За риба във Франция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Re: За риба във Франция

Мнение от bono »

@Plati4ka: а правиш ли нещо, за да потопиш линията или хвърляш и чакаш мачовото влакно да потъне само? Предполагам не ловиш с ваглер, който да "натиска" линията надолу и да я потапя, а с буре или близалка. Според мен ако го няма усилието от ваглера върху линията, тя доста трудно ще потъва.
ТОПНИ ТОПНИ
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Plat1ka »

Качи след замятане правя едно ниско обиране на линията и корема като си стабилизирам плувката на желаното място. Обикновенно прехвърлям с един два метра желаното място и след придърпването линията сама се потапя. Естествено самото придърпване става с ниско наведена въдица почти като с мач . Идеята е да се потопят първите няколко метра от линията за да е стабилна плувката. Малко след като изтече започва да се образува корем и или се презамята или се придърпва отново корема с леко обръщане в обратната посока и изтичането продължава. Това вече си зависи от самото място и дали го позволява.

Експериментира се с грамажа на плувката в зависимост от силата на вятъра и течението като съм ловил с 2г плувка до към 8г. за по-силно течение. Понякога дори ми се е налагало да легна с 20-30% от тежестите на дъното и да държа линията от върха на болонезето до плувката изцяло опъната. Кълванетата не рядко съм ги усещал директно на въдицата.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Plat1ka »

outsider написа:
Plat1ka написа:
Говорим за слабо до средно течение.
Ясно. Всъщност и аз така предположих , след прочитането на предния ти пост.Реката от последния ми репортаж създава измамното впечатление за почти нулево течение , но всъщност , по щекарските стандарти , (за по- нагледно) - на 13 метра бих имал нужда от 6 грама близалка. А и дълбочината беше над два метра и половина , тоест , даже с доста силен вятър срещу течението , пълно задържане на плувката щеше да бъде много трудно. С вятър надолу , вадиш фидера от калъфа , и го целуваш преди да го разпънеш ,просълзен от благодарност :lol:
Ами гледам мерак хич не ти липсва пробвай ги с една плувка 5-6г буренце и повод от 50 санта да видим какво ще се получи. Аз скоро може да имам идване към Франция но нямам идея в коя част точно. Ако имаме късмета да се паднем на едно и също място с най-голямо удоволствие бих посетил реката за да видя с очи за какво става въпрос.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Plat1ka написа:Аз скоро може да имам идване към Франция но нямам идея в коя част точно. Ако имаме късмета да се паднем на едно и също място с най-голямо удоволствие бих посетил реката за да видя с очи за какво става въпрос.
Wellcome anytime. 8)
До две-три седмици , реката от репортажите до тук ще е само приятен спомен , а за нейната заместничка бих те посъветвал настоятелно :wink: да си вземеш бурета, по-тежки от 5-6 грама :lol:
Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Markony написа: Друго да напишеш нещо а?
:lol: :lol: То пък един излет , да се чудиш кво да пишеш :? ...а и вчера се прибрах вир вода , и нещо не бях особено вдъхновен....обаче...

...It's the final countdown: 3 8)
А иначе , бях тръгнал с много сериозни намерения - от една страна , от сто години не бях ходил при шлюза , където не един път съм проклинал липсата на боло , така че сега бях наточил зъби. :twisted: От друга , спора по въпроса за фидера и плетеняка ми даде идея за експерименти... :wink: Така че цъфнах при бента , и открих , че не само аз не съм ловил тук отдавна - мястото беше обрасло до безобразие:

Изображение

наложи се да се потрудя малко , и не след дълго имах канал , през който да прекарвам рибата . Нa снимката май не се вижда много ясно....

Изображение

...обаче всичко това беше във водата:

Изображение

Идеята всъщност беше да правя експерименти с фидера , обаче необичаен феномен , който досега май не бях виждал , ме накара да грабна болото : духаше срещу течението. :lol: Баси , вече си мислех че този вятър са го измислили списанията , да ме дразнят. :mrgreen: Ама не - приказка! Контрола на линията с три грама плувка беше като със щека , можех да правя пълно задържане , супер бавно изтичане...всичко това на 20 метра от брега , и без да излизам от захранената зона. Дребна подробност , обаче: не кълвеше. :cry:
По едно време вятъра се усили , и дойде време да опитам с фидера . И да извадя набързо чадъра , че почна и да вали... :x С фидера -нула.Ама хич! И така , минава обяд (почнах в 11:15) , аз съм с две риби в живарника - едно кленче около педя и една ситна бабушка.Става 13:00 , и започва да ми се изяснява , че Годо Няма да Дойде-за тези , които не са в час , превод: Асан няма да яде баница. :lol: :lol: Hалагаше се да се действа , при това бързо :
13:05 ч. :(

Изображение

13:15 ч. :wink:

Изображение

13:30ч- ново място: 8)

Изображение

на това място никога не бях ловил ( и не ми се вярва да го посетя отново :lol: ) така че беше blind date отвсякъде. Духаше по течението , така че болото беше аут , и продължих с фидерния експеримент , който се състоеше в следното:

-плетеняк
-отрязах шок-лидера , за да няма никакъв амортизиращ елемент
-повод 0,10
-кука ном.20
8) :lol:


Сега само трябваше да се включат в играта дъртите платики , за да мина към следващия етап : затягане на аванса до дупка и вадене с backwind :twisted: .Да , ама не - платиките се отнесоха с тотално неуважение към положените от the yours truly усилия , и се наложи да се задоволя с бабушки , което правеше цялата работа доста безсмислена , мене ако питате. :?
бабушките бяха дребни и злояди , като белия ми червей беше избутан с отвращение на ръба на чинията :, и кльопаха само царевица. Естествено , куката ном. 20 веднага излезе от мода...
Изчанчих се здраво , щото вятъра се беше усилил , и кълвяха адски гадно ( добре че бях с плетеняк :wink: ) , и реших да пробвам с петицата пред мен - кълвеше доста по-добре , обаче вятъра просто не ми позволяваше правилна презентация ( щека си искаше , всъщност) На всичко отгоре , беше слънчево и ясно , с редки облаци , които минаваха над мен , поливаха ме обилно за три минути :lol: , и докато извадя чадъра , вече пак беше слънчево. Те така успях да се намокря до кости в преобладаващо слънчев ден :roll:
И малко преди да реша да престана да се правя на луд ,feedbead -а на Корум взе че се ...разглоби :o С това вече стават две неща на тая фирма , с качество под всякаква критика , и ми се струва , че Скоро Корум ще прави компания на Мичел в черния ми списък.

Изображение


Рибата беше такава...

Изображение

...и те толкова... :?

Изображение



Щрак! за последно - едва ли ще дойда пак:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Бат Стан »

Само ти се чудя - ти, дето си егати риболовеца, дето си участвал на "републиканското на испания" (Хуан Карлос да се ебе в гъзягата, мазната) как мое да се кефиш на бабушките. Това е все едно да си фен на Локо Сф! Поздрави и наслука.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
bolo7m
Мнения: 323
Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 21:01
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от bolo7m »

:lol: :D
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Doktor-5 »

Бат Стане, дълбока е душата на мач риболовеца. Трудно се проницава и абселютно недоумява безкрайната бездна на корс риболова. Там залитанията от шарани тежка категория до диви гупи и гарчак смрадливой, е твърде деликатна и лесно преодолима. Нямаш си на представа, какви риби са в състояние да ни доведат (нас вечно неразбраните) до риболовен оргазъм и то многократен! А на Хуан Карлос и аз да го........ там....дето......абе много хубаво го каза! :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от ecoplast »

нещо не разбирам, има толкова хубави испанки....иначе за мене, по добре да се кефиш на бабушки, отколкото да обичаш баби...ма какво ли разбирам аз??
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Doktor-5 »

Ох, разговора тръгва в предвидимата последователност, но дай да спираме, че човека като си дойде от работа довечера и като види какво сме му направили темата! :oops: :idea:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Doktor-5 написа:Нямаш си на представа, какви риби са в състояние да ни доведат (нас вечно неразбраните) до риболовен оргазъм и то многократен!
Докторе , само си губиш времето - как може да се обърнат нещата с главата надолу в резултат на преместване на един дропер ном. 11 с пет сантиметра , е абсолютно непостижима -окултна, бих казал ! - материя за някой , на който куката и тежестта са му на едно място.Нека проявим снизхождение , все пак :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
waglerbg
Мнения: 919
Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 4:11
Местоположение: Варна
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от waglerbg »

outsider написа:
Doktor-5 написа:Нямаш си на представа, какви риби са в състояние да ни доведат (нас вечно неразбраните) до риболовен оргазъм и то многократен!
Докторе , само си губиш времето - как може да се обърнат нещата с главата надолу в резултат на преместване на един дропер ном. 11 с пет сантиметра , е абсолютно непостижима -окултна, бих казал ! - материя за някой , на който куката и тежестта са му на едно място.Нека проявим снизхождение , все пак :mrgreen:
Велико!
:lol: :lol: :lol: 8)
...read between the lines...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

It's the final countdown : 2

("Броените дни бързо минават" .Войнишка мъдрост.) :mrgreen:

Вчерашния ден започна с голямо умуване - къде да отида?- места бол , обаче на всичките им намерих кусур - едното било много обрасло , на друго минавали кораби , на трето :? ...наложи се да анализирам проблема , и да си призная , че на местата нищо им няма : просто след посещението на Лоара , не ме свърта на едно място и не ми се лови на познати места . Една първооткривателска треска ме тресе , Васко да Гама пасти да яде. С шоколадов крем. :lol:
Така че се засилих по едни черни пътища и си харесах те това местенце. Идилия:

Изображение

Ако изключим няколко клона на едно сухо дърво , които заплашително се протегнаха към болонезата..."но крикнул капитан " На абордаж!..." - би казал великият Владимир Семьонович Висоцки -"...ещё не вечер , ещё не вечер!": :twisted:

Изображение

Изображение

След кратка борба с клоните , разпъвам болото , и се започва ходенето по мъките: реката тук е широка към 30 метра , демек , на средата на реката ловя на не повече от 15. Контрол - пълен , изтичам като по учебник с плувка три грама , след стабилно захранване ...нито пипване. :cry: Удрям го на тарикатлъци - спускам дропера до дъното , после и основното утежнение , пробвам с мъртво задържане . Тц.
Вдигам нагоре , до метър и половина под повърхността , стрелям бял с прашката , мятам топчици рехава захранка .Тц. :evil:
Сменям плувката с 8 грама , и се закотвям точно върху захранката - две-три умрели от скръб рибета...До 12:30 , а съм почнал към 9:30 - 10 - в живарника имам те това:

Изображение

Няма как , прибирам болонезата и вадя фидера .( "Сега ще ви кажа аз на вас!" :twisted: )С фидера почва да ми кълве на третото замятане - честно , фидера понякога просто ме дразни! 8) :lol: - обаче да ти кълве е едно , а да хванеш нещо - съвсем друго. Ясно , днес ще се надлъгваме :twisted: - разгеле , тъкмо да се върнем към експериментите с плетеняк Vs. тънък повод. И така , куката е Н18-20 , тънка , повода - 0,10 , без шок лидер , никаква амортизация .

Изображение

Сега , преди някой да е викнал линейката :lol: , искам да поясня , че обикновено не ловя така. Ползвам пет-шест метра монофил преди плетеняка , и през лятото през ум няма да ми мине да ловя с 0,10. Обаче за науката сме готови на всичко. 8)
И като се почна! Тънки , почти невидими удари по върха на фидера , вадене на изсмукани до край червеи ...и не успявам да хвана ни-що.. :roll: Значи , или днес е настроена особено византийски , или е ситна , или и двете работи заедно.Тогава аз:

а)- Сменям върха от 3/4 oz. с 1/2oz.
б)- Скъсявам повода до 50 см. Щото бях почнал с метър.
в)- сменям хранилката от 30 гр. с 26 , а нея- с 20гр.
г)- сменям инлайн монтажа с патерностер

Вадя две -три бабушки , които всъщност не са от най-ситните , после един скимър от ок.300 гр , после - първата платика:

Изображение


Те: плетеняк и 0,10 директно! 8) И не само че е нула десет , ами е двайсет сантиметра , вързан за двайсет сантиметра 0,18 , което още повече намалява здравината му. (Що така , ами тва е друга тема :wink: )Естествено , работата е на ръба , ясно ми е , че така не се прави. :oops: И така , пред мен плува един клон , от тези дето паднаха от дървото , и аз хващам кепа да го бутна надолу по течението , в тоя момент фидера се сгъва НА ДЪГА , докато на мен са ми заети ръцете :evil: , и естествено , повода дава фира. Продължавам да вадя редки бабушки , със страшни мъки , и на десетото почукване-изсмукан червей-няма никой , решавам че "тая ще я сецна аз!" :twisted: , и я сецвам - само че обърках БЪРЗО със СИЛНО , и отиде втори повод , при което реших , че вече може да се обяви резултат от експеримента : плетеняк+ директен повод 0,10= нот гут :? , и да си вържа повод от 0,14.
Да , ама с него пък не кълвеше. :lol:
Минах на междинния вариант - 0,12 , но към този етап на играта риболова вече се беше превърнал в истински кошмар - рибата беше там , в момента на потъването на хранилкта започваха подръпвания , почуквания , и фалшиви потегляния , някои от които - доста резки , и след вадене откривах люспи по куката , или рибите се откачаха...явно риба имаше , обаче не кълвеше , a кльопаше захранката...
Pешавам да опитам нещо , което в подобни ситуации нерядко ми е променяло риболова радикално в Испания , на щека - вмето да изтъняваш , опитай грубо! Пак минавам на дебелия повод , ръгам кука Н 12, пет-шест червея...на първото мятане:

Изображение

С повод 0,14 и плетеняк , за платики до тоя размер няма проблем - влезе в кепа за 30 секунди. 8) "Е сега ги убих !"- дръжки :( , с тази си и останах...пак люспи по куката и фалшиви кълванета.
И така: остава ми захранка за десетина замятания , рибата ми къса нервите , крайно време е да си тръгвам , обаче не съм решил задачата . А всяка задача има решение , само трябва да се сетиш.. :wink: Представям си картинката: хранилката пада на дъното , рибата се спуска към нея , и започва да обира захранката , без да обраща внимание на куката :evil: , която е на 40-50 см... В главата миу светва червена лампа с надпис

МЕТОД

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Метод-храникли разбира се нямам , но имам един пелет фидер , който просто напълних със захранка , и се получи това:

Изображение

Изображение


На първо четене , и за моя изненада , гепих една бабушка , после те тая лелка:

Изображение

после една бабка , и захранката свърши ( имаше и сума ти празни кълванета , мисля че куката просто беше много голяма , и повод десет сантиметра от монофил е прекалено твърд)
С болото до обяд: вече видяхте по-горе :oops:
С фидера после:

Изображение

Направо се чудя дали следвашия път да не посветя един излет на това изобретение , да го тествам по-подробно. И този път - да не си забравям царевицата в къщи :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от ecoplast »

ами хич не се чуди, ами ставай методист....горският не те ли налази?? :lol:
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

ecoplast написа:ами хич не се чуди, ами ставай методист
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Пичове , тука кипи трескаво чистене-миене-шпакловане-боядисване-метене-подреждане...разбих се. :( Десет минути пауза за един чай , и за последния репортаж от Bretagne :? . Без снимки , за жалост , щото си забравих апарата , но мястото е същото от миналия път , така че горе-долу ще се ориентирате :wink: .

Докато не съм забравил:
It's the final countown : 1 8) 8)

Понеже имам сума ти работа покрай предаването на жилището ( виж по-горе) , реших да огранича риболова до 4 часа , които все пак станаха близо 6. И този път от калъфа излезе само фидера , за опростяване на процедурата. Експериментите вече ги направихме , така че този път си вързах шок-лидер към пет метра : :) , повод 0,14 , и ги почнахме.
Рибата беше учудващо неактивна , и в края на първия час имах само една ситна платичка в живарника. :roll: После запôчнаха да се обаждат , хванах една платика от близо кило , но имах много индикации за риба върху петното , и много малко кълване; Време беше да извадя оръжието на истинския методист ( не Библията , а пелет -фидера :lol: ) , и с религиозна песничка на уста :mrgreen: си вързах куката на повод от плетеняк и атакувах.

за по-малко от половин час забих четири яки платики :twisted: , след което кълването спря , и започнаха досадни подръпвания. Аз не стоплих къде беше проблема :oops: , и се залових да правя промени по монтажа , в резултат на което , с по-дълъг повод и кошница , гепих няколко ситни платики , бабки , и една едра бабушка...Пак почнах да закачам платики по тялото , и да вадя люспи , при което удължих повода до близо метър , с много неубедителен резултат. Номера който свърши доста по-добра работа , беше нормален повод - към 50 см. , но с едра кука и 5-6 бели червея. Така хванах още три-четири едри платики , и пак ме изоставиха. десетина храники с царевица , и половин час ловене на дребосък , докато пак дойдат едрите...Този път вече нямаше съмнение: платиките влизаха на петното , но бяха доста нервни , и след хващането на две-три , наостряха ушите и си биеха камшика. :idea:
Решението на тоя проблем беше да се захранват две петна , и да оставям едното да си почине , докато ловя на другото. Или , на по-широк водоем , да ловя с два фидера , на две различни дистанции , по същата схема - ловиш наблизо , после оставяш фидера и минаваш надалеч...Излета обаче трябваше да бъде кратък , така че това - за някой друг път. Имах 8-9 платики над кило , и още толкова дребосък , бях умрял от жега , и имах стена да шпакловам :( ...последен поглед към реката , и adios.. :?

Първата част от историята свършва тук.
Поздрави
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”