Възли ли? ха , ха - вече не!

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

Възли ли?
На скоро бях на едно рибарско изложение и на един щанд едни гяволи даваха $100 който завърже възел м/у два конеца или клюп по здрав от това което те представяха. тества се на място - ти правиш клюп и те правят свързват се заедно и на една машина се дърпа - ако твоя е по здрав то дават стотачка... аз се повъртях но нямаше кой да ги получи - наистина при тях се получава на пълни 100% от здравината на конеца..става за клюпове или плетено с монофил или карбон или монофил с монофил. какво правят - конеца който те предлагат се навива на бобинка - тези за PR и FG възлите. слагат се двата конеца и само се омотават стегнато с този конеч - няма възли да се пречупва или претрива конеца - става много финно и няма възли.. взех си еди от техните конци ,но при проби установих че също добре се получава с този конец който го продават за почистване м/у зъбите.

ето една моя проба за клюп с тънко монофилно влакно - 0.45 mm а до него е техния конец - мъничката ролчица


Изображение
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от баш майстора »

Нещо не ми стана ясно. Просто омотаваш двата конеца и не се развързва?!? :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

Аха ,.двата конеца един до друг и одгоре се навива стегнато с бобинката от този " конец" Няма прегъване,смачване или пречупване на конците както е при възлите откъдето идва тяхната слабост сравнена с тази на конеца. тук връзката е здрава колкото е здрав конеца,преминава през водачите без да се усеща или през самата въдица при интерлайн пръчки.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от баш майстора »

А как се приключва това намотаното с бобинката? Прави ли ся някакъв възел за да не се размотае?
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

да -4-5 прости превързвания както е при PR възела

https://m.youtube.com/watch?v=hiXj8Ygpbok" onclick="window.open(this.href);return false;

https://m.youtube.com/watch?v=vq1JKUbHx_0" onclick="window.open(this.href);return false;

https://m.youtube.com/watch?v=AyOee-2yOWI" onclick="window.open(this.href);return false;

Самата връзка не става по слаба от основния конец а напротив - " възела"- връзката става с 20-30% по здрава
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от babydoctor »

[quote="zee"]ето една моя проба за клюп с тънко монофилно влакно - 0.45 mm а до него е техния конец - мъничката ролчица.
Ти на 0.45 тънко ли му викаш??? :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

babydoctor написа:
zee написа:ето една моя проба за клюп с тънко монофилно влакно - 0.45 mm а до него е техния конец - мъничката ролчица.
Ти на 0.45 тънко ли му викаш??? :roll:
Ами да. има неписано правило че по дебели конци от 0.50мм не се връзват а се кримпват. аз имам тест стенд подобен на този от първия клип - една дъска с закачен дигитален кантар и от другия край стар крик за кола / тип ножица/ и с него си тествам конци,възли,халки. правих си доста проби за кримпани връзки и на такива направени с омотан конец - в повечето случай кримпваните са по слаби - така овързани конците оздравяват връзката и тя става по здрава от основния конец.
ПП не ползвам по тънки конци от 20-25 либрови.. вероятно такова връзване няма да стане с много тънки конци , но аз нямам такива за да направя проба.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от babydoctor »

Твърде научно подхождаш, за което не те упреквам, де...Аз съм на почти 60 години риболов и съм си традиционалист, карам на емпирика, проба-грешка. Но ти ме караш да си спомня за един герой от разкази в "Лов и риболов" - Гошо Лечев - той беше осъзнал, че влакното се къса винаги на повода и реши на основно 0.20 да слага поводх 0.45... :D Тогава с пернишка дружина си направихме клуб и го кръстихме на него, даже го изтипосахме на дъска пред базата ни над Калища...Ех, времена... :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

babydoctor написа:Твърде научно подхождаш, за което не те упреквам, де...:
Нищо научно, пенсионерска работа - много свободно време и требва да го запълвам... А иначе и аз слагам повод 8-10-12 метра но поне 80-100 либри.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от atanasf »

zee написа: https://m.youtube.com/watch?v=hiXj8Ygpbok" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.youtube.com/watch?v=vq1JKUbHx_0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.youtube.com/watch?v=AyOee-2yOWI" onclick="window.open(this.href);return false;
Любопитно "възелче" за от към страната на вирбела. Иначе за влакно-повод не мисля че има разлика в здравината на ФГ и този при едни и същи условия. Така или иначе много интересна информация, смятам да го пробвам това чудо откъм вирбела :tup:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

atanasf написа:
zee написа: https://m.youtube.com/watch?v=hiXj8Ygpbok" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.youtube.com/watch?v=vq1JKUbHx_0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.youtube.com/watch?v=AyOee-2yOWI" onclick="window.open(this.href);return false;
Любопитно "възелче" за от към страната на вирбела. Иначе за влакно-повод не мисля че има разлика в здравината на ФГ и този при едни и същи условия. Така или иначе много интересна информация, смятам да го пробвам това чудо откъм вирбела :tup:
Аз ползвам ФГ и ПР направени стегнато с бобинка - и при тях се получава 100% от здравината на основното влакно. при омотаването с конец няма пречупване и преплитане на конеца и се получава по здраво - " уякачаване"на местото на връзката - но все пак не е бързо и се иска време да се направят . за клюп на плетено ползвам "Бемини твист" - много бобър възел.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от atanasf »

zee написа:... за клюп на плетено ползвам "Бемини твист" - много бобър възел.
Явно обичаш "по-завързаните" възли :) Този ми идва малко прекален за плетено но очевидно е
здрав възел.

P.S.
Един ден Сантяго ще хване огромен Марлин и тогава всички тези "дреболий" ще имат значение :tup:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

Бимини твист иЗобщо не е толкова сложен - ако му свикнеш се прави много лесно и бързо...наистина е много здрав възел за клюп на плетено - аз го правя поне 60см до 1 м голям - удвояването на плетеното намалява стреса в възела и на клюпа закачвам клюпа на лидера- той / клюпа на лидера / е от кухо плетено влакно и той е обикновено малък 5-10 см

ПП А марлините съм ги оставил за младите -нямам сили вече да се боря с тях...Сантяго
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Bat Vanko
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 11:02
Риболов: риболов на сом
Местоположение: Мъглиж
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от Bat Vanko »

Интересно ми е показаното лепило дали еднакво добре слепва плетено, ФК и монофил? Защото аз използвам понякога лепила, но слепват различно споменатите материали. И накрая някой внася ли ги в БГ показаните материали. :fish15: :tup:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Възли ли? ха , ха - вече не!

Мнение от zee »

Bat Vanko написа:......лепило дали еднакво добре слепва плетено, ФК и монофил? Защото аз използвам понякога лепила, но слепват различно споменатите материали.... :tup:
Колега правилно си забелязал че не всички моментни лепила / на цианидна основа/ стават за рибарските нужди. Повечето се втвърдеват,стават крехки и не са за тези цели. Да ,това на п- лайне става за всички видове влакана и конци. Други подходящи за тази цел са тези двете на снимката.Нямам идея в кой магазин в БГ може да ги намериш - опитай в тези от рода на Бриколаж или в добре снабдени рибарски магазини....


Изображение
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”