Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Публикувай отговор
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Мунчо »

Е, чак пък "никога" и "единствено" и "само", ама айде...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Димитър Тодоров »

Leo написа:Хм,много интересна тема :wink: ...Например като начало можем да започнем с това,какво значи долна и горна граница на теста по влакно :roll: Да не се окаже,че не значи това,което си мислят 80-90 процента от колегите :roll: ...

Приемам препоръчаният тест по влакно като комфортен диапазон (по издръжливост) на влакната,с които работи
въдицата. Ето,примерно,една въдица с тест до унция (28 гр.) и обозначен тест по линия "12-20" либри. Ако реша да я ползвам с влакно 8 либри,то при някоя по-решителна подсечка ,с каквито съм известен :lol: :roll: , като нищо мога сам да си ,,отсека,, влакното. Историята познава такива случаи. В другата крайност ,ако вместо препоръчваните 20 либри, ловя с 30-ина либри, "щото мразя да губя примамки" ,то като нищо при среща с някой упорит чукан мога да си счупя въдицата! За което ще съм отговорен само аз и моята глупост. :)

Как избирам влакното си..Общо-взето сметката ми включва търсената дистанция,достатъчна издръжливост да имам шанс да преборя зацеп,абразоустойчивост,ако ловя на плитко и каменисто..Има и други фактори,но те са на втори план.Примерно,в силен вятър ще избера по-тънкото влакно за да ловя риби,а не да се чудя къде съм. Когато ставаше дума за джигинг в моите условия,основно влакно допреди две години ми беше PP 10lb ,но след като Павката Сестрата насочи погледа ми към едно Daiwa Saltiga (Samurai) 18lb,сега предпочитам него.

:fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от quietriot »

То хубу ма веме я няна тая салтига /самурай никъде иначе всички с нея ловим и на 15 и на 18 либри.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Leo »

Димитър Тодоров написа:.........
Добре Митак,съгласен съм с някои твои разсъждения.
Но не можеш да сведеш посочения върху въдицата тест в либри до способността на въдицата да пази влакното и способността на влакното да пази въдицата.Или под долната граница може да си късам влакното лесно,а над горната граница има възможност да си счупя пръчката.
Един Авид примерно с тест до 28 гр и влакно 8-17 либри.При подобно тълкуване на теста по влакно,трябва да се придържам към влакна с издръжливост до 17 либри.И ако искам да ловя с осем жилна японска оплетка трябва да избера влакно с размер # 0.6 - #0.8,защото в голямата част от производителите,тези размери имат тест 14-16 либри.А при размер# 1 повечето имат 20 либри и значително надхвърлят теста на въдицата.
Изглежда,че всичко е просто и ясно,но......влакно 0.6 - 0.8 е в крещящо несъответствие с горепосочената въдица като мощност на въдицата,използваните примамки,условията и рибите които ловиш.А най-комфортните размери за тази въдица са 1.2 и 1.5,които би трябвало да я счупят
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от b_lomsky »

Никога не ми е минавало през ума да гледам и спазвам теста по влакно в либри. Не съм счупил и въдица, заради това. Но сега, като стана дума си мисля, че ако сме поставили влакно с издръжливост в горната граница и закачим риба, то можем да я напъваме със затегнат аванс и въдицата няма да се счупи.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от smog »

Ще се хвана за последния пост нa Лео, просто защото има Кроа с тест до 28 грама и 17 либри.
Ако тълкуваме, че със 17 либри теоретично не можеш да счупиш въдицата, защото така пише на нея, няма да се съглася. 17 либри са грубо 8 килограма. Мислите ли, че тази въдица ще издръжи 8 килограм тяга? Според мен със сигурност не.

Аз лично разглеждам теста по влакното като индикатор за мощта на въдицата, в много пo-голяма степен отколкото теста по примамките. По мои налбюдения, теста по примамките при различните производители варира изключително много и заради това предпочитам да се ориентирам по теста на влакното.
Един пример:
Ternyu Masterplan 76L 5-21gr 4-12lb
CD rods Blue Rapid 76L 3-14gr 6-12lb
CD-to е лично за мен по-мощната въдица. Първа е сийбасова и предполагам за това и рейтинга по примамлите е такъв. Във всеки случай и двете се използват за пъстървов риболов с воблери основно и при този риблов, не смятам, че и по-мощното СD-то, ще се справи с 14грама воблер. Тук някои ще възразят, че горната граница на теста по примамките не е за воблери и вероятно ще са прави, но аз от къде да разбера къде е границата за воблери тогава?
Единствения начин е личен опит с повече въдици и теста по влакното за ориентир.

Колкото до плетенянците, всички знаем, че заявените либри им не отговарят на истината и то не с малко проценти.
YGK W8 0.6, което ползвам го дават 14lb. Не мисля, че е реално. Ако е дори 10lb реални е чудесно. Така, че според мен, до голяма степен реалния тест на плетките ще сътоветства на рейтинга на въдицата.
Моето Кроа ЛЕ86МН го ползвам с ПЕ1.2 и в никакъв случай не бих си и помслял да слагам плетка съответстваща по диаметър на 17лб монофил. За бланката натоварване 17лб са 17 лб, не зависимо от какво причинени, тя няма как да разбереа какво Ви е влакното
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от quietriot »

Това се оказа тема за докторантура, добре че не и отделям толкова време и ловя на око и дори не съм чел колко либри ми пише пи пръчките, пък не съм чупил досега.... не че след прочита и ще променя нещо ;-).
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Димитър Тодоров »

quietriot написа:Това се оказа тема за докторантура, добре че не и отделям толкова време и ловя на око и дори не съм чел колко либри ми пише пи пръчките, пък не съм чупил досега.... не че след прочита и ще променя нещо ;-).

Затова и не се напиням да писателствам много-много.Щото накрая след всичкото писане нашего брата прави всичко,както той си знае,и само дето ние, "писателите" ,си губим времето във форумите. :)

Хареса ми постановката на Андон (promarin) - ,,..вече съм се отказал да давам съвети,отговарям само на конкретни въпроси.,, Много е прав човека,пести време така,ще го взема това и аз на въоръжение. :fish4:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Мунчо »

smog написа:...
Мъда - тук се солидаризирам(и солдаризирам като ходил войник) с шарена сол!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от quietriot »

Димитър Тодоров написа:
quietriot написа:Това се оказа тема за докторантура, добре че не и отделям толкова време и ловя на око и дори не съм чел колко либри ми пише пи пръчките, пък не съм чупил досега.... не че след прочита и ще променя нещо ;-).

Затова и не се напиням да писателствам много-много.Щото накрая след всичкото писане нашего брата прави всичко,както той си знае,и само дето ние, "писателите" ,си губим времето във форумите. :)

Хареса ми постановката на Андон (promarin) - ,,..вече съм се отказал да давам съвети,отговарям само на конкретни въпроси.,, Много е прав човека,пести време така,ще го взема това и аз на въоръжение. :fish4:
С малката разлика, че аз за нищо не питам тук, нито искам мнение за нещо защото тази тема не ме терзае изобщо ;-).
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от smog »

Защо пишеш тогава в темата? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от quietriot »

smog написа:Защо пишеш тогава в темата? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Демокрация Мите ;-) всеки пише където си иска! :-D
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Leo »

Мунчо написа:
smog написа:...
Мъда - тук се солидаризирам(и солдаризирам като ходил войник) с шарена сол!
Мунче,разбрах,че се солидаризираш,но с какво точно :roll: Смока е казал доста неща.
Разбира се,можеш да ми отговориш с една дума,но ти си словохоотлив човек и аз очаквах от теб по-изобилни разсъждени касаещи материята.И не за друго,а защото са ми интересни разсъжденията ти.

Значи,ако мога да обобщя разсъжденията до тук,се очертават следните тълкувания на теста по влакно:
взимам примерно тест 8-17либри,защото по-нагоре стана дума за него

1 Едни тълкуват теста така - Не мога да използвам влакна с издръжливост по-малка от 8 либри,защото съществува опасност при силни подсечки,силови замятания и т.н. да късам влакното.Или пръчката не е пригодна да пази в достатъчна степен,влакна по-слаби от 8 либри.Не мога да използвам влакна с издръжливост над 17 либри,защото съществува опасност при закачки и каквито и да е натоварвания,да счупя въдицата.В рамките на тези 8-17 либри,в зависимост от условията използвам различни по издръжливост влакна,без оглед на това дали са моно,оплетки и това колко са дебели.

2 Други,тълкуват теста като индикатор за общата мощ и възможности на въдицата.Не са съгласни,че посоченият от производителя тест 8-17 либри има пряко отношение с възможността да се счупи въдицата.Склонни са да излязат извън тези 8-17 либри,дори и в "опасната" посока нагоре,защото реалната издръжливост на влакната е значително по-ниска от посочената.Тоест, е много вероятно реалния тест на влакното да съответства на този на въдицата.Но пак,както и в първата група,водещото за тях е издръжливостта,а не вида и дебелината на влакното.Или казано по друг начин - 17либри са си 17 либри,без значение какво е влакното и колко е дебело.Дали е моно,оплетка,4 жилно,8жилно,0.25,0,37,#1.2,#2......щом е 17 либри то ще натовари еднакво въдицата.

3 В тази група :) засега е само Павел Иванов,според когото въдиците на някои американски производители имат означен тест по влакно,на базата на издръжливостта на монофил.Или казано по друг начин,за правилното натоварване и работа на въдицата значение има не само издръжливостта на влакното а и неговата дебелина,размер,диаметър....както щете го наречете.Означеният на въдицата цифров интервал 8-17 либри,ни бива да се тълкува буквално,като способност на въдицата да понесе определено натоварване,или поне не и на първо място.А по скоро е ориентир за линии с каква дебелина,диаметър,размер е предназначена въдицата.И в следствие на това при избора на плетено влакно за американска въдица с тест по влакно 8-17 либри,можем без притеснение да надвишим тези 17 либри.

Ако съм изтълкувал и обобщил погрешно някои мнения,може да ме поправите.

Разбира се може да се включат и още колеги не изразили мнение досега,без значение дали мнението им се вписва в горните три групи,е някаква комбинация от тях или пък е некласифицирано до момента.

Виждам,че някои нямат мотивация за общи разсъждения.Тогава да задам съвсем конкретен въпрос.Съвсем произволно взимам една японска въдица,примерно Ямага.На нея е изписано само PE 0.6 -1.5.Плетени влакна с каква издръжливост да си взема за нея :roll:
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от Д-р Флекс »

Аз бих използвал наличното си YGK X8 "до 30 либри", както и всички останали налични 20, 16 и 10 либри, а ти какво би ползвал, вече не смея и да предположа ... :D
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Препоръки за Японски 8 нишков брейд.

Мнение от smog »

Каквито смяташ, че са подходящи за риблова, който ще практикуваш най-общо казано :)
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”