Разрешителни за морски риболов в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от mikibg »

mikibg написа:За коня мотор се изисква застраховка.

Поздрав
За 60 коня :D
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Булстарите »

Иво Ломски написа:И на мен са ми казвали че документите трябва да са преведени на гръцки от лицензиран преводач, а след това и заверени в нашто посолство в Гърция. Питах ги защо това е необходимо, след като документите ми са международни и са на английски и те ми отговориха - "Еми така пише в закона".
ПП: Питал съм точно на Тасос в кост гарда на Принос, на Йерисос, а също и в една консултантска фирма в Солун, така че инфото ми е бетон!
Нали не си питал да вадиш рибиловен билет за лодката?
Защото ZaryGT е писал, че за риба няма да ходи само за разходка.

Това е все едно да ти кажат да си преведеш талона на колата и да ти заверят превода в посолството.
iiivo
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 17, 2013 23:34
Риболов: джиг,спининг,тролинг

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от iiivo »

bulstar_nikolov написа:
iiivo написа:Колеги другата седмица ще ходя до Тасос на почивка,та искам да попиtам.Ще вземам моята лодка риб 4,80 с 60 коня мотор.Искам да я ползвам само за разходка.Имам регистрация ,капитанско ,българска гражданска отговорност и преглед за 2014.Днес звънях на тяхните власти и ми казаха да преведа документите на гръцки.Някой може ли да помогне
Не се намирай на работа.
Ако талона ти е от новите в който пише и на английски не си длъжен да им го превеждаш.
Те техните власти колкото пъти им се обадиш всеки път искат нещо различно, но от опит ти казвам че няма да имаш проблем.
Талона е от новите,накарах застрахователя да ми даде застраховката и на английски.Но все пак мисля да ги преведа и на гръцки при лицинзиран преводач,но няма как да го заверя в посолството.Аз ще взема лодката и ще питам на място,ако може може ако не ще ми остане само влаченето
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Иво Ломски »

bulstar_nikolov написа:Това е все едно да ти кажат да си преведеш талона на колата и да ти заверят превода в посолството.
Това им казах и аз, но човека ме погледна и каза - "това пише в закона"! Безмислица или не, положението е такова, независимо дали ни изнася или не.

Иво, няма кой да ти каже какво ще стане когато идеш на острова. По принцип хората ги е страх, защото в момента вървят слухове за съкращения. Имай предвид, че в кост гарда на Принос са 15 човека, които не се знае какво правят. Там не съм виждал някой да проверява. Мен не са ме проверявали изобщо. По правило, дори и да си редовен с документите, преди да влезнеш в морето трябва да се обадиш на кост гарда и да им кажеш къде отиваш. Това е в случай, че стане нещо с теб, да знаят къде да те търсят! В крайна сметка щом си решил да вземеш лодката с теб, имай предвид, че таксите на лодката за ферито ще ти бъдат от 24-30 евро в едната посока в зависимост от къде ще хванеш ферито. Като идеш питай в кост гарда на Принос или Лименас. На капитанското му викат лиценз или диплома. Щом си турист, единствено за него могат да ти направят проблем. Ако пък решиш да влизаш без да питаш, бягай далеч от пристанища и рибарски кораби. Сега като се замислих това последното важи за всички случаи. Поздрави!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
iiivo
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 17, 2013 23:34
Риболов: джиг,спининг,тролинг

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от iiivo »

Попитах Гърците и ми отговориха Dear Sir,

The nearest to Skala Potamia's port authority of Thassos island is based at Limenas, which is about 12 km away.
You can use the port of Skala Potamia in order to tie your boat on condition a place will be found.
Your boat should have a port of registry with a number written on it and if your engine has more than 30 hp power you should have a personal speed boat licence plus a boat insurance in valid.
Lastly fishing is prohibited from your boat and we suggest to pass from our office when you arrive at Thassos to certify your boat.

Thassos Port Authorit Уважаеми господине,

Най-близкото до пристанищните власти на остров Тасос Скала Потамия е базиран в Лименас, който е на около 12 км.
Можете да използвате пристанището на Скала Потамия, за да завърже лодката си при условие, място ще се намери.
Вашият лодка трябва да има пристанище на регистрация с номер, изписана върху него и ако вашият двигател има повече от 30 к.с. мощност, трябва да имате лиценз за лодка лична скорост плюс застраховка лодка в невалиден.
На последно място риболовът е забранен от лодката си и ние предлагаме да се премине от нашия офис, когато пристигнете в Тасос да удостовери вашата лодка.

Тасос Port Authority
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Булстарите »

Както ти казах не се споменава за превод на талона.
Също и минаването през техния офис е с пожелателен характер не е задължително.(съветвам те да не го правиш). Personal speed boat licence е капитанското.
Само имаи впредвид, че като казват застраховка имат предвид third-party liability.
Това е застраховка подобна на гражданската отговорност при колите.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Последното което аз знам е следното:
За да плавате с лодка тя трябва задължително да е регистрирана.
Трябва да имате валидна "гражданска отговорност", най добре сключена в гърция.
"Капитанско" се изисква за лодка с двигател над 15 конски сили.
Трябва ви и пълен комплект спасително оборудване :
Аптечка
Пожарогасител
Пиротехника (в срок на годност)-димка и 3 ракети
плаваща и нормална котва
Спасителни жилетки за всички
Навигационни светлини- бяла, зелена и червена _ това дори и за надуваемите лодки
Регистрационен номер изписан на лодката

Sent from my HTC One using Tapatalk
Тодор Тодоров
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 9:07
Риболов: Главно морски риболов
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Тодор Тодоров »

max написа:Последното което аз знам е следното:
За да плавате с лодка тя трябва задължително да е регистрирана.
Трябва да имате валидна "гражданска отговорност", най добре сключена в гърция.
"Капитанско" се изисква за лодка с двигател над 15 конски сили.
Трябва ви и пълен комплект спасително оборудване :
Аптечка
Пожарогасител
Пиротехника (в срок на годност)-димка и 3 ракети
плаваща и нормална котва
Спасителни жилетки за всички
Навигационни светлини- бяла, зелена и червена _ това дори и за надуваемите лодки
Регистрационен номер изписан на лодката

Sent from my HTC One using Tapatalk
+ Лицензиран компас
..........................................

Спасителни жилетки - Лицензирани
Аптечка / в срок на годност /
Пожарогасител / в срок на годност /

Изображение
http://www.miltex.bg/

Каквото повикало,такова отговорило.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Приемам допълнението.
За тези които смятат да ловят риба не мога да дам 100% сигурна информация, но последното което знам е че билет не е нужен. Трябва да се спазва лимита за улов и задължително да ви запишат в костгарда

Sent from my HTC One using Tapatalk
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от Иво Ломски »

Иво, за различните лодки изискванията са различни. Ако лодката е стъклопластова, капитанско трябва да имаш в случай че двигателят е над 30кс. Ако пък си с риб и двигателят ти е над 15 кс., пак трябва да имаш капитанско. За другите видове лодки не съм сигурен.
ПП: За да не ядосваме повече колегите без лодки, пускам една снимка от последният ми риболов по гръцко. Сори за качеството, но тогава небето се отвори...

Изображение
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Това което аз знам е че закона е синхронизиран с европейското законодателство както и нашият - няма разлика каква е лодката, с двигател над 15 коня (от 20 НР включително) трябва и капитанско
iiivo
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 17, 2013 23:34
Риболов: джиг,спининг,тролинг

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от iiivo »

Здравейте Г-не,

Във връзка с Вашето запитване, получено на електронната ни поща на 09.06.2014-
относно - разходка с лодка на остров Тасос - Гърция, при Вашето пътуване до там
е необходимо да имате със Вас, по-долу изброените документи:

1) Свидетелство/лиценз за управление - преведено на английски език;
2) Гражданската отговорност и Застраховка;
3) Регистрацията - също преведена на английски език;

Също така - носете със себе си и Вашата лична карта и др. документи, които сте
изброили във Вашето писмо. Напомняме, че тази информация е само за разходка/развлечение, не за риболов !!!

За по-подробна информация Ви предоставяме телефоните на Пристанище/Port -
гр. Кавала - Гърция: тел. 0030/2513 505 429 и факс 0030/2513 505 453

Успешен ден !

Поздрави,
Василка Димитрова,
Офис по Икономически и Търговски въпроси към Посолството на Р Гърция



Адрес за конакти с нас:

Embassy of Greece in Sofia - Office for Economic & Commercial Affairs

103, Evlogi Georgiev Blvd., Sofia 1504, Bulgaria,

Tel.:+359 2 944 7959, 02/944 7790, Fax:+359 2 950 5375,

E-mail: ecocom-sofia@mfa.gr , Web: http://agora.mfa.gr/bg60" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от max »

Имам чувството че някой промени и детайли още дълго няма да са известни на "офиса по икономически и търговски въпроси " :D
PETAR 40
Мнения: 272
Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 19:37
получил Браво: 2 пъти

Re: Морски риболов в Гърция

Мнение от PETAR 40 »

Капитанско право се изисква за двигател повече от 30 коня .
Ако имаш JPS не ви трябва компас.
Ако двигателят ти е повече от 30 коня се изисква застраховка.
За лодките няма никакво значение дали е стъклопластова или от някакъв друг материал.
Ако ще риболувате в даден район не е задължително,но е желателно да се представяте пред морските власти за в случай,че се окажат неприятности по време на риболова,като например,двигател развален или пък каквото и да е ,,,да ви помогнат ,
Ако не сте заявили предварително,че ще риболувате в района им,те не са задължени да ви помогнат.
Другото писано по-горе е така!
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Разрешителни за морски риболов в Гърция

Мнение от itodorov »

Вчера, мой приятел, който живее в Нея Мудания е питал в морска полиция, за моята лодка ( 4.10м с 30 коня ) и отговора е следния:
Единственото изискване е лодката да е регистрирана, да е с необходимото оборудване и мога да ловя риба (любителски), като спазвам квотите и размерите на улова. Това е за двигатели до 30hp включително. За по-големи се изисква капитанско и застраховка. Никакви други документи не се изискват.
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”