Шарани с мухарка

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от jagger1 »

Благодаря, Орхане. Ще ги пробвам непременно, защото в момента водоема на който ходя е вдигнал нивото си почти на макс и зоните в които обикновено ловя без захранване са под водата доста навътре. Чакам да мине забраната - след 15.06, че е над 700 метра надморска височина.
А вчера добре, че погледнах и билета си. Срока му изтекъл преди две седмици. :lol: Трябва да ходя да го подновя тези дни.

Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Още няколко шаранчета на муха. Времето беше ветровито, но намерих едно тихо заливче и успях да хвана два шарана. По-големият проблем беше, че на дистанция от около 10м мухата доста трудно се виждаше и пропуснах няколко кълванета.
Изображение
Изображение

Навързах едни нови мухи с парче червена пяна. Следващия път ще ги тествам, смятам, че видимостта ще е по-добра.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
lupo399
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Дек 02, 2013 18:18
Риболов: Фидер
дал Браво: 2 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от lupo399 »

Тези девствени джуки на тоя шаран в Англия са рядкост :lol:

Снимките са супер бистри, с какво снимаш?
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

lupo399 написа:Тези девствени джуки на тоя шаран в Англия са рядкост :lol:

Снимките са супер бистри, с какво снимаш?
Изкарах го из под едни клони, сигурно цял живот е седял там и никой не се е сетил да метне там. Това е още едно доказателство, че с мухарката може да хванеш риби, които няма да ти клъвнат иначе. Снимам с Galaxy S7 Edge
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Ходих да тествам няколко мухи, нещо немога да им улуча баланса, все се килват на една страна. Май ще имат нужда от малко олово за баласт, но все пак хванах няколко шаранчета.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

След последния излет за пъстърви на следващият ден ходих пак, но тогава времето беше ясно слънчево небе без никакъв вятър. Реинджъра на язовира ми каза, че съм бил много смел да ходя за пъстърви в такава жега щото нищо не кълвяло и се оказа прав. Резултата беше тотално капо. Времето се задържа горещо и реших да не рискувам пак с капо за пъстърви и реших да отида за шарани. За сметка на пъстървите шараните са хранят активно в жегите.
Заложих на стандартния подход с девет фута девети клас мухарка, девети клас шнур, четири фута плуващт конусен лидер с около метър 15lb типет. Изискват се здрави такъми защото има големи шарани и по-слаб типет се къса моментално. Не препоръчвам на никой да тръгне за такъв риболов, особенно за големи шарани, с леки мухарки защото има риск да останете без мухарка. Дори девети клас пръчка се згъва на осмица :fish15: . Въпреки якия типет няколко риби ми скъсаха в едни клони. За поредн път шаранджиите седяха зад род-подите и зумерите и ме зяпаха как вадя шаран след шаран :lol: :lol: Понякога ходя там само зада им гледам ехидните усмивки когато ме видят с мухарката и след това зяпналите им ченета когато започна да вадя шарани :twisted: :twisted:
Мухарският подход е много по-ефикасен подход отколкото стандартният шаранджйски монтаж с булдо защото шараните взимат стръвта или мухата и я изплюват за части от секундата и трябват много бързи рефлекси зада се засече рибата. На всяка уловена риба имах три или четири риби, които неможех да засека. Дори големите шарани взимат много предпазливо и повечето пъти отказваха да вземат мухата. И второ шнура не прави никакъв шум за разлика от булдо или бомбарда даже на няколко пъти шнура падаше върху гърба на риби и въобще не ги плашеше. Недостатъка е липсата на еластичност в мухарския монтаж и това води до откачени риби когато се напънат повече. Единственният проблем е че няма място за бек каст тъй като брега е силно обрасъл с дървета и храсти и технически се прави само рол каст или спей каст на не повече от 10-15м, но когато се седи тихо на брега и не се вдига шум рибите идваха доста близо.

Тия малките шаранчета ми създаваха доста проблеми защото моментално се изтрелваха с 200 км/ч в клоните, които се виждат на заден план и или се откачаха или ми късаха.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
И една патика, която взе хлебна муха
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Ходих да тествам стримерите, които навързах последните няколко дена. Стримерите се държат добре във водата даже успях да хвана едно малко щукле, което беше малко по-голямо от самия стример, но го налапа доста яростно. Докато бях на реката помятах на сухи мухи и нимфи, но нищо повече не се хвана. Реших, че нещата не могат да останат таака и за останалите два часа до стъмване отскочих до близкото езеро с шарани. Успях да хвана два шарана, два ми скъсаха и един ми счупи куката :shock: Трябва да измисля някакъв шок абсорбер по линията да поема първоначалния рън на рибата, че тия шарани като ги закача на повърхността и става страшно :fish15: :fish15:
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от jagger1 »

Пак си украсил мухите с тези красавци. :D Благодаря за споделеното.

Аз още не съм се разписал за тази година с шаран или амур. Нещо водоема е с високо ниво и шаранджийските участъци са доста навътре все още. Иначе кленът е доста активен.

Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

От ходене за риба не ми остава време даже и да се подстрижа. Ден втори. Сценария е долу горе същият от вчера.
След като тествах стримерите вчера и бях доволен как работят днес навързах още в няколко различни цвята и ходих да търся щуки пак. За няколко часа хванах едно щукле и пристъпих към втора фаза от риболовният ден и както се досещате шарани на муха :twisted:
Пристигам на язовира и гледам няколко шаранджии дремат, срещтнах и Алекс Боунс, който единствен ловеше на щека измежду шаранджиите. Поздравих го и се запътих да си търся място. Настаних се срещу един остров, който можех да достигна с мухарката. Хвърлих няколко кучешки гранули, но моментално долетя цяло ято патици и опоскаха гранулите. Всичките ми опити да захраня водеха до същия резултат, незнам тези патици наблюдаваха ли ме или чуваха как стрелям гранули, но моментално прииждаха и обираха всичко. Реших да спра хвърлям гранули и мятам само мухата като очаквах под надвисналите храсти от острова да има някакви риби. Така и се случи и започнах да закачам шарани. По едно време идва чичката да събира пари за билета и ми вика "Всички ревнуват май само ти хващаш риба". Огледах се и от двете ми страни имаше общо шест шаранджийски бивака с по три пръчки, сигнализатори, сподове и боилита хвърчаха навсякаде, но никой не вадеше риба :mrgreen: Този сценарии започна да се повтаря почти всеки път, незнам дали аз задобрях толкова много или другите грешат някаде. Така слагам няколко снимки.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Последните два дена бяха супер каръшки. Понеделник посетих едно язовирче където има сравнително големи шарани. Надявах се делничния ден да задържи шаранджиите настрана и така беше, на паркинга имаше само четири коли. Духаше лек вятър и намерих няколко шарана в подветренната стран на язовира и се заех със задачаа да уловя един. Не след дълго пристигнаха едни "профи" шаранджии обиколиха езерото, видяха шараните на повърхността и решиха, че ще ловят с плуващи гранули. Отидоха до колата и се върнаха с една бака гранули и започнаха да хранят. Сигурно вкараха десет спода и вятърът разнесе всичко по цялото езеро и както се досещате риболова приключи. :evil: :evil:
Реших да сменя водоема въпреки, че оставаха няколко часа до стъмване и така приключих деня само с един шаран, който не разбра какво му се случи и продължаваше да се бори та едвам го снимах.
Изображение

Ден втори, трети водоем.
Вятъра беше по засилил от вчера и сега шараните тотално отказваха да се хранят на повърхността. С триста зора хванах два шарана за следобеда.
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

От два дена се опитвам да зглобя един клип, но нещо нямаше матриал. В крайна сметка реших да зглобя един клип от няколко кадъра. Не се получи както исках, но следващия път ще го направя по-добре.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Малко апдейт от последните дава дена. Дъжд, дъжд, малко слънце и пак дъжд, шараните се хранеха активно, но незнайно защо бяха супер предпазливи и недоверчиви към мухата. Вторият ден сигурно имах към 20 шарана, които съвсем бавно докосваха мухата с върха на устните си и я отказваха. Решението се оказа малка муха или буби зада може куката да застане вертикално във водата и моментално да попадне в устата на рибата.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от jagger1 »

Пак си ги глезил шаранчетата . С бубита и малки мухици :D . Екстра са.

Даде ми една много добра идея за вертикална муха - да пробвам една модифицирана пелетна муха. Ако се получи, ще пусна снимка. Тази седмица най-после смятам да проверя и аз шараните. Местата все още не са открити на водоема и са под вода доста далеч от брега, но ще се пробвам. Труден риболов ще бъде, но ще го направя с удоволствие.

Поздрави за дебеланковците.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Пак си ги глезил шаранчетата . С бубита и малки мухици :D . Екстра са.
Еми тези шарани са ловени многократно и са супер предпазливи. Няма нужда да чакаш местата на язовира, отиваш до най-близкият платен язовир до теб с добра популация на шарани и ги почваш. Ако във водата има шарани по 2-3кг препоръчвам ти да ползваш мухарка поне седми или осми клас защото може да останеш и без пръчка накрая :twisted:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”