Проблем със счупена макара.

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Христо Р.
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Окт 08, 2017 1:09
Риболов: Главно шаранджийски.

Проблем със счупена макара.

Мнение от Христо Р. »

Здравейте, имам малък проблем :!: На скоро открих в старите вехторий на дядо ми Shimano MLZ 20, но проблема е там, че е счупена. Дръжката й е счупена на половина. Дръжката е изработена от метал(мисля, не съм сигурен), счупена е горе-долу посредата, опитах да я залепя с "Loctite Super Bond", държи се, но не толко колкото да издържи някое по-голямо рибе или по-силно замятане с по-голяма тежест, а това ме притестнява. Ако може да ми препоръчате най-добрия вариант за "зглобяване", залепване или каквото и да е, защото е според мен е ценна антика и не искам да пропилявам потенциала и като седи в мазето, и като цяло би ми свършила добра работа.


Благодаря предварително и наслука на колегите по водоемите :tup: :fish15:
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Проблем със счупена макара.

Мнение от pux »

Общо-взето ето възможните варианти:
- ако дръжката е метална, може да се завари. Ще стане здраво, но грозно.
- ако дръжката е П или Г профил, както много от старите макари, може в профила да се сложи подходящо метално парче и да се върже с конец или тънка тел. Ако е с конец, после може да се залее със смола. Пак здраво и грозно.
- най-добрия вариант е да намериш друга дръжка с подходяща дължина и да и "присадиш" частта /винт или профилна ос/, посредством която се закрепя към макарта, от оригиналната дръжка.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Проблем със счупена макара.

Мнение от sharo1 »

Дай снимка,
Може да се шинира
orion30
Мнения: 151
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 14:08
Местоположение: Варна, Елхово
получил Браво: 4 пъти

Re: Проблем със счупена макара.

Мнение от orion30 »

Общо взето пишеш дръжката, а по описанието май е кракът на макарата. Ако е цам забрави, ако е алуминий става, но трябва да я разглобиш да остане само този детайл, цената на аргоновите заварки не е евтина/40-50лв за детайл/. След заварката шлайф и боя. Ако е дръжката просто припасни нова дръжка от друг модел макара.
В заключение, ако ставаше нещо от тази макара и си струваше ремонта, дядо ти би се справил не по зле от теб.
Факта че е захвърлена, дава отговор на въпроса ти. :D
Христо Р.
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Окт 08, 2017 1:09
Риболов: Главно шаранджийски.

Re: Проблем със счупена макара.

Мнение от Христо Р. »

Не е е счупено крачето. Просто ще заваря, изшлайфам и боядисам, както каза. Благодаря на всички за предложенията ! :D
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”