Риболов в Кипър

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

Zrdaveite kolegi, mnogo hybavi ribi Cerber :!: :D :D Az sum Kiperec kata i lovia pri Credizemno more no tyka ot cialoto credizemno more ima nai malko ribi zaradi solenostata na voda :( ...taka niama plakton i taka niama ribi :( taka i ne hvashtam ribi kato tezi koito si slagal tyka, no mi stori mnogo strano tova koeto kazvash za lavraka... poprincip lavraka e nai lesniat o hishnicite :!: nai lesnoto lovene :!: Koga prez denia si opital i ses kakvi primamki :?: az nai mnogo perdpochitam primamki na yozuri i rapala 5cm do 9cm i samo prez noshta sled 9 chasa do sytrinda :wink:

tyka e ses vobler na yozuri na 5cm...

Изображение

i tyka za pervi put opitah edin na abu garcia

Изображение

i tyka pak ses yozuri na 9cm

Изображение


a za ""Μαγιάτικο"" opital si :?: :D :D :D :D
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Здравей caveman и добре дошъл
Много ми е приятно, че във форума, се е регистрирал колега от красивия о-в Кипър, който се занимава с морски спининг. Надяван се, да пускаш често репортажи и по този начин, да ни правиш съпричастни, с твоите емоции.
Благодаря ти за суперлативите, твоите риби са не по мако красиви. А и като гледам от снимките, си много добър спинингист.
Относно лаврака.
Обиколил съм почти цяла Гърция и островите и съм съгласен, че лаврака е най масовият хищник. Когато казах, че е трудна риба имах в предвид, че на места където се събират риболовци, или най общо, много хора, като пристанища, кейове и т.н., лаврака е много мнителен и много предпазлив. Да се хване на такова място добър лаврак, е изключение. Случвало ми се е и на мен, но съм забелязал, че това става единствено в случаите, когато лаврака ловува (гони), т.е. е нахъсен и воблерчето, му попада случайно в полезрението, тогава не се замисля много. Освен това на такива места, съм хващал през нощта, след 3 часа, до 5, когато обикновено няма хора, като заставам, на около 10-15 метра от брега (клекнал или седнал) и замятам от там
На по "диви" места, улова му е по лесен, но все пак твърдя, че е много мнителна риба и всяка грешка се заплаща.
Мисля, че по добре ще ме разбереш, какво искам да кажа, с това "трудна риба", ако сравниме риболова на лаврак, с риболова на гофари(лефер), кокали (вид сафрид), лутсос (баракуда), различните тончета, рикиа и паламуди (тоноподобни) или пък риба сабя (σπαθа, σπαθοψαρο, не знам дали при вас ги има). Във втория случай, много често изпуснатата риба от един риболовец, се хваща от друг и е достатъчно, само присъствието на дадената риба, на мястото, за да се извади. Колко пъти, ти се е случвало това с лаврака?
И още нещо, като казвам лаврак, имам в предвид риби над кило-кило и половина, по дребните такива, обикновено се събират по плитчините и масово се ловят, ако ги напипаш. Такива риби винаги пускам, същото започнаха да правят и всичките ми приятели, когато разбраха, че за да ловиш, риба трябва да я уважаваш. Вие кипърците, като небалканска култура, ги разбирате повече тия неща.
През деня рядко ходя, за лаврак и когато съм го правил, е било без особен успех. Обикновено кълве от 17 до 22 часа и от 1 до 6-7 сутринта. Тези воблерчета които показваш, тип миноу, ми бяха любими, по миналото лято. Сега ползвам, 8-13 см Maria TIGHT SLALOM, Maria The FIRST, SHIMANO Jarkminnow, SHIMANO Deep Diving minnow (когато е спокойно морето, е много резултатен) и напоследък се занимавам с Rapala Skitter Walk, който в момента ми е фаворита.
За майатико (ъмбърджак) съм опитвал, когато ги е имало, но съм имал само 2 подгонвания на примамката, без удар и то на маналиа (4-5 килограмови). Имам обаче приятели, които са имали късмета да хванат.
Много ще се радвам (и не само аз), ако пишеш редовно във форума!
Поздрави
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

Zrasti kolega i blagodaria, pravsi za lavraka...predi ne razbrah dobre kakvo kazvashe. Mejdy drygoto...bavno bavno zabravia balgarskiat ezik i taka izviniete mnogo za greshkite :oops: Tyka pri nas ne e kato Grcia...tam ima 100 000 puti poveche riba :shock: I viarvai mi Balkanskata kyltyra e mnogo po dobra ot Kiperskata :lol: ....osven che solenostata na vodata ne pyska goliamo razvitie, tyka loveha ribite ses dinamit... i za tova ot Lemesos do Pafos...tezi raioni sa MERTVI! Dori i vaf Kerinia...to beshe "tradicia" :x Osven tova, tyka na vsiakade hverliat mreji :!: Otivash tyka vaf Lemesos sytrinda na plaja i gledash na 60 metra ot brega...ribar da hverli....e da kajem gore doly 1-2 kilometra mreji :o i sled nego na 200 metra ot brega dryg :!: pak 1-2-3 kilometra mreji, a sled nego na 400-500 metra ot brega......pak dryg.....i si pitash...kakvi shibani idioti sa tia :?: :lol: :lol: sled 2 godini shte loviat i plaktona :!: :lol: tyka ne e ostanalo apsolytno NISHTO za tova TRIABVA prez liatoto da patyvam chyjbina...samo za ribolov :!:

Edin put loveh maiatika ot niakakvi skali vaf Lemesos ses 5 jivi zargani ot 30-60cm nai goliamata...i nali znaesh...chakash tam mnogo chasove do kato si mine maiatiko, i triabva da hodish tam vseki den i da nabliydavash da vidish tochno ot kade minavat i tekivi istorii, a hodia ses edin priatel goliam maestor na maiatiko, a toi ne doite onzi den...biah tam vaf skalite ot sytrinda i kakto vidiah prez minalite dni shteshe da minat kam 16:00-17:00...i kam 15:00 kakto biah tam gledam edna lodka da priblijava i zapochnah da my vikam da ne doide shtoto imah vatre zarganite na 60, dva na 70-80, edna na 100 i edna na....nese vijdashe... a chovekat...ne samo doide no beshe hverlir mrejite 10 metra ot skalite i na vsichkite zargani vlaknoto se berka na mashinata na logka i imashe i problem :!: i mi skasa vsichkite vlakna....TYKA E TRAGEDIA :!: no az si hodih prez noshta i my gi izvadih 8) kolkoto mojah :lol: i sledvashtia den priatel mi Mihalis hvana na jiva zargana okolo 55cm maiatiko 42.5kila :shock: to my e lichiat record ot bregata 8) az oshte opitvam :lol:
Последно промяна от caveman на Чет Фев 14, 2008 23:45, променено общо 1 път.
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

A za voblerite koito mi pishes niamam nikakva ideia kakvi sa, tezi marki niamame gi tyka...tyka imame strikepro, rapala, yozuri, ron thompson i abu garcia. No ot tezi skitter pop...imam gi VSICHKITE modeli na rapala...liybimite sa za sladkovodniat lavrak (largemouth bass) :D :D :D :D

imam goliam raznobraznost ot tezi marki i opitvam vseki pat i drygi...
eto niakolko ot tiah

Изображение

no za lavracite...te sa ot ribite koito izbiagat niakoga ot farmite i porastvat taka i niama golemi, golemite pri nas sa edin podvid koeto e mnoooogo riadak i NESE hvashta na vobleri a samo ses jiv strav kato kefal i zargan :wink: no to ne vliza vaf kei i za tova samo na surfcasting moje i ses parche ot riba da se hvane...no GOLEMI parcheta :D :D
Tezi koito hvashtam sa vinagi okolo kilo i po malki, e sega predi 3 sedmici imashe vaf edin kei golemi okolo 2-3 i 4 kila no ne kalvaha :roll:

E sega kato stigne April mesec vinagi hvashtam mnogo no malki....
Изображение
Изображение
Последно промяна от caveman на Чет Фев 14, 2008 23:45, променено общо 1 път.
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

...taka nie lovime maiatiko....hverlime mnogo jivi zargani vatre i chiakame :lol: .....

Изображение

no az veche perdpochitam edna-dve zargani no golemi i zdravi...shtoto i samo edna riba da hvana e dostatachna, samo da ne ia izpysna i za tova ispolzvam po dobri aksesyari...

Изображение

eto go i Mihalis kakto slaga kykata na zargana...

Изображение

Изображение
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Ето ти възможност, да не забравиш българския език.
Колкото до воблерите, ето ТУК, можеш да наmираш почти всичко, на 2-3 пъти по ниски цени.
За големите лавраци, които не се хващат, пробвай със Rapala Skitter Walk (8 или 11 см.), когато е бурно морето. Eто ТУК, се регистрирай и свали точно този филм, показва как да водиш воблерите Rapala, има го и Skitter Walk, това е невероятна примамка, за лаврак и не само.
Този риболов, който описваш, не е за мен, много рядко го практикувам , чакането с дни не ми допада, занимавам се главно със спининг и английски риболов, както и риболов с жива рибка, за щука. Но пък ми харесва, когато другите го правят и хващат големи риби.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

blagodaria kolega :D tezi ribi...σπαθόψαρο nie tyka niamame, kolko golemi stavat :?: derpat li dobre :?: :D :D Za baracudi(λούτσος- na kiperski e σφίρνα) kakvi vobleri si probval :?: az ses edin priatel probvahme mnoooogo i namerihme che nai dobrite sa primamki koito imitirat zargana no te ne plyvat, prosto gi hverlish vatre i sabirash bavno...niama ""action"" :P i ako iskame prosto da sabereme ribi za frizerata ima i drygi tehniki ses mertvi zargani ses koito za nyla vreme pelnish kafara :wink: no nesme po tekivi neshta...

...taka i veche ne gi izpolzvam izkystvenite zargani, liybimite mi vobleri sa husky jerk na rapala :D :D zamiatam...sabiram malko i ydaria ribkata malko i ia ostavia svobotna 3 sekyndi i ydaria pak...tova dvijenie imitira ranenata ribka i baracudite prosto ne mogat da kajat ""ne"" :lol:

eto i niakolko ot drygite vobleri za baracudi koito izpolzvam...

Изображение

ti kakvi ribki perdpochitash za baracidite :?: i kakvi tehniki :?:

a ses skitter pop i skitter walk pri moreto nishto ne napravih :( samo edin pat hvanah edno kokkali kam 1.5-2 kila na skitter pro...
Изображение
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

това най - горе на най - горната снимка Лонг Каст на рапала ли е ?
Изображение

такива все още не съм киснал в гьола, иначе вашите рибоци най много наподобяват Срайпър Бас и Бял Бас оттукашните присадени сладководни видове, когато са на линия майка плаче няма избор на примамка дето да не работи,

Изображение
проблема е да се отсеят гигантериите - много класически обаче се водят рибки с червена глава и бяло тяло особено сдвоени телца
Изображение
Изображение
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

До колкото знам, рибата сабя идва от Червено море, през Суетския канал, ма не съм много сигурен. Страхотен хищник е и където се появи, обикновено изчезва всичко друго.
Най голямата, която съм хващал е около 4 килограма и дълга 180-185 см, по голяма не съм виждал, или чувал някой да хване. Най често се ловят, 2-2,5кг. Утре ще потърся снимки, че днес съм дежурен, само дано ги имам, че ми изгоря един хард диск с фото.
Много мощна риба е, дори и малките (кило-кило и половина), ти гънат въдицата на остър ъгъл.
При нас в Патра големи баракуди няма, обикновено са до килограм, рядко килограм и половина, но не е често срещана риба. Класиката е Rapala Countdown, ярки цветове 9-11см. Най добри резултати съм имал с блесна на Crocodile от големите и средни размери, също и на Rapala Magnum 9см, до колкото си спомням, съм хващал и на Original Floater. Воденето е с леки пръдърпвания или равномерно. Аз специално въртя бавно, но всички останали много бързо.
Колкото до Skitter Walk, имитира точно наранена рибка, имал съм дори удари, при бурно море, само просто като го заметна и оставя на повърхността, без да го дърпам и то не веднъж.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

Kolega nemi kaji osthe za spathopsaro i shte se polydeia :shock: Prez liatoto krai na Iyni mesec shte patyvam vaf Balgaria za da prisestvam na konferancii na diplomnite raboti vaf N.H.Akademia, i sled tova shteshe da patyvam do Dunava za shtyki i rasperi...no ses snimkite koito si pokazval i ses razmerite za koito mi govorish....mislia seriozno da ostavia na zad za tazi godina diplomnite raboti i da doida na Patra :lol: Hodil sum tam 2 pati shtoto lelia mi e omajena ses grek i jiveiat tam no biah malak togava. A sega ot 2007 sestra mi ychi tam po ""teatralna kritika"" i kato se verne tyka sled ispitite...apartamenda shte ostane prazen... i tova pravi neshtata oshte po dobri za men...samo za men i vadicite :D :D :D samo edin bilet....prez liatoto sa mnogo eftini (ot internet) kum 100 evro otivane i vreshtane... taka che ima vazmojnost da ti doida 8) ti tam li shte ostanesh za liatoto :?:
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

Любака написа:това най - горе на най - горната снимка Лонг Каст на рапала ли е ?
[/img]
da kolega, no na tova ne sum hvanal baracuda oshte, samo malki amberjack kam 1-2 kila. A ribite ti sa mnogo krasivi, specialno striped bass :D :D

Grcite kakto vidiah loviat lavracite ses po ""prostni"" neshta kato silikonovi ribki i blesni i hvashtat mnogo dobri ribi...
[URL=http://imageshack.us]Изображение[/

za poveche snimki na ribolov po Grcia ot seshtite ribari tyka...
http://www.charisfishing.com/fotografik ... ssa_gr.htm
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Най късно, до Май месец, се прибирам в Орестиада. Но ако си решил, да идваш в Патра, мога да те свържа, с хора които, да те насочат, за дадения момент. Лично аз, не бих избрал района на Патра, за риболовни приключения, поради това, че е много изтощен. Не знам, как изглежда от страни, но те уверявам, че всяка хваната риба, коства много усилия. Бих предпочел, например Превеза, или някой остров, Самотраки или Тасос.
Не знам колко е, за препоръчване, да изпуснеш един риболов на Дунава, още повече, че имаме щастието наш съфорумник, да е LEO, распероловец, от световен ранг (малее, как звучи :wink: ).
В Орестиада, имаме много щука (понякога и едра), много речен кефал, среща се и едър распер, сом и бяла риба (речно лавраки), така че, ако искаш заповядай там, през лятото или есента. Само дето, ще трябва да ти изкараме разрешително, за риболов на Еврос (реката след съединяването на Тунджа, Арда и Марица), за теб май няма да има проблеми.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

Kolega nasochvaime i naimam idea kade e Orestiada :oops: :lol: Moje da zvychi strano no Balgarite znaete po dobre Grcia ot kolkoto Kipercite :P Blagodaria mnogo za pokanata, kato ima shtyki i rasperi shte mislia i za tova, mojeshli da mi kajesh gore doly kakvi sa cenite tam pri hotelite :?:

Grcite narichat li bialata riba ""rechen lavrak""? Belite ribi pri nas sa malko obiknovena riba pri iazovirite i ot toploto vreme ne se dvijat i nese boriat hvashtash riba okolo 3-4 kila i mislish che sabirash edno ogromno parche darvo :P nie imame istinski rechen lavrak...amerikanskoto largemouth bass i e strahoten kef po spinning :D stavat golemi...do 8 kila no pri nas stigat 4-5 nai mnogo...

eto kolega Grigori ses rechen lavrak kam kilo i polovin predi niakolko dni

Изображение

i edna stara krasiva snimka ot Kalavasos iazovir...prez minaloto liato se otsyshi :cry: :cry: imashe nai golemite lavraci vaf ostrova i ogromni beli ribi, kanalov som, amerikanski pastervi, sharani, platiki, lin, chervenoperki, ykleika, raci i karakyda...veche ostana samo piasak :cry:

Изображение

Da te pitam...vaf Rodos hodil si :?: Rodos e mnogo blizo na Kiper i se chydia dali shte e po dobre...znam che na vsiakade shte bude malko trydno no sum sviknal...tyka hodish 9 puti na riba i na deseta hvashtash :lol: ....tyka jiveia 700 metra ot moreto :P i za da hvana ribi patyvam do drygiat krai na Kiper :lol: za milokopia po surfcasting sega ses byriite kato mrejarite ne mogat da hverliat nishto...e nashiat red :D :D za moyrmoyria i milokopia...

Изображение

Изображение
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

а стига, бе колеги, ми вие имате същите риби като тука!?

Изображение
само че в солена вода това от последните снимки е моя любим овчикон, шийпхед или сладководен дръм... горния бас наистина е добро парче при нас е малко на север та не се завъждат много тлъсти
Изображение
ама тея големи животни по 15-16 килограма тука им викат световни рекорди и ги вадят само из Калифорния на примамки колкото лакета ми и точно копие на пъстърва, някои от лъки крафт са по около 50 долара парчето за перфектната примамка, последния рибок как го готвите!? защото аз засега го хвърлям обратно, все още не съм проумял как се готви...
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
caveman
Мнения: 280
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 2:37
получил Браво: 1 път

Мнение от caveman »

Kolega chyh che ima i sladkovoden milokopi no viarvah che shte prilicha naistina...sega kato go gledam e pochti seshtoto :D :D no ne e tolkova krasivo pri cvetovete :wink: kakto morskoto... :D :D :D

Изображение

a za gotveneto, nie go pravime na skara varhy vagleshta(na jar) i kakto se pechi my slagame zehtin ses limon, rigan i chesen. No sladkovodnoto sigyrno ima razlichen vkys taka che niamam idea kak shte bude po dobre godven.

Za largemouth bass...Kiper e nomer EDNO vaf Evropa ili vsiakakva dryga strana osven Shtatite....tam largemouth bass se hrani glavno ses gizzar shad, crappi i mnogo drygi slanchacovi ribi ot koito nai dobriat e BLUEGILL...tezi ribki sa mnogo visokokachestveni kato hrana shtoto imat mnogo maznina :wink: i taka lavracite porastvat mnogo berzo i na ogromni razmeri :shock: No pri nas tekini ribi niama, i taka se hrani glavno ses ykleika, chervenoperka i sharancheta :lol: ima samo edna dobra riba za hrana tyka, tia e dilapiata no e tropicheska riba i taka samo na 2 iazoviri jivee.

Taka i niakolko hora vzehme reshenieto da namerime i da nosime tyka slachacovi ribi :wink: bluegill oshte ne namerihme da prodavat, namerihme longear ot Singapur no ne yspiahme ses otgovorkata i edistvenoto reshenie beshe....slanciak-pumnkingseed :lol: :lol: taka i nosih mnogo ot Balgaria tyka, slojihme gi na edin iazovir koito niama ribi i chiakame da porastvat i stanat poveche i shte gi slojime tam kadeto ima lavraci. Pri vas stana ekologichna katastrofa vaf Balkanite, no pri nas e tochno kakvoto ni triabva :D :D :D e ynikalna hrana za bass :wink: no oshte tersime da kypime bluegill :(

Kolegi liybaka i cerber beshe mi mnoooogo priatno da govoria ses vas i se radvam mnogo che se zapoznaeh ses ribari koito naistina obichat ribolov, no zaradi niakakvi prichini niama da mogam da pishiam poveche tyka :cry:

ostaviam vi ses edna snimka na liybimata mi riba, koiato hvanah prez Iouli na 2006 na surf casting ses strav ciala goppa(vid riba)

Изображение

chiao chiao i na slyka :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”