Словения, юни 2012

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Словения, юни 2012

Мнение от Алеко »

Мили приятели,

Понеже тия дни ще врътна половин век, реших да си подаря една риболовна почивка в Рая на земята. За жалост до момента времето е кофти, вали всеки ден, което пък размътва повечето реки.

Но да разкажа накратко за риболова досега.

Ден 1., неделя, 10.06.2012, късен следобед.

Пристигаме в Блед, на едноименното езеро. Не ми се ходеше по брега да мятам железа и дърве, та реших да отида до близката река Сава Бохинка, една от реките, които после образуват река Сава.
Реката е бистра като сълза. Почти през целия ден беше валяло, но това изобщо не я беше размътило. Стигам до нея към 19:00 ч. Под един мост са застанали двама мухари и почти на всяко замятане имат удар. Не успяват обаче да извадят много риби, явно ловят с малки куки и рибите се откачат.
Тръгвам нагоре по течението и намирам удобно място, където да нагазя. Реката е сравнително плитка, най-много метър, тече бавно и е доста широка. Започвам на малко пъстървово воблерче, производство на Иво (Mix02). След три-четири хвърляния имам удар и вадя малък липан. Не го снимах, беше прекалено малък. Следващата риба е от същия вид, вече доста по-едра. Докарвам я до краката си, и тъкмо да я хвана, тя се откача. Третата и четвъртата риба са дребни балканки, които също не биват вадени за фотосесия, а освободени още във водата. Петата рибка обаче ме изненада.

Изображение

Преместих се до моста, където вече не бяха останали хора. Сложих едно сръбско двуделно воблерче, за което от миналата година знам, че е пъстървотрепач. Мятам, прас, аванс, тинтири-минтири, нагазване, подхлъзване, пълнене на единия ботуш с вода и накрая рибата е в ръката ми.

Изображение

Не си личи много размерът, но имаше поне 35 см и беше доста дебела. На следващото хвърляне извадих подобна, но беше нагълтала тройката толкова яко, че не я мъчих и за снимка, ами направо я освободих. Общо за два часа - 7 риби от три вида.

Ден 2., понеделник, 11.06.2012.

Реших да пробвам езерото. Ето гледка от прозореца на хотела:

Изображение
Изображение
Изображение

Гьолчето си е естествено алпийско езерце, два на един километър и 6 км обиколка. Тръгнах да обикалям, но след като за два часа нямах пипане, а видях дебели езерни пъстърви и две доста добри щуки, се отказах. Преместих се пак на реката, само че на съвсем друго място.

Имах близо десет риби, от които снимах само няколко:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ден 3., вторник, 12.06.2012.

От Блед се отправихме към крайната дестинация - Оточец на Крка. Минахме обаче през Любляна, пихме кафе, размотахме се из града и стигнахме чак към 15 ч. Докато разтоварим багажа, докато се преоблека, стана 16 ч. За мое голямо разочарование реката беше доста висока, мътна и влачеше тонове треви и водорасли. Нямах ни едно хвърляне, без да закача нещо такова. Успях да спася капото с дно дребно кленче, на място, където друг път съм имал къде-къде по-добър успех.

Ден 4., сряда, 13.06.2012.

Днес станах рано, с надеждата реката да се е поизбистрила и да хвана сутрешното кълване. Нъцки. Реката беше още по-затлачена с гадости. От 6 до 9 ч. нямах пипане. После се върнах в хотелчето за закуска.
Следобяд отидох на около 25 км по-нагоре по течението. Там водата беше почти прозрачна. Резултатът не закъсня - 17 риби, повечето малки пъстърви, една-две по-големшки и два клена.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

После заваля и се скрих в близката кръчма. Там открих, че нещо ме е полазило.

Изображение
Изображение

Дъждът спря за малко, което ми даде шанс да изпълня горецитирания резултат.

Изображение
Изображение
Изображение

Дъждът стана на градушка, а аз си бих камшика. Те това е засега, утре пак.
indalo
Мнения: 946
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 20:07
Риболов: на плувка/ щека, уип, директен, болонеза, мач
Местоположение: Перник

Re: Словения, юни 2012

Мнение от indalo »

Страхотно, чакаме още рапорти и някоя снимка на липан, макар и малък. Просто мечтана риба. :D
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Алеко »

indalo написа:Страхотно, чакаме още рапорти и някоя снимка на липан, макар и малък. Просто мечтана риба. :D
Уви, едва ли ще стане, защото тук на тази река май няма.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Plat1ka »

Надъхващ разказ.. само аз ли имам проблем със снимките. Немога да видя нито една от тях.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Словения, юни 2012

Мнение от чичо Док »

Алеко, благодаря за репортажа, на красиво място си, заслужава си определено въпреки времето :D
Успех!
-------------
Относно липана, много е интересно да видя някой хванат на блесна... а дано, но едва ли.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Алеко »

чичо Док написа: Относно липана, много е интересно да видя някой хванат на блесна... а дано, но едва ли.
И двата ми удариха на фофлер. При първия доста се зачудих каква ли риба е това, защото никога не бях виждал на живо.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Д-р Флекс »

Алеко, има проблем с хоста на снимките - не се виждат от всеки. Нито от къщи ги виждам, нито от офиса, а ползвам (естествено) различни доставчици и браузери на двете места...
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Алеко »

Д-р Флекс написа:Алеко, има проблем с хоста на снимките - не се виждат от всеки. Нито от къщи ги виждам, нито от офиса, а ползвам (естествено) различни доставчици и браузери на двете места...
Тъпото БГФото явно се е бъгнало нещо.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Д-р Флекс »

А сега, не щеш ли, вече ги виждам. И аватара ти преди не се виждаше, впрочем, а сега - да.
Поздравления за репортажа, и за риболова! Още пеесе години да ни пускаш такива :D :D
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Алеко »

Аз пък тъкмо тръгнах да ги качвам на друго място.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Златев »

Много хубав репортаж. Очаквам продължението от днес. :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от pux »

чичо Док написа:Относно липана, много е интересно да видя някой хванат на блесна... а дано, но едва ли.
Воала!
Изображение
Този е от Дрина (Криви вир) на БлуФокс или нещо подобно. Имам и още няколко от Италия, пак на сравнително големи въртележки, без да съм ги търсил целенасочено. Предполагам, че на по-малки блесни ще има по-добра резултатност...въпреки, че да ловиш липан по този начин е същото като да ловиш мряна или скобар :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... случва се, но инцидентно - не може да става и дума за целенасочен риболов ... поне що се отнася за европейския подвид.

Поздрави.
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от Алеко »

Точно така изглеждаха и моите два. Атаките им бяха стръвни, рибите са бая борбени.
harry_lom
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Май 05, 2011 14:37
Местоположение: Лом-8-17-работа 17-06-Дунава
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 163 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от harry_lom »

За съжаление много колеги още не виждаме снимките
По-добре с велосипед на риба, отколкото с мерцедес на работа.
harry_lom
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Май 05, 2011 14:37
Местоположение: Лом-8-17-работа 17-06-Дунава
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 163 пъти

Re: Словения, юни 2012

Мнение от harry_lom »

Много интересно, дори поста ми че все още не се виждат снимки изчезва за втори път.
По-добре с велосипед на риба, отколкото с мерцедес на работа.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”