За риба във Франция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

За риба във Франция

Мнение от outsider »

И така , пичове , след близо двегодишно прекъсване , възобновявам риболовната си дейност- както каза Корса ," бивш наркоман нЕма". :lol: Преселих се аз значи във Франция , преборих се с администрацията ,( ще ви спестя подробностите , обаче скромно трябва да заявя , че такава победа на български воин над враждебни западни сили не е имало от разгрома на кръстоносците при Клокотница 8) ),почнах работа , и се заоглеждах за подходящи водоеми....
Оказа се , че работата хич няма да е лесна, което веднага ми стана ясно при посещението на местния рибарски магазин , добре зареден , обаче...

нито една плувка :?
никакви щекарски , фидерни или мачови такъми :cry:
само морски риболов и хищници/пъстървa :evil:
БАСИМАМАТА :shock:

И така , наложи се да бия 35 км. път до истинския магазин , купих един мач и разни дреболии , щото в Испания всичко бях разпродал , и в неделя цъфнах на река Вилен , без да имам много точна представа какво и как се лови там
Реката изглеждаше те така:

Изображение

Малко местна фауна:
Изображение
На всеки петнайсет минути минаваха разни лодки и яхти , реката е пълна с яхтени пристанища
Изображение

Настаних се аз , съвсем скромно( като си спомня на къв Рив си слагах задника , и ми се доРИВава)...
Изображение

...обаче пък много ловко се възползвах от крайбрежната растителност за удължаване на подпорката на оная работа. Hа мача,де.
Изображение

Оттам нещата се развиха както следва: верен на придобитите в Испания навици , захраних на 35 метра , хванах две-три дребни платички , след което се вдигна зверско течение срещу течението на реката ,дали беше от прилив или само от вятъра , не знам, и макар и да стигнах до 14 грама ваглер , линията си я носеше като сламка.
Независимо от това , че все пак успях да хвана една по-прилична платика , работата си беше измъчена , и накрая се принудих да захраня повторно на 15-17 метра , където с по-лека плувка(6+1) хванах някой и друг дребосък , платички и бабушки. Като за сефте и на това съм доволен , другия път - пoвече
Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
koki
Мнения: 840
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 19:01
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от koki »

outsider написа:Преселих се аз значи във Франция , преборих се с администрацията ,( ще ви спестя подробностите , обаче скромно трябва да заявя , че такава победа на български воин над враждебни западни сили не е имало от разгрома на кръстоносците при Клокотница 8)
Честито за победата и повече риболовни излети!
Поздрави за споделения репортаж! :D
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Алеко »

А хищни риби дали забеляза? И къде тотчно е тази река?
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Станимир »

Честито преселение и благодаря за споделения излет :)
Как е положението с разрешителните за риболов във Франция? На райони ли е, или има като в България билет за навсякъде?
А столчето може да не е РИВ, но на пръв поглед ми се стори интересно, би ли споделил малко ТТ данни, марка, цена...

Благодаря и наслука! :)
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Алеко ; хищници има с лопата да ги ринеш , бяла риба , щука и едри костури (това-по разкази на местни рибари).Иронията на съдбата е такава , че аз нямам никакъв интерес към този риболов :? , а това , което ме интересува го има навсякъде във Франция , освен тук. :( Местните ловят основно на жива рибка с яки тапи...no comment
Не знам как да пусна директен линк към Google Earth, така че ще опитам да ти обясня къде е реката- търси гр.Redon , на петнайсетина км. по-надолу е Rieux, там се развиваха действията.Както ще видиш , целия райoн Bretagne е полуостров , вдаден в Атлантическия океан , което обяснява пъстървовите реки и склонността на местните към морски риболов...да ти е драго да се заколиш...
Станимир написа:Честито преселение и благодаря за споделения излет :)
Как е положението с разрешителните за риболов във Франция? На райони ли е, или има като в България билет за навсякъде?
А столчето може да не е РИВ, но на пръв поглед ми се стори интересно, би ли споделил малко ТТ данни, марка, цена...Благодаря и наслука! :)
Разрешителните са най-различни , като почнеш от еднодния билет(15 евро!) , едноседмичен , за отпускари , не си спомням колко струваше , и годишен.Едногодишния билет можеш да го вземеш за областта , където живееш- 85 евро(пет пъти е по-скъпо от Испания , мамичката им.... :evil: )или за твоята област и още две(92 Е)Така можеш да ловиш в 85% от территорията на страната , само крайния североизточен райoн остава за отделно разрешително
(Цената е 30 евро , ако си жена- нали са французи , може ли да не измислят нещо такова :mrgreen: )
Столчето хич не го гледай бате , ще изкара , докато си взама пак Рив :evil: , ама сега не е момента - краката му поддават , ще трябва нещо да им бая(с дрелката ще да е баенето , мисля :twisted: )-струва петшейсет евра, ама нищо не струва :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Мунчо »

Е-е-е-е, айде бравос! Ще чакаме редовни репортажи, че да плакнем психеята! :D


п.с. Вярно е мъка. Има-няма два легена и един непретенциозен стол...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Plat1ka »

Незнам каква мъка е това. Ама да се изъна сам на река пълна с едри костури и платики ще седя и на тревата и по водата ще се науча да ходя. Такава зеленина и чистота просто няма как да обърна внимание ако ще и на дъска за гладене да ме сложат да седна :)

Хубав репортаж и надявам се добро начало за интересна тема.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от DOCTORA »

Ако знаеш какви лавраци плуват на половин час от тебе, ще направиш каквото направих аз, захвърлих щеки, фидери и столове за 2-3 хиляди лири в ъгъла на гаража, купих си спинингови прътове, биичкастъри и съответните макари и се захванах с истински риболов.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Markony »

Дива завист ме обзема, баси рикатъ.
DOCTORA написа:захвърлих щеки, фидери и столове за 2-3 хилядй лири в ъгъла на гаража
Ако ти пречат можеш да ми ги пратиш спокойно. Имам място :)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

DOCTORA написа:Ако знаеш какви лавраци плуват на половин час от тебе, ще направиш каквото направих аз, захвърлих щеки, фидери и столове за 2-3 хиляди лири в ъгъла на гаража, купих си спинингови прътове, биичкастъри и съответните макари и се захванах с истински риболов.
Докторе , тоя "истински" риболов дето няма в него плувки и захранки , бих могъл да се насиля да го пробвам срещу високо заплащане и в работно време :wink: 8) , ама доброволно и в почивен ден , на вратата да дойдат да ми чукат лавраците , ич не ги ща :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от DOCTORA »

Важното е да ти е приятно и интересно!
Насила хубост не става, еволюцията си изисква време. :wink:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

DOCTORA написа:Важното е да ти е приятно и интересно!
Насила хубост не става, еволюцията си изисква време. :wink:
:lol: - така си е , аз преди да стигна до щеките маах шнурове и вързвах мухи , всеки трябва да стигне до оня вид риболов , който му пасва...Моите мъки тука обаче продължават - понасям се аз вчера да търся една река дето е от малкото в областта които не са класирани като пъстървови , в участъка където се влива в океана , и откривам ,че при отлив реката е някакво жалко дере :cry: ...а при прилив водата ще е солена , и освен илария друго едва ли ще има :evil:
Отписах я аз значи от и без това страшно бедния списък на подходящи водоеми , и се затътрих към едно езеро в гората , макар и без особен ентусиазъм - от една страна , на езерото има плаж , водни колела :evil: и е обиколено от алея по която народа се разхожда , бута колички с деца , кара колела и т.н, а от друга страна , при едно pазузнавателно посещение , установих че основната риба е ситна бабушка , любим обект на френските риболовци....да си я заврат където намерят удобно място за нея , :wink: както биха казали в Испания :lol:

Езерото като цяло изглежда добре , като изключим алеята. За отбелязване е обаче , че французите не се спират да те зяпат , децата им не хвърлят нищо във водата , и след няколко минути просто не забелязваш че зат тебе минават хора:
Изображение
Изображение

И така , налагаше се обмисляне на стратегията: рибата е дребна , ще рече лека плувка - вадя готовия монтаж 4+1 , което пък ще рече ловене по-наблизо (духаше) , без излишен героизъм ( излишният героизъм е чиста простотия :wink: ) Захранвам на 20 метра.
Изображение
Изображение
Естествено , на 20 метра не става въпрос да захраниш в един квадратен метър , на такава смешна дистанция нареждам топките една върху друга 8) - направо се зачудих как последната топка не се пoдаде над водата....щото на 20 метра е към 1,6 м. дълбоко , бате... :roll:

Още не са утихнали вълничките от бомбардировката , и кълве - ето ви го характерния представител на местната ихтиофауна :? , как да не си спoмниш испанските шарани.... :(
Изображение

Кълве обаче страшно тънко , и веднага ми стана ясно , че плувката иска доутежняване , много грубо бях подходил :oops: (антената не е тази от снимката по - горе , смених я с по - тънка)
Изображение

( няма да ви разправям кво кьоравене падна , докато уцеля антената с фотоапарата :lol: )
И така , нещата "потръгнаха" - рибата е дребна , но за сметка на това - малко 8) , по едно време чувам шум , и кво си мислиш , трактор- сенокосачка бате :shock: , французите се отнасят сериозно към поддръжката на алеи и паркове , не може да им се отрече
Изображение
След няколко минути стигна до мен , е , викам си , намерих си оправдание да се изнасям от тук :wink: , ама не- човека си повдигна косящия уред , мина покрай мен без риск да ми подстриже брадата , и продължи да коси напред.На мен малко по-късно все пак ми писна , снимах си много скромния улов :oops: , все пак покриваше дъното на кофата , и се ометох
...да му дойде на човек да плюе на всичко и да подкара на Доктора лавраците :mrgreen:
Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Doktor-5 »

Хеееее, ще ги набараш ти техните велики платики с брадииии!
Много се радвам, че ни предоставяш възможност да позяпаме чуждостранни водоеми и рибки и то от тез дето са ни интересни! :D
Успех! :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Мунчо »

Точно такива естетски репортажи харесвам. Не случайно е казано, че малките неща са красиви(сигурно защото трудно се забелязват детайлите им :D ). Обаче доколкото надничам в кофата, май-има и по-едри твари в това гьолче.


п.с. Това на снимката нужник ли е? Винаги съм мислил, че за нивото на една нация може да се съди по броя и състоянието на обществените им тоалетни...

Изображение
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Мунчо написа:Точно такива естетски репортажи харесвам. Не случайно е казано, че малките неща са красиви(сигурно защото трудно се забелязват детайлите им :D ). Обаче доколкото надничам в кофата, май-има и по-едри твари в това гьолче.


п.с. Това на снимката нужник ли е? Винаги съм мислил, че за нивото на една нация може да се съди по броя и състоянието на обществените им тоалетни...
Не съм много сигурен , макар че прилича. Обществените тоалетни във Франция са платени , което е поносимо , обаче работата става с пускане на монета - като в машина за кафе , и ако нямаш подходящата монета ,( щото трябва да е точната сума) , може да стане една лайняна работа :wink: ...това на ЖП гара бате , страшна работа.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”