Нож в Гърция?

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Нож в Гърция?

Мнение от Асти »

Някакъв нашенец отнесъл солена глоба за притежание на нож. Молба към колегите, живеещи в Гърция, да осветлят въпроса.
Има ли забрана за носене на нож в Гърция? Евентуално разрешен размер?
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от fisherman »

Мисля беше 7 см.,натам глобата е по преценка на органа които те е хванал.Нещата там с ножовете са сериозни.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от Д-р Флекс »

Точно така, до 7 см.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от zee »

В различните държави има сериозни ограничения за ножовете. Първо и основно - никога не требва да се носи открито на публични места. 2. Когато е в джоба и не се вижда само при обиск от полиция се иска обяснение за него.3. в този случай никога не трябва да се казва че е за самоотбрана или защита ,страх от нападение - каквото и да е от този вид , всичко от рода на : за работа,за чистене на риба, за рязане на ябълки, за острене на моливи става4. ако не е автоматичен или от сорта на пеперуда нож не трябва да е проблем. В австралия в един бар си извадих моето сгъваемо ножче с 10 см острие да си режа бифтека че ми бяха дали тъп един и оня скапан барман викна полиция...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
ludopile
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 12:39
дал Браво: 2 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от ludopile »

Мдаааа, хубава тема... От личен опит..на влизане в Гърция с празната си глава съм прибрал ключа на колата в малко джобче на дънките, и след показване на документи и митница, съответно не мога да потегля и да освободя опашката. Настава суматоха, и гръцките митничари, съответно услижливо започват да търсят с мен, като се рови мавсякъде. Естествено не го намираме ключа...ЗАЩОТО Е В МОЯ ДЖОБ!!! А пък аз, като истински български юнак съм си сложил ножа в джоба на шофьорската врата...голям, хубав нож. :) Няма да ви казвам, какво се случи, като го намериха...само дето баретите не викнаха. Никакви обяснения не трогнаха студеното митничарско сърце, нито, че ми е подарък, нито, че е от баба ми! Тръгнаха да описват случая, да викат прокурор и т. н. Накрая се разминах, като под съпровод на ДВАМА отидохме до контейнер, където ритуално си изхвърлих ножа.. Добре, че не ровиха багажа, че ареста ме ми мърдаше :)
Така, че да, внимавайте и ги прибирайте хубаво в багажа..не се шегуват на тая тема!
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от Boci »

Предполагам, че 7 см е за дължина на острието, не на целия нож, нали.
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
Ivailo87
Мнения: 104
Регистриран на: Вто Авг 26, 2014 0:27
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от Ivailo87 »

И аз си търся такъв нож.
Попаднах на този на Rapala: http://www.filstar.com/bg/Аксесоари/5/a ... RPK)/5416/

Но тук пише, че може и по-голям стига да имаш разрешително от Гърците. Аз им писах e-mail, но нямам отговор. Явно не съм нацелил правилната поща.
"ножове от всякакъв вид, с изключение на тези, чието използване е оправдано в домакинството и в офиса, за образователни цели, в изкуството, лова и риболова или друга подобна употреба. В дългогодишната практика на гръцките полицейски органи е прието, че ножове с дължина на острието над 7-10 см се смятат за оръжия по смисъла на Закон 2168/1993 г. и за носенето и притежанието им без съответно разрешение се налагат предвидените в закона санкции. Текст в закона обаче, който изрично да обвързва дължината на острието с определянето или неопределянето на един нож като оръжие липсва. На практика всеки нож, който не е предназначен за употребата, допустима в закона /в домакинството, в офиса, за лов и риболов/, макар и острието му да е по-малко от 7 см., би могъл да бъде определен като оръжие. От значение в случая е конкретната употреба на ножа. Доказването на тази конкретна употреба обаче често пъти е свързана с обжалване на вече наложената от полицейските органи санкция по съдебен ред, което отнема време и финансови ресурси за българските граждани. В случай, че се декларира употреба за лов или риболов, това следва да бъде доказано чрез съответно разрешение, издадено от компетентен орган в Гърция."


Източник: http://www.mfa.bg/120/findanembassy/0/46/
Daiwa BG PILK 802HFS + DAIWA BG 3500 + Daiwa J-BRAID X8 - 300м #2.0
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Нож в Гърция?

Мнение от zee »

абе не се набутвайте за разрешителни - основното е не трябва да се носи открито на публични места. Дори и да те спре полицай няма право да те обискира - за това си трябва разрешение от съдия за обиск. в кола също не трябва да е на видно место - в някой щати на Америчко трябва да е в багажника на колата а не в купето. иначе и с 5-7 см острие и разрешително ако влезеш в бара запасан на колана с него се готви за големи проблеми.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”