Бавария - предизвикателството риболов.

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

Здравейте колеги, започвам темата с идеята да опиша предизвикателството "Риболов в Бавария". С право ще попитате - Защо "предизвикателство"? и Защо Бавария, а не Германия?

На второто отговора е доста кратък: Както повечето знаят, Германия е разделена на 16 провинции и законодателството за риболов във всяка една от тях се определя от местната власт. Тъй като живея от 10-тина години в Мюнхен ще пиша предимно за локалната ситуация.

Отговора на първия въпрос е маааалко по-сложен и е свързан генерално с разбирането на местните, а то е:
Природата (флора и фауна) преди всичко останало.
Това от една страна е изключително добре, от друга пречи доста на упражняването на любимото хоби(пречките по-долу в темата).

Последствията:
  1. За да имаш право на риболов ти е нужен риболовен билет.
  • За да имаш риболовен билет трябва да положиш изпит, който доказва че познаваш законите, водоемите, видовете риба и нужните приспособления за улова и(известни в някой среди като такъми :D ) както и третирането на уловените риби.
  • Предпоставка за изпита е изкаран курс, който има продължителност от минимум 30 учебни часа.
Изпита във всяка една провинция е различен и се основава на местното законодателство. Което прави и курса който е нужен за изпита различен във всяка една провинция.

Разходите за изпитни такси, курс и доживотен риболовен билет са около 600 евро. Разходите не спират с това. По принцип в Германия няма свободни(държавни) водоеми. Всеки водоем или няколко водоема се държат от дружество което се грижи за тях. За да ловиш на водоема имаш няколко възможности:
  • Дневен билет - Варира между 15 и 35 евро в зависимост от това на колко водоема имаш право да ловиш със закупения билет
  • Годишен билет - Варира между 60 и 300 евро в зависимост от това на колко водоема имаш право да ловиш със закупения билет
  • Ставаш член на дружеството - Годишната членска такса варира между 200 и 400 евро и в повечето случей ти дава право да ловиш на всички водоеми които се стопанисват от дружеството. Членството носи и отговорности към дружеството, като участие в зарибяване на водоеми(физическа помощ, а не финансова такава) и други мероприятия
За да си купиш един от гореизброените кетапи ти е нужен билета който ти дават след успешно положен изпит. Всяко дружество определя ограниченията на улова и може да завиши предвидените от закона забрани за маломерна риба и периода през който рибата се размножава. Освен това дружествата определят и максиналния брой риби, които имаш право да вземеш от водоема. Това ще рече, че когато си за риба и хванеш 2 пастърви и 1 шаран си длъжен да ги вземеш ако това са условията на дружеството. За да не нарушиш закона си длъжен да извадиш рибите колкото се може по-бързо(за да не ги мъчиш горките хайванчета) и да ги убиеш с удар по главата който ги зашеметява и после да им прережеш артерията зад хрилете, за да изтече кръвта. След достигане на максималната бройка си длъжен да прекратиш риболова.

Най-неприятния сценарии на риболов е следното: Ставане 06:00 -> 07:00 си на гьола -> 07:15 си достигнал квотата -> трябва да се прибираш ->08:15 си обратно вкъщи и заварваш жената с комшията.


Моя милост се намира във фаза "Курс нужен за изпита" и има зад себе си 2 учебни дни от курса, a утре предстои третиране на уловените риби(удар по главата, рязане на артерия и изчистване на рибата). В неделя предстой ден номер 3 от курса.

Тук ще приключа с извинение към всички които са очаквали красиви снимки на трофейни риби.
За утешение прилагам следните снимки от Tegern See, което се намира на 60-тина километра южно от Мюнхен в полите на Алпите.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

ПС: Ясно ми е, че постинга ми стана скучен, но исках съфорумците да знаят каква е ситуацията и какви са предпоставките за риболов по тукашните географски ширини. Ако някой от вас има въпроси да ги задава тук или на ЛС, ще се опитвам да отговарям възможно най-бързо.

ППС: В Бавария всеки един от вас има възможност да си изкара "Билет за гости" ако достоверно убеди риболовните, че няма да навреди на природата при упражняване на любимото хоби.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от sestrata »

Поздравления за започнатата тема! Ще бъде чудесно да я продължиш като серия разкази, като описваш подробно всичко. Аз лично ще я следя с огромен интерес. :D

Поздрави!
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от outsider »

swyfti написа: ПС: Ясно ми е, че постинга ми стана скучен, но исках съфорумците да знаят каква е ситуацията и какви са предпоставките за риболов по тукашните географски ширини.
Изобщо не е скучен , ще следя темата с интерес. Любовта на немците към фауната се изразява по-доста любопитен начин , просто не ми стигат думите ... :shock:
За да не нарушиш закона си длъжен да извадиш рибите колкото се може по-бързо(за да не ги мъчиш горките хайванчета) и да ги убиеш с удар по главата който ги зашеметява и после да им прережеш артерията зад хрилете, за да изтече кръвта. След достигане на максималната бройка си длъжен да прекратиш риболова.
Изглежда ,идеята, че може би ще се мъчат доста по-малко, ако просто вземеш да ги пуснеш обратно , не се споделя от немския законодател... :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от nissana »

Отлична тема!Аз понеже бях риболовец в Берлин,ми е доста интересно.Там нещата бяха доста различни,но пък то и беше,когато не беше още столица.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от marinko7 »

Те след втората световна война Немците са много чувствителни на въпроси свързани със опазването на Флората и Фауната ,и най вече към въпроса със Човешките права ! :)
bono
Мнения: 37
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 12:58
Риболов: На плАвка

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от bono »

Да много чуствутелни са те. Затова вместо рибите да преядат с VDE(примерно), да бъдат ободени с кука номер 14(примерно) и пуснати обратно, им режат артериите. Така се получава щото ние не разбираме от хуманно отношение към животните. Е затова ще си останем гадни варвари, заедно с англичаните французите и много други.
ТОПНИ ТОПНИ
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от minkata »

Лятото бях 2 седмици в Мюнхен (Карлсфелд) и много исках да отида за риба, но колегите германци ми обесниха точно същото. Разбрах също така, че в планината има платени участъци от реки, на които "май" можело и без билета и курса, само срещу съответната такса. Става въпрос само за риболов на изкуствена муха, като също така мисля и че може да се пускат рибите, но не съм сигурен. В четвъртък пак съм там, ще гостувам на колега и ще го разпитам подробно.
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

Здравейте колеги, събота и неделя минаха...
В събота, "коленето" на риби премина по следния начин:
  • -Записване в групата, в кято си разпределен(разпределението се състоя предходната седмица на курса)
  • -Ритуално убиване и изчистване на един шаран и една пъстърва, извършено от великия вожд, шамана и лечителя на племето, като пред всеки един от тях имаше по един обреден олтар, а пред всеки олтар закона предвижда, че обучаващите се индианци не трябва да са повече от 14 на брой.
  • -Евентуално покупка на току що заколени риби. При над 300 човека курс, разделени в групи по 14 се събира доста прясна риба, от която организаторите се опитват да се отърват(като същевременно извличат и финансова полза разбира се)
Лично за мен представлението беше доста интересно, защото научих неща за анатомията на рибата, които за скромните си 30-тина години по една или друга причина не съм знаел.
Направи ми впечатление клиничната чистота около и върху всеки един олтар, а също така и колко малко(почти никаква) вода е нужна за изчистването на една риба, когато чистещия индианец знае какво да прави.

Неделята беше доста скучна, занимаваха ни основно с теория на невероятностите включваща - закони, флора и фауна(освен рибите) около и във водоема и 3-тата от общо 5 части на скрипта за местните плуващи твари. В частта със законите ми направи впечатление, че всички арендатори на водоеми са длъжни да водят листа на рибите във водоема и да зарибяват съответния водоем.

@outsider, @bono: колеги, идеята е, че човека няма право да причинява необосновано болка на животните. Това е написано в закона за защита на животните. Следователно ние като рибари трябва да имаме основателна причина да ловим рибата. Практикуването на хоби или удоволствието от самото риболовстване НЕ Е основателна причина.Следователно - Кеч и Релийз е противозаконно по тукашните географски ширини. Основателна причина е улова на риба за прехрана, следователно тукашните рибари са длъжни да извадят рибата колкото се може по-бързо и да я убият без да я мъчат. Това ще рече - бърз удар по главата и рязане на артерията, а не просто да метнеш рибата на поляната зад теб и да я чакаш да се задуши.

@marinko7: Koлега, не знам колко са били чуствителни преди това. Факт е, че законите се спазват и глобите са изключително сериозни. Корупция ... ами няма, предполагам че ако някой се опита да бутне, така ще му го набутат, че ще му излезе минимум тройно. Последствията - запазена и изключителна природа, особено из Алпите. Не че в България природата не е изключителна, просто не я пазим.

@nissana: Колега, не знам как е било и как е в момента ситуацията в Берлин. Факт е, че този курс и този изпит ги има в тези размери(материя която трябва да се научи) само в 3 от 16-те провинций, във всички останали нещата са "по-хлабави".

@minkata: Колега, в Бавария можеш да си изкараш туристически риболовен билет, който важи за 3 месеца. Трябва само достоверно да покажеш, че разбираш за какво иде реч. Най-добре е да кажеш, че излета ще е с колега който има риболовен билет. Пускането на рибата не е толкова проблем, защото винаги можеш да кажеш, че е била маломерна или размерите които са разрешени(да се чете - "длъжен си да вземеш") за взимане са толкова завишени от арендатора, че много малко рибета могат да бъдат взети.


Целта за следващата седмица е да снимам мястото на което се провежда курса и да напиша няколко реда за него.
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от bae »

Практикуването на хоби или удоволствието от самото риболовстване НЕ Е основателна причина.Следователно - Кеч и Релийз е противозаконно по тукашните географски ширини. Е това много ми хареса :mrgreen:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от swyfti »

bae написа:.... Е това много ми хареса :mrgreen:
Koлега, ти се смееш на мен ми се плаче ...
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от marinko7 »

Не се смейте а гледайте Германците какво правят и винаги ще сте добре !!!
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от shaman »

хм...
Имам едно приятелче - норвежец. Та той ми се оплака, че като отворили границите преди години плъзнали немците в Норвегия.. Каза с хладилни каравани и докато не ги напълнят с риба не се връщат...
--------------
http://www.starividri.org
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от marinko7 »

shaman написа:хм...
Имам едно приятелче - норвежец. Та той ми се оплака, че като отворили границите преди години плъзнали немците в Норвегия.. Каза с хладилни каравани и докато не ги напълнят с риба не се връщат...
Възможно е ,във всяко стадо си има мърша ,но като цяло едва ли да има по културни и дисциплинирани хора от Немците ,говоря за кореняците ,а не за преселниците от последните 10-15 години :)
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Бавария - предизвикателството риболов.

Мнение от bae »

Незная защо ти се плаче, но плачи. Аз ходя на риболов не само в Европа и съм доволен.
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”