2012 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Карате ме да се чувствам леко неудобно. Тя темата е ясна - за 12 месеца 12-на страници и после почва новата. :D

Но се задава доста трудна зима и като гледам прогнозата слънце в нея не се вижда никъде. Всеки ден ще вали или сняг или дъжд и дали ще снимам в цветен или черно бял режим няма да има голяма разлика.

Така че новите проучвания ще са трудни, но имам на разположение няколко реки и възможности.

Очаква се пристигането на зимните стийлхеди от океана и мисля да сляза надолу по Скийна в близост до устието и. Рибите би трябвало да влизат с приливите, а приливите се оказва че се променят с един час всеки ден и всеки ден има поне два прилива и отлива. Разликата в нивото между прилив и отлив е около 4 метра. Усещам че да се издебне и закачи нещо в такава ситуация ще е невероятен мал-шанс. :roll:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Plat1ka »

чичо Док написа:
Marco Polo написа:Но тези, които четат тук и се радват на всеки твой излет, са много, повярвай ми!
Абсолютно,
Поздрави Жельо!
Мхм :)
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Миналата седмица забелязах че макарата ми за плувка не отпуска кордата както трябва. Завъртях я и измерих за колко време спира да се върти. Спря на 10-тата секунда! Погледнах вътре и забелязах някои неща които искаха леко пипване. Капнах и малко маслинено олио поради липса на друга смазка. Пак завъртях и измерих. Сега макара спря след 2 минути! Плувките които ползвам са всички трофейни от Онтарио. Гледам едната се беше съвсем разсъхнала, напукала и боята и лака и бяха взели д аизчезват доста осезаемо. Беше станала като за кофата с една дума. Но аз не обичам д аизхвърлям бойна екипировка. Минах и няколко слоя лак и стана плувката отново годна. Горната и част малко на розово взе да блести – такъв лак имах. Смених и кордата на макарата, защото тъмната корда трудно я виждам зимата.

Изображение

Така с оправен такъм реших за трети път да търся пътя по западния бряг на р.Кейлъм. Пак стигнах до едно място изорано от тежка екипировка и оттам нататък път пак нямаше, но сега бях забелязал едно отклонение в дясно което преди не го бях виждал. Върнах се до него и след 300 метра разбрах че съм оцелил пътя . Той беше черен - целия в дупки и снега не беше успял да ги запълни добре. На третия километър видях леко оширение. Спрях за бързо проучване. Водата изглеждаше добре и явно това беше изпитано риболовно място. Но в самия вир където очаквах да закача нещо, нямах побутване. Пробвах края и пак без резултат. Изкачих се на 200 метра нагоре в други перспективни места но отново нищо. Сгънах и бях решил да се връщам до колата. Докато ходех покрай брега наобратно, видях че водата до мен изглежда доста перспективно и си казах, защо пък не хвърля още веднъж тук. На първо минаване нищо, но когато почнах да прибирам такъма яснно усетих как някаква риба се опита да го грабне. Пак хвърлих с повишено внимание и сега досат по-близо до мен плувката потъна и от другата страна се оказа една прилична риба. Тя скочи два пъти над водата и реших че е американка но излезе кътфрот. След още две хвърляния закачих и втори, който беше по-голям. Не знам какво представляват тези риби като кулинарен обект и ги прибрах.

Изображение

Изображение

От тук се качих в колата и поех нагоре към мястото което бях набелязал за проучване. Знаех че след един завой на пътя трябва да видя второстепенен (или третостепенен) горски път по който след километър-два трябваше да съм на реката.
Завоят се оказа на 17-тия километър. Междувременно бях набрал височина по склона. По пътя нищо не беше минавало и няма и да мине до пролетта. Никой не беше вървял през снега. Паркирах колата и поех първо по равно а след това последва едно доста дълго спускане.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Мястото на което излязах на реката изглеждаше добре и не беше трудно за ходене покрай брега. Първите места които претърсих не донесаха нищо. Така се изкачих до началото на един вир и заех позиция на бързея. От тук можех да замятам и да оставям кордаат да слиза на 70-100 метра под мен. На може би трето замятане плувката нещо почна да потрепва и потъва и когато изпънах линията видях че съм закачил нещо добро. Предположих че е стийлхде и слязах надолу за да събера част от кордата. Да, прав бях. Стийлхеда скочи над водата и почна да тегли през реката. Борбата продължи доста време, но рибата не се опитва да бяга от вира, така че единствените ми притеснения бяха за някое потопено дърво или голям камък, каквито май нямаше наблизо. В крайна сметка стийлхеда завърши в плиткото. Беше отлично закачен и след някоя и друга снимка си отплува по пътя. Размер? Измерването показа 82см. Бат Стан може да каже че почват да издребняват рибите, но колкото, толкова.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Така стигнах и на по горния вир и на следващия над него, но не закачих нищо повече. Излезе силен вятър, който в крайна сметка ме накара да поема наобратно.
Сега видях колко много съм се спускал. Изглежда разликата между нивото на реката и колата ми е било поне 100 метра. За щастие не се наложи да правя този целия преход напразно както често е ставало.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Левака »

чичо Док написа:
Marco Polo написа:Но тези, които четат тук и се радват на всеки твой излет, са много, повярвай ми!
Абсолютно,
Поздрави Жельо!
ИзображениеИзображение
Жив и здрав! :)
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Бат Стан »

Cougar написа: Беше отлично закачен и след някоя и друга снимка си отплува по пътя. Размер? Измерването показа 82см. Бат Стан може да каже че почват да издребняват рибите, но колкото, толкова.
Не ве, тея са си екстра. Не е като онея маломерни шеесеичетворки... :-)
Поздрави, бъди здрав и наслука!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от za4o75 »

Завиждам напълно откровено а не благородно :) .Супер излети си правиш,обаче аз за да рискувам да се омешам с мечките, рибките трябва да са поне по метър къде казва Бат Стан!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

za4o75 написа:...обаче аз за да рискувам да се омешам с мечките, рибките трябва да са поне по метър къде казва Бат Стан!
Напълно съм съгласен Зачо. Миналата събота ей така набързо реших да видя река Лейкелс, там където са гризлитата. Първо нямаше никой. Когато стигнах на първата пясъчна ивица надеждите ми че гризлитата са изчезнали бяха разбити - явно се виждаше голяма стъпка с ноктите в снега. Тръгвам аз надолу хвърляйки и като поглеждам зад мен в една рехава горичка, забелязвам кръв върху снега и то много кръв, не като от риба. Първата мисъл която ми мина беше най-глупавата, да се доближа да видя какво е това. :oops: Но докато се чудех какво да правя ясно чух нещо което според мен беше изръмжаване, а ако въображението ми е работело, единствено е можело да бъде шум от самолет в което силно се съмнявам. Дадох бавен назад през водата, изпарих се от мястото на часа и не ми се връща там повече. Понеже този обход ми отне не повече от половин -един час, се преместих в долната част на реката където няма риби и мечки. Там от един мост цяла есен пишман рибарите се мъчеха да дразнят преминаващите съомги кохо с разни примамки. Като почнах да газя наоколо, събрах сигурно една кутия такъми - имах 4 въртящи блесни, а намирам една такава на всеки десет клатушки. Така че успях от негативно събитие да извадя положителен резултат (и да спася кожата). :D

Изображение
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от bae »

Много ми е чудно що хвърляш с мухарката на плувка? Нямаш ли друга гега, като за плувка или не щеш да носиш две тояги?
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Dimo_Rusev
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:45
Местоположение: Русе

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Dimo_Rusev »

Жельо привет
Адреналин не ти липсва, гледам. Незнам какъв е режима за огнестрелното оръжие в Канада, но един S&W в калибър 454 Casull изобщо няма да ти тежи на кръста.

Поздрави
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Димо, ще взема нещо сигурно някога, надявам се преди да е много късно.
Бае, пръта и макарата са за плувка, имат малко прилика с мухарска екипировка но са с друго предназначение.

Обходих още един участък от реката и проучих нови места и пътеки. Закачих най-голям брой риби от всички излети правени на тази река до сега, но без някакви трофеи. Имах няколко бикови пъстърви, едно доли, няколко кътфрота и едно кохо, което сигурно по случайност си бе оплело носа в кордата и съответно се беше закачило.

Сигурно най-интересно беше връщането. Докато ходих покрай реката накрая намерих една пътека по която някой бе вървял със снегоходки. Бях решил по тази пътека да се върна нагоре до пътя. Когато тръгнах наобратно вече притъмняваше и пътеката се оказа невероятно дълга минаваща през всякакви места. Бях вече се притеснил че скоро няма да мога да я виждам и кой знае дали въобще щеше да излезе където очаквах. След голямо обикаляне (поне половин час вървене) накрая излязах на някакви си 50-100 метра от там където предполагах че ще изляза.

За съжаление тази пътека сигурно няма да мога много да я ползвам, като видях колко е трудна за намиране и колко сменя посоките си.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
marvin83
Мнения: 70
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 16:39

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от marvin83 »

Колега,
чета постовете ти и мога да кажа само едно възхищение и почит.
Прекрасна природа, страхотни риби и вероятно незабравими мигове.
Продължавай е същия дух да ни радваш с разказите си и с по някой фотус.
Но побързай с S&W, че като гледам по какви пътеки се движеш, може да срещнеш някоя баба меца :shock: , да не дава господ.
Поздрави и наслука.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Нещо такова може да очаква човек:

Изображение
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Димитър Тодоров »

Страшен кадър е направил тоя Чарли! Тва,фотографията, е голямо изкуство,страшна красота може да е..
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Васил Ламбов »

Жельо, привет! Вече много рядко влизам във форума, а твоите репортажи са едно от малкото неща, които ме карат да го правя!!! Великолепни снимки, риби...и мечки! Поздрави и успех!
hvani i pusni
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Василе, надявам се всичко при теб да е ОК. Те риболовните форуми по цял свят западат, защото хората се страхуват да споделят места и улов по интернет. Ако няма какво да се сподели, остава само размяна на инфо по технически въпроси - какъв прът, макара, муха и т.н, а те тези теми се изчерпват лесно.


Може би най-силната част тук е споделянето на мероприятия с екологична насоченост и събирането на групи за действие, като за р.Панега, зарибявания, почиствания и т.н.

Благодаря за високата ти оценка на моите скромни рибарски отчети. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”