Бавария - предизвикателството риболов.

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

След точно 4 месеца от неделята в която за първи път се явихме на курса, с колегата bono държахме в ръцете си разрешителните за риболов и по един дневен билет. В резултат на което запълнихме вчерашният почивен ден с един риболов на

Периодични платики с леки инциденти и бюро загубени вещи

Риболов - Първи
Място - Obinger See (70 километра югоизточно от Мюнхен) По първоначална информация в ерезото имаше от всичко. Пастърви, Сом, Шаран, Платика, Щука, Костур, Лин и дребни рибета - Червеноперка и Бабушка. Нямахме никаква идея, какви ще са местата, колко ще е дълбоко. Проблема с паркирането и отдалечеността на местата също не е малък... е поне са ни яки гърбините и "моем да носим". Т'ва вар, киреч, тухли четворки, жени, а пък на едене и пиене как носим просто не е истина.

Цел на риболова - всякаква плуваща твар.

Подготовка - Колкото е възможно за един "изстерл в тъмното". Отивахме на абсолютно непознато място при доста неблагоприятни метереологични условия.

Един пакет BRX на Marcel van den Eynde (известен още и като "the great one" или "the chоosen one" ), който така и не отворихме.

Месна захранка за червеноперка - 2 пакета
Изображение

Неизвестната мешавица с едрите частици която бяхме закупили в Холандия.
Изображение

Имахме още от белите червеи в холандия, които за да не изхвърлим изпънахме (След изчерпателното коментиране за изпъването в темата на колегата Мунчо в раздела "Риболов на Леко" мился да спестя на уважаемите читатели коментар по темата) и за капак колегата bono беше набрал, малко пръс.

Сложете подправките в подобаващ съд и бъркайте докато достигнете до хомогенна смес, като добавяте съответното количество вода ...

e voila
Изображение

За стръв:
Царевица и
Изображение


Началото Рано сутринта по първи петли към седем, седем и нещо отворихме гуреливи очи и ... :shock:

Изображение

T'ва белото по поляната не е точно от онова белото, а и пудра захар не е. Термометъра на колата показа -2°. Картинката и температурата не ни уплашиха... много, защото очаквахме да е студено, просто не очаквахме да е толкова студено.

Пристигнахме на мястото, намерихме си едно "кейче", което ни се стори преспективно, паркирахме на най-близкото възможно място(на около 500 метра oт кея) и се заехме с транспорта.
Възможност за щеките нямаше заради температурата и доста полегатия релеф на водоема. Дълбочината на 15-тина метра навътре не беше повече от метър. Разпънахме панаира и "вденахме" мачовете (на последните няколко водача винаги се сещам за баба, която като деца ни караше да и вденем иглата, защото е с очилата "за далече").
Изображение

Мерене на дълбочина, хранене и замятане ... при първото такова от моя страна колегата bono, който беше някъде зад мен и наведен над кофата със захранката и правеше някаква магия(и до ден днешен не мога да изкопча заклинанието) изохка и се хвана за главата ... ами сефте, бях го ханал за челото. Не знам на него какво му беше ама аз бая спекох. След кратка интервенция, куката беше извадена и продължихме по план, само дето той беше маскиран като индиец с червена точка на челото.

До обяд не беше клъвнало нищо и мен започна да не ме свърта на едно място, реших да извадя директния и да се поразходя. Направих набързо един такъм. 1,5 грама плувка, 0,16 основно и дръпнах една кука с повод наслуки от класьора. Мисля че беше 14-ка с повод 0.12.
Разходката не донесе нищо рибeнo, но след нея съм собственик на една Daiwa Emblem Z Interline с макара DAM Quick 430. Въдицата беше захвърлена на земята и доста изкаляна и тъй като няма водчи по нея първоначално реших, че е счупена. След внимателен оглед и измиване се оказа почти нова.

Леко разочаровани от нашия "изстерл в тъмното" към 15:00 часа решихме да згъваме платната и да се прибираме, когато последва, типичното рязко движение, което се извършва при кълване и Tica-та на bono се нави на подкова. Отговора на питащият ми поглед беше мазна усмивка и коментар - "Килце е".

Изображение
Не знам дали беше килце но последваха още 5-6 такива за доста кратко време и на принципа "Гол след Гол"

Изображение

Изображение

След което дойде точно толкова рязко спиране както и беше започнало да кълве. Кълването съвпадна с една пролука в облаците, рязко затопляне в резултат на директното слънчево лъчение и атаката на някакви пернати гадове, които се потапяха точно на петното с храната, най-нагло обираха каквото има по дъното и дори се опитваха да отмъкната дебелия мазен червей който висеше на куката. Не можахме да готвим патка с кисело зеле, но се предполага, че успяха да изгонят рибите като опоскаха всичката храна по дъното.

Kраят Риболова приключи към 18:30 След моето поредно капо и последната платика на bono.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от outsider »

На непознат гьол и в гадно време - направо сте се представили блестящо , евала
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ЖоретО
Мнения: 968
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 12:35
Риболов: фидер, мач
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от ЖоретО »

swyfti написа:
Неизвестната мешавица с едрите частици която бяхме закупили в Холандия.
Изображение
Тая неизвестна мешавица да не е за пушене или шмъркане, гледам и конопец има... :lol:

Страхотни риби и страхотно място! Предполагам, че с идването на пролетта и лятото ще имате още по-добри резултати!
Поздрави и продължавай да ни правиш съпричастни!
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

outsider написа:На непознат гьол и в гадно време - направо сте се представили блестящо , евала
Благодаря колега! Половината от нас се представиха добре. Да видим как ще е селдващият път. Аз като абсолютен новобранец само си измъкнах молива иззад ухото плювнах му и си водих записки. Тук трябва да призная, че все още замятането на мача не ми се получава като хората. :oops:

ПС: Докато пиша във форума, bono чете теория на мача и рецепти за захранка за платика :-D
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

ЖоретО написа:...

Тая неизвестна мешавица да не е за пушене или шмъркане, гледам и конопец има... :lol:
.....
Адаш, тoчно като другото го продаваха, в пликче без надпис. Само лепенка с цена ... нещо се замислих ... дали да не я пробвам как гори тая смес :roll:
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

Здравейте колеги, вчера имаше втори излет на гореспоменатия водоем. Колегата bono се беше заканил яко на платиките и се подготви за риболова като за обсада на Сталинград... стърга шоколад, карамелизира захар, пасира царевица, събира пръс, кълца червей, стърга хляб и ръсеше някакви бели стърготини в кофата(каза, че било "само кокос" ама аз не му вярвам).

Много ми се искаше на това място да продължа с ключовите думи като: "скъсахме им джуките", "гол след гол", "живарника ни беше малък" и т.н., но за съжаление вчера на рибите повече им се #"§$%&& отколкото да им се яде...

В крайна сметка надвечер към 16-17 сменихме тежките ваглери с по едно пауново перо и дръпнахме по някоя заблудена червеноперка. Това се случи след като зарязахме мястото на което бяхме застанали и се преместихме на едно дървено кейче, пред което беше малко по-дълбоко. Червеноперките се движеха "в група" и някак си не бяха много заинтересовани от хранта която хвърляхме. Групата не се спираше на петното и когато преминеше под плувките някоя заблудена риба подръпваше. Предполагам и наличието на няколко щуки които дебнеха в папура също ги притесняваше и ги караше постоянно да обикалят.
Платиките явно бяха заети с любов и нямаше и следа от тях.

Надявам се при следващото ходене да им е минала любовната треска и да се получи хубав риболов, а съответно и хубав репортаж...
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от outsider »

swyfti написа: Надявам се при следващото ходене да им е минала любовната треска и да се получи хубав риболов, а съответно и хубав репортаж...
Не можеш да си представиш колко съм съгласен! :lol: И да свърши шибаната зима , че с това глобално затопляне кажи речи до май месец я докарахме , а още се прибирам от риба умрял от студ... :evil:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

Направо ме е срам да докладвам... В неделя бяхме пак на водоема и резултата е подобен като предишните дни. Единствената разлика е, че хванахме от патките които най-нагло ни кльопаха захранката. В тази графа водя колегата bono с резултат 2:1. Аз им подарих една кука Owner Chika, а bono една Funa, третата наглост се отърва като по чудо. Имаше много хора, иначе щяхме да ги правим с кисело зеле!!!

ПС: Виждали ли сте си цялата корда над водата и животното от другата страна да се опитва да отлети?
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

Здравейте колеги, миналата седмица с bono решихме да сменим целта на нашият риболовен набег. След кратка справка с чичо гоогле решихме, че ще се насочим към водоемите, които се стопанисват от Риболовното дружество на градчето Келхайм. Келхайм само на документи се води град и като цяло си е едно голямо село разположено между Инголщад(поздрав за феновете на Ауди) и Регенсбург.

Интересното на Келхайм е, че селската бара която минава през центъра се казва Дунав. Освен една отсечка от около 30км от реката(и част от стария канал Рейн-Майн-Дунав) дружеството държи и няколко други водоема.

Непознаването на реката ни накара да изберем единия затворен водоем за нашия скромен излет и да отделим част от деня за разузнаване по реката. Езерото беше точно толкова стерилно колкото и това в Обинг, кристалната вода, малкото водорасли и дъното създаваха несъзнателна аналогия с аквариум. Разликата с Обинг беше дълбочината, която беше на принципа - една крачка=метър, две крачки=три метра. Тази разлика ни позволи най-накрая да разпънем щеките. Резултата от излета беше подобен на предните ни. Единствената риба която колегата bono хвана беше една платика, а аз си чешех крастата с дребни червеноперки на няколко метра от брега с първите 3 колена на щеката.
Това е улова :
Изображение

Това е релийза:
Изображение


Интересното беше посещението от един колега, който минал покрай езерото, видял щеките и решил да ни провери. Разказа, че само той и Флориан ловели на щека в района. След като аз учтиво се извиних, че не познавам Флориан продължих да го разпитвам за места по реката на които можем да ловим с щеките. Към 16:30 приключихме с риболова и тръгнахме по реката да търсим местата за които ни каза колегата.

Снимка от гоогле. Реката се разделя на две, левият ръкав остава плавателен, а десният се използва за добиване електроенергия. След електроцентрала(белия правоъгълник до надписа Bad Abbach) течението е доста силно, а на мястото което съм маркирал под електроцентралата течението е обратно.
Изображение

Това е снимка на мястото с обратно течение от брега.
Изображение

Цялата тази история е от 20.05, вчера 28.05 беше почивен ден в Бавария и ние решихме да пробваме мястото под електроцентралата(по-късата червена линия на спътниковата снимка). Реката кипеше от живот, което даде отражение и на нашия улов. Аз лових с директния телескоп 8 метра, а bono си вдяна мача. Цял ден не спряхме да ловим уклей, който ако оставеше стръвта да падне на дъното кълвеше дънна риба наричана от германците Koппe(името не български не го знам).
Изображение

Teзи двете риби не оставяха други да се докопат до стръвта. Махнахме белите червей и започнахме да ловим на царевица. Разлика с червейте нямаше, на 1 зърно уклея продължаваше да кълве, на 2 зърна уклея пропускаше, но Koппe-тата продължаваха да кълват в момента в който царевицата стигне дъното.
Аз останах на бял червей, намалих дълбочината, за да се вдигна над дъното, да избегна Коппе-тата и продължих да си чеша крастата с уклей, частично прекъсвани от някоя и друга червеноперка. Хванах и един по-хубав кефал и това беше моя улов за деня
Изображение

Колягата bono въпреки наглите уклей и коппета остана на дъното продължи да работи на принципа "Koйто рани той ше фани" (да от пловдивско сме) което даде и съответния резултат:
Изображение
(повод Toray 0,107 :twisted: ).
Имаше и още един удар. Рибата сви мача му на подкова и по негови думи е взела 20-тина метра преднина преди да усети, че е закачена на нещо и се е завърнала. За съжаления се откачи и не я видяхме каква е.

Към 17:00 се преместихме над електроцентралата(дългата червена линия на спътниковата снимка), резултата беше коппета, няколко уклея и bono си хвана един кефал подобен на моя.

Риболова приключи към 20:00 часа, пред нас имахме 130 километра до Мюнхен и материал за размисъл - как да шунтираме коппетата и уклея.

ПС: bono имаше и 2 удара от щука, приключили със скъсване :twisted: На моята провокация, че е закачил на камък и се бъзика получиш хладен поглед и реплика - "Камъче ама мърда". Пред нас на цялото пространство под електроцентралата не спираха да скачат малки риби следвани от големи хищници.
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

След като миналата седмица видяхме, че в реката има доста риба, вчера решихме да проверим и размера на рибите които цял ден гониха дребосъка, показваха се пред нас като делфини пред носа на презокеански лаЙнер и пляскаха в стил "американски тинейджър с наднормено тегло в детски басейн". Последва:

Разнообразен риболов на реката Дунав


Риболов - Шести на немска земя, и втори на Дунав

Място - Точно под електроцентралата(познатото от предната седмица)

Цел на риболова - Избягване на уклея и ловене на големи риби.


Подготовка - oт местната захранка тип allround(един триколаграмов пакет), пръст, едри царевични пелети, хляб
Пропуск - забравихме си кастерите от предния път


За стръв:

Царевица, царевични пелети, бял червей, известен още като "винаги пресният червей на чичо Сръб". Отварям скоба bono пазарува червейте в петък следобяд от един рибарски магазин, чийто собственици са сърби и до неделя сутринта 30% стават на кастери, червейте не собствениците, въпреки, че са стояли в хладилника. По тази причина и наименованието. Алтернативата за червей е големият магазин(виж няколко страници по-назад в темата) в който една кутийка от 200 грама струва 1,50€ и 40% от нея са трици. Затварям скобата



Началото 6:00-старт в Мюнхен, 7:15 - закупуване на кафе и дневни разрешителни за реката от бензиностанция в Келхайм, 8:45-пристигане на реката под електроцентралата в Бад Аббах.

Разпънахме мачовете и сложихме по едно буре от 2 грама. Много ми бешее тъжно, че предния път си счупих директния телескоп по най-идиотския начин. Бях го подпрял на колата докато сменям такъма, духна вятър и върхът отиде във вечните карбонови полета, където графита намира безкраен покой. Амин. Сега като се замисля може би беше за добро, защото не знам как щях да се справя с директен телескоп и рибите които ни очакваха.

Още с отиването bono набърка захранката с пелети и започна да мята "портокалчета" в реката, уклея и копетата(наричани от местните още грундел) веднага се събраха и започнаха да се хранят.

Изображение

Изображение

Oт уклейте имаше и рекордьори!!!

Изображение

Във времето до обяд аз имах някакви пориви да се правя на спинингар и замервах реката с железа, силикон и пластмаса, но останах валат. Предполагам, че при наличието на тонове уклей и дребна риба в реката дори и колегите спинингари биха имали трудности да хванат нещо на изкуствена примамка. Докато аз се помотквам bono имаше среща със "Задругата на Мъздругата" и измъкна две такива рибета.

Главата на кепа е 55 см
Изображение

В ранния следобяд след няколко предварителни опита, разбрахме че ето тези царевични момчета потъват като камъчета

Изображение

и bono започна да работи на принципа 1 риба - 2 прашки пелети и една прашка царевица като напълно остави захранката която бяхме забъркали. Резултата не закъсня, до вечерта имахме много и разнообразни риби на куките.


Хубави кефали, един дребен морунаж, каракуда или по-точно на каракудата баба и, още няколко мъздруги, няколко хубави платички, бабушка мутант и доста по-рядки уклей и копета в сравнение с предиобяд


Изображение

Изображение

Изображение

Тази беше доста жълта.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Към 17:00 при нас се появи едно момче, видима възраст около 10 години. По погледа му се виждаше, че е трапер. Оказа се, че е руснак(говореше немски без акцент и ако не беше казал нямаше и да го разбера) и изяви желание да събира копетата за руска рибена супа наречена УХА.

ПС: с изключение на 2 тигана уклей и 5-6 копета всички риби плуват отново в реката.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от outsider »

Нямате грешка! Дано немската риболовна полиция не чете форума , че с това безразборно релийзване сте направо за панделата. :mrgreen:
Тия "копета" са си чиста проба попчета , мене ако питаш :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

За копетата си прав, били напаст която не била местна и се качвала по Дунава от Черно море. Гадовете кълват на 2 царевици на куката и са големи колко иглички :evil:
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от Алеко »

Абе, тия кефали не може да не кълват и на изкуствени примамки. Пробвай на топчести ворбели! Оранжеви, червени, жълти.
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

Алеко написа:Абе, тия кефали не може да не кълват и на изкуствени примамки. Пробвай на топчести ворбели! Оранжеви, червени, жълти.
Благодаря за съвета колега. Тая работа не е много за мен. Първият път като бяхме имаше много живот в реката и реших да пробвам с един стар и тежък телескоп и с една макаричка шимано катана 1000. Имам всичко на всичко 4-5 изкуствени примамки(воблер, блеснички, няколко силиконки). Като цяло не знам нищо за този вид риболов. Проводки, различните цветове, скорости на проводката са само неща които съм чувал, но не знам кое, къде и как се прилага.


Добрата новина е, че утре тук е почивен ден и пак сме там :twisted:
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от Алеко »

Наслука за утре. А спинингът е проста работа, бързо се научава. Няма ли там някой баварец да ви покаже?
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”