Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от MADARA »

Здравейте,

Много ще съм благодарен, ако ме ориентирате в следния казус.

Имам голям интерес към спининговия риболов в Гърция, но до сега не съм ходил там, а и като цяло нямам голям опит с този риболов. Доста изчетох във форума и бих искал съвет.
Приятелката ми подари пръчка Trabucco Sea Wolf Bolentino 2.10, акция 50-100 гр. (ужким баща и я е избирал..) Смятате ли, че ще свърши работа, голямата акция проблем ли е, тъй като повечето воблери са далеч по-леки..
Друг вариант, който имам е една доста по-стара спинингова пръчка, която не съм хващал от години, но предполагам е с по-малка акция, трябва да я изровя и тогава ще мога да дам информация за нея..

Освен това към подаръка допълнително ми връчиха и макара Shimano Alivio 4000FB, която се бях наточил да ползвам за целта, но ми се вижда малко тежичка (355 гр), а и мисля, че е само с 1 лагер, което не знам дали няма да е проблем, макар че марката е доказана. Предавателно число 4.6.1. Не знам дали след няколко часа замятане няма да ми окапе ръката и дали не е по-добре да я оставя за дънните пръчки ?
Друга опция, която ми препоръча колегата в един риболовен магазин е другата ми свободна макара - Viva EA320, ужким специално за дълъг кастинг (също подарък, не съм сигурен дали не е имитация). Изглежда доста по-лека, предавателно число 5.1.1, от тази гледна точка ми казаха, че за спининг би била по-лесна за употреба, макар че на мен ми се струва малко паянтова.

Ще се радвам на мнението ви по въпроса. Идеята е да се замята от брега.

Благодаря предварително
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от itodorov »

Пръчката не става за спининг от брега. Идва къса и с тази акция си е колец. Търси нещо 2.40 - 2.70м., с акция долна около 10-15гр. и горна 40-50гр. Макарата също не става, но като за начало може и да свърши работа, докато разбереш дали точно морския спининг е твоя риболов :wink: . По-големия проблем са ти примамките и п-голямото финансово перо. Добре е още в началото да си подбереш правилните примамки и да се научиш добре да ги водиш, за да не се откажеш бързо, поради това, че нямаш удари.
Прочети тази тема:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 14&t=65842" onclick="window.open(this.href);return false;
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от MADARA »

Мерси за инфото!

Ще бъда благодарен за инфо относно начина на водене. Разбирам, че така наречения "туич" е препоърчителен метод, или греша ? Ще се радвам на съвет, точно, за да не се откажа от този риболов твърде рано. Като цяло имам опит с "по-спокойния" начин на риболов, дъно и т.н., включитлено и на море. Имам малко опит и със спининг в сладководна вода, така че определено съм решил да пробвам и на морето, макар и не с оптимални такъми. Имам опит в морето и с чепарета, дали на ръка, дали с въдица.. пълно чепаре с чернокопи/лефери не е за подценяване ! Тежестта на оловото е голяма, така че голямата акция никога не е била проблем, напротив.

Относно макарата, предполагам шиманато не става, поради тежестта си, реално паянтовата Viva дали би била по-удачна ? Имам и други, но съм ги наредил, а тези 2те са ми свободни и съм ги предвидил за целта...

Относно пръчката .. предполагам е по-удобна за влачене от лодка, от колкото от брега, но от друга страна, голямата акция не би ли ми позволила кастинг с по-сериозни блесни и кастмастери..
Относно въдицата.. предполагам е по-удобна за влачене, но от друга страна, голямата акция не би ли ми позволила кастинг с по-сериозни блесни и кастмастери.. Да, с воблера сигурно бих достигнал 30-40 метра, в добрия случай, но все пак има и други примамки, нали.. А и 30 метра от някоя скала, толкова фатално ли е, спрямо 50-60.. все пак ако има риба , и до 30 метра ще обади, или греша ? Все пак ми се иска да мога използвам трабукото по някакавъв начин. Знаем, че лавраците седят непосредствено пред скалите..
Какво мислите, ако сложа допълнителна тежест на въдицата, или бомбара, плетено вкладно, и накрая воблера, в една от темите четох за подобен монтаж.
Като цяло имайте предвид, че става дума дума за рибилов, 2-3 пъти в годината, в добрия случай, по-няколко дни..

Извинявам се предварително за "лаишките" ми размишления, за това и пиша тук, да ми дадете "ъкъл". Ще се радвам на мения и от други колеги. Мерси предварително на всички

P.S. Oтносно финансовата страна на примамките съм наясно
Аватар
Станимир Бегов
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Яну 26, 2013 13:04
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от Станимир Бегов »

Тая въдица е за риболов от лодка и НЕ става за риболов от бряг.С нея кастинга с воблер 15-20гр. ще е не повече от 20м.Какво ще правиш като видиш джурума на 40-50м и не можиш да го стигнеш?Колегата по горе ти е писал оптималните параметри на въдица за морски спининг от брега.Пишеш ,че имаш малък опит със спининг в сладка вода ,иди до някой язовир и похвърляй с тая въдица за да видиш какво ще се получи на практика.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от promarine »

MADARA написа:....
Като цяло имайте предвид, че става дума дума за рибилов, 2-3 пъти в годината, в добрия случай, по-няколко дни..
...
Това, дали ще отидеш 2-3 пъти в годината или ще ходиш всеки ден не определя дали пръчката става за морски спинингов риболов от брега или не.
Това, че някой колега ще ти напише, че щом ще ходиш два-три пъти няма смисъл да се оборудваш с друг спининг и че този с който разполагаш ще ти свърши работа мислиш ли, че ще направи спининга подходящ?
При огромен късмет, принципно може да се хване риба и с най-неподходящия такъм, но шансовете за това са изключително нищожни.
Използването на подходящи такъми в подходящо време и на подходящо място увеличават значително шанса за успех. Най-добре е първите излети в Гърция да направиш с някой, който има опит, който да те заведе на добро място в добър сезон, да ти покаже с какво лови, как води примамките. Така вероятността да не се разочароваш ще бъде много по-голяма.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
WaterMan
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 18:58
Местоположение: Sofia
дал Браво: 129 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от WaterMan »

Здравей!
Всъщност, ако рибите са пред нас и са гладни, бихме могли да ги хващаме и с дренови пръчки, с руски макари, примерно, и шивашки конец. Но, понеже почти никога не е така, или поне това се случва пренебрежимо рядко, то се налага да се изполва колкото се може по-подходящо оборудване. И не на последно място, колкото такъмите са по-поддходящи, толкова е по-голямо удоволствието от риболова! Нали в крайна сметка за единия кеф ходим за риби...или поне някои от нас....
Разбира се, че пръчката не е подходяща, но не защото е къса или колеста или с неподходяща акция, проблема и е в строя, т.е. няма да може да води подходящо (провокативно) туичингови воблери (с малки лопатки) или без лопатки (Lipless), но би се справила не лошо с дълбоко газещи воблери, клатушки (кастмастери), силикони, пилкери за каквото всъщност е направена - за джиг от лодка. Просто ти е нужна голяма дълбочина близо до брега, каквато в северна Гърция (близо до БГ) по-трудно се намира.
Макарите също не са подходящите, но на първо време ще станат. Само че може бързо да станат неизползваеми заради високата соленост на водата, но и това се оправя...до някъде...така че ги носи и двете.
Остава да навиеш плетено влакно и да сложиш едно парче флурокарбон и си ти!

Успех
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от Kentavar »

Ако това са ти такъмите и нямаш възможност за други в момента е ясно, че ще си ги ползваш...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...Ако не ти дреме дали ще хванеш риба или не земи си бирица на залез или бело винце в компанията на любимата и ич да не ти дреме....Ако ли наистина искаш да ....... как да го кажа по добре изпиташ кефа от първият уловен трофей то трябва да извървиш един път...Пътя към усавършенстването в този риболов...Нали ни е заложено в генома да вървим напред и нагоре....Това ти пожелавам - само напред и нагоре и най важното е да изпитваш удоволствие от това....Успех. :tup:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
NGergov
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Мар 24, 2015 20:43
Риболов: мухарски и спининг и от една годiна активно морски спининг

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от NGergov »

Madara ако искаш да усетиш удоволствие от ловенето на спининг от брега, може да чуеш какво ти казвам:
Зарежи ги тези дистанции те се постигат стига да се научиш как да мяташ воблерите
най-удобната пръчка е 7 фута 2.13м-2,17м зависи от сопата акция 10/15-35/40 екстра фаст, ама много твърда и бърза
макара 3000/4000 като размер 5,5/6,2 : 1
влакно плетено 8 нишково 0,16мм,
повод флурокарбон 0,30 мм дължина колкото сопата
това е възела за повода друг възел няма
https://www.youtube.com/watch?v=pjzUb5QRKuk#t=122" onclick="window.open(this.href);return false;
всичко друго са глупости на пишещи рибари с един риболов в гърция годишо
и воблерите не е задължително да са много фирмени
ако иска други данни пиши на лично ще ти кажа
pflueger
Мнения: 172
Регистриран на: Чет Дек 11, 2014 20:29
Риболов: Shark

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от pflueger »

NGergov написа:Madara ако искаш да усетиш удоволствие от ловенето на спининг от брега, може да чуеш какво ти казвам:
Зарежи ги тези дистанции те се постигат стига да се научиш как да мяташ воблерите
най-удобната пръчка е 7 фута 2.13м-2,17м зависи от сопата акция 10/15-35/40 екстра фаст, ама много твърда и бърза
макара 3000/4000 като размер 5,5/6,2 : 1
влакно плетено 8 нишково 0,16мм,
повод флурокарбон 0,30 мм дължина колкото сопата
това е възела за повода друг възел няма
https://www.youtube.com/watch?v=pjzUb5QRKuk#t=122" onclick="window.open(this.href);return false;
всичко друго са глупости на пишещи рибари с един риболов в гърция годишо
и воблерите не е задължително да са много фирмени
Точно и коректно,благодаря!Бих добавил,че от дължината на пръта не зависи на каква дистанция ще заметнеш!Освен това има поне 3 вида замятане,а не един през рамо!Аз предпочитам на спининг да замятам воблерите и кастмастерите отдолу-нагоре и постигам по-далечни разстояния с въдица 2.10 или 2.13м! Та така,не всичко е сила и дължина,важна е техниката! :roll:
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от MADARA »

Здравейе,

Благодаря много за информацията и съветите от всички, ще ги взема предвид.
Относно пръчката, вчера помятах с нея на Искъра, извадих една бяла риба, наистина с малки блесни много трудно, но тежките хвърчат като куршуми, с такава стана и удара.
Така или иначе воблерите са лекички, НО : намерих си една много стара чешка пръчка TOKOZ - 2,20, с доста по-мек връх и мисля, че това вече би трябвало да върши работа ! .. не виждам каква е акцията, пише на чешки пише akcni cislo 2,5, предполагам това е някаквак друга или стара мерна система ?

Поздрави
radoadvokat
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 16:09
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от radoadvokat »

Колега съветвам те да си направиш анализ на съветващите, било то през форума било в ютуб и т.д. Щото като отидеш на брега и мяташ воблети със супер твърда " 2.10м. ТОЯГА ще разбереш за какво ти говоря.
Господи пребери си вересиите, амин!!!
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от nkolev »

Колега MADARA, следя темата и ти бяха дадени добри съвети, но и аз те съветвам да внимаваш с категоричните и единствено правилни съвети. Иначе за мен пръчката не е подходяща, но за начало може да я ползваш - естествено ще бъде не комфортно ще хвърляш късо и нищо чудно да се откажеш от такъв тип риболов, но почти всички в ерата на "зрелия социализъм" сме ловили на спининг с не подходящи такъми (просто почти нямаше подходящи и аз съм ловил с почти същия токоз) и не сме се отказали, а за макарите, какво да кажа - отново компромис, която и да избереш. Ще ти дам един пример: на брега в Порто Лагос ловим на бомбарда с "Ред Гил" средни лаврачета на дистанция около 60 метра, а до нас двама грузинци :mrgreen: (наистина грузинци, не е майтап) мятат с някакви огромни булда (за да направят някаква дистанция), груби телескопи, дебели влакна и естествено не ловят нищо. Единия от грузинците се пресрами и дойде да види на каква примамка ловим и да му дадем една - дадох му, а той ми се разсърди, че съм му дал някакво менте :evil: , защото продължи да не хваща нищо :?: ???
НДК
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от a5sh0l3 »

Е сега стана една... :D :D :D

И как колегата да разбере кое мнение е меродавно и кое не?

Привет колега,

Аз бих ти казал следното: Избора на такъм е по лична преценка! Иди веднъж с каквото имаш под ръка, вземи си 1-2-3 примамки и опитай, пък сам ще добиеш представа!

Всичко в крайна сметка стига до това какъв риболов предпочиташ - Light или Heavy спининг...

И имай едно нещо предвид: в морето има много хубави риби... и трофейте повечето пъти идват само веднъж в живота...!

И все пак да не е просто празни приказки, аз ползвам следния такъм за Heavy спининг:
въдица 2.60м с акция 15-50гр тежи около 180гр
Макара размер 3012 - тежи 285 гр
Влакно 8 нишково размер 1.5 По японската номерация, което е 20+ либри

Примамките които ползвам са от 8 до 20см, като грамаж от 10-12гр до около 30-35гр

За мен лично въдица под 2.40м за морето е несериозна работа :) Но аз съм си фен на тежкия спининг и дори и по вътрешните водоеми в БГ не ходя с въдица по-къса от 2.40 :)

Поздрави,
Светльо
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
jazzmena
Мнения: 4594
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от jazzmena »

... Светльо да поясниш на колегата и твоите ТТ данни, за да не влезе в заблуда за що харесваш тези дължини и акции! :lol:

Защото за мен основната сопа трябва да е под 2.40 м. Преобладаващото тегло на примамките е 14-28 гр. и търся максималното олекотяване на такъма при такива данни.
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Казус относно модел макара и пръчка за спининг в Гърция

Мнение от a5sh0l3 »

jazzmena написа:... Светльо да поясниш на колегата и твоите ТТ данни, за да не влезе в заблуда за що харесваш тези дължини и акции! :lol:

Защото за мен основната сопа трябва да е под 2.40 м. Преобладаващото тегло на примамките е 14-28 гр. и търся максималното олекотяване на такъма при такива данни.
Ники,
и ти си прав :D :D ама аз и за това казах, че това е моето лично предпочитание и не искам да задължавам никой :) :)

Ама пак казвам, трябва си ходене и всеки сам ще стигне до топлата вода(едни я обичат по-гореща, други по-хладка...) Тук може само някакви стартови насоки да добие човек.

P.S. ТТ данни - 190см, 110кг живо тегло :D :D :D
не, че и ти си дребен де :D
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”