Нови правила за разрешителни за Гърция???

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от Станимир »

XEPO написа:разрешително за подводен риболов в България
За пръв път чувам за такова животно.... :shock:
От къде се вади?
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
ilian_iliev
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Мар 10, 2012 18:07

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от ilian_iliev »

Колеги, а някой има ли информация дали ограниченият и необходимите документи за харпун важат и за т.нар. хавайски копия.

Понеже нямам възможност да прекарвам много време на морето, та се чудях дали да не се сдобия и да пробвам с нещо такова http://www.fishingshop-pike.com/details ... subcat=105" onclick="window.open(this.href);return false; като за проба преди да реша дали наистина подводния риболов е за мен.
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от entusiast »

XEPO написа:Колега,Гърция е една от водещите световни туристически дестинации и крайбрежната ивица е препълнена с туристи почти целогодишно.Риболова с харпун е разрешен само на определени места и само в определен сезон.Ся от тук на татък ти сам си представи картинката ако няма ограничения,изисквания и забрани,ако да кажем група "туристи" от Факултето въоръжени с харпуни решат да ударят някой кефал за мезе на плажа.
Прощавай, ама няма да се съглася с мнението ти. Една седмица гледах как самите гърци си ловяха с харпуни на плажа - слиза си от колата с гръцка рагистрация, влиза от плажа, плува 20-30 метра навътре и го гледам как се гмурка и се опитва да направи нещо. Нито буй има, нито спезва някакви ограничения. Е, не говоря за плажа пред някой 5 звезден хотел разбира се. Примерът е от Халкидики в района на Торони. И на самия мен ми писна да ги гледам, извадих си харпуна подкарах и аз. Друг е въпроса, че около брега нямаше риба подходяща риба за отстрел - думнах само един октопод. И никой не ми обърна внимание! Ако не беше това с тъпите гръцки ограничения, щях да си им платя 30 евро за разрешително. А така хем аз си ловувах, хем те се лишиха от парите ми :lol:
А да - освен това наскоро някъде бях чел, че под 30% от гърците плащат данаците на лодките си, а около 1/3-та от тях дори не били регистрирани! Та това е по отношение на "Просто има държави където правилата се спазват." :lol:
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от entusiast »

XEPO написа:Когато твоят приятел грък ти дойде на гости и реши примерно да ловува или упражнява някаква дейност изискваща съответното разрешително идете да си изкара едно ЕГН за един ден и после да си прави каквото е решил.
Сори, ама тук вече ме напуши смях. Някога да си виждал данъчна декларация или някакви други български данъчни документи? Някога да си виждал ЕГН на чужденец?!?!?
На чужденците пребиваващи в България от НАП им се издава Личен Номер на Чужденец(ЛЧН), при положение, че започват трудова дейност в България, че ще се осигуряват в България и изобщо - при положение, че са постоянно пребиваващи и/или осъществяват някаква трудово-стопанска дейност! Във всички останали случаи в документите за регистрация, ако лицето няма ЕГН или ЛЧН, се попълва само датата на раждане, място на раждане, постоянен адрес в чужбина и документ за самоличност. Нещо повече - може да си съдружник в търговско дружество и без да имаш ЛЧН - то при положение, че не си постоянно пребиваващ, няма и как да имаш ЛЧН и никой не ти го иска. Може да станеш член на всяка една организация, вкл. и на ловна дружина, да имаш рибарски билет без да имаш ЛНЧ. И т.н. и т.н. А ти си тръгнал да издаваш ЕГН на чужденец за да лови риба :lol: :lol: :lol:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от bai ves »

Абсолютно вярно :!:
HANS1970
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Дек 25, 2010 14:55
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от HANS1970 »

На мен влизането от плаж и най-вече в близост до едни риболовни съоръжения ми струваше 300 евро. Това в 6.00 сутринта. На същият плаж следобед един грък се моташе с харпуна между хората. Разбирайте го както искате, но това е положението. За да нямате главоболия най-добре е да се запознаете със забраните и с изискванията за подводен риболов.
XEPO
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 10:07
Местоположение: Атина

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от XEPO »

Аз приключих с коментарите по темата.Който разбрал-разбрал,на останалите приятен плаж.
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от bae »

XEPO написа:Аз приключих с коментарите по темата.Който разбрал-разбрал,на останалите приятен плаж.
Не ти ли е ясно, че има хора които ще се опитват да минат "между капките" на всяка цена. Рано или късно ще ги отстрелят с яка глоба. Такъв им е начина на мислене, кво да ги правиш, манталитет. :mrgreen:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
ilian_iliev
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Мар 10, 2012 18:07

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от ilian_iliev »

А някой случайно да разполага с текста на наредбата на английски?
HANS1970
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Дек 25, 2010 14:55
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от HANS1970 »

Проблема с Гърция е, че наистина има правила, но на разрешителното са изписани на гръцки само. Реално, ако влизате от плаж, просто го правете в страни от плажуващите. Тогава почти няма начин някой да Ви притеснява. Все пак в момента гърците се опитват да изкарат пари за държавата от всичко и като нищо ще Ви треснат актовете. Когато мен ме глобиха беше заради риболовните съоръжения в близост. Тогава не се усетих, че ще е проблем. Също така стойте на страни от лодки и пристанища. Не влизайте с фенери. Подводният риболов е разрешен само в светлата част на деня, каквото и да значи това. Буя също е задължителен.
Ето още от мен.
Ето го и обещаният превод:
Информираме ви, че има два вида риболов с коипе:
1. Риболов с просто копие, немеханично, използвано само със силата на ръката.
2. Риболов с харпун
И двата начина на риболов са под юрисдикцията на президентските декрети 373/85 и за практикуването им трябва да се осигури индивидуален лиценз за аматьорски риболов, който може да се изисква от всички морски власти в Гърция (Port authority).
Доколкото се касае за риболов с просто копие, трябва да знаете, че по чл.3 ал.1 и чл.Е от ал.2 от президентски декрет 373/85 е в сила това, че няма други ограничения, освен при използването на лампа (дифузна светлина без илюминатор). Тя трябва да е със сила не по-голяма от 500 свещи.
Доколкото се отнася до втория метод харпун, трябва да се знае, че по чл.1 на президентски декрет 373/85 са в сила следните забрани:
1. Аматьорския подводен риболов е забранен:
а) през месец май всяка година
б) от залез до изгрев слънце
в) за лица под 16 г.
г) в разстояние на 200 м. от :
- мястото за плуване
- при работа близо до докове и маркирани навигаторски площи или лодки за риболов, както и обозначени площи с мрежи
- големи кораби
2. Забранено ена всички аматьори
а) да взимат улова от такъмите на други риболовци
б) да държат харпуна си зареден, когато са извън водата или са на суша
в) да използват какъкво и да е вид подводна техника, която изисква въздух от лодката или какъвто и да е вид автономна техниак, която изисква въздух
Също така е забранено да се държат апарати за дишане на лодката.
г) използването на копие, чиято “лична” сила идва от експлозив или друга химична смес
д) използването на мрежи
е) риболова на риба, тежка по-малко от 150 гр.
ж) използването на подводна светлина
3. При гмуркане аматьорът риболовец трябва да носи жълт буй, който има червен диагонален флаг, на който е написано У? (гръцките инициали за подводен риболов) и който трябвада се виджа на 300 м. Ако има лодка, тя трябва да има същия флаг. Подводния риболовец трябва да се движи в радиус от 50 м. около лодката. И най-накрая според чл.2 ал.2 от същия декрет, риболовецът може да лови до 5 кг. риба, независимо от метода на риболов (освен при използване на мрежи, когато количеството е до 10 кг.).
Ако една риба тежи повече от 5 кг., то тя е разрешена. Също е забранено лова на повече от една риба от вида Epinephelus.
Ще ви бъде от полза, когато дойдете в страната да посетите пристанищните власти (Port authority) за повече информация преди да ловувате, защото има регионални изисквания, както и предписания за големината (вида) на рибите.

Разрешителното си го извадих в Кавала от днес за утре. Опитаха да ми кажат да си го взема след 4 дни, но в крайна сметка стана на другият ден. Някъде колеги бяха споменали, че гърците са им искали "tax number". Такова нещо ми поискаха и на мен, но държаха да си е издадено в Гърция. Това ме отведе в нещо като тяхната данъчна служба. На гръцки се казва "ЕФОРИЯ". Проблемът е, че там за да Ви издадат този номер трябва с Вас да има грък който един вид да Ви представи. Аз такъв нямах. Служителите обаче се обадиха на адвокат, който дойде в службата, попълни ни документите и ни взе по 20 евро на човек. Този номер ни го дадоха веднага. Вече въоръжени с него отидохме в морска полиция и си извадихме самите разрешителни. Говорих с адвоката дали може да го ползват и други колеги от България за тази услуга и той разбира се няма нищо против. Името му е Димитрис Герлектисис. Тел: 2510-229500; 0030-6974798073. e-mail: -email- Та това са му координатите. Качвам и снимки за още по-лесно ориентиране Първата снимка е на сградата на морска полиция. В дясно е входа, а самата служба е на последният етаж. Втората снимка е изглед от балкона на полицията. Третата снимка е на сградата където на втори етаж ни издадоха митичният такс номер. Самата сграда се намира на приблизително 500 м. от морска полиция по улицата която върви покрай брега. Надявам се да съм бил полезен и да не повтарям вече казани неща. Успех на всички.
XEPO
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 10:07
Местоположение: Атина

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от XEPO »

Момчета,каза ви го Тошката от Нафплио ше ви го кажа и аз-Просто нямате идея в какви лайна се забърквате след като си изкарате АФМ номерче.
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от za4o75 »

Изкам да изразя възхищението си от поста на колегата Hans1970,такива хора наистина са много полезни за форума!
По въпроса за АФМ-то не мисля,че нещата са толкова "черни",колкото ви ги представят Nafplio и Xeро,и не мисля че необходимите документи за издаване на такова разрешително те правят автоматично данъкоплатец тук в Гърция.Не съм се интересувал, обаче не мога да си представя,че този номер,който е необходим за изваждането на такова разрешително е идентичен с моя данъчен номер!!!Много е лесно да се разбереш с хората по цивилизован начин и с усмивка,отколкото със слънчеви очила и арогантно поведение!Хора,които са наясно с правата си
обаче нещо "боксува" все пак,могат да си позволят и да вдигнат малко врява ,помага понякога!
HANS1970
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Дек 25, 2010 14:55
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от HANS1970 »

Аз имам този номер и разрешително за подводен риболов от две години. Тази година си поднових разрешителното. Не съм имал никакви проблеми с никого. Изключвам случая в който ни направиха , актове, но в крайна с-ка това, че не съм добре запознат с правилата не ме онивинява. Искам да кажа също, че полицая беше много учтив и си вършеше съвестно работата. Споделям за тази глоба не за друго, а за да е полезна информацията и за други колеги. Също така знаете, че заради нашето (българско) отношение към реките и язовирите им вече има проблем с риболова. Затова когато някой сгреши, нека бъде така добър да си плати като мен. Тогава ще ни уважават ... Да кажа и друго. Напишат ли ти акт те пускат да си ходиш. След около седмица ти се обаждат да отидеш да си го платиш. Знам, че ще има хора които ще им покажат среден пръст. Но това е още една причина да ни режат квитанциите и да не ни уважават. Все пак, ако на някой му се наложи да си плаща нещо в Гърция нека знае, че банките работят до към 13.00 . Предвидете си достатъчно време за администрацията и да има време да си платите. Успех на всички в Гърция. И нека бъдем достойни хора. :)
entusiast
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:40

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от entusiast »

ХЕРО - не мога да те разбера, ама наистина не мога.
Първо казваш как правилата (които за мен не са правила, а глупост, макар и ти да не си съгласен с това) трябва да се спазват. А правилата изискват този тъп гръцки АФМ номер. След това самия ти казваш "Просто нямате идея в какви лайна се забърквате след като си изкарате АФМ номерче", с което все едно и ти казваш, че изкарването на АФМ номерче е глупост, което всъщност е моето мнение. Е тук вече почвам да давам "заето".

И точно за това пуснах тази тема - след като всеки чужденец, изкарал си АФМ номерче се "забърква в лайна", то значи нещо някъде не е разбрано. Или в района на Кавала, Солун и Халкидики, които са посещавани основно от българи, сърби, румънци и т.н, някои хора умишлено се правят, че не знаят правилата. Сериозно се замислих, дали не е някаква конспирация от страна на такива адвокатчета в комбина с хора от морската администрация... Ако не знаете, по международни данни индекса на корупция в Гърция е почти колкото на България, а за тази година с тяхната криза, орязани премии и 13-ти и 14-ти заплати, нищо чудно и по-назад от нас да са отишли!
И затова подкарах темата - тези българи, които живеят по на юг (колкото по на юг, толкова по-добре) ако имат възможност да минат през морската администрация в техния район и да питат "А за туристи, временно пребиваващи, как стои въпроса?". Или ако в района има някакво по-централно ведомство на тези служби по пристанищата, там да питат. Защото не може хем да се "набутваме в лайната" с това АФМ номерче, хем да драпаме да го изкарваме. Може и да има отделна наредба за разрешителните за чужденци, така, както е в България. И тази наредба вече да е написана и на английски... Не е логично ако издаването на АФМ номер е предназначено и за чужденци, то образеца да е само на гръцки... Много нелогични неща виждам и много ми мирише на гнило.
HANS1970
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Дек 25, 2010 14:55
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нови правила за разрешителни за Гърция???

Мнение от HANS1970 »

Пичове, няма такова нещо като временно разрешително за туристи и т.н. С годините нещата около този въпрос се затягат. Много колеги харпунджии са си изваждали разрешително преди време без този номер. Вместо него са казвали ЕГН, което е ...... До колкото знам на Тасос е минавал този номер. Това което аз съм обяснил е конкретно за Кавала. За съжаление и в Гърция не е едно и също навсякъде. Дано съм полезен с цялото това писане. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”