CERTATE 3500 HD

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

CERTATE 3500 HD

Мнение от tmdb »

Здравейте колеги,

Имам следното питане относно стария Certate 3500 HD- как би понесъл примамки в диапазон 50-75 грама- тежки пенсили и стикбейти основно, т.е. голяма тежест, но и ниско челно съпротивление.

Възнамерявам да закупя макара за тежък морски спининг от брега- основно за пелагични видове, ако това има значение.

Поздрави!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от quietriot »

Ще ти скъса ръцете тоя сертейт, имай го предвид, аз издържах час с него!
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от za4o75 »

Може би 4000 размер е по-удачен, ще събира 300мт. пе3,а и при рибите къде ще търсиш... !Пък и да речеш да джигваш ще ти върши перфектна работа!Еее вярно ,че според Васко не става за костур.....,с по-лека няма как обаче!
tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от tmdb »

za4o75 написа:Може би 4000 размер е по-удачен, ще събира 300мт. пе3,а и при рибите къде ще търсиш... !Пък и да речеш да джигваш ще ти върши перфектна работа!Еее вярно ,че според Васко не става за костур.....,с по-лека няма как обаче!
Стар 4000 не намирам никъде, единствено Hyper Custom, но в лошо състояние, а все си мисля, че PE 2 300м ще ми свърши работа.
Относно тежестта- другата ми алтернатива е Stella SW 5000/6000, която тежи 435/440 грама.
За джиг имам TP SW 5000 XG, който ми върши перфектна работа, но не искам да сменям макарата на различни пръчки.

Въпросът остава- ако някой има опит с 3500- нека да сподели.
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от fisherman »

Несъмнено колегата za4o75 има най-добър поглед по темата и мнението му не е за пренебрегване,моя скромен опит с рибите който търсиш казва- макара поне 6.0 оборота,драг 11кг. (и повече ),линия 300м. поне 2,5PE. Целия такъм + примамките наистина кършат рамото ,но и така шансовете са 50/50 в най-добрия случай ,когато срещнеш бързия влак (а се случва :D ).
tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от tmdb »

fisherman написа:Несъмнено колегата za4o75 има най-добър поглед по темата и мнението му не е за пренебрегване,моя скромен опит с рибите който търсиш казва- макара поне 6.0 оборота,драг 11кг. (и повече ),линия 300м. поне 2,5PE. Целия такъм + примамките наистина кършат рамото ,но и така шансовете са 50/50 в най-добрия случай ,когато срещнеш бързия влак (а се случва :D ).
Несъмнено колегата za4075 има много голям опит в морския спининг, точно заради хора като него пуснах темата- да се допитам до техните мнения и познания.

Относно предавателното число- и мен ме притеснява, че е леко бавна макарата, но според мен разлики от порядъка на 15-20% могат да се компенсират с по-енергично въртене.

Относно драговете- Шимано се заиграват с термина Мах Drag, не че съм експерт, но техен 11kg е реално 7, а 13- 8- 9 кг, което в случая съвпада с 8-те кг, които са обявени на Certate 3500 HD.

Не мога да разбера защо продължавате да ми обяснявате, че такъма ми "кършел рамо" при положение, че споменах, че алтернативата ми е доста по-тежка, а и като цяло като съм се захванал със заприхождаването на такъв тип такъм с ясното съзнание, че физическото натоварване ще бъде сериозно.

Отново по темата- четох, че пиньона и короната са от Салтига 3500, някой може ли да потвърди?

Поздрави!
Аватар
Ilian70
Мнения: 1720
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от Ilian70 »

tmdb написа:...Отново по темата- четох, че пиньона и короната са от Салтига 3500, някой може ли да потвърди?
Да потвърди не може. Може да отрече. :D
Васе, Салтигата е с ХК предавка, а Цертате-то е това:
rgrlccupatflloub.jpg
rgrlccupatflloub.jpg (62.31 KiB) Преглеждано 4237 пъти
Не се притеснявай! Нищо и няма на предавката. :tup:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от fisherman »

Извинявам се,явно не съм се изразил правилно.Споделих личен опит с препратка към мнението и притеснението на Васко.Предположих че си наясно с такъма за сериозни риби съобразно темата.За Шимано си прав,за това моите дилеми в момента са свързани със Салтигите.
Поздрави и късмет по моретата!
tmdb
Мнения: 85
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:31
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от tmdb »

Ilian70 написа:
tmdb написа:...Отново по темата- четох, че пиньона и короната са от Салтига 3500, някой може ли да потвърди?
Да потвърди не може. Може да отрече. :D
Васе, Салтигата е с ХК предавка, а Цертате-то е това:
rgrlccupatflloub.jpg
Не се притеснявай! Нищо и няма на предавката. :tup:
Mерси, Илиянски!

fisherman написа:Извинявам се,явно не съм се изразил правилно.Споделих личен опит с препратка към мнението и притеснението на Васко.Предположих че си наясно с такъма за сериозни риби съобразно темата.За Шимано си прав,за това моите дилеми в момента са свързани със Салтигите.
Поздрави и късмет по моретата!
Колега fisherman, какви са твоите дилеми със Салтигите?

Питам, защото и аз мислих за Салтига, Каталина или нов Сертейт 3500/4000 ХД, но Маг Сийл-а за сега ме отказва от нова Дайва.
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от fisherman »

Колебая се между 3500h и 4000h Saltiga 15.Притеснения относно МАГ-ойла нямам,защото ползвам активно 2 Сертейта 13 доста време и не са мръднали,а отношението ми към тях е меко казано небрежно.В същото време на доста Шимана и други макари им поизсвириха лагерите.Макари със 7-8 кг. драг просто гледаш безучастно как ти се развива брейда,ако имаш късмет ти къса в скалите,ако ли не си отива с цялата шпула.Относно предавателното число,всички удари са на бърза проводка,отделно често духат силни ветрове и освен добрия кастинг на упоменатите примамки с оглед дебелината на ползваните брейдове се образуват и сериозни кореми и е добре да можеш бързо да ги прибереш преди примамката да се е изтеглила към теб.
Това е моето виждане за макара за този тип риболов.

Поздрави!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от quietriot »

Моя опит е със спиниг за сом по Марица с тази макара и пръчка спид мадтър силуро, около 400 грама май беше и тя и хорнети 5 в течение и дебели вириве, след час въртене нямах рамо вече, но и не съм критерий за здрави рамене!
ko2000
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Апр 01, 2015 0:21
дал Браво: 6 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от ko2000 »

[quote="fisherman"]Колебая се между 3500h и 4000h Saltiga 15.

3500H тежи малко повече от 4000H, шпулата събира по-малко, обирането на влакното е по-малко, на какво се основават тези колебания?
Последно промяна от ko2000 на Съб Яну 14, 2017 16:09, променено общо 1 път.
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от fisherman »

Колега,без да съм капацитет подозирам че механизмите на двете макари са еднакви,разликата в тежината и обирането идва по-скоро от размера на шпулите (4см. и 5 гр. е минимална разлика).В момента ползвам 2,5 PE и не мога да реша дали да не мина към 3 PE. а от там и размера макара.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от ARK »

Какви въдици ползвате за да настройвате макарите с 7-8 кг драг? Въдици от брега с повече от 5-6кг кг драг ще са или строшени или ще изглеждат като сополи.
Морски риби от 30 до 80кг с 10-12кг драг за половин-един час са пребити и то с въдици за такъв бест драг или по-малък. Мисля че е превъзбуда да се залита по разни цифри.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: CERTATE 3500 HD

Мнение от mikibg »

tmdb написа:Здравейте колеги,

Имам следното питане относно стария Certate 3500 HD- как би понесъл примамки в диапазон 50-75 грама- тежки пенсили и стикбейти основно, т.е. голяма тежест, но и ниско челно съпротивление.

Възнамерявам да закупя макара за тежък морски спининг от брега- основно за пелагични видове, ако това има значение.

Поздрави!

Без проблем се справя с такива примамки. Имам такъв от доста време , преди 2-3 години му смених предавката с хипер къстъм . Не забелязах някакво износване при оригиналната въпреки , че сериозно тормозех макарата.

Поздрав
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”