Морски риболов в Турция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Морски риболов в Турция

Мнение от promarine »

Здравейте колеги,

Ще се осмеля да добавя малко от своя скромен опит, който донякъде случайно придобих преди месец по време на 10 дневната си почивка в Турция. Смятам, че понеже и там бях на брега на Егейско море, би трябвало при наличие на необходимото оборудване - лодка и ехолот да имате същия успех и на Гръцкото крайбрежие. Не намерих никъде във форума информация от някой, който да е ловил на пилкер а именно този начин на риболов ми донесе най-приятните изживявания. Начина е много прост: здрав спининг около 2-2,4м, надеждна макара с около 150м здраво плетено влакно, 20м повод от флурокарбон 0,50-0,60 и пилкер 150-250 гр със здрава кука 5/0. Намирате място, където дъното рязко пада от 20-30 на 50-80м и започвате да пускате пилкера до дъното и да га вадите с резки и движения докато доближи до повърхността. Ако сте уцелили правилното място до 20-30 мин трябва да имате удар. Ако нямате, търсете друго място.
Ето и няколко снимки с вероятния улов:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Ето и две клипчета, които можете да изтеглите от тук:

http://www.plodex.eu/private/photos/Tur ... 110694.avi
http://www.plodex.eu/private/photos/Tur ... 110713.avi

Както се казва, апетита идва с яденето, така че следващия път смятам да поекспериментирам и да опитам да хвана някой марлин :D[/url]
Последно промяна от promarine на Вто Окт 20, 2009 13:13, променено общо 1 път.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

...хех.. невероятни риби ..браво .Хванал си им цаката :fish3:
hobie revolution 13
artoma
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Мар 24, 2009 17:30

Мнение от artoma »

Къде в Турция ги ловиш тези риби, ако не е тайна :)
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

:shock: Браво ! Яки тупалки :D
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

artoma написа:Къде в Турция ги ловиш тези риби, ако не е тайна :)
На няколко места между Мармарис и Анталия. Тези риби са разпрастранени навсякъде из средиземноморието и прилежащите морета. През студените зимни месеци естествено мигрират към по-южните части, където водата се запазва по-топла, но през лятото ги има и в най-северните части на Егейско море. За да имате успех обаче, трябва да познавате релефа на дъното. Добрите места са край отдалечени от брега рифове, където дъното рязко се покачва от голяма дълбочина и стига почти до повърхността. На такива места се събира много дребна риба, която привлича и едрите хищници.
За целта ви е необходима добра лодка с мотор, а ако не познавате мястото - задължително GPS с навигационна карта. Ако знаете къде има рифове, ви е достатъчен само ехолот.
Ето и моето оборудване - лодка ProMarine FG470 с двигател GENOVO F25FWL:

Изображение

На снимката не се вижда само GPS-a - Lowrance 520C
artoma
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Мар 24, 2009 17:30

Мнение от artoma »

Благодаря за подробния отговор :) и репортаж... Аз съм хващал същата риба - малко по-голяма от педя и направо не мога да си представя при тия размери за каква борба става въпрос :)
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

Евала! (както казват комшиите) :lol:
Да попитам за документалната страна на въпроса... Някакви билети, разрешителни и т.н?
На границата проблеми с лодката?

А тия рифове колко навътре от брега бяха?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

artoma написа:Благодаря за подробния отговор :) и репортаж... Аз съм хващал същата риба - малко по-голяма от педя и направо не мога да си представя при тия размери за каква борба става въпрос :)
Към началния си пост, добавих и две клипчета, а ето и още едно в което снимах моя приятел Тошко, който може да се каже, че в този ден за първи път хвана въдица в ръка :lol:

http://www.plodex.eu/private/photos/Tur ... 110713.avi
Аватар
metalex
Мнения: 277
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 18:02
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от metalex »

Страхотен риболов си направил,колега,усещаш ги нещата :lol: :lol: .
"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен.", Алберт Айнщайн
zmmax
Мнения: 345
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 22:42
Риболов: УЛ/Л спининг
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Мнение от zmmax »

Лелеее хора КАКВО ПРАВИТЕ ВИЕ!?!?!?! А тази идилия с лодка+мотор+колесар+....Варна/Турция е просто мечтта, ама ние тука в Софийското Равно Поле какво да правим с една лодка...освен да се возим на шадраваните на НДК-то...
Браво, уникално, а толкова голям пилкер сефте виждам :shock: почти като кухненски нож е :lol:
Супер, супер...
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

Батко след тези снимки само мога да се изкажа по тоя начин - :shock: :shock:
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Tedo написа:Евала! (както казват комшиите) :lol:
Да попитам за документалната страна на въпроса... Някакви билети, разрешителни и т.н?
На границата проблеми с лодката?

А тия рифове колко навътре от брега бяха?
Тедо, извинявай за закъснелия отговор. Просто бях пропуснал да включа получаване на е-мейл при отговор и отдавна не бях влизал в темата. За лодката на границата ми искаха застраховка (тип зелена карта), каквато естествено нямах но в крайна сметка махнаха с ръка и ме пуснаха.
С лицензите за риболов за чужденци в Турция е много сложно. Единствения вариант ако искаш да си напълно редовен е чрез туристическа фирма, която има лиценз за оказване на услуги по спортен риболов.
Рифа, на който ловихме е на около 2км навътре, и на около 12 км от мястото, където може да се пусне лодката във водата. Интересно е, че открих този риф в Гугъл Земя и че той не фигурира нито на навигационните карти на Гармин, нито на Lowrance, според които на дадения участък, дълбочината е около 150-200м. В действителност, дълбочината между рифа и брега наистина е около 150м, но в най-плиткия участък е само 9м и дъното се вижда идеално.
В редките моменти, когато няма силни течения, мястото е идеално и за подводен риболов.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

zmmax написа:Лелеее хора КАКВО ПРАВИТЕ ВИЕ!?!?!?! А тази идилия с лодка+мотор+колесар+....Варна/Турция е просто мечтта, ама ние тука в Софийското Равно Поле какво да правим с една лодка...освен да се возим на шадраваните на НДК-то...
Браво, уникално, а толкова голям пилкер сефте виждам :shock: почти като кухненски нож е :lol:
Супер, супер...
А пък ние от Варна Ви завиждаме, че сте по-близо до Гърция :lol:
Аватар
sava14
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Яну 05, 2010 11:17

Мнение от sava14 »

Колега, поздравления!
Мога ли да задам един сигурно малко тъп въпрос?
Как вързваш повода от флуорокарбон за основното влакно?
Предполагам не с вирбел защото няма да може да мине през водачите и да се навие на макарата?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

sava14 написа:Колега, поздравления!
Мога ли да задам един сигурно малко тъп въпрос?
Как вързваш повода от флуорокарбон за основното влакно?
Предполагам не с вирбел защото няма да може да мине през водачите и да се навие на макарата?
Не знам дали този, който използвам е най-подходящ, но съм свикнал с него а и не съм имал проблеми с развързване или късане на възела.
Ето и схема, от която се надявам да успееш да разбереш как става :)
Не съм много силен в рисуването на компютъра :D
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”