Морски риболов в Турция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ето в добавък и кратък репортаж от същия (Сароския) залив, само че от месец август тази година.

Първата вечер, след като пристигнахме нямахме много време до свечеряване и трябваше бързо да осигуря вечерята, затова взех харпуна :wink:
Изображение

На следващата сутрин стартирахме с едно зъбарче на воблер.
Изображение

След това, пробвахме и на пилкер.
Изображение

Вечерята край бивака се получи доста приятна, гарнирана с любимото ми (все още студено бяло вино "Кайнарджа").
Изображение

Изображение

На тази снимка се вижда лодката с тента "Каменица"
Изображение

На другия ден хванахме и някое друго паламудче.
Изображение

Като цяло, излета не беше кой-знае колко резултатен, но пък се радвахме на прекрасно море, чудесно време и приятна компания.
:D
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

DOCTORA написа: Къде е това село, не можах да го намеря. Напиши го на латиница.
Селото се намира в северната част на Сароския залив, на около 5 км южно от Mecidiye, Turkey.
Координатите са 40o36'10"N, 26o32'30"E.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Благодария за инфото Промарине!
Намерих селото и кея. Вие къде лагерувахте? В кое село? Разрешават ли палатки на брега без къмпинг?

Навит съм да организираме едно съвместно отиване до Турция догодина. През кой месец според теб ще е най-добре да се отиде?
Добре ще е да поседим поне 1 седмица. Предложи подходящо място ако можеш за да го проуча.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

:wink: мисля че е по-добре да не се ходи организирано на риболови там, предвид незаконността. единични лодки с турски флагчета и учтиви поздрави вършат работа. :)
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ето кратък видео-репортаж от януарския (16-21 януари 2011г) ни риболов в Турция:

http://www.youtube.com/watch?v=X0jtCI2lb7E

За съжаление, едрите риби, които търсихме не бяха много активни - на джиг имахме общо два удара на ричоли (Seriola) и два на зъбари (Dentex) от които в крайна сметка извадихме само един зъбар 4,200 кг. За сметка на това, на воблер и раготи, тончетата (от 700 гр до 1,5 кг) кълвяха като луди и се радвахме на тихо и топло време (температура на въздуха около 20 гр., на водата - 19,5 гр.). Единия път, докато доктора вадеше едно тонче, нещо го зграбчи и разви на един дъх 40-50м влакно от аванса, след което го пусна. Тончето излезе сдъвкано през корема със следи от ситни като четка зъби, от което заключихме, че е било атакувано от ричола.
На харпун ударих един средиземноморски каранкс (Caranx) около 900 гр. За разнообразяване на вечерята си ловяхме на чепаре по няколко Гущерови риби (Synodus), дребни, но невероятно вкусни изпържени. Зъбара беше най-вкусен също изпържен, макар че и на скара също не беше никак зле. Една чудесно прекарана седмица, в приятна компания в лодката и на трапезата - каква по-хубава почивка може да си пожелае човек през месец януари ... :D
Последно промяна от promarine на Пон Яну 24, 2011 13:38, променено общо 2 пъти.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Блаодаря за доставения кеф...
hobie revolution 13
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Мнение от za4o75 »

promarine написа:Ето кратък видео-репортаж от януарския (16-21 януари 2011г) ни риболов в Турция:

http://www.youtube.com/watch?v=X0jtCI2lb7E

За съжаление, едрите риби, които търсихме не бяха много активни - на джиг имахме общо два удара на ричоли (Seriola) и два на зъбари (Dentex) от които в крайна сметка извадихме само един зъбар 4,200 кг. За сметка на това, на воблер и раготи, тончетата (от 700 гр до 1,5 кг) кълвяха като луди и се радвахме на тихо и топло време (температура на въздуха около 20 гр., на водата - 19,5 гр.). Единия път, докато доктора вадеше едно тонче, нещо го зграбчи и разви на един дъх 40-50м влакно от аванса, след което го пусна. Тончето излезе сдъвкано през корема със следи от ситни като четка зъби, от което заключихме, че е било атакувано от ричола.
На харпун ударих един средиземноморски каранкс (Caranx) около 900 гр. За разнообразяване на вечерята си ловяхме на чепаре по няколко Гущерови риби (Synodus), дребни, но невероятно вкусни изпържени. Зъбара беше най-вкусен също изпържен, макар че и на скара също не беше никак зле. Една чудесно прекарана седмица, в приятна компания в лодката и на трапезата - каква по-хубава почивка може да си пожелае човек през месец януари ... :D
Браво за хубавия риболов!Абе колега тия гущерови риби нямат ли много и много ситни кости,аз съм хващал доста ама не съм пробвал пъжена а само на супа,като месото не се слага в супата а само се вари за да даде ароомат и после се изхвърля.Май и Петър40 ми беше казал ,че е вкусна пържена ама тия костици...!Последния път бяхме изтървали малко месо в супата и не се хапваше от костичките.Поздрави!
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

za4o75 написа:Абе колега тия гущерови риби нямат ли много и много ситни кости,аз съм хващал доста ама не съм пробвал пъжена а само на супа,като месото не се слага в супата а само се вари за да даде ароомат и после се изхвърля.Май и Петър40 ми беше казал ,че е вкусна пържена ама тия костици...!Последния път бяхме изтървали малко месо в супата и не се хапваше от костичките.Поздрави!
Следващия път я опитай пържена. Няма никакви кости освен гръбначните. Месото и е бяло, крехко и много вкусно. Трябва да се почисти, леко да се осоли и да се пържи веднага. Повечето риби е хубаво да постоят една вечер за да поемат солта и както се казва месото им да узрее, но тази трябва да се сготви веднага. На следващия ден вече не е така вкусна. Единственото за което съжалявахме, е че не става по-едра от 25-26 см.
....
www.plodex.eu
....
Шморхи
Мнения: 1273
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 20:58
Риболов: морски
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Шморхи »

На този Дентекс, в гръцко не му ли казват синегрида? Лови се на жива стръв от цяла рибка, на дъно.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Шморхи написа:На този Дентекс, в гръцко не му ли казват синегрида? Лови се на жива стръв от цяла рибка, на дъно.
Да, гръцкото име е Синегрида. Относно начините на риболов, става и по описания от теб начин. Най-добър резултат дава бавния тролинг в близост до дъното (с 1,5-2 км/ч) на жива стръв. Познаването на местата е от решаващо значение. За съжаление, там където бяхме няма дребна риба, която да става за стръв, затова ловихме единствено на джиг и на воблери. На чепаре, както споменах се ловяха само гущери и едни гадни, дребни, червени, бодливи костурчета. Напоследък са се навъдили и много риби-балон (отровната риба фуго), които със своята човка често изгризват куките на чепарето.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Колега това не е риба-балон,а риба-заек и е отровна.Фугуто или балона е с шипчета и се надува като го уплашиш.Та тъй.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Мнение от za4o75 »

promarine написа:
sava14 написа:Колега, поздравления!
Мога ли да задам един сигурно малко тъп въпрос?
Как вързваш повода от флуорокарбон за основното влакно?
Предполагам не с вирбел защото няма да може да мине през водачите и да се навие на макарата?
Не знам дали този, който използвам е най-подходящ, но съм свикнал с него а и не съм имал проблеми с развързване или късане на възела.
Ето и схема, от която се надявам да успееш да разбереш как става :)
Не съм много силен в рисуването на компютъра :D
Изображение
Колега ще споделя лично мнение в резуллтат на разни тестове,които съм си правил.Този възел го ползвам само с по тънки плетени и флуорокарбони,но от скоро почнах да пробвам шуър джигинг и тествах този възел с плетено 35либри и флуорокарбон 20либри.Резултатът е че се развързва някъде към 5-6 кила мерено с кантарчето(за килограмите в момента не съм сигурен ама се развързва),има други възли за които за съжаление не мога да пусна линк,мисля че единия се казваше олбрайт или нещо подобно.Поздрави!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,

albright knot :
http://www.youtube.com/watch?v=s40lmqVux4E

SF-knot :
http://www.youtube.com/watch?v=9V-2cBX59k8

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

nissana написа:Колега това не е риба-балон,а риба-заек и е отровна.Фугуто или балона е с шипчета и се надува като го уплашиш.Та тъй.
Аз също съм писал, че е отровна, но мислех, че е балон, понеже също се помпи и надува а и има ситни шипчета. За заек има доста хищен нрав а и гледа много лошо :wink:

Ето и снимка:

Изображение
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

za4o75 написа: Колега ще споделя лично мнение в резуллтат на разни тестове,които съм си правил.Този възел го ползвам само с по тънки плетени и флуорокарбони,но от скоро почнах да пробвам шуър джигинг и тествах този възел с плетено 35либри и флуорокарбон 20либри.Резултатът е че се развързва някъде към 5-6 кила мерено с кантарчето(за килограмите в момента не съм сигурен ама се развързва),има други възли за които за съжаление не мога да пусна линк,мисля че единия се казваше олбрайт или нещо подобно.Поздрави!
Аз съм с плетено 50 Lb и флурокарбон Ф0,55 (мисля, че беше 35Lb) и съм имал скъсвания (едно от риба и няколко от закачки по дъното), но никога не съм имал развързан възел :shock:
....
www.plodex.eu
....
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”