France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от MapuaH »

Страшен кеф!
Благодаря за споделеното :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от dunavski »

А аз днес докато седях на клубния резервоат обрулен от студен северен вятър и ме биеше втората вълна градушка, размишлявах върху въпроса "Защо фидера уби мач/слайдер риболова?". И докато за пореден път си обезмаслявах линията, замятах, стрелях с прашката и се мъчех да си видя антената установих, че фира е доста по-опростен риболов в сравнение с мача. Последните няколко години мач риболова тотално изчезна от риболовната литература даже и от магазине, днес обиколих два магазина и освен пелет ваглери друго нямаше. В крайна сметка се наложи да си поръчвам ваглери от един френски саит ....... представяш ли си :roll: :evil:


п.п. То се оказа, че всъщтност сте имали риба в тая Франция :lol: :lol: :lol: няма значение, че аз такива платики ги ловя на местния канал.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

dunavski написа:А аз днес докато седях на клубния резервоат обрулен от студен северен вятър и ме биеше втората вълна градушка, размишлявах върху въпроса "Защо фидера уби мач/слайдер риболова?". И докато за пореден път си обезмаслявах линията, замятах, стрелях с прашката и се мъчех да си видя антената установих, че фира е доста по-опростен риболов в сравнение с мача. Последните няколко години мач риболова тотално изчезна от риболовната литература даже и от магазине, днес обиколих два магазина и освен пелет ваглери друго нямаше. В крайна сметка се наложи да си поръчвам ваглери от един френски саит ....... представяш ли си :roll: :evil:
Само в тоя цитат има материал за две каси бира и цяла нощ лафене... :wink: - за по-накратко , дилемата "мач Vs. фидер" на мен ми се стовари върху главата в Испания , при ловене с двете техники на едно петно , с резултат НУЛА риби на мача и кълване на всяко мятане с фидера :shock: - тва двама души , и не е като да не бяхме хващали мачове ( а с фидер ловяхме от буквално няколо седмици!)
Купищата въпроси мoжеш и сам да си ги представиш , като започнеш от "Когато не кълве грам на мача на състезание , наистина ли няма риба на петното?" :roll: :wink:

Изводът разбира се не изисква дълго мислене - с изключение на онези редки случаи , когато се налага да се лови рибата на пропадане , повече или по-малко високо над дъното , или под повърхността , мачът няма никакъв шанc срещу фидера. И не е щото фидера е "опростен" ( опростен е като ядрена физика , на моменти :lol: ) , а щото е тъпо и банално ПО-ДОБРЕ АДАПТИРАН към биологията и начина на хранене на дънните риби. Позволява презентация на неподвижна стpъв в непосредствена близост до храната , дава възможност да се изчака кълването практически неограничено време , без да се влияе презентацията от вятър или течение , позволява хранене с много по-малко храна ( интересно ми е колко хора си дават сметка колко може да бъде вредно масивното захранване с мача ? :wink: )...
със закономерния резултат , че там където е разрешен на състезания , мачът е обречен на изчезване.
Еволюцията не прощава на по-слабите. 8)


... и ко викаш , ваглери за тази толкова английска техника се налага да се купуват във Франция? :mrgreen:
А това че големите презокеански лайнери на бившата първа морска сила сега се строят във френски корабостроителници , как ти се струва? :? :roll:
..дали ще стигнат две каси бира - и дали няма да ти се наложи в близко бъдеще да си спомняш с носталгия за английската бира , докато сръбваш с отвращение от френската имитация на тази напитка... :lol: :lol: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от dunavski »

outsider написа: Изводът разбира се не изисква дълго мислене - с изключение на онези редки случаи , когато се налага да се лови рибата на пропадане , повече или по-малко високо над дъното , или под повърхността , мачът няма никакъв шанc срещу фидера.
Е да ама хората световни шампиони стават със слайдери. Да са живи и здрави Info Peche, че да има от каде види човек нещо за мач риболов иначе на Острова този тип риболов тотално замря. Само хора като бай Скотърн и източноевропейски имигранти като мен поттържат вековните английски традиции. Все пак и със слайдер може да се достигне подобна презентация като на фидер плюс предимството да претърсваш водните слоеве. Хубаво е човек да владее и двете техники.


п.п. Кажи някоя нормална рецепта за платики, но без строителни мат'риали вътре като глина и бентонити.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Покрай някои дребни проблеми със здравето , се наложи да изкарам доста време "на сухо". :? Два-три излета от по два часа на близката река кажи-речи не се броят:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Принудителната почивка свърши 8) , и вчера ( тук 9-ти Май се празнува на 8-ми) , скокнах до реката с фидерите , като идеята беше да събера платиките на пелет фидера ( нещо ми подсказва че с този уред ще се наложи да се запозная основно и много задълбочено :wink: ) , и след това да поекспериментирам с алтернативни методи на закачване на топчета и пелети на куката.
Щото , внимавайте сега в картинката , местната Федерация , водена бeз всякакво съмнение от най-добри намерения , от тази година забранява на фидер състезанията да се ползва метод фидер , а топчетата и пелетите , макар и да остават разрешени , трябва да са закачени директно на куката , без помощта на косъм , стопери , ластичета и други такива "неспортсменски" методи... :shock: :mrgreen:
(........................?!??-!!!!! , ???..... !!!!!!..................................................................................................................................!)
...баси как ми олекна! :lol: :lol: :lol:

Лекия фидеp си го мятам с класическия патерностер , а с пелет фидера ще се наложи да се бърка в дъното на кутията , раздел "грозни патенца" . Щото река Севр е обрасла с камъни по цялото си течение - ама не с чакъл или павета , а с подводни камъни с размера на две каси бира една върху друга. Така че всичките най-ужасни хранилки , сЕкви Франкенщайн-фидери :lol: , с които се забавлявам през зимата , си ги пазя за тази река. И така , пелет фидер в стил "стиймпънк":

Изображение

:oops: :oops: :oops:

Изображение

:shock: :shock: :shock:

Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


На патерностера не ще да барне ( целия излет прикючи с две дребни платички и една червеноперка :roll: ) , обаче на пелетата в един момент като дръпна -олеле! Успявам да откача влакното (0.25) от клипса , че като потегли... а аз само мислено си представям подводния пейзаж и лошо мии става... :roll:

...две страници ожесточена борба по-късно: рибата се доближава до брега , след като е остъргала хилавото влакънце във всякакви клони и водорасли , аз съм с едно късичко (3.30) фидерче , което въобще не е за тая работа правено , и за секунда под повърхността блесва лъскавото тяло на шаран , който на око оценявам на поне 7 кила , и после пак потегля навътре...

..още десет минути по-късно:

Шаранът се доближава към брега , и аз решавам да сложа едно кило отгоре , ако не и две - за мое най-голямо учудване , той все пак влезе в кепа , който също не беше правен за такива риби:

Изображение

Издутия му корем вероятно беше пълен с хайвер , и поради тази причина окомера ми се оказа грешен - кантарът така и не щя да спре ( уж има функция "lock" , ама нещо не се включи) , но беше между 11.6 и 11.8 кг - даже без главата на кепа , не беше под 11 и половина , така че реших да не си играя повече с кантара , а да го пусна преди да се е повредил нещо..

Изображение

Изображение

(Пелетата все пак беше закачена с ластиче , експериментите предстоят)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
ilia0706
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 16:51
Местоположение: Враца
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от ilia0706 »

OOOOOOOO la vache, ce n'est pas vrais, голямо добиче и много добър майстор. Браво.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Cougar »

outsider написа:На патерностера не ще да барне ( целия излет прикючи с две дребни платички и една червеноперка :roll: ) , обаче на пелетата в един момент като дръпна -олеле! Успявам да откача влакното (0.25) от клипса , че като потегли... а аз само мислено си представям подводния пейзаж и лошо мии става... :roll:
Повода ти сигурно е бил по-дебел този път, като 0.12 да речем. :D
Поздрави!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Cougar написа:
Повода ти сигурно е бил по-дебел този път, като 0.12 да речем. :D
Поздрави!
:lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Купона продължава! Няма да се спирам на кратки вечерни набези по близката рекичка , където се хваща някое рибе на щека..

Изображение

... и някое - на фидер:

Изображение
:wink:

- а ще премина направо към важните събития: Хрониките на Съпротивата
8) :twisted:


...лелиииии! Героят трака по клавиатурата докато се оглежда през рамо за агенти на Федерацията , с тениска с надпис "Venceremos"! , и татуировка на Че Гевара на дясното рамо. Дo лаптопа има Библия с кръстoсани револвер и кама ....престаpaх се малко. :oops:
Особено с татуровката , струва ми се. :mrgreen:

И така , за Съпротивата приказвахме. (Resistanse is useful! :mrgreen: ) Преди седмица-две започнах работата по плана. Първо , се заех сериозно да изучавам пелет фидера ,( с надеждата той да остане легален възможно най-дълго време. :lol: )
Първия въпрос беше , тва нещо как лети? И докъде ? Не се иска докторска степен по физика , за да стопли човек , че въпросните хранилки могат да се различават доста по размер , при еднакво тегло. Те - 30 грама и тритЕ:

Изображение

Естествено , най-малките летят като директно олово. Обаче размерът не е всичко! Има значение и формата , по-точно , как е изрязан отвора , щото ...към това ще се върнем по-късно. :wink:
И така , преди седмица , (или две ), уточних че ситното пелетче лети далеч и доста точно. Рибата обаче не щеше на пелети и топчета , важният експеримeнт остана непроведен до днес: кво правим с особено абсурдното изискване , да се боде стръвта директно на куката? :evil:
Купуваме си меки пелети. 8)
И така , за днес си бях приготвил една кутия от тези:

http://www.funfishing.fr/rubrique.php?g ... brique=203

Производителят твърди че въпросният риболовно-кулинарен шедьовър се държи на куката толкова здраво , че издържа няколо неуспешни засичания.. честно казано , на външен вид не бях впечатлен:

Изображение

Изображение

Изглеждат едни такива ... разслоени , и готови да се разделят на отделни влакна , деа.. :roll: Обаче съмненията ми се разсеяха доста бързо - след поредица подръпвания и индикации по върха , когато вече бях решил , че няма как на куката да е останало нещо , следваше мощно дърпане , и поредната риба - скимър или линче , влизаше в живарника. 5 хванати риби от 6 удара си е добре и за монтаж на косъм , така че тези пелети ще ги взема сериозно на въоръжение. :)
Следваха вторите пелети , на които се надявах да заместят попъп топчетата , щото е страшно трудно да се намери на пазара нещо , което да може да се набоде директно на куката , и в същото време да плава.
Тези имам предвид:

Изображение

Изображение

Кутийката е малка , и струва майка си и баща си - не съм ги броил , да не се окаже че всяка е едно евро.. :evil: :lol: :lol:
Обаче както се оказа , за кука номер 12 те са просто огромни , така че взех да ги режа...

Изображение



... и се оказа , че не само че от една стават 6 части , ами от 6 парчета имам 6 риби! :twisted:
И тези ги пишем в графата "успешни" 8)
(Нямам никаква връзка с фирмите производители на пелетите. Не правя реклама - споделям лични впечатления :wink: )

Проблемът с меките пелети е как да се натъпчат в хранилката без да се повредят. :roll: Кошници от този тип ...

Изображение

не са много удачни дори и след "обрязване":

Изображение
:lol:


Идеалният вариант е такъв тип хранилка:

Изображение

И така , риболовът върви , на пелетите вървят линчета и платики , а с втория фидер правя скоростен риболов почти на повърхността - установих миналата седмица , че паткарника е пълен до ушите с дребни червеноперки и бабушки , както и с ограничено количество едър уклей...

Изображение

...и че става идеално за трениране на бърз риболов на пропадане. Обаче щом захранката свърши ( скоростният риболов консумира сума ти храна , дори и с много малка кошница) , реших да опитам как работи пелета или топче с инлайн кошница и сравнително дълъг повод:

Изображение

И за дa е още по-интересно , и за да го д.ха Федерацията , реших да опитам с твърдите топчета и пелети:

Изображение

Изображение

Изображение

Таш.к , г-жа Петрова. :lol:
21-и век , деа. Имам стопери за монтаж на косъм , куикстопове , ластичета всякакви , и пълен класьор с вързани поводи с всичките тези така удобни изобретения. 8) И седя , тъпо пробивам топчетата с бургийката , откачам повода от конектора , прекарвам го с иглата , за да се наниже върху куката - която пък за да има шанс да се забие в устата на рибата , трябва да е огромен ченгел ...тотална простотия. :roll:
И за кво е нужно всичко тва , бих попитал умниците , въвели забраната , като така пробитото тoпче РАБОТИ ТА ПУШЕК СЕ ВДИГА ? :lol: :lol: :lol:
Без майтап! - сума ти риба беше хваната и по тоя начин , напук на всички мнения че само с монтаж на косъм ставала работата - и на потъващо топче , и на pop-up...Работи си. :D 8)

Venceremos!!! :twisted:

Изображение

Само дреобсъка:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Markony »

...
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Markony написа:...
Деликатният намек е отбелязан и ще се вземат мерки. :oops:
Проблема е че напоследък от състезания не остава време да се отиде за риба. А състезанията са такива , че за правилното им описание трябва да се владеe латински - за да ги опиша с лаконичния коментар "дойдох , видях , биха ме" . :mrgreen:

На последните две , без да съм капо , пуснах рибата без да дочакам кантара... :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Ще взема да тракна няколко реда , да видите лесно ли ми е... :lol:
Има един куп снимки , от тези които се щаракват в началото на излет/състезание , с цел да се пише евентуално репортаж , и после се оказва , че няма кво да се пише.. :roll:
По някаква причина , колкото повече напредва сезона , повече се скапва риболова , и трудно се прави читав излет - за състезание да не приказваме.

Те:
Изображение

- състезанийце миналата седмица ,събота , адски пек , треволяци , две ситни рибета за пет часа.. седя и се моля съседа да не ме бие - не и с тоя монтаж , плийз!!! :shock: :mrgreen:

Изображение

Съседа се капотира :? , другият беше тапа , седя три часа и половина капо , после до края хвана три риби и остави още толкова в тревите...

В неделя сме на Лоара - "from a battle I come , to a battle I ride" , пак състезание.

Изображение

Още първата ми риба е СОМ! :twisted: Страшен съм! Ако почвам със сомове , с кво ли ще приключа?!? 8)
"Знаеш ли" - иронично ми подхвърля Жан Мишел (състезанието е по двойки) - "тая риба става и по-едра..."
...Мда:

Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Приключих с десетина кротушки :oops: , на 9 метра , с екстрахеви , и връх от унция и половина стъкло :shock: , на изтичане с кошница от 30 грама. Уловът пак отиде във водата без да стигне до кантара , Жан Мишел така и не видя кълване. Огромното болшинство от отборите са или капо , или с по една - две риби - за 6 часа. Виж , тоя път жегата ни беше спестена...

Изображение

..така че вчера най-после се овори вратичка да си спретна един свободен риболов , и реших да не поемам рискове : баби , на един язовир , който е пълен с тях до козирката. Цел: да се избегне капото :lol: - паралелно ще метна един фидер в търсене на митичните платики - щото всеки разправя , че ги имало , но от баби никой не успява да ги хване. За целта приготвям храна , пълна с едра фракция:

Изображение

Е , кво , не е ли едра? 8) :lol:

Това ще го вкарвам с голямата саксия между две "тапи" от храна , после ще мина на пелет фидер , и с топчета от поне 15 мм , че бабите тук са лакоми като депутати.. :twisted:

Изображение

Изображение

Храната за бабите е проста , и е едновременно стръв:

Изображение


Стрелям с малката прашка , в стил "pellet waggler" , дистанцията я определя прашката , около 14-15 метра. Дълбоко е около 4 метра , подвижна сръбска плувка , две яки съчми за дропер - всичкото кълване е на пoвдигане , и ги почвам от самия старт - размера е този:

Изображение

Платиките са редки ( до края хващам само три) , но ме радва , че успях все пак да мина между бабите.

Изображение

Които , както вече казахме , са лакоми: :shock:

Изображение

По някое време вятърът се услива , и сменям мача с пикера , на същата дистанция , същата стратегия на хранене , , с директно оловце - разкош. :)

Резулатът е приятен за първи път от доста време:

Изображение

Изображение

Днешният излет беше посветен изцяло на полевия тест на новия ми фидер...

"You're just too good to be true
I can't take my eyes off you
You'd be like heaven to touch
I wanna hold you so much.."


:D 8)

Изображение

Изображение


Някво безумно говедо , очевидно наето от Браунинг по грешка , или по някаква социална програма за подпомагане на бивши наркомани , умствено изостанали ,или Господ знае още какво , беше оборудвало ТОЗИ фидер , с връхчета с ами...водачи като за пикер. :shock: :evil: Наложи се малко бриколаж , и тая грешка на природата беше отстранена:

Изображение

Изображение

:twisted: 8)

Прави впечатление , че фидер с тест 140 грама , е оборудван с връхчета от 2 , 3, и 4 ун , докато по-дългия му , но по-"хилав" брат , с тест 120 гр , е с върхове 3, 4 и 5..да се чудиш за кво му е на тоя змей връхче от две унции.. :roll:

Удрям клипса на 50 метра , понеже е плитко , и не ми се цопа с тежки кошници , стартирам с 40 грама , при свеж насрещен ветрец. 40 грама изглежда са долната граница , с която с тази пръчка може да се лови на 50 метра ( после при отслабване на вятъра ги стигнах и с 28 , но не си е работа)

От 50 грама нагоре , всичко си идва по местата , като 50 метра се правят без всякакво усилие. После вятърът се поусили , и минах на 60 грамов булет Матрикс , с тва сигурно можефх да стигна и 70 , пpъчката мята 60 и пита за още. :twisted:
Паралелно правя опити с разни хранилки , да видя как разтоварват стоката:

Изображение

Опитах да снимам акцията в действие , но тая работа с една ръка винаги дава погрешна представа ( пръчката неизбежно изглежда по-твърда) - все пак , тука сме с платичка от 300 грама - с по-едрите се гъне като медиум , адски впечатлява комбинацията от брутална мощ при мятане , и деликатната акция при вадене - идва ми на ум асоциацията с мощните челюсти на лъвицата , и как внимателно захапва и понася с тях малкото лъвче.


Изображение

Фидера добре , ще кажете вие - а кво стана с риболова? :roll:
Риболова , трябва да се признае , мина в един такъв ...състезателен стил. Не ще бе! :o На паткарника , и не ще! :evil:
Значи , рибата беше там , и в очевидно огромни количества. От момента на падането на кошницата на дъното , почваха индикациите , като след пет минути нервно гледане на връхчето , което се дърпаше и трепереше като полудяло , вадех червеите непипнати! Лесна била рибата по паткарниците , глупава била... :wink:
Че като го ударих на експерименти! Дълги и къси поводи ( от 1 метър до 10 см) , патерностери , подвижни монтажи , хеликоптери ...Общо взето , получавах впечатлението , че рибата просто не щеше бял червей , а аз нямах друга стърв.. айде да опитаме топчета? Пелети , поп-ъпчета , на косъм , на ластиче , на не знам кво.. Някакви измъчени , единични риби .. опитвах дипове , и даже налудничави монтажи от типа дълъг повод с пелета на косъм ( който без да има логика , взе че протработи :lol: )

Изображение

Остава една последна доза храна , едно последно мятане: ХРУС! :evil:
Оправихме въпроса с връхчето от две унции , не ви ли казах , че то няма работа в комплекта на такъв фидер? :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

И така , състезателният сезон приключва. Остава една псоледна порция бой да се изяде , и подкарваме свободния риболов , измръзналите бабyшки , горещия чай..
Кво прави лирическият герой изправен пред тая безутешна панорама? Стои , мрачно облакътен на масата , с недокосната чаша уиски пред себе си , и се взира с невиждащ поглед в календара , в опит да не мисли за ужасната бездна , която ни дели от състезателната 2018-а година? :cry:

Нищо подобно. 8) (недокосната чаша уиски , аз?!? :mrgreen: ) - от няколко седмици активно проучвам едно перспективно местенце , и вече е време да споделя първите впечатления:

Изображение

Изображение


Мястото , освен романтичния си вид , има следните предимства - а)не е далеч (15 км.); б) дълбоко е около 4метра , нещо рядко за тая река . И , в) - няма закачки. ( Което за тая река е още по-рядко )
Първия контакт беше установен преди две-три седмици (май по-скоро три..) , и се установи че има скимъри , ситни баби и доста уклей.

Изображение

Изображение

Мястото очевидно ставаше и за щека , мач и боло , макар че за момента течение няма , и реших да продължа с изследването.
Второто "четене" мина след първото за сезона застудяване , като освен пикера бях взел и директната петица. Два часа хранене на пикера , без никаква реакция от страна на рибите , и само ситнеж на директния , докато покрай ситнежа на петното се довлече някакво животно , което ми отнесе със замах цялата линия..и сега вече оставаше само пикера , така че падна голямо баене.
Щото , след първите два часа взех да отбелязвам плахи ндикации , с тук-там полусдъвкана пинка , явно нещо дребно все пак се въртеше. Удължаването на повода до малко над метър , заедно с изтъняването му до 0.10 , и смяна на куката с Н°18 , а върха - с 1/4 ун , направиха полукълванетата доста по-ясни , и се оказа че рибата всъщност си беше читава , просто беше учудващо апатична. Направих някой и друг скимър , като колкото повече се свечеряваше (и застудяваше!) , рибата кълвеше все по-гадно , и ставаше...все по-едра! Накрая вече мисля че нямаше нужда да ги обиждаме на скимъри , тва у наше село му се вика платика , деа...

Изображение

Изображение

Миналата събота не успях да посетя реката , щото се наложи да участвам в най-безсмисленото състезание за сезона , така че в неделя имах останала храна , и тоя път бях решил да опитам платиките на щека. Ко? Кво стана на състезанието ли? - е , щом питате... :roll: :wink:

Лоара. Ужасно ниска за сезона , бистра като сълза , и без грам риба:

Изображение

Две трети от участниците (общо 18) , имат дълбока вода в краката си , и се залавят да ловят микроскопични кленчета и бабушки на пет метра. Тва е фидерно състезание , майна. На Лоара... :?

Останалите нямаме такива луксове , и се налага да ловим на 30-40 метра от брега , с надеждата да мине пред нас някоя заблудена риба.. Тапата хваща една , ок.40 грама , този между нас си остава капо , аз хващам една случайна риба , този след мен си остава капо , неговият съсед е с една риба от стотина грама...В другия сектор един образ е наскубал с дребосъка на късо 1.600 , и сума ти народ е с улов от 200 до 600 грама. Моята случайна риба беше платика от кило и двеста :roll: , така че без да имам квато и да било заслуга за тая работа , печеля сектора и ставам втори в класирането. И прибирам най-незаслужения плик , който съм получавал.. :oops:

И така , да се върнем на рекичката: вадя гредата за щеката , сменил съм седалката на платформата , отварям колата , и се оказва...че щеката е останала в къщи! :oops: :lol: Да се връщам...тцъ. Ще карам пак с пикера , и с втория фидер на метод. И тая работа ще става на торен и бял , щотo съм забравил и пинките.... :mrgreen:

Методa не свърши работа , едрите платики ги нямаше никакви , така че го смених с кошница за бял червей , в която скълцах торен - тва добави някои екзотики към улова , и макар и скромен , резултатът съдържаше около 7 вида риба:

Изображение

Вчера сутринта (така , към 11):

Изображение

Сега имаме щека , както и няклко вида нови храни за експериментиране:

Изображение


Почва да кълве веднага , обаче рибата е дребна

Изображение

Уклейчета , ситни платички , и някоя ситна баба се редуват енергично , без никакъв изглед за улавяне на едра риба. Смяната на храната с нищо не помогна , едра риба просто нямаше...

На късо , ама на три метра от брега , се оказа че гъмжи от кротушки , надърпах някоя и друга , опитът да се метне пръчка на рибка за евентуален хищник се оказа също безплоден , и два часа преди края реших да опитам с пикера без особена надежда - е , окза се че скимърите са там , по-навътре , макар че се наложи да изтъня до 0.08 за да видя кълавне. (Благодарение на което имах две късания)
Тва е най-едрата риба уловена на щеката:

Изображение

По никакъв начин не успях да хвана платичка по-едра от това на щеката: :roll:

Изображение

Тези гадинки не ги бях виждал в такива количества много отдавна:

Изображение


Изображение


Мястото ще се изучава и в следващите дни и седмици.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от stancom »

Баси, да си във Франция, и да пиеш уиски, е углавно престъпление :D За кротушките веднага започнах да ти завиждам :oops:


ПП И на други им се е случвало да забравят въдици уж не умишлено :mrgreen: :lol:
Аз не мога да ловя риба !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”