея е доста добре измислено, отстъпва на Дайвата само с лагерите, които на Certate-a са magsealed и няма да изискват подмяна. На Рарениума също са добри, но макрата ще е добре да се смаже още като нова. Паразитното колело е от полиамид на Рарениума и някои си мислят, че е обикновена пластмаса, но не е. Реално не е нужно да е метално, тъй като почти не се натоварва, а и бидейки от полиамид реално предпазва пиньона повече.
Тествах моя и има много добра мощ и много плавно и безшумно въртене, авансът и влаконареждането му са също невероятни, а и може да го намериш поне на двойно по-ниска цена от Twin Power или Certate.
Ако твърдо си решил, че ще е една от горепосочените, няма да сбъркаш, която и да вземеш. Моят съвет е да се допиташ до Artaks и Serdjo преди да направиш своя избор :tup: .
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от axel »

....зависи от размера и теглото на примамките а още по важно е с какъв размер плетено смяташ да ловиш,Туйн-а PG и Сертейта са различни макари,на Сертейт-а му дават до 1.5 ПЕ,като самата фирма го определя,като модел за крайбрежен спининг с леки пенсъли и др. примамки оказващи малко съпротивление.Туйн-а е бавен,даже доста по-бавен,поради по-малкия размер шпула и може да ти е прекалено бавен,но затова пък доста по-мощен,тоест за медиум спининг-Сертейта,за хеви-Туина.
риболовът е само хоби!
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от valeri hinkov »

ТР PG е мощна макара за сериозни натоварвания и малко не си пасва с пръчка до 17 грама и примамки под 20 грама идва някак си излишно мощна!
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Vassil »

Благодаря за мненията.
valeri hinkov написа:ТР PG е мощна макара за сериозни натоварвания и малко не си пасва с пръчка до 17 грама и примамки под 20 грама идва някак си излишно мощна!
Това беше една от причините да пусна темата.

Неофициално и Exist е в микса, въпреки че цената му е над таргета, който гоня.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Димитър Тодоров »

valeri hinkov написа:ТР PG е мощна макара за сериозни натоварвания и малко не си пасва с пръчка до 17 грама и примамки под 20 грама идва някак си излишно мощна!
Валери има основание, PG е по-тежка и мощна макарка, на тази въдица аз бих ползвал Сертейт 3000.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
blgmspt
Мнения: 674
Регистриран на: Пон Апр 09, 2012 13:47
Риболов: Дилетантски Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 283 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от blgmspt »

Като бивш притежател на упоменатата пръчка определено малко по-лека макара ще стои добре, не че не става и 15 PG-то. Ловил съм за кратко с 4000 SW PG и там нещата излизат "ептен" извън контрол ;) с тези 355гр и мощ. Не са за пръчката подобни макари!
Новият сертейт е 280гр с влакното и ще ти пасне точно! Екзиста е финна макара, но и тя ще стои супер като усещане (сравнявайки с Лувиаса като тегло, като с него съм ползвал пръчката с примамки в обявения диапазон и малко отгоре ;)
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1707
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от PAMPASA »

Погледни и тази :

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Sh ... 0HG-a28176

теглото е същото като на PG / 290 гр. / , но е по-бързооборотна / 5.8 : 1 / :wink:

Цената също е приемлива ..........
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от quietriot »

един екзист 3000 ще ти реши всички колебания , няма нужда да е нов , важното е да е запазен.
Лео с екзист 3000 2012 май е модела http://www.ebay.com/itm/like/3816439384 ... B=trueказа че е заспал ламигласа , нали е влюбен в тоя модел за Дунава.


този е много добра оферта ако е читав!
http://www.ebay.com/itm/Daiwa-Exist-Hyp ... 1745457684
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1961
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от yuri todorov »

Ето още едно много добро предложение

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Da ... 000-a28216


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Vassil »

Благодаря за предложенията. На този етап съм решил със сигурност макарата да е нова и клоня към Сертейт.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Leo »

Здравей Василе,

Ламигласа е една много жива и добре балансирана въдица и ще я "убиеш"ако сложиш тежка макара.Без да налагам някаква граница,мисля,че около 280 гр е комфортния предел на макара за тази въдица.Освен това Туин Пауър PG не кореспондира изобщо с концепцията заложена в пръчката.Затова без колебание бих избрал Сертейт.Но не 3000,а 3012,а най-добре 3012H.
Гледам,че поставяш граница от 20 гр на използваните примамки.Въдицата работи чудесно с примамки до към 25 гр,а при необходимост и по-нагоре.Получава се леко разминаване между теста по примамки,заложен от производителя,и европейско-руското усещане за горен предел на въдицата.Всички са прави обаче,защото едните ползват въдицата за едно,другите за друго.

Поздрави
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от Vassil »

В интерес на истината, 3012Н е ще бъде добро допълнение към Калдиата, защото ще ми върши повече работа по Дунав и евентуално за морски риболов в Гърция, какъвто не практикувам за сега. Иначе, две макари 3000 не ми трябват и Калдията щеше да замине за продан и нямаше да ми е приятно защото си я харесвам.

Поздрави,

В.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1961
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 644 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Twin Power '15 или Certate '16

Мнение от yuri todorov »

Сертейт-а, няма как да е допълнение!

Ако си го купиш,много бързо ще забравиш за Калдиата.......


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Публикувай отговор

Обратно към “Макари”