Без претенции за изчерпателност и оригиналност, бих искал да дам няколко скромни съвета на колегите, които са тръгнали към Гърция / и по- специално Халкидики / с цел да си хванат някоя и друга масово разпространена дребна риба, колкото да не са капо / казвам го смирено, от нисотата на 4г. опит/:
Цели--------------Кратко описание--------------------Метод
1. Сарпа- изключително непретенциозна и вкусна риба, "прасето на морето"- яде буквално всичко.


Лови се през топлите дни / май- октомври/.Леко издължено елипсовидно и сребристо тяло, с изразени надлъжни жълти черти, масови екземрляри- до 500гр., метода с многото куки на дъно е универсален за Гърция, но сарпата се търси и на него, като се увива парче мек бял хляб, с кората навътре. Става и на плувка- близо до дъното, ок. 4-5 метра / иначе по-едрата се плаши от плитчините/, със стръв по следната рецепта, която видях от местните и твърде успешно пробвах на о. Родос:
В предварително нагорещено с количество като за омлет олио в дълбок съд на слаб огън изсипвам 200-300 гр. бяло брашно, 2 с.л. бяла захар и 50гр. от мухлясалото, миризливо бяло сирене. Бърка се до получаване на мазно, лепкаво тесто с ясно изразен "аромат".
2. Зарган- няма дя го описвам на вид и вкус по обясними причини.

Навлиза в крайбрежните води на Халкидики в началото на юли- до края на септември. Най- добри резултати съм постигал на булдо и бомбарда със стръв бели червеи, и особено на парче от самия зарган / колкото да покрие куката, не е нужно да се филетира- достатъчно е едно "резенче" с кожата и костите/.
3. Ханос- на вид приблизително като нашия костур, но с оранжев до червен цвят.

Подценявана от местните риба /гърците са по природа по-консервативни от консерва Русенско варено от 1963г./, с прекрасно, леко сухо но много ароматно месо! Ловят се успешно от брега на бял червей и филе от друга стегната риба, но предимно дребни риби. Препоръчително и ползване на лодка, на дълбочини между 15-25 метра и на дъно. Стръв- парчета сепия или калмар- много стегнати, трудни за сваляне и най- вече- непредвидима страв / в сряда до о. Келифос, между Ситония и Касандра, така хванах и две риби Фагри по 250-300 гр.,

и капитана каза: "Току- що издърпа 20 евро в лодката, понеже килото на брега е 40"/!
4. Спининг- маркирам съвсем кратко и обобщено, понеже е необятно / а и Цербер, Кейвмен и другите колеги са писали предостатъчно/: тунаки / дребен тон/, луцос / баракуда/, колиос / дребна испанска скумрия/- най- успешно от втората половина на август до първата половина на октомври. Без лодка и местен в нея ви трябва късмета на Ман.Ютд. от 99-та!
5. Октопод- много начини, най- предпочитания от мен е нещо средно между "хтаподиера" и "Драшкович": на влакно 1-2мм., в края- тежести ок. 200гр., на самото влакно с шлаух са прикрепени две парчета тел по ок. 0.5мм. и дължина 30см. Две произволни и предварително вмирисани риби / но не до степен на разлагане/, се "ушиват" с телта през очита, и внимателно и бавно, с леки придърпвания се влачат по дъното на дълбочина 3-6 м. Търси се на "шарено дъно"- редуване на скали и камъни с пясъчни оазиси. Както казва моя приятел Михалис- " Като имаш октопод- ще разбереш!" Натежава! Тук нещо важно- октопода се вдига внимателно към повърхността, и се гребва от водата с кепче преди да докосне повърхността, понеже се пуска от стръвта! После е ясно: с тънък нож през двете очи до мозъка, 30-40 удара в земята, и т.н!
Накрая, ползотворен дребен съвет: куките нека са от т.нар. "с дълго рамо"- повечето риби имат зъби, дето не прощават на линията / аз лично ползвам Оунър или местни, Гаймакатсуто направо си го оставям в къщи/.
Останалото е КАЛЛИ ТИХИ ке ЯМАС!
