Масло или грес?

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от koko7784 »

Мисля че при по-новите модели го има.
Това е кога е произведена но кога е купена и вкарана в употреба няма как да се знае.
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от rap66 »

Упражнението със смазките е поле на безкрайни експерименти. Но се убедих, че не може да смазваш Сертейт хипер кустом и Шимано тррадик с едно и също нещо и да очакваш добри резултати. И че има специализирани смазки на реномирани производители на смазочни матриали, на които не стои рибка или въдица, но вършат чудесто това, за което са проектирани. И не струват 10-30$ за 7 гр.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от pux »

Мисля, че е редно да внесем следното уточнение, когато говорим за качеството на смазките. Тъй като състава и смазочните характеристики на компонентите най-често са неизвестни, за качеството съдим по косвени признаци - лекота на хода, ниво на шума и времето на работа при което тези характеристики остават непроменени. Донякъде и името на произвиводителя, като гаранция за качество. Което автоматично не значи, че по-шумни смазки или такива даващи по-тежък ход автоматично ще доведат до износване на механизмите! Но понеже повечето дискутиращи тази тема сме маниаци (в това число и аз :)), обръщаме внимание на такива дребни подробности, които ни дават съответния душевен комфорт, особено когато въртим макарата "на сухо" и абсолютно тихо място :lol: :lol: :lol:.
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от rap66 »

Миналата година пролетта купих на един приятел Шимано рарениум. Естествено отворено като ново, профилактирано и регулирано. Ловим основно сафрид от брега и защото сме с еднакви пръчки и макарите ни и двете са черни, при един съвместен риболов сме разменили при някоя почивка пръчките. Ужас, какво и стана на таз накара.... докато разбера че не е мойта. Отворих я на другия ден, черното керамично покритие на короната липсва. Това за 4 месеца. На никоя друга макара не бях виждал такова износване. Еми оказа се че човека яко натиска навътре като върти. Дори понякога му изтръпвала китката. Това по принцип е рефлекс, десняците натискат навътре и събират предавките, левичарите обратното, раздалечават ги.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от koko7784 »

Здравейте,
Преди няколко седмици смазвах макарата (Пен Батъл 5000) на един приятел.Макарата е ползвана за тролинг един сезон което значи че не е видяла кой знае какъв зор.Направи ми впечатление че при въртене се усещат зъбите на запчатките.Мислех че след като я обезмасля и смажа ще се оправи но нещата си бяха както преди.Днес въртях пак един Пен и той беше по същия начин.
Въпросът ми е на какво се дължи това усещане и има ли ,,лек,, за него?
Не мисля че е от износване понеже частите нямаха видими следи от такова а и е сравнително малко ползвана.
Ако някой има идея нека сподели.
Поздрави....
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от Monov »

koko7784 написа:Здравейте,
Преди няколко седмици смазвах макарата (Пен Батъл 5000) на един приятел.Макарата е ползвана за тролинг един сезон което значи че не е видяла кой знае какъв зор.Направи ми впечатление че при въртене се усещат зъбите на запчатките.Мислех че след като я обезмасля и смажа ще се оправи но нещата си бяха както преди.Днес въртях пак един Пен и той беше по същия начин.
Въпросът ми е на какво се дължи това усещане и има ли ,,лек,, за него?
Не мисля че е от износване понеже частите нямаха видими следи от такова а и е сравнително малко ползвана.
Ако някой има идея нека сподели.
Поздрави....
Възможно е да са прекалили с подложните шайби под лагера от страната на дръжката. Може да експериментираш да махнеш част от подложеното и да замениш с по-тънки Ако и това не спомогне, значи е просто особеност на механизма, особено, ако е локомотив. Аз имам Дайви от среден клас - генерацията, която е с металната паразитка и там също се усещат предавките, износване няма никакво. Долавянето на тези вибрации е една от основните причини да предпочитам макари с безконечник.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от koko7784 »

Като се замисля съм го срещал и при Туин Пауър ПГ от 2002 при това беше смазан от виден майстор с висококачествени лубриканти :wink:
KGramatikov
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Апр 05, 2017 15:43
Риболов: Мач риболов
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 1131 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от KGramatikov »

Здравей,

Преди година ми се наложи да обслужвам една DAIWA TOURNAMENT QD 45.

След обслужване зъбите се усещаше как "хъркат". Отворих я пак и наново с друга грес и пак. Обирах луфтове с подложни шайби и пак :( Накрая звъннах на човека и му казах, че съм безсилен и каквото и да направя, този ефект остава. Макарата е без забележки по предавката!! И ток ми каза "Спокойно те и в магазина като нови си хъркаха, просто исках да я обслужиш :)" Камък ми падна от сърцето :) Просто някой модели са така.

Поздрави.
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Масло или грес?

Мнение от rap66 »

Шум в пиньон-корона може да се елиминира донякъде с гъста и леткава смазка. За дайвите работи, защото са с огромни и тежки корони и не им се отразява затрудняващо на хода. Дали е от износена главна предавка се разбира много лесно - на обратех ход жуженето изчезва.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”