видяла жабата,че подковават вола и ...

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

Здравейте колеги!Преди време пробвах техниката shore jigging,главната причина обаче да не продължа с тоя спорт се оказа неподходящата за целта спинингова въдица.Поради липсата на качества за целта, въдицата(макар,че беше перфектна за хеви спининг) много ме изморяваше и оттам загуба на удоволствието от риболова и т.н.!
Понеже съм корава кратуна реших да опитам пак,този път обаче с подходящ такъм.Знам,че този начин на риболов не е много разпространен у нас(напълно разбираемо е),обаче сигурно доста колеги го практикуват при риболовните си екскурзии до Гърция.Много бих се радвал ако практикуващите споделят някои лични впечатления по отношение на макара(и не само) подходяща за целта,здрава с достатъчно вместимост(около 300 м. Ре#2,5) ,не по-малко от 95 см. на оборот и тегло около 400гр.!Визирам разбира се марките Шимано и Дайва,като смятам да не стигам до Стела и Салтига!
За въдица за момента съм се спрял на Yamaga Blank Blue sniper 95M https://www.google.bg/search?q=yamaga+b ... B280%3B168" onclick="window.open(this.href);return false;
,като пренебрегвам гръцката икона в този риболов Zenaq Defi Mythos(поради голямата ценова спекулация с тази въдица).С радост бих приел и други предложения!
EM0
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 9:47
Риболов: речен,морски

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от EM0 »

Без да съм специалист :D - едно бюджетно предложение :
за пръчка - Mitchell Privilege Sea Spin
макара - Okuma Salina SA II 3000
biserkehayov
Мнения: 47
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 10:54
Риболов: морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 298 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от biserkehayov »

Здравей колега!
Много се радвам на твойте репотажи и адекватни мнения, а и опита които споделяш.

Не съм сигурен дали ти помагам, тъй като не съм вещ, а наблудавам и чета за различните методи у нас и в Гърция.
Но ти поствам тук един линк от ФБ :https://www.facebook.com/groups/222040947954824/

Останах с впечатление, че е купувам продавам и ако не си го срещал и би ти бил полезен ще се радвам да съм ти помогнал! Ако не здраве и много успехи желая! :tup:
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от fori »

za4o75, на тема макара наскоро правих подобно проучване и единственото смислено предложение ми се стори TP 6000, което се връзваше към 700 лв. В двете посоки или цената нараства нехуманно или почват лошите отзиви по интернетите. Не претендирам че съм специалист на тема манекенски такъми, де.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от bgfishingmaniac »

Привет,
Не съм убеден че ще ти съм особено полезен, но мога да споделя такъма който ползвам за шор джигинг. За съжаление обаче е поне 2 пъти по-хеви от това което търсиш.
1. Прът - майката на шор джигинга : http://www.mcworks.jp/rods/ragingbull/index.html" onclick="window.open(this.href);return false; Модел LB 100XF-1
2. Makaра - Shimano Stella 10000 SW
3. Влакно - PE 6

Изводите който можеш да си направиш са следните:
1. Пръчката трябва да е дълга с бърз строй
2. Макарата трябва да е сравнително бавно оборотна. В джигига като цяло ( шор и спиид) трябва да има синхрон между движенията на пръчката и оборотите на макарата. За спиид джигинг например аз ползвам Стела 20000, а не 18000 (въпреки че притежавам и двете) защото бавнооборотната макара ти дава по-добър синхрон.
Колкото до пръчките на Ямага – мого да кажа че са страхотни. Аз притежавам попинг пръчка на Рипъл Фишер, който са подразделение на Ямага. В допълнени планирам да купя точно Ямага Блу снайпер, но в по-късия й вариант за офф-шор лайт такъм
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от mitioto »

Здрасти Злати,

В скоро време ще внеса няколко бройки от новия модел на ZEREK, за тестване, произведен точно за целта. Отзивите от двама приятели са чудесни и до тогава ако не си намерил нещо с удоволствие ще ти дам да я тестваш.

http://www.zerek-inv.com/product/t-seri ... ine-shiner

Поздрави
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

Благодаря на всички отзовали се!В момента се лутам и още не съм на ясно точно какво ми трябва ,пък на това ниво и в днешно време не ми се практикува "проба-грешка"!Та затова ще проуча въпроса ще пробвам някои въдици и така.
Колега bgfishingmaniac явно се занимаваш сериозно с джигинга,имам няколко въпросителни обаче;
-в нашите води много важен е кастинга,с това влкано Pе#6 каква дистанция постигаш долу-горе?
-при нас няма толкова дълбоки места в непосредствена близост до брега та да ползвам джигове над 100гр.
-въпроса със скороста на макарата,казваш че трябва да е бавно оборотна!Има ли някаква зависимост колко трябва да са оптимално събираните сантиметри на оборот?Предполагам това зависи и от дължината на въдицата и ширината на ударите!(идеята ми е по бързата макара дамога да я ползвам и за попинг).
-въдицата да е фаст!Аз си мислех,че най удачните въдици са регулар с много бързо възстановяване,останал съм с впечатление,че такава въдица има по голям диапазон на използваните примамки!
Много е впечатляваща въдицата,която ползваш!Някъде мога ли да видя тежеста на въдиците,или колко тежи твоята и от колко грама джигове може да се ползва?Гледам,че я ползваш с по-дебело влакно от упоменатото в параметрите на модела,има ли защо?
Колеги тук ме съветват да "усиля" малко въдицата на поне Zenaq Mithos 100MH все пак казват ми тук търсиш големи риби няма място за компромиси!
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от ARK »

Аз също като теб се чудих какво да си вземе и се спрях на следните неща:

Въдица - MajorCraft Crostage CRK-962MH (2.93m, 20-60g)
Макара - Shimano rarenium 5000
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

ARK написа:Аз също като теб се чудих какво да си вземе и се спрях на следните неща:

Въдица - MajorCraft Crostage CRK-962MH (2.93m, 20-60g)
Макара - Shimano rarenium 5000
И аз в началото си мислех за по-лек такъм,даже в Плат има едно намалено Дайко http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... model.html" onclick="window.open(this.href);return false; за което за сега има добри отзиви,работи добре и с джигове на горната граница на теста!
Ама нали все пак ще търся едри риби май ше отивам на по-хеви такъм,като същевремено почвам и бодибилдинга(за сега само ям по-повече да натрупам кила :lol: )
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от bgfishingmaniac »

za4o75 написа:Благодаря на всички отзовали се!В момента се лутам и още не съм на ясно точно какво ми трябва ,пък на това ниво и в днешно време не ми се практикува "проба-грешка"!Та затова ще проуча въпроса ще пробвам някои въдици и така.
Колега bgfishingmaniac явно се занимаваш сериозно с джигинга,имам няколко въпросителни обаче;
-в нашите води много важен е кастинга,с това влкано Pе#6 каква дистанция постигаш долу-горе?
-при нас няма толкова дълбоки места в непосредствена близост до брега та да ползвам джигове над 100гр.
-въпроса със скороста на макарата,казваш че трябва да е бавно оборотна!Има ли някаква зависимост колко трябва да са оптимално събираните сантиметри на оборот?Предполагам това зависи и от дължината на въдицата и ширината на ударите!(идеята ми е по бързата макара дамога да я ползвам и за попинг).
-въдицата да е фаст!Аз си мислех,че най удачните въдици са регулар с много бързо възстановяване,останал съм с впечатление,че такава въдица има по голям диапазон на използваните примамки!
Много е впечатляваща въдицата,която ползваш!Някъде мога ли да видя тежеста на въдиците,или колко тежи твоята и от колко грама джигове може да се ползва?Гледам,че я ползваш с по-дебело влакно от упоменатото в параметрите на модела,има ли защо?
Колеги тук ме съветват да "усиля" малко въдицата на поне Zenaq Mithos 100MH все пак казват ми тук търсиш големи риби няма място за компромиси!
Привет Злати,
Съжелявам за късния отговор. На геграфските ширини на които се намирах интернета си беше непостижим лукс.
Аз не съм такъмоман и не съм толкова вещ в изкуството, затова мога да бъркам за акцията на пръчката.
По отнощение на МС Уъркс-а мога д кажа, че ми допада страшно много не само за шор джигинг, но и за пенсил-и и малки попери. Не зма колко точно е тежк, но по груба преценка под 300 грама и чудесно се балансира с Шимано 10000. Аз ползам джигове от 30-40 до 100-120 грама. Средно 60-80. От личен опит мога да кажа, че големия джиг не селектира по големите риби, само прави замятането и воденето по трудоемко и не ефективно.Все пак джигинга си е доста голяма хамалогия.
Тежеста и формата на джига има много по-голямо значение в спиид джигинга, където дълбочините и силата на течението могат да ти изиграят лоша шега. Мисля че дълбочини от 100 метра непосредствено до брега са си химера. Аз дори и на Асеншън не намерих по-големи от 50-тина метра. В допълнение дори спиид джигинга рядко се прави на дълбочини надминаващи 100 метра. Представи си как е да вадиш 300 грамов кютук са голяма скорост и специфична техника от 200 плюс метра и по няколко пъти на минута.

По отношение на влакното: аз съм сложил по-дебеличко заради очакваните но не реализиранитуни от брега на Асеншън. Не мисля че 1-2 ПЕ разлики имат някакво значение в дистанцията. Не мога да се ангажирам с това колко точно постигам.
По отношение на макарата не мога да дам точни параметри. Само от собствен опит мога да заявя че бързооборотните поппинг макри са не приложими. Така например с Стела 18000 не мога да джигосвам докато с 20000 си е истински кеф.

По отношение на марката и спецификацията на пръчката - мисля че с Ямага Блу сайпер 98 МЛ (шоре джигинг спецификацията ) няма да сгрешиш. Ако няма от къде да я купиш мога да те свържа с един изключително коректен италиански риболовец, търговец и приятел.
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от za4o75 »

Позагледах въдиците на МС уъркс и наистина гледам,че май са предназначени повече за пенсили и попери(може би затова са фастове).Засега не бързам още с покупката,като ще пробвам някои въдици и евентуално ако не ми пасне нищо ще рискувам с Ямагата.За момента пробвах Дайко Лансемент МН(намаленото в плат),което е за лайт шор,обаче не ми хареса.Много бавно възстановяване на върха,и някак не ме грабна да не кажа,че ме разочарова.За тестване предстоят следните въдици(като теста по джиговете ми се ще да е от порядъка на 30-100гр.);Тенрю Пауер мастер,Зенак Дефи Митос,Мейджър Крафт Хънтауей.В крайна сметка не търся най-доброто а това,което ще ми пасне и хареса!
Макарата вече почти съм решил да е Дайва Каталина 4000(предимно ще ползвам джигове около 50-70гр.), като смятам, че няма смисъл от по-голяма понеже срещите с риби извън потенциала на тази макара са рядкост по-нашите морета(разбира се говоря за от брега).От друга страна погледнато,колкото и голяма и здрава макара да ползваш не си застрахован,винаги може да ти удари риба извън компетенцията и!
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от javor_st »

Здравей колега !
Следя темата с интерес и ще съм много благодарен ако споделиш резултатите след тестовете. От шор джиговите пръчки съм пробвал само тенрю ПМ и една зога дето не си я спомням какъв модел беше. Тенрюто оперделено ми пасна повече. За сега на jig перкам със спининговата въдица и леки джигове - 28-30 гр. и противно на всички очаквания пак се хваща по някоя риба :). Трика е да хванеш ритъма м/у 2-те ръце и дори с неподходящ такъм става работата. Като съм се оглеждал за шор дж. комплект и аз се спрях та почи същите компоненти, на които и ти с разликата, че искам горницата на тоягата да е 100-120. Не защото ще ползвам по-тежки джигове, а заради съпротивлението на влакното, което оказва при триене с водата. Направило ми е впечатление, че като зашия 30 гр. джиг на 20тина + метра и в първия момент след отпускането немога да разбера дали съм го скъсал или откачил - демек съпротивлението от влакното е толкова голямо, че 30гр. не ги чувствам докато не започне да изплува. А влакното ми е бая тънко за целта - 8х 20лб. Та незнам до колко пръчка с горница 60-80 грама ще може да анимира правилно примамка 60-70тина грама на 30 метра дълбочина ... при положение, че си заметнал на още едни 70-80 и се събират бая метри влакно под водата.

Поздрави и успех в начинанието! :tup:
minimum STRESS
maximum BLESS
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от max »

Вчера загледах една Зога - Shitenno Gembu , не е супер скъпа (около 400лв. или 200 евро) и ми се стори подходяща

GB-S100H2 10'0"/3,00m, влакно 0.285 mm 15-40 LB, макс. тегло на примамката 180g, тегло на пръта 316 g
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от ARK »

javor_st написа:Та незнам до колко пръчка с горница 60-80 грама ще може да анимира правилно примамка 60-70тина грама на 30 метра дълбочина ... при положение, че си заметнал на още едни 70-80 и се събират бая метри влакно под водата.

Поздрави и успех в начинанието! :tup:
Аз ползвам 8х40лб. Хвърлям чисто 90-100м с 40 грама, като потъне на 20-30 метра стават 120-130 метра и няма никакъв проблем с воденето и чувствителността на джиговете. Под 40 грама обаче наистина ми идват леки примамките и нещата са гадни за голяма дистанция. От 40 грама нагоре няма да имаш никакви грижи. Малките примамки ги ползвай за близки дистанции до брега дори и с къса спинингова въдица няма да имаш никакви грижи.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: видяла жабата,че подковават вола и ...

Мнение от mikibg »

max написа:Вчера загледах една Зога - Shitenno Gembu , не е супер скъпа (около 400лв. или 200 евро) и ми се стори подходяща

GB-S100H2 10'0"/3,00m, влакно 0.285 mm 15-40 LB, макс. тегло на примамката 180g, тегло на пръта 316 g


По голямо ''дърво'' от тая зога няма :) За нищо не става .За 400 лв има толково много японски възможности :D

Зачо , каталината е много тежка и много изморява , погледа ми е в/ у салтига z 4000 а каталината даже е по -тежка.
По-скоро загледай старата дайва салтига гейм 3500 / все още се намира тук там и цената и е съпоставима с тази на каталината /
, с около 200 г е по лека а изпълнението и е като големите салтиги с допълнителната механична спирачка и всики екстри за серията. Макарата е изключително здрава и без проблем ще се справя .
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”