Морски риболов в Турция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Stg
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Сеп 16, 2007 10:01
получил Браво: 1 път

Мнение от Stg »

Тази хубавина, която е пуснал като снимки и инфо уважаемия колега promarine не може ей така, отведнъж да се възприеме от бедната ми рибарска душица. Направо невероятно, възхитен, удивен, развълнуван, изумен и т.н. съм, само адмирации и възхищение за promarine, евала пич, ти ме изкефи максимално, предполагам и всички останали тук ! ! ! :shock:

Разбира се, прекрасно е да си имаш собствена лодка, при това достатъчно мобилна, такъв кеф е... Аз имах подобна (от по-нисък клас), но я продадох (отървах се), защото хем съм мързелив, хем съм 130 кг., хем и вече одъртях, и не можах да изтърпя мъките по всичкото пухтене, морене, потене и задъхване по влачене на лодки, мотори и багаж, сваляне и прибиране на всичко, качване и сваляне от колесари и т.н. Но ако бях на годините на promarine, немаше да ми видите очите тук, само по моретата щях да обикалям.
Вече не вдигам нищо по-тежко от некоя 45-килограмова тинейджърка. :oops:

Та в тая връзка искам да запитам знаещите и пробвалите : Тези крайбрежните гемии, навсякъде ли могат да се наемат, и какви са цените и условията за наем ? Имам капитанско право, ако това въобще има някакво значение в Турция...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Колега, благодаря ти за топлите думи.

В Турция яхтения туризъм е изключително популярен. Практически от всяко крайбрежно градче може да се наемат лодки, яхти, гемии, катамарани и каквото още плаващо средство можеш да си представиш. Цените обаче са доста солени (поне за мен) и затова си ходя с моята лодка. Може би една от причините за високите цени е скъпото гориво - почти два пъти по-скъпо отколкото у нас :(
Капитанското считам, че надали ще ти потрябва, но и при всички положения няма да ти пречи да го имаш. С приятели сме наемали лодки от там, но само когато за кратко бях останал без лодка и мога да кажа, че не е работа.
Начините на риболов на местните рибари не са много спортни и се състоят основно в залагане на герими с по 100-200 куки и прибирането им на следващия ден. Виждал съм многократно една голяма моторна лодка от която очевидно туристи ловяха на тролинг, но според мен подхода им не беше особено професионален. Смятам, че много трудно ще намериш компетентен капитан, който да знае къде и как да ловите за да си направиш кефа.
Ето сайта на една турска фирма, предлагаща риболовен туризъм, на която аз бих се доверил, но все пак бих носил и собствено оборудване :wink:
http://www.deepfishing.com/
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

здравейте,
жалко че в темата настъпи дълго мълчание! Но вярвам че това е така, защото всички сте по турските брегове(или срещу тях) и трупате разкази в снимки. И ви желая добра слука и всичко да е тамам :). Аз ходя няколко пъти годишно в Турция за риба. Харесва ми спокойствието на пейзажа, бавният живот и гостоприемството на комшиите. И че риба има.
А се надявам да се науча и да я хващам по-добре. Искам да постна снимки и спомени към тях, та ще бъда благодарен, ако някой ми обясни най-лесния начин за качване на снимките. Ще се радвам и на вашите нови богати впечатления, от тази чудесна риболовна дестинация - Турция.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ji написа: Искам да постна снимки и спомени към тях, та ще бъда благодарен, ако някой ми обясни най-лесния начин за качване на снимките. Ще се радвам и на вашите нови богати впечатления, от тази чудесна риболовна дестинация - Турция.
Има доста сайтове, в които като се регистрираш можеш да качваш снимки (Този например е доста популярен - http://www.flickr.com/). Можеш да качваш снимки и във фотоалбума си във форума (мисля че също се изискваше допълнителна регистрация).
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Подробна информация относно снимките има тук създаване на лична галерия във форума
и тук
Успех
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

Изображение

Тази червената наклонена черта е в повече май. Без нея обаче снимката пак не се вижда. Предполгам е изтрита или адреса и е сменен.
Изображение

Преди да постнеш/натиснеш бутона "прати", прегледай как изглеждат нещата с бутона "преглед". Ако всичко е наред тогава "прати".

Поздрав
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

лято преди лятото

Мнение от Ji »

Изображение
Средиземно море добавя още по месец - два към моето лято. И което е чудесно допълнение, винаги дава риба, дори на лаици като мен. Ето тези всички риби, и много други, които не колекционирахме, се хващат по "попченски тертип", най - добре от лодка, като намериш камъка разбира се. За тези си наехме лодка, така да се каже, платихме на местен рибар 100 кинта и му сочехме къде да ни води. носехме сякакви стърви, хващахме докато свършиха скаридите :) добре че човека си носеше доста :) цената всъщност не е висока, като се имат предвид 4 човека, цената на нафтата и на скаридите. Все пак, когато на другия ден човека бе зает да превозва овце с лодката си, вкарахме се нашата "уфимка" и повторихме риболова 1:1. Но имайте предвид че е по-добре да има местен в лодката, колкото и да са небрежни комшиите с погазването на законите им.
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Изображение
червените риби там наричат "мерджан", белите с черните петна "карагьоз". разбира се турските наименования са "тюрлюгювеч" като цяло, т.е. нямат нищо общо с нищо на други езици, ни древни, ни нови.
в темата за риб. в гърция, колегите наименоват рибите по-популярно, даже и научно-популярно :)
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Изображение
Изображение
такива можете да хванете когато си щете. ако не сте гнусливи. ако сте трудолюбиви, са доста вкусни пържени. Ние си ги опушихме фантастично. Но сме маниаци :) Имам все още технологията и половин чувал буков чипс, ако някой иска да пробва. Хм някаде трябва да има и снимки....
ето:
змиорки - такъма:
Изображение
змиорки - лова:
Изображение
не се смейте на такъма, той е резултат на дълъг мисловен труд, обществени дискусии, много практика и след, за съжаление, доста лош опит :)
змиорки - готова продукция
Изображение
PETAR 40
Мнения: 272
Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 19:37
получил Браво: 2 пъти

Мнение от PETAR 40 »

Ji написа:Изображение
:lol: :lol: Тука направо ма уби :lol: :lol: къде го намери тоя меланурски мутант бре ,,,65 см :shock: :lol:
Знаеш ли колко са максималните размери на тази риба ,освен ако си я хващал по блатата на Чернобил ,тогава ще ти повярвам :lol: :lol:



:arrow: The maximum length recorded for this species is 34 centimetres (13 in).
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

PETAR 40 написа:
:lol: :lol: Тука направо ма уби :lol: :lol: къде го намери тоя меланурски мутант бре ,,,65 см :shock: :lol:
Знаеш ли колко са максималните размери на тази риба ,освен ако си я хващал по блатата на Чернобил ,тогава ще ти повярвам :lol: :lol:



:arrow: The maximum length recorded for this species is 34 centimetres (13 in).
Ако момичето беше с по дълги ръце, можеше да го докара и над метър :wink: :D :D :D
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

promarine написа:
PETAR 40 написа:
:lol: :lol: Тука направо ма уби :lol: :lol: къде го намери тоя меланурски мутант бре ,,,65 см :shock: :lol:
Знаеш ли колко са максималните размери на тази риба ,освен ако си я хващал по блатата на Чернобил ,тогава ще ти повярвам :lol: :lol:



:arrow: The maximum length recorded for this species is 34 centimetres (13 in).
Ако момичето беше с по дълги ръце, можеше да го докара и над метър :wink: :D :D :D

:D :D :D

...харпунджийски похвати на снимане :D :D :D

...колеги БРАВО за репортажите !!!
клуб Бъкари - надуваем ветеран
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Сега ще се похваля, колкото да поддържам темата в по-предна позиция :)
Имам 20 конев двигател вече и як сонар с джипиес. Сега остава да се уверя че мога да ги внеса и изнеса от Турция и тръгвам наесен да правя карта на рибите в Средиземно море...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ji написа:Сега остава да се уверя че мога да ги внеса и изнеса от Турция и тръгвам наесен да правя карта на рибите в Средиземно море...
При влизането в Турция ако ти впишат в паспорта серийните номера на лодката и двигателя, на излизане ще проверят дали ги връщаш обратно. Проблем ще имаш ако не ги връщаш (аз имах такъв, когато ми откраднаха лодката с двигателя и добре, че имах протокол за кражбата от тяхната джандарма. Ако нямах този протокол можеха да ме накарат да платя мито и данък все едно съм ги продал в Турция). От Българска страна може да имаш проблем при връщането ако не си ги декларирал на излизане (пак могат да те накарат да плащаш мито и ДДС за внос).
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”