2016 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

Декември 2017 падат визите, 2018 чакай гости... :D :fish15:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Д-р Флекс написа:Декември 2017 падат визите, 2018 чакай гости... :D :fish15:
:lol: Сега ме развесели. Гости добре, но както сък казвал и на Християн, риболова тук е непредсказуем. Дъжд може да вали по всяко време и това прави много от реките невъзможни за риболов.

От понеделник тази седмица вали и в прогнозта като гледам не се очаква да има спиране през идната седмица.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

Cougar написа:
:lol: Сега ме развесели.


Това беше и целта :D А, щом риболова е непредсказуем, очаквай гостите за по-дълго! :lol:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Д-р Флекс написа: А, щом риболова е непредсказуем, очаквай гостите за по-дълго! :lol:
Фризера е пълен така че гладни няма да има. :D

Както писах цяла седмица вали дъжд, понякога силно, понякога слабо, но непрестанно.
Сутринта ни посрещна с ръмеж и мислех да разходя кучето и да проверя какво е нивото на водата в реката, което бях уверен че е високо.
Взех един чай и един бейгъл и се изкачихме на склона водещ към река Лейкелс. Пътя минава от едната страна на летището. Горе ръмежа се превърна в истински силен дъжд сипещ се от оловно небе без надежда за промяна. Карах бавно, и както карах, така реших че в същност за нищо не става този ден. Обърнах и поех наобратно към дома.

Имаше какво да се прави в къщи и беше сухо и приятно, не като навън. Така докато не страна 1 след обяд. Времето по неясна причина леко се подобри и сякаш дори спря да вали. Чарли подскачаше покрай врата с явното желание да се разходи някъде. Така че за втори път тръгнахме нагоре по склона към реката с голямата вероятност пак да трябва да се връщаме като преди. До летището пак заръмя. Когато набклижихме реката, дъжда вместо да се усили здраво, взе че спря. :)

Бях почти сигурен че само ние ще сме този ден. Паркинга обаче ме изненада с цели 2 коли. :shock: Тъкмо навлизахме в гората по пътеката и отдолу се зададе първата риболовна компания - 2-ма риболовеца, от които поне единия беше със спей прът. Като ги гледах как ходят и как си тръгват по това време беше ясно че не са имали особен успех.

Вода течеше навсякъде и по пътеката в някои участъци беше цяла река в която Чарли трябваше да преплува. Когато бях на края ня езерото разбрах че водата е на максимално горно ниво. Т.е. течеше и през гората. Брегове нямаше. Все пак беше бистро.

Изображение

Виждаха се съомги кохо в сега дълбоките бързеи край брега и някои риби от време на време припляскваха. В кая на езерото има една камениста ивица която при ниско и средно ниво е като остров, разделящ течението. Сега водата течеше над нея и очевидно кохо хвърляха хайвера си в по-дълбокото пред ивицата, а върху нея беше рехав бързей в който стояха тези риби интересуващи се от идващия с водата хайвер.

Носех си 8-ми клас въдица и пак плуващ шнур, който беше дори 9-ти клас. Започнах да замятам срещу течението в края на езерото и да се придвижвам бавно надолу, където почваше бързея. Когато застанах срещу ивицата, сег апод водата, хвърлих върху нея и веднага хайверената ми муха беше грабната от някаква риба. В последствие се оказа добра американка, която се наложи да извадя в гората до мен, защото там свършваше водата.

Изображение

Обнадежден от този резултат се върнах и заметнах пак върху ивицата. Ново вземане и този път на голяма риба. Разбира се стийлхед. При липса на бряг сега се пуснах на 50-на метра надолу и след много маневри и уговорки успях да извадя рибата върху това което преди беше малка затревена площадка пред храстите.

Изображение

Изображение

Всичко това ми отне сигурно 15-на минути, но когато пуснах рибата и тръгнах да се връщам нагоре дочух гласове. Двама нови риболовеца идваха на терена. Те прегазиха първия ръкав на реката и застанаха направо върху ивицата от която аз току що бях извадил 2-те риби. Носеха въдици с мултипликатори и плувки. Започнаха от там да обстрелват основния ръкав на реката който сега беше дълбок и бърз Не виждах да хващат нищо в началото. По късно някак си извадиха 1-2 дребни риби - вероятно планински бели риби, но и аз в това време хващах от същите, и дори извадих едно едро кохо. След него закачих второ, което обаче не се беше хванало за устата и съответно трябваше да го скъсам. С това ми оставаше само още една подходяща кука.

Изображение

Изображение

Слязахме с Чарли на 100 метра по-надолу за експеримент. И тук имаше активност от планинските бели риби. После хванах и кътфрот, имах някакъв тежък удар и в последствие няколко замятания след него закачих втори стийлхед. Тук вече нямаше абсолютно никакво място където можех да го извадя. Изморих го, докарах го до мен, снех го във водата и го откачих и пуснах обратно. Добре че не беше от най-големите.

Изображение

Като за днес това беше пре-достатъчно. Качихме се нагоре, пак похвърлях на изхода на езерото и закачих и извадих няколко дребни риби и с това се върнахме. Дъжда ни изчака да се приберем преди пак да завали.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от чичо Док »

Жельо, при възможност би ли фотнал по отблизо хайверната муха, че сега у нас е времето на платената либоф за американки.

Жив и здрав да си, продължавай да ни радваш с репортажите си!
:tup:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

чичо Док написа:Жельо, при възможност би ли фотнал по отблизо хайверната муха, че сега у нас е времето на платената либоф за американки.

Жив и здрав да си, продължавай да ни радваш с репортажите си!
:tup:
Тези ги вързах миналата вечер да ми попълнят запасите.

Изображение

Навивам конец върху куката за основа. После пробивам зърното силикон (с бормашина :D ) Нанизвам го на куката през дупката , капвам лепило върху основата конец и после натискам силиконовото топче да отиде върху основата и (може би) да залепне върху нея. Пак връзвам конеца до окото на куката и сега там закрепям "косата" - може да е жълт, червен, оранжев или бял цвят. Правя нещо като глава и лакирам. Тук повечето ползват утежнени мухи и сигурно слагат олово някъде по стъблото, но аз щом в най-голямата вода продължавам да хващам, очевидно от оловото няма много смисъл.

Хайверените зърна могат да варират от меки до твърда пластмаса. За пластмасовите си има друга техника , може да погледнеш "fishing with a bead".

Техниката на ловене е следната: Хвърлям косо срещу течението и после прибирам шнура докато мухата дойде до мен и го отпускам през водачите когато тръгне да се спуска под мен, за д аняма усилие върху куката. Хайверено зърно трябва да се носи по течението все едно е истинско. Налага се и оправяне на линията (mending) в по бързо течение и при ловене на по-далече, но като цяло идеята е да се лови наблизо.
Въобще не замятам над главата си. Или след изпъване на линията веднага я хвърлям нагоре, или я изтеглям леко срещу течението и презамятам, ако искам да хвърля през реката.

Метода трябва да работи навсякъде където има хайвер и течение.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от чичо Док »

Cougar написа: Тези ги вързах миналата вечер да ми попълнят запасите.
Благодаря за изчерпателния отговор!
Това с "косата" е интересен тригер може би, а куките от снимките допълват едрите риби при теб :D 8)

Жив и здрав!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

чичо Док написа:
Cougar написа: Това с "косата" е интересен тригер може би, а куките от снимките допълват едрите риби при теб :D 8)
Не вярвам "косата" да дава някакво предимство, за това не трябва да прекалявам с нея. :D Това е колкото да изглежда нещото повече като муха отколкото парче силикон нанизано на кука (което би работило без грешка). Куките на снимката са №4 и достатъчно дебели да не ми е нужно повече утежняване.

И тази вечер имах възможност да мина за 2 часа защото ми е на 15 минути с кола мястото + вървене. Имаше пак 3 риболовни компании, като всички сега ловят с плувки. :shock: Все си мислех че този участък на реката е само за муха. Оказва се че е така само напролет. Както и вчера тези с плувките закачаха само планински бели риби и друга дребна плячка. Може би нямаха толкова късмет. Аз пообиколих в къс участък под езерото без кой-знае какви успехи - една бикова пъстърва, няколко планински бели риби и някоя и друга изтървана риба. На връщане гледам 4 риболовеца с плувка застанали в първия вир под езерото и хвърлят ли хвърлят. Под вира беше само бързей широк 50-на метра и плитък. Течението доста силно. Там реката е издълбала брега и се е образувал друг малък остров с дървета н анего. Сложих Чарли там с раницата си а аз взех да хвърлям из бързея и да се движа бавно надолу. Хванах няколко дребосъка преди да ми удари едра риба и да ми развие всичкия шнур, но до бакинга не стигна. Ваденето продължи много време в предвид течението и това че вадех срещу него. Нямаше и къде да извадя стийлхеда. Накрая го сложих върху покрития от вода бряг на острова докато аз бях стъпил до него в вода дълбока 70-80см.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Дъжда продължи и през тази седмица. Ноември обичайно вали сняг, но с глобалното затопляне такъв не се вижда в прогнозата за седмицата и сигурно скоро няма да го има и през Декември с новоизбраният президент на нацията южно от мен. Той "не вярвал" на глобалното затопляне и щял да прокарва газопроводи и гори въглища; въобще прави всичко което добре за бизнеса (неговия бизнес).

Вчера беше празник тук - ден на спомените (забрвавата) и почитане на паднаалите герои с идея това кеото е ставало преди да не ставало пак (то разбира се не а станало от само себе си, и продължава да става в много части на света, но това е нещо за което можем вече да държим отговорен Тръмп) За такива като мен, денят не е за ровене в миналото а за да се нправи нещо през него което може да се запомни. Но възможностите за това не са много.

След като кучето усети че денят не е работен, следва бързата процедура на неговото (и мое) бързо евакуиране, за да може останалата част на семейството да спи. А кучето не е особенно глупаво, щом Катя не е станала до 9 сутринта, то вече знае какво е положението. Също знае в кой гардероб са ми дрехите за работа и в кой са ми тези за разходка. Отворя ли гардероба за разходка, след като съм стаанал пръв, следва небивало джафкане, подскоци, пируети и въобще танца на радоста, който трябва да е кратък,м ако някой въобще мисли да спи след това.

Така че вчера така излязахме и след редованата класическа закуска бяхме на р.Лейкелс, пак последни, защото имаше 4 тръка на паркинга.
Закуската си беше добра, като изключим това че бях поръчал чай и ми беше дадено кафе, и аз може би съм имал нужда от него, защото изпих половината чаша преди да зебележа че нещо не е наред.

Рекатаа ни посрещна с още по-висока вода от миналата седмица. Течеше на 2-3 метра през гората. Скоро разбрах че плуващият ми шнур и муха нямат шанс да стигнат до рибите, но за щастие носех макара и шнур с потуващ връх. Всички други които видях тогава бяха на плувка. Имаше група от 3 риболовеца - 2-ма мъже и 1 жена мятащи в първия вир под езерото и явно нямаха още сериозен успех. По надолу видях друг риболовец с който поговорих. Беше от съседния град Китимат. Интересуваше как и къде може да пресече реката. Това не беше въпрос от значение днес, защото отговора би бил прост - "никъде". На 100 метра под него имаше как да вляза във водата и да знам че кучето ще е на висок бряг и в пълна видимост, и тук пробвах да закача нещо, но освен 2-3 планински бели риби, друго нямаше. Риболовеца от Китимат, обаче, ловящ на плувка над мен, очевидно закачи стийлхед, бори го, опита се да го извади / укроти близо до брега, но в последствие от там се разнесаха псувни и многократно използване на F-думи. Трудно е да се извади нещо в тази вода.

Изображение

Изображение
(храста с жълтите листа в центъра е на малък остров на който държах Чарли миналата седмица и до който извадих последната риба. Сега всичко е под водата.)

Когато се спуснах по надолу на още 400 метра, което беше и края на възможния за риболов участък днес, там вече беше групата от 3-ма риболовеца и сега техният лидер вървеш екъм брега със стийлхед в един голям кеп. Да, кеп би свършил работа в тези води.

Моето ловене под тях донесе няколко от по-дербните риби - кътфроти и планински бели риби. Върнах се на края на езерото - тук водата още не се е засилила толкова, но течението е достатъчно бързо. Мястото е идеално и за Чарли, защото има затревено място на която той може да стои да наблюдава. Показваха се съомги кохо, което беше добър знак. Преминах един път надолу докато водата се усили и стана по-дълбока и хванах разнообразни риби - долита и кътфроти, и някоя планинска бяла риба. На второ минаване обаче закачих един стийлхед. Беше неясно дали би се пуснал надолу из бързеите от където не бих го извадил. Тогава от някъде се появи още един мухар. Реши да стои и да гледа битката. Питаше какво съм закачил. Първо се направих че не знам, но после му казах че боря мъжки стийлхед. Той мислеше че е много голям; не просто течението беше много силно. Предложи ми помощ, но единствената помощ от която имах нужда беше той да не стои на единственото място на което можех да извадя тази риба. След като стийлхеда си замина, предложих на риболовеца да лови на моето място. Той учтиво каза че щял да се пробва нагоре по езерото.

Изображение

Бях прекарал 2 часа във водата и усещах влага между карака си и това не беше от кондензация. Гащеризона на Редингтън, който бях взел Май тази година беше решил че 6 месеца със мен му разрешават ранна пенсия. Гащеризони протичат в междукрачието в резултат на ходене и износване, но за това време там не би трябвало да има износване. Така или иначе беше достатъчно като за този ден.

Днес, Събота, нещата тръгнаха по сходен начин с единствената разлика че в предвид невероятно бързата вода, реших да взема пръта за плувка с новата макара на него и да я изпробвам. Закускат мина добре и получих чая който исках, На терена имаше 5 тръка. Но в последствие бях озадачен къде са някои от собствениците на тези тръкове. На кря на езерото хванах първите 6-7 риби - имаше една доста едра американка между тях. Слязах надолу и на същото място като вчера пак стоеше същия образ от Китимат с неуспешното вадене миналия ден, сега довел и приятелката си. Влязах във водата на мястото под тях, и след 15-на минути закачих един хубав стийлхед, който бях убеден че ще трябва или да откача в реката или да загубя, поради липсата на място за вадене. Но направих невъзможното; извадих го с 4 метра прът под клоните на голям бор и всякакви храсталаци наоколо ; вадене е силно казано, по-скоро укротяване до брега за снимка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнах се обратно, имах може би 1-2 дребни риби и в един момент усетих лек луфт в ролката на макарата. Не му обърнах внимание. Минута по-късно закачих старо кохо, което беше като танк. Докато се бореше беше близо до мен, но като тръгна надолу и се отпусна в силното течение, не ми остана нищо друго освен да го скъсам. Трябва макара за вадене на дървета от гората за да извадя това нещо срещу течението.
Поглеждам си макарата и що да видя? Центарлният болт на макарата - това червено топче в средата и на снимаката, го няма!!!! Това само след няма и 1 час риболов. Нищо не ми оставаше освен да поемем с Чарли през гората към къщи. Там оставихме плувката и взехме мухарката от вчера. Върнахме се на терена и сега видях че колегата от Китимат и приятелката му бяха заели моето място. Но то е по-неудобно от тяхното, защото течението е много силно. Лових надолу по реката 20-на минути и като се върнах 2-мата се бяха пак прегрупирали и мястото ми беше свободно. Влязах, пообиколих напред назад из реката и течението и съответно извадих още един, по-малък стийлхед. Беше ни достатъчно. Като тръгнах, на пракинга продължаваха да стоят 5 тръка.

Вижда се че кохото са намалели значително, а с това и рибите хранещи се с хайвера им.

Изображение

Изображение
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

===========================================================================
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Photobucket спря да работи, така че нищо повече не мога да ви пусна. Ако го оправят, пак.
Глеадах как сайта им през годините премина етапите от нормален, до досаден, до противен и накрая неизползваем.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Няколко снимки от събота. Дали ще работят и за колко време не е ясно;

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Като за начало на деня също намерих един нож- ето този, който е добро попълнение на раницата

Изображение
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от BOROOO »

Мисля, че вече е крайно време да си вземеш такава или подобна джаджа:
Изображение
Много ми се виждат кльощави тези риби за размера си :roll: .
Поздрави и все по-големи. :fish15:
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

BOROOO написа:Мисля, че вече е крайно време да си вземеш такава или подобна джаджа:
Това нещо може да свърши работа като кантар за риби за консумация.
Тези които се пускат обратно не трябва да висят на главите си, защото може да не оживеят след това.
А иначе не нося и метър с мен. То награда за най-голяма риба така или иначе няма кой да ми даде. :D
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2016 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

Как бе, Бат Стан нали обеща парична премия за стийлхед над метър? :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”