видяла жабата,че подковават вола и ...

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от javor_st »

ARK написа:Аз ползвам 8х40лб. Хвърлям чисто 90-100м с 40 грама, като потъне на 20-30 метра стават 120-130 метра и няма никакъв проблем с воденето и чувствителността на джиговете. Под 40 грама обаче наистина ми идват леки примамките и нещата са гадни за голяма дистанция. От 40 грама нагоре няма да имаш никакви грижи. Малките примамки ги ползвай за близки дистанции до брега дори и с къса спинингова въдица няма да имаш никакви грижи.
Това звучи прекрасно. Пръчката е Crostage-a, който си споменал по-горе предполагам? А с пилкери в горната му граница също ли се справя добре (60 гр. ) ? Иначе за малките железа си абсолютно прав. Аз точно така деиствам - със спинингова въдица и пилкери 25-30 гр. Най-големия плюс е че ползваш само една въдица, а не мъкнеш 2 тояги . Махам воблера и слагам пилкера - чиста работа :). Естествено, че за истинския джигов риболов обаче си трябва въдичка със съответните параметри.

Зачо , каталината е много тежка и много изморява , погледа ми е в/ у салтига z 4000 а каталината даже е по -тежка.
По-скоро загледай старата дайва салтига гейм 3500 / все още се намира тук там и цената и е съпоставима с тази на каталината /
, с около 200 г е по лека а изпълнението и е като големите салтиги с допълнителната механична спирачка и всики екстри за серията. Макарата е изключително здрава и без проблем ще се справя .
:shock: :shock: Колега направо ме хвърли в оркестъра :) . Ама то така става понякога като човек ги мисли и бистри едни, а няма нужния опит ( за себе си говоря :) ) Винаги съм смятал, че предвид спецификите на джиговия риболов теглото на макарата не е от кой-знае какво значение. Един път въдиците са брутални - 9'6" - 10' фт със сериозни тестове, а от друга страна джиговата въдица не се държи за макародържача а по-напред т.е. макарата остава на място, където теглото и не би трябвало да влияе особенно. Това обаче си е чиста теория, а на практика нещата явно не стоят така :) :) . Иначе нямам много база за сравнение - мятал съм с пръчка 9'6" горница 80гр., която беше с макара шимано ТП 6000 и ми се стори ОК, но не съм правил цял ден сецане (както със спининга) че да отценя последствията :) :).
minimum STRESS
maximum BLESS
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от mikibg »

Колега помятай с макара която тежи 580 г и пръчка още около 300г 5-6 часа и тогава ми кажи как си чувставаш рамото ,китката а и цялата дясна половина и тогава ще видим кой е в оркестъра :D . То и аз бях идеалист ама бързо се отказах. :lol:

Поздрав
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от javor_st »

Момент само :)
Каталината 4000 , за която говори za4o е 430 гр. -
http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... shing.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ти спомена за макара 200 грама по-лека, което по груби сметки е 230 гр. Не мисля, че има макара подходяща за джиг с такова тегло. Иначе е повече от ясно, че макара кило и канче ще те разглоби за нула време. :) :)
minimum STRESS
maximum BLESS
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от mikibg »

Говорех за старата алуминева каталина/ а и салтигата тежи толкова / която е 585г, съответно салтига гайм е 390г .На тези новите не съм превърженик , тежък морски риболов и пласмасова макара някак не ми се вързва като понятие даже и ако гледаме новата салтига.По добре е цертейта хипер в размер 3500/4000 там разликата е само в обема на шпулата .Ако в момента трябва да избирам му новите модели на дайва -каталина и салтига и шимано съответно туин или стела бих избрал шиманото колкото и да съм фен на даива.

Поздрав
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

"Късно е чадо,мандалото лопна",изборът е Каталина 4000!
Милене,защо пластмасова?!?И тя е сметално тяло,пък и е повече Салтига отколкото Туина -Стела!Не че ми е повлиял Алън Хоук(бях направил вече избора) ама все пак http://www.alanhawk.com/reviews/cat11.html" onclick="window.open(this.href);return false; !Все пак разликата в цената Салтига-Каталина е огромна,а функционално минимална!Пък и няколко познати я ползват от известно време тук и са много доволни!Друг е въпроса,че Стела може би е по-добра от Салтига!Ама и разликата и с Туина пък е доста голяма!
Въдицата вече е на дневен ред!
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

mikibg написа:Колега помятай с макара която тежи 580 г и пръчка още около 300г 5-6 часа и тогава ми кажи как си чувставаш рамото ,китката а и цялата дясна половина и тогава ще видим кой е в оркестъра :D . То и аз бях идеалист ама бързо се отказах. :lol:

Поздрав
Милене,смятам да започна с по лайт такъм до към 220-250гр.,умишлено посочвам теглото на въдицата а не теста и!Защото има въдици,които са предназначени да боравят с джигове до 80гр. и тежат 200 гр.,но в същото време са и такива които също са предназначени за джигове до 80гр. ама тежат 300+ !И не защото 200грамовите са някакво технологично чудо ами просто нямат моща на 300грамовите при налагащо се бързо "отлепяне" на едра риба от дъното(борбата с рибата)!
Почти всички от познатите ми тук ме убеждават да взема по-сериозен такъм "все пак отиваш за едри риби и трябва да си подготвен,това не ти е спиниг да си меткаш цял ден" ми казват.Та с такъв такъм къде споменаваш си ходят доста хора,ама хвърлят няколко пъти па поседнат,запалят,пият по бира и ако им е кеф пак продължават.
Не знам дали ще мога да отделям толкова време на този спорт,та затова ще почна по-леко,ако пък(дай-боже) имам удари на риби ,с които не мога да се преборя ще "помпаме мускулите" !
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

max написа:Вчера загледах една Зога - Shitenno Gembu , не е супер скъпа (около 400лв. или 200 евро) и ми се стори подходяща

GB-S100H2 10'0"/3,00m, влакно 0.285 mm 15-40 LB, макс. тегло на примамката 180g, тегло на пръта 316 g

Колега,с тази съм хвърлял няколко пъти преди време!Общото мнение на колегите тук обаче е,че е по-добра за попинг отколкото за джигинг!
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от mikibg »

Зачо и аз съм любител на по лайт такъмите но като гледам как 10 кг туна отнася 200м и не се замисля или някой от дънните риби които ги имате там как не можеш да е отлепиш от камъните почвам да се съгласявам с тези които те убеждават да вземеш по-сериозен такъм .Не подценявай туина , дано си доволен от каталината и чакаме репортажи :D .

П.с Шореджигинг си е хамалско занимание :lol:

Поздрав
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

mikibg написа:Зачо и аз съм любител на по лайт такъмите но като гледам как 10 кг туна отнася 200м и не се замисля или някой от дънните риби които ги имате там как не можеш да е отлепиш от камъните почвам да се съгласявам с тези които те убеждават да вземеш по-сериозен такъм .Не подценявай туина , дано си доволен от каталината и чакаме репортажи :D .

П.с Шореджигинг си е хамалско занимание :lol:

Поздрав
Аз никак не подценявам Туина(още повече,че съм ловил с 4000 такъв)!Пък и с колега сме се разбрали да си ги менкаме като ни поомръзнат :lol: !Тук е време да спомена един интересен факт по отношение на вместимоста на шпулите на Туин 6000 и Каталина 4000!Туина при обявен капацитет от 440метра Pe#2 e събрал малко повече от 300 метра!В същото време познат нави 300 метра Ре#3 с подложка на Каталината(която е с подобен капацитет като Туина 450 метра Ре#2)!И двете влакна са японски 8нишкови!Дали има голяма неточност в обявения диаметър на влакната,дали има разлика в обявените капацитети на шпулите,или пък разлика в качеството на навиване ...!?!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от max »

za4o75 написа:
Колега,с тази съм хвърлял няколко пъти преди време!Общото мнение на колегите тук обаче е,че е по-добра за попинг отколкото за джигинг!
Аз се загледах по късия вариант точно за попинг :D

Гледам че едни от пръчките с които лови Маркос са
Xzoga mastery 80h2 - 100h2 and shitenno 100h2
https://www.youtube.com/watch?v=JU2n3_9 ... -zMfJzNSua

Нямам опит в тая дисциплина но за ваденето на по силните риби определено предпочитам малко по бърза пръчка. До колкото знам Daiko който са общо взето най високия клас също са доста твърди( бързи)
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

При Марко са малко по-други нещата,човека се занимава професионално като там много неша играят роля.
Скоро приятел ми каза обаче,че Зогата при тест макс 180гр. работи нормално с джигове до 80гр.!
За Роки Шора на Дайко не мога да кажа нищо,сигурно обаче ще е добра ама не знам дали ще си струва,доста е скъпа!Пък и както писах по-рано съм разочарован от по-евтиният им модел Лансемент!
Колега Арк чувам за някои модели на Мейджър Крафт,че са доста мощни при сравнително нисък тест!Да речем KG Evolution при тест 40-80 си перка спокойно 100гр. джигове,та може концепциятя да им е такава(чувам,че и при Хънтауей е подобно положението) щом и ти при макс 60гр. от 40 надолу ти се виждат леки!
Ето две видеа,с една по-бърза(Зенак Дефи Митос) и една по-бавна(Хеарти Райз Сабре)!
http://www.youtube.com/watch?v=HMhXWHzXVmo" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=ZHIqbkxXZ40" onclick="window.open(this.href);return false;
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от ARK »

На моя пише 20-60, но със максимална сила хвърля в горните 55-60. Според мен въдицата трябва да е 30-70. А за 100 грама от брега......хммммм. Може и да се пробва в някой друг живот, щото като знам от лодка как е със сто грама за от брега ще пропусна. :wink:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

ARK написа:На моя пише 20-60, но със максимална сила хвърля в горните 55-60. Според мен въдицата трябва да е 30-70. А за 100 грама от брега......хммммм. Може и да се пробва в някой друг живот, щото като знам от лодка как е със сто грама за от брега ще пропусна. :wink:
Така е,обаче има и места близо до брега,с огромна дълбочина и понякога си трябва тежък джиг.При такова място и евентуално силно течение може да не ти стигне влакното на макарата за да потъне джига,пък и кой знае къде ще отиде!"Ще видиш,че много пъти ще ти потрябва 100гр. джиг,било за по бързо потъване,пък било и за максимална дистанция когато видиш пред теб риби,които почти не се стигат!" ми каза приятел с повечко опит в спорта,сигурно ще стигна и аз до тези изводи ама ще си почна така както аз смятам пък ако ще и да се окаже грешка!
petargpetrov
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:43
Местоположение: Sofia

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от petargpetrov »

Да похваля и разбира се да получа отзив и съвети. Току що си освобождавам от митница едно tenryu power master 100h 40-120, няма да казвам колко проблеми ми създадоха, но почти съм го взел. Пиша от опашката :)
И сега вече мисля за макара. Спрял съм се на shimano biomaster 5000, дали е подходяща?
И искам да благодаря на колегите, пишещи по темата, които доста ми помогнаха за избора
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от mikibg »

Ако имате възможност вземете си Биомастер SW варианта и ако е новия модел 2013 още по добре. Главната предавка е с по- голям диаметър и + 1 лагер на точното място.
Поздрав
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”