Октопод-случайно или не?

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
koki1979
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Май 21, 2011 15:40

Октопод-случайно или не?

Мнение от koki1979 »

Предстои ми една седмица във Византия(Торони) ,а предния път като ходих в Гърция(Ормос панагияс) хванах на дъно на парче рибка един октопод без да искам.Пуснах го обратно защото не знаех какво да го правя,но сега ако случайно ме споходи мисля да го използвам :wink: .Та въпроса ми е може ли да се лови целенасочено или по-скоро е инцидентно и ако имам такава слука как да го приготвя.Ако не за ядене ,то поне за стръв ,ако става .
П.С.извинявам се ако темата не е за тук- съжалявам,но по подходящ и актуален раздел май няма
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от bae »

Имаш ЛС. за октоподите.
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
koki1979
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Май 21, 2011 15:40

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от koki1979 »

благодаря за ЛС-то,да попитам по кое време на денонощието е подходящо да очакваме октопод или се лови успоредно с рибата.Чувал съм още че трябва да се удря многократно в нещо твърдо-това кога става, или дълбокото замразяване е с цел да се избегне таз хамалогия?мерси още веднъж!
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от Георги Кръстев »

Можеш и да го сложиш в пералнята и да му пуснеш центрофуга.

п.п. В повечето ресторанти в Гърция така правят .
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от bae »

Така избягваш хамалогията. Освен, че е по-лесно, убиваш мекотелото абсолютно бързо и без издевателства. През деня пробвай за октоподи. Слагай едри 6-8см. силикони и помпай близо до стената на кея. Това с пералнята е идиощина. Ако опиташ ще ядеш нещо с консистенцията на гума. Връщай обратно по-дребните. Успех ти желая.
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
kibik
Мнения: 245
Регистриран на: Пет Яну 23, 2009 0:43
Местоположение: Spain

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от kibik »

koki1979 написа: Ако не за ядене ,то поне за стръв
За октопод казват в Испания,че има една единствена рецепта и тя е:

1бр.октопод 1.5/2.0 кг.
1бр по едър картоф
1 даф. лист
1 гл.лук
няколко зърна чер.пипер
сол.

Подготовка:
Задължително октопода трябва предварително да се замрази за ден-два ,за да се счупи така наречената "фибра"с която е покрит.Поставяме тенджера с вода с по горе посочените продукти(без октопода) да заври,след като заври водата потапяме три пъти октопода и го вадим за да запазим покритието му след което го пускаме и оставяме да ври 45-50мин.като предварително можем да извадим картофа и използване за гарнитура(не е задължително)въпрос на вкус.
След като стане октопода за ядене го вадим,нарязваме,залива се със зехтин и червен пипер.
Пробвано е изпива много бира :mrgreen:
Ето го и нагледно:
http://www.youtube.com/watch?v=wzpTjCe8ZXk" target="window.open(this.href);return false;
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от za4o75 »

Октопода може да се вари и без да му се слага вода,той си пуска!Най-доброто мезе за узо е октопод на скара,жалкото е че туристите рядко могат да случат на добре приготвен такъв!Преди десетина години работих малко в една рибна таверна,собственика правеше страхотен октопод "ксидато"(маринован един вид).За толкова години след това не съм опитвал нещо подобно,където и да съм ял не можех да го сравня с този.
FerveXcho0
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Авг 29, 2011 10:51
Риболов: Всякакъв
Местоположение: Пловдив

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от FerveXcho0 »

Октоподът чисти ли се .Как ?
Наслука колеги !
BrayanA
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2011 11:54

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от BrayanA »

Брей и аз преди 3 години хванах октопод близо до Торони (Порто Кофу май се казваше). Явно октоподите си го харесват втория ръкав.
pavel75kolev
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: Бургас

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от pavel75kolev »

На Порто Куофо до Торони, тази година ходихме и хванах октопод на Duel Adajio 105 с влачене по дъното и леко придръпване, а иначе това си е воблер за повърхността за лаврак, лефер и др.подобни.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от Tedo »

ако има октоподи и примамката мине бавно покрай тях, е почти невъзможно да не хванеш...

Изображение

Изображение

толкова са глупави, че и на голо олово налитат... само да е по-голямо...
понякой път се пускат или откачат, но след това на второ-трето замятане през същото място пак се хващат...

Отначало е малко гадно човек като ги пипне, защото се лепят за всичко, което докопат включително ръцете и краката ти, но не боли и е безвредно...
kilca
Мнения: 53
Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 16:10

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от kilca »

Ще извадя темата от "праха". Гледал съм, че имали някаква костица между очите, която като се счупи умирали на мига. Чупят я със, забележете!- зъби. Захапва се между очите докато е жив и стискаш, изпуква и готово. Незнам дали бих пробвал.
Октопод на скара ми е любимото ядене в Гърция (с жената ходим 3, 4, 5 пъти годишно) и най-хубавия съм го ял на о.Лефкада миналата година.
nikolas3
Мнения: 226
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 18:09
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от nikolas3 »

Освен ако не си с титаниева захапка/или не работиш зъботехник/ не се опитвай да си мериш захапката с клюна на октопода.Ако все пак решиш- моля,някой да снима с видео. Ще спечелиш в мрежата мноооого почитатели!
Имаше един герой от Карибски пирати,който имаше интергриран охтопод в муцуната.

http://www.google.bg/imgres?q=%D0%BA%D0 ... =125&ty=60" onclick="window.open(this.href);return false;
Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
mariolg
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 17:59

Re: Октопод-случайно или не?

Мнение от mariolg »

Според мен най-добър е лова на октопод с "полиангистро", като за стръв се използва цяла сардела.Още по успешен е лова с така наречената "хтаподиера".Това е продаваният в техните магазини силиконов рак.След като го хванете/Не е вярно че е безопасен и глупав/, трябва да се пазите от човката му, която при индивид от 3 кг. може да откъсне месо от вас.Но това е по-малката беля в сравнение с отровата която съдържа и може да доведе до затруднено дишане и още куп неприятности.За да умре по-бързо трябва просто да обърнете главата му /подобно на чорап се обръща/.Тогава вътрешностите му изпадат и той умира по-бързо.Единственото което не се яде са очите и човката.Някои казват че вътрешностите му са много вкусни, но не съм сигурен и лично аз не съм ги ял.След това започва бой в скалите/Някои казват 70, други 100 пъти/.Според мен обаче количеството на боя зависи от големината на октопода.Целта е когато се дръпнат пипалата, ципата между тях да се скъса лесно.Тогава боят е достатъчен и сте готови.Късмет на всички.Огромни благодарности на Цербер и Доктора.И не забравяйте да връщате малките във водата.Няма какво да им се яде, а на следващата година ще са екстра.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”