Морски риболов в Турция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от promarine »

Най-сетне да ми се отдаде възможност за два дена риболов, да направя и сефтето на новия сонар.
Засега само две снимки. Клипчето и разказът - после, като ми мине мускулната треска :lol:

Изображение

Изображение
....
www.plodex.eu
....
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Мънцата »

Ееееее, браво, Андоне! Чакам разказа с нетърпение :tup: :fish15:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
beis
Мнения: 1031
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 13:44
Местоположение: Пазарджик
получил Браво: 3 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от beis »

Густо майна, това е рибата.Ще чакам разказа и аз с нетърпение. :tup:
Тодор Тодоров
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 9:07
Риболов: Главно морски риболов
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Тодор Тодоров »

:tup: :tup: :tup: браво Андонски, :D :D :D ,чакаме репортажа,още веднъж БРАВО :tup:
http://www.miltex.bg/

Каквото повикало,такова отговорило.
Аватар
valkata34
Мнения: 312
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 10:49
Риболов: тролинг

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от valkata34 »

Wicked Tuna ! Много големи риби в тая Турция,браво чакаме рапортажа. :tup:
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от promarine »

Не бях пускал лодката на вода от края на октомври, а нетърпението да изпробвам новия сонар още повече засилваше желанието ми да зарежа всичко, да се метна в колата и да отпраша за Турция. В крайна сметка не издържах и въпреки не съвсем подходящата за риболов прогноза за времето, в четвъртък след работа, заедно с двама приятели натоварихме такъмите и потеглихме към толкова отдавна мечтаното Егейско море.
Всичко вървеше добре, разработвахме тактики и крояхме планове, как в шест часа сутринта вече ще сме на вода и ще хващаме първите риби :fish3:. Към полунощ пристигнахме на граничния пункт в Малко Търново и нашите планове и надежди мигом рухнаха. Турците сменяли хардуера и граничният пункт нямало да работи до 9:30 сутринта :o :-? :(
Колебанието ни трая около 3 секунди и потеглихме обратно към Бургас за да заобиколим през ГКПП Лесово. Двеста допълнителни километра, но поне ще сме на вода към 9:00-9:30. Все е по-добре отколкото да чакаме до 9:30 на границата.
И така, към 8 часа, вече ни оставаха има няма два километра и естествено, аз все по-силно натисках педала на газта и все по-рядко съседния... Така и не забелязах една дълбока дупка, през която минах с около 80, след което се чу някакъв странен шум. Гледам в огледалото, дясното колело на колесара се изметнало на една страна, лодката легнала върху него и се вдига пушек - аха и да пламне. Скачам на спирачката, слизаме и какво да видим: строшил се торсиона :shock:
Десет минути вайкане, чесане по главите, един час сваляне на колелата, развиване на корозирали болтове, демонтиране на оста на ремаркето и сваляне на всичкия багаж от колата... Натоварихме оста със строшения торсион в багажника, Миро и Дидо останаха да пазят лодката и багажа а аз потеглих обратно към съседното градче да търся заварчик.
След два часа инженерна мисъл, рязане и заваряване, не знам побългарихме ли оста или я потурчихме, но едно беше сигурно - стана здраво :D (щом издържа и обратния път до Варна). Потеглих бързо към приятелите, които докато ме чакаха си бяха спретнали хубав пикник насред полето.

Изображение

Хайде сега монтиране на оста, на колелата и то за риболов май време вече почти не остана тъй като трябваше да разпъваме палатката и да приготвяме бивака, че синоптиците обещаваха доста дъжд за през нощта.
Въпреки всички перипетии все пак нямаше как да не опитаме да хванем нещо за вечеря. Последваха два часа неуспешни опити да наловим нещо на чепаре. Сменяхме места търсейки риби на сонара, пробвахме на дълбочини от 10 до 50 метра и с голямо упорство хванахме едва две скумрийка и две-три граци. Разочаровани от отсъствието на дребна риба, на която разчитахме най-вече за стръв, решихме да повлачим воблери и след около два часа
приключихме риболова с един единствен торук около 2,5 кг (който удари на въдицата на Дидо) - достатъчно да изцапаме скарата и най-вече да спасим капото.

Приятна вечеря - салатка, ракийка, прясна рибка във весела мъжка компания ... какъв по хубав завършек на първия ден (или по-скоро полуден) риболов и най-вече на дългото и изпълнено с премеждия пътуване.
Легнахме си в палатката рано, уморени (какво ти уморени ... направо пребити) но изпълнени с надежда за по-добра слука на сутринта.
Последно промяна от promarine на Сря Апр 16, 2014 23:51, променено общо 1 път.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от promarine »

Не след дълго обаче, малко след полунощ ме събуди пороен дъжд съпровождан от мощни пориви на вятъра. Излязох да проверя дали лодката е все още в заливчето, пред палатката и да я завържа за брега (за всеки случай) с още едно въже. Според прогнозата, дъждът трябваше да се извали до около 8-9 ч сутринта. Все пак с Дидо не можахме да спим до късно и решихме, докато Миро се наспи, да прескочим до рибния пазар в близкото градче и да купим няколко кила прясна сардина за подхранка и стръв. Оказа се, че дори на пазара не е лесно да се намери прясна риба. Изкупихме всичката риба - 2 кила сардина и 3 кила някаква рибка, наподобяваща едър гюмюш. Трябваше да стигне за 3-4 часа, но имах огромно желание да хванем за стръв и нещо, което да мърда на куката и бях много щастлив, когато изкарах една мазна борбена скумрийка.
Към 11 часа, вече се бяхме закотвили (с помощта на електрическия двигател с GPS) на 92м дълбочина и започнахме да хвърляме парченца кълцана риба във водата на интервали от по 10-15 секунди. Носени от течението, парченцата риба бавно потъваха, формирайки дълга, мазна следа. Надявахме се скоро някой пасаж хищници да попадне на следата, която да ги доведе право до нашите въдици. Не знам дали мина час или два, но на 50-60м от лодката ни започнаха да преиграват някакви рибки които постепенно се приближаваха към нас. Под тях като че ли имаше някакво движение и ние сякаш предчувствахме, че скоро нещо ще се случи. В този момент, на екрана на сонара се появиха две дъги. Едната се изкачи от 40 на 25м под лодката след което се спусна обратно на 30 и изчезна извън обхвата на сондата. Другата се появи на 30, спусна се на 36 и отново се вдигна на около 30 след което също излезе от обхвата.
Все още бях вперил поглед в екрана, когато се разнесе най-приятния за ухото на рибаря звук - острия звън от аванса на макарата.
Върхът на въдицата ми се беше навел през борда и макарата се развиваше с бясно темпо. Реших, че аванса ми не е достатъчно стегнат и за да засека по-добре рибата, притиснах с палец шпулата на макарата. Груба грешка! На секундата палеца ми пламна, сякаш хванах въглен и замириса на изгоряла кожа.
Никога не правете моята грешка. За няколко секунди рибата стигна до дъното и тръгна бавно към откритото море. Без тласъци, без резки пориви, само бавно и монотонно вземаше влакно. Сякаш изобщо не беше разбрала, че се е хванала. Позатегнах аванса но това не промени нищо, освен че лодката бавно потегли навътре, теглена от нещо тежко и мощно.
Последваха почти два часа борба, моменти от която може да видите в заснетото клипче...
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Ji »

Браво, евала, ашколсун!

Имал съм неведнъж досега с прословутите турски 3 "я" - яваш, яръм(н) и още кво беше ( по-бавно, утре и ....) по граничните пунктове.
Имал съм и чупене на теглич по същото трасе, което ми промени смисъла на "добронамереност" и "гостоприемство", предвид скоростта и цената на услугата по оправянето на наведен клиент.( Не мога да коментирам качеството, защото не ми взеха пари, а отидох и се прибрах без проблеми :))
Но никога тези традиционни турски тортички не са били гарнирани с подобна черешка!

:tup:

Надявам се от името на всички, които чакахме да ти мине мускулната треска, да има продължение на разказа и украшения. За да не остане затворено от глухо възхищение моето писание, ще задам първите въпроси, които ми идват наум:

-Когато извадихте рибата, колко метра до дъното показваше сонара?
-Тези 92 метра на които се ситуирахте, статистика ли са суха или целенасочено ги търсехте и защо, ако да?
-Като знаем всички как се ловят тия риби от Дискавъри ченъл, как продължихте приключението, предвид наличието на трупа на борда и отсъствието на огромни количества лед? ( Аз винаги си нося уасаби и соев сос на лодката, ама толкоз месо нямам такъм да ми развали плановете за вечеря)
-какви воблери ползвате за стръв (паламуди килограмови) и при каква скорост?
- торсиона може ли да се счупи!!! :roll: ба!!
...
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Мънцата »

Страхотия! Браво! :tup: Баси кефа! :fish15:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Тодор Тодоров
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 9:07
Риболов: Главно морски риболов
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Тодор Тодоров »

Почвам да вярвам че Дидо носи късмет на лодките в които се качва :D :D :D не е първия и втория случай когато Туна се вади по странен начин в негово присъствие,не стандартни такъми,харпуни и т.н. :fish15:
Още веднъж поздрави за слуката :tup: :tup: :tup:
http://www.miltex.bg/

Каквото повикало,такова отговорило.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Иво Ломски »

[quote="promarine"][/quote]

Поздрави, за улова и разказа! Пожелавам ти още по-приятни излети, с още по-голями риби!!! Кажи нещо повече за монтажа, как и на колко дълбоко пусна стръвта?
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от Булстарите »

Малко снимки от самият сонар нямаш ли?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от promarine »

Ji написа:Браво, евала, ...
-Когато извадихте рибата, колко метра до дъното показваше сонара?
-Тези 92 метра на които се ситуирахте, статистика ли са суха или целенасочено ги търсехте и защо, ако да?
-Като знаем всички как се ловят тия риби от Дискавъри ченъл, как продължихте приключението, предвид наличието на трупа на борда и отсъствието на огромни количества лед? (Аз винаги си нося уасаби и соев сос на лодката, ама толкоз месо нямам такъм да ми развали плановете за вечеря)
-какви воблери ползвате за стръв (паламуди килограмови) и при каква скорост?
- торсиона може ли да се счупи!!! :roll: ба!!
...
1.Рибата удари на около 30м под лодката при дълбочина 92 метра. По време на борбата ни беше изместила на около 600-800 м навътре дълбочината беше нараснала до около 105 м.
2.Не сме търсили целенасочено тази дълбочина. Миналата година Миро, с който бяхме в лодката изкара една 60 кг туна на около 35м. Сега решихме да спрем точно на това място, защото през октомври на същото място хващахме акулки на дъно та и сега бяхме пуснали една въдица на дъното но на нея нямахме удар.
3.Ами риболова приключи малко предсрочно, тъй като намерението ни беше да стоим още един ден.
С улавянето на тази риба обаче нямаше как да останем тъй като нямаше къде да я съхраним. Просто я разфасовахме, събрахме багажа и потеглихме към дома.
4.Бях писал, че бяхме на "котва" (с електрическия двигател с GPS позициониране). Бяхме пуснали три въдици - две на умряла сардина на 30 и 15 м от лодката и моята на 25 см жива скумрия на 30 м под лодката.
5.Аз се притеснявах, да не се счупи лагер (защото ми се е случвало) а се оказа че се строши направо квадратния железен профил на торсиона. Лодката беше яко натоварена с резервоари с почти 90л гориво, чанти с багаж, резеврни гуми за колата и колесара, три акумулатора (да има и за ел.двигателя) .... Трябваше просто да карам по-бавно и внимателно, ама пусто нетърпение...
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от promarine »

bulstar_nikolov написа:Малко снимки от самият сонар нямаш ли?
Все се каня да снимам но като имам възможност все се намира някаква по-важна задача. Иначе през цялото време докато вадех рибата, на екрана се появяваха дъги и от други туни, които съпровождаха тази, която беше на въдицата.
....
www.plodex.eu
....
biserkehayov
Мнения: 47
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 10:54
Риболов: морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 298 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Морски риболов в Турция

Мнение от biserkehayov »

:fish15: :fish15: Страхотни премеждия и страхотен улов, дето само по телевизора гледам!!! Браво, много се радвам за вас и ще чакам нови видео-разкази за успешни приключения с големите риби! :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”