Шарани с мухарка

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Последните няколко години този тип риболов започна да набира популярност, но въпреки това всеки посетител на шаранджйско езеро с мухарка в ръка рискува да привлече няколко изумени погледа. Щекарите с изумление те гледат опитвайки да разгадят какво се опитваш да направиш с тази мухарка тъй като в това езеро няма пъстърви :lol: :lol:
Но тука има едно голямо "НО", като започне да се затопля времето шараните обикновенно се държат точно под водната повърхността и се хранят на повърхността и тук идва ролята на мухарката. Ползват се плуващи мухи вързани от еленова козина и подстригани във формата на пелета или кучешки гранули и обикновенно се захранва със сухи кучешки гранули. С мухарката може безшумно и точно да се презентра мухата там където се хранят шараните.
Това е теорията и днес ходих да го тествам на практика тъй като сутринта беше слънчево и топло реших, че времето е подходящо за шарани на повърхността, :evil: :evil: но типичното английско време за няколко часа се промени и следобяд се заоблачи и заваля дъжд, но това не попречи на риболова.
На брега на езерото започнах да стрелям кучешки гранули и скоро се появиха и шараните. Заметнах и закачих първия шаран, но влезе в едни лилии и скъса :evil: вързах втора муха и заметнах пак и пак се повтори същия сценарии 0,20мм 8lb монофил рибите го късаха от ма. Преместих се на друго място където имаше едно дърво с надвиснали клони над водата. Този път сложих 0,22мм 12lb флурокарбон на Rio и това успя да абсорбира първоначалния напън на рибите. Започнах да храня близо до клоните на дървото и моментално се появиха шарани и скоро закачих и извадих първата риба. С по-здравия типет рибата можеше да се напъне малко повече и този път успях да го извадя. Рибите не бяха големи, но беше голям кеф да се ловят на муха, 7ми клас мухарка се гънеше на осмица :fish15: :fish15:. Рибите искаха мухата да е точно до клоните и даже нямаше нужда да храня, само си подаваха муцуните из под клоните и засмукваха мухата. Дори когато заваля дъжд шараните пак се дигаха на повърхността и взимаха мухата. Като цяло изгубих много повече риби от колкото извадих. Няколко риби се откачиха и няколко ми скъсаха мухата. Тъй като шнура няма разтегливост и шарана като се закачи потегля с 200 от място и или къса или се откача. В последствие им хванах цаката и решението се оказа да не се дърпат рибите с шнура, а да се вадят с макарата и да се засича странично с пръчката по същата причина, че шнура няма никакви шок абсорбиращи качества. Голяма тръпка е и със сигурност след няколко дена ще ги пробвам пак :twisted: :fish15:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Привечер не остана никой на водоема и беше пълна тишина. Не ми се тръгваше, но започна да става тъмно и трудно виждах мухата така че беше време да си ходя заедно със залязващото слънце.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:................................ Щекарите с изумление те гледат опитвайки да разгадят какво се опитваш да направиш с тази мухарка тъй като в това езеро няма пъстърви :lol: :lol:
Но тука има едно голямо "НО", ...............................................................
............................. С мухарката може безшумно и точно да се презентра мухата там където се хранят шараните.
................................................
Тъй като шнура няма разтегливост и шарана като се закачи потегля с 200 от място и или къса или се откача. В последствие им хванах цаката и решението се оказа да не се дърпат рибите с шнура, а да се вадят с макарата и да се засича странично с пръчката по същата причина, че шнура няма никакви шок абсорбиращи качества. Голяма тръпка е и със сигурност след няколко дена ще ги пробвам пак :twisted: :fish15:
........................................
Много тръпка има в риболова на шаран, амур или каракуда с мухарка. Изключително борбени същества. Невероятно е преживяването, когато в момента на засичането шаранът полудее и се изстреля като торпедо навътре. Прави го много мощно, рязко и с продължителен напън. В такъв момент ако рязко и силово му се противодейства - къса линията. Има вероятност дори да се счупи и бланката. Най-добре е да се работи с аванса на макарата и навит шнур. При ръчно изтегляне на шнура, контролът върху шнура е по-труден.

Благодаря, Орхане за споделеното. Пробвай ги и на мокра, ако не са активни на повърхността. Голяма тръпка е. :tup: :fish15:
thumper
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Дек 04, 2009 16:16
Местоположение: uk,london,plovdiv
дал Браво: 25 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от thumper »

Супер риболов,има една котешка храна в Tesco,най-евтината с вкус на риба ,направо ги побурква,аз ползвам нея и ги ловя на на лайт мача,има едно езеро с големи тикви ,говоря за риби на 6 кила,ако искаш на инфо,но силно не препоръчвам мухарката за там.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

thumper написа:Супер риболов,има една котешка храна в Tesco,най-евтината с вкус на риба ,направо ги побурква,аз ползвам нея и ги ловя на на лайт мача,има едно езеро с големи тикви ,говоря за риби на 6 кила,ако искаш на инфо,но силно не препоръчвам мухарката за там.
Не се притеснявай аз имам и по-яка мухарка :twisted: :twisted:
Щом ти с лайт мача ги ловиш няма да има проблеми.
Тая котешка храна сухи гранули ли са?
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от Cougar »

Невероятно! Аз тук за килограм храна - кучешка или котешка давам $15-$25, а ко вета предпише нещо друго, стига и до $100.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Няколко часа следобед днес успях да хвана само една риба. Интересно как рибите изяждаха всичките гранули около мухата, но не пипаха самата муха. След няколко настройки разбрах, че рибите искаха мухата да седи във поръхностня филм, а не на повърхността. След това рибите започнаха и да атакуват и мухата, но сега пък неможех да ги засека. В крайна сметка успях да хвана една риба в последния момент точно преди да си тръгна.
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Два шарана от днес и третия огъна куката и си отиде. :fish15: :fish15: Рибите взеха имитация на кучешка бисквита и имитация на троха. Шараните пак ги набрах под едни клони и ги виждах как излизат обират гранулите и се връщат под клоните.
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:............................... рибите искаха мухата да седи във поръхностня филм, а не на повърхността. .................
Точно така ляга истинската троха, когато поеме вода. :tup: Великолепни дебеланковци си арестувал.
Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Днес пробвах малко нимфинг за шарани, но нещо нещяха да ги ядат. Намерих цял пасаж шарани в една плитчина близо до брега, излгежда, че не ме забелязоха защото спокойно си ровеха по дъното. Метнах им един скуирми ворм и един хирономус, но не искаха да ги пипнат. Накрая шараните се уплашиха от пляскането и се махнаха. В крайна сметка смених нимфите с плуваща муха на повърхността и успях да хвана три шарана. Такъми - 9ft #9 пръчка, плуващт шнур и около 50-60см 12lb флуорокарбон. Умазнявах лидра зада плува защото флуорокарбона потъваше и дърпаше мухата от мястото и на приводняване, това пречеше на презентацията защото рибите искаха мухата близо до клоните.
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от Cougar »

Добре си ги намерил тези шарани. Предполагам и конкуренция нямаш.
Аз ги бях също намерил преди години в Онтарио как чакаха под едни черници, но поради мързел да връзвам черничена муха, направо подадох истински черници с мухарката. :D
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

Да кача малко снимки от последните два дена. Времето се затопля и шараните активно започнаха да се хранят на повърхността. Конвенционалните шаранджии продължават да си мятат на дъно и пръчките им безмълвно седят на род-подите :D . Само окупират половината водоем и те гледат на криво ако метнеш в радиус от 50м около техните пръчки. :evil: :evil:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от jagger1 »

Ехааа, яко си ги дърпал. Много красиви екземпляри. Радост за очите. :tup:

Никога не съм захранвал с пелети. Та в тази връзка имам един въпрос: Мокриш ли пелетите предварително да се разкиснат, или захранваш директно с твърди пелети?

Поздрави.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Шарани с мухарка

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Ехааа, яко си ги дърпал. Много красиви екземпляри. Радост за очите. :tup:

Никога не съм захранвал с пелети. Та в тази връзка имам един въпрос: Мокриш ли пелетите предварително да се разкиснат, или захранваш директно с твърди пелети?

Поздрави.
Отиваш до супермаркета и купуваш най-евтината суха кучешка храна, обикновенно те са под формата на малки кубчета с размер около 7-8мм. Няма нужда да ги мокриш аз ги ползвам директно от пакета, но поемат течни ароматизатори много добре. Трябва ти само една прашка да ги стреляш и това е.
Изглеждат ето така
Изображение
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”