2018 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Снегът няма намерения да изчезва. Дори се опитва да вали отново. Последното ходене до Лейкелс беше по-слабо от всеки друг път. Едва успях да извадя три кътфрота. Ползвах нова макара STH от колекцията която съм събрал. Тя дойде заедно със шнура и всичко останало и изглежда той е 8-ми номер защото се хвърля без проблеми с пръта ми. Макарата си работи отлично.
2018_LKS_25.jpg
2018_LKS_25.jpg (93.62 KiB) Преглеждано 3271 пъти
2018_LKS_26.jpg
2018_LKS_26.jpg (150.71 KiB) Преглеждано 3271 пъти
2018_LKS_27.jpg
2018_LKS_27.jpg (147.14 KiB) Преглеждано 3271 пъти
2018_LKS_28.jpg
2018_LKS_28.jpg (142.74 KiB) Преглеждано 3271 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Върнах се на Кейлъм за да видя там какво става. Сняг все още дълбок и тежък. При внимателно ходене половината от трасето се минава без особенни затъвания, но другата половина е трудна. На някои места може и до чатала да се затъне както можах да констатирам.

Вчера беше разузнавателна операция. На първите две добри позиции нямаше нищо. На третата обаче отчетох подръпване. Направих добре че не засяках а оставих мухата да се движи. След метър, тя беше задържана отново и тогава засяках. Добър стийлхед, който нямаше къде да извадя. Няколко пъти го докарвах до мен, един път го хванах за опашката, но той пак се измъкна. Мислех че в крайна сметка ще се откачи от куката без контра, но това не стана, защото както се оказа, той си беше увил муцуната около кордата по такъв уникален начин, че откачане нямаше как да стане дори ако го бях оставил да плува свободно без напрежение по линията.

Нося обектива с който снемам птици и животни от разстояние, не че такива се виждат много често. И когато трябва да се снима риба от 80см, това е проблем, защото не мога да я хвана на кадър ако не застана на някой и друг метър настрана.
2018_KLM_80.jpg
2018_KLM_80.jpg (239.3 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_81.jpg
2018_KLM_81.jpg (191.07 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_82.jpg
2018_KLM_82.jpg (112.44 KiB) Преглеждано 3208 пъти
В по долната и бърза част на това място имах отчетливо ново почукване на риба без закачане и тя повече не се върна. След това преминах през следващите 3 места на които ловя и до които се стига след доста ходене, но повече нямаше нищо. В един вир обаче видях да припляска стийлхед близо до другия бряг на реката. Аз бях с ботуши и ми беше невъзможно да нагазя до място от което имах шанс да достигна тази риба. Съжалих че не си бях взел гащеризон в този случай и ми хрумна че мога да се върна на следващия ден.

Днес сложих гащеризона в раницата, обувките за газене в сак (трябваше да взема по-голямата раница) и с високите ботуши за снях поех към местата. Направи ми впечатление чве имаше един трък паркиран до моста на Гледчерния поток. От там обикновенно тръгват рибари които излизат след доста ходене над "Заслона на прасето". Моята пътека тръгва на 500 метгра северно от това място и достига реката на самото вливане на Гледчерния поток, което на поне километър и половина нагоре.

Претърсих едно от добрите места, без резултат и след ходене достигнах точката в която моята пътека се събираше с пътеката по която се движеше рибаря с тръка, но следите в снега показваха че не беше минал никой преди мен. :shock: По моя преценка имаше възможност рибаря да беше почнал да затъва в снеговете и да се беше върнал, но на тази възможност отдавах 10% вероятност. Слязах долу на позицията си при Заслона на прасето, където бях хванал рибата вчера и след като пуснах раницата и обувките дочух отчетливото тракане на снегоходки по пътеката над мен. Бил съм изпреварил тези от тръка и то след като бех спрях да обловя едно място! Пак изглеждфаше невероятно. Тяхната пътека в същност не е никак пряка - вървял съм по нея. Риболовците бяха трима и носеха въдици с плувки на тях от това което видях. По това време стръвта е забранена и не ми беше ясно каква беше тяхната схема на ловене. Надявах се те да отидат на вира под мен, който е широк и хубав, но в последствие се оказа че целта им е друга.

При мен нямаше вземания или почуквания нито горе, нито долу на това място. Продължих да ходя и установих че рибоиловците бяха тръгнали точно към вир аза който носех гащеризона и на който бях видял скачащия стийлхед вчера. С плувка до там би било почти невъзможно да се стигне. освен с маса олово по линията. Реших да продължа по соновната пътека надолу, да изляза на километърт под тях и да продължа да ловя надолу, а да се върна на техния вир на връщане.

Отново двата вира при "Каменната градина" не донесаха нищо. Осатваше ми да сляза до "Долен спей". Тази година "Горен спей" е невъзможен за риболов, защото голям бор е паднал на средата на мястото. Същото с още един вир на който ловя.

"Долен спей" ни посрещна с вятър. Мястото е широко и открито а реката е плитка. Тук Чарли гони два лоса миналата година, защото съм сигурен че от тук преминават реката. Оставих си раницата на снега събух ботушите и си сложих гащеризона. На това място също се налага газене по-навътре. Преминах през участъка където миналата година бях извадил един стийлхед и сякаш имах едон почукване, но направих грешката да засека и не закачих нищо. Вятъра пак задуха и се готвех вече да излизам на брега и да приключвам. Ако го бях направил щях да съм капо за този ден както се каза.

Но пред мен и малко по-надолу неще се случи. На повърхността припляска стийлхед! Беша доста по близо до другия бряг и пред паднали в реката дървета. Ако не бях видял припляскването нямаше да покрия тази позиция, защото се налагаше да се влезе още по-напред в реката. Тя е подходящо плитка тук от моята страна, така че стигнах до място от което се надявах да достигна рибата. Също предполагах че не е една риба а група от риби, на база на предишни наблюдения.

Едно хвърляне, мухата премина някъде близо до мястото и беше моментално взета от един стийлхед. Дадах назад за да изляза на брега от моята страна и да го извадя. Без особенни затруднения всичко завърши добре. Само че тази риба все имаше идея да бяга и така не пожела да се успокои за снимка. В крайна сметка я вдигнах на снега за секунда. Там тя беше напълно притихнала. След това отплува наскорост в дълбокото. Аз се върнах на мястото, направих ново замятане и секунди по-късно бях вече закачил втория стийлхед. :shock: Този не беше красавец, ако трябва да се сравни с останалите, но в същност беше най-добрата риба от всички. Пое на бясна скорост към падналите дървета на другия бряг и изтегли все шнур и доста бакинг. Игра и по повърхноста известно време. Изглежда беше попадал и в мрежа преди това като се съди от белезите му. В моята корда не се е увивал. И той замина в дълбокото на голяма скорост сякаш нищо не беше станало. Върнах се пак на позицията в реката и пак заметнах към мястото. Резултат? Да, нов стийлхед, който също моного здраво се бори и изгглеждаше по-тежък от другите. И той без проблеми беше изваден и освободен. Върнах се пак в реката. Пак хвърлих и......имах нов отчетлив удар от риба без закачане. С това приключих. Предполагам на това място имаше десетина стийлхеда и ако им бях дал време да се успокоят бих закачил някой отново.
2018_KLM_83.jpg
2018_KLM_83.jpg (103.82 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_84.jpg
2018_KLM_84.jpg (145.16 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_85.jpg
2018_KLM_85.jpg (66.24 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_86.jpg
2018_KLM_86.jpg (151.47 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_87.jpg
2018_KLM_87.jpg (91.87 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_88.jpg
2018_KLM_88.jpg (217.58 KiB) Преглеждано 3208 пъти
2018_KLM_89.jpg
2018_KLM_89.jpg (146.51 KiB) Преглеждано 3208 пъти
https://www.youtube.com/watch?v=4WmKBvDHXaE

Събух гащеризона и в туристическа форма поех нагоре към вира който бях пропуснал. Рибарите там ги нямаше. Нямаше и следи от тях. Но нямаше и следи от стийлхеда който се беше показал вчера. Сложих си гхащеризона и нагазих както трябва и съм сигурен че мухата ми мина там където се надигна рибата вчера, но нея я нямаше.

Така или иначе от носенето на тежмите обувки в ръка и гащеризона в раницата този ден без съмнение имаше полза.
Вечерта ходих да пазарувам и гледам на касата пред мен хора на по 25-30 години и като ги гледам си мисля на какво ли биха приличали ако бяха минали по моя път този ден, или дали въобще щях да ги видя повече някъде.
2018_KLM_90.jpg
2018_KLM_90.jpg (71.99 KiB) Преглеждано 3208 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Ходих до Принц Рупърт вчера и гледам че на няколко места карй пътя беха спрели тръкове. Явно бяха риболовци опитващи се да хванат идващите стийлхеди от океана. Пролетта идват някои нови попълнения но кога и колко е труден въпрос за отговор. За това обичайно мероприятието се състои в мятане на шнур в студени и ветровити условия. Но някои хора са готови да дадат стотици долари на ден за този мазохизъм. :roll:

Някои от местата са ми ясни и са потвърдени от видео материал пуснат от гидовете (какво са мислили тогава не е ясно) и са ми достъпни дори без лодка. Реших да проверя едно от тях днес. За съжаление и аз трябва да правя жертви като ходя на такова място - налага ми се да вървя известно време покрай релсите на влака с Чарли на връв, при което той тегли сякаш е решил да се беси. После следва преминаване на места които лятото са пълен гъсталак, а сега са средно проходими.

И когато направих това упражнение днес, разбира се намерих гидове на мястото - един с 2 клиента там, и друг с още 2 клиента от другия бряг на реката. Аз застанах на 100 метра над тях, защото там мястото изглежда дори по-перспективно. Докато си слагах гащшеризона дочух лодка идваща отгоре, която щом забеляза ситуацията спря и в последствие запраши обртано нагоре. Очевидно нови гидове с клиенти.

Времето уж очаквах да е меко, но не беше такова. Бях си махнал якето и усещам почва да ми става хладно. Не само това но и след няколко замятания водачите на пръта се заледиха здраво.

Клиентите под мен не закачаха нищо. Водача им от време на време даваше на единия инструктажи как да хвърля. В един момент му предложи нова муха. То беше ясно че не е от мухата положението. В крайна сметка ги чух да казват че след пет замятания се качват в лодката. То и при мен нямаше абсолютно нищо, като изключа едно почукване, приличащо на риба.

Водача с клиентите след минути запраши надолу по реката. Аз преместих раницата си надолу до тяхната позиция и видях че си бяха забравили кепа. Огромен кеп с отвор от окло 70см и още толкова дълга дръжка изработен от дърво като кеповете за пъстърва. Колко ли прецакани биха се почувствали ако закачаха нещо на новото място и нямаха кеп с който да го извадят.

Гледам гората наоколо са я подхванали здраво - почтио всеки склон има огромни площи на гола сеч. Но клиентите още плащат стотарките защото нищо по-читаво вече не е останало. Може би в Камчатка....или някои места където по начало гора няма.

Докато ловя на мястото и продължавам да не хващам нищо с вятър духащ насреща и слънце също в неизгодна позиция, дочувам че лодка идва нагоре по реката. Знам кой може да е и защо идва. Чарли нямаше да му даде да си вземе кепа без да му декорира задната част на гащеризона и за това аз излязах на брега, оставих си пръта върху ледовете там и взех кепа за да го подам на гида от лодката.

"Реших че си ми го остваил да си извадя рибата с него" - му казах

"О, ако закачиш за мен ще е удоволствие да ти помогна с кепа" - ми казва той с някакъв Британски акцент. Този гид не го бях виждал никъде.

От другия бряг другия гид ходеше напред назад с кепа на рамо. Първо като го видях помислих че някой от клиентите му е закачил риба, но в последствие ми стана ясно че той явно ги окуражава по този начин. В един момент го видях да спринтира към един от клиентите и в последствие да се спира на средата на разстоянието. Закачка за дъното, предполагам. :D

Нещо в пейзажа пак не ми хареса и реших че не ми се стои повече тук. Имах и други места на които можех да се пробвам, но за днес това което видях ми стигаше. Върнах се в града, направих някои неща, от които основното сякаш беше да занеса кафе на съпругата която работеше този ден и след това се отправих към позицията "Долен спей" на Кейлъм. Мислех си че или стийлхедите са там и са се успокоили или са отминали. Този път имах ГПС-а с мен.

Засяках че разстоянието до мястото и обратно е 11км. Отне ми 3 часа и 45 минути от които 2 часа и 10 минути бяха ходене а останалия час и половина беше риболова, включващ слагане и махане на гащеризона и заснемане на единствената хваната риба - една бикова пъстърва. Стийлхедите си бяха заминали.
2018_SKN_01.jpg
2018_SKN_01.jpg (120.26 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_02.jpg
2018_SKN_02.jpg (174.83 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_03.jpg
2018_SKN_03.jpg (98.98 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_04.jpg
2018_SKN_04.jpg (105.14 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_05.jpg
2018_SKN_05.jpg (109.97 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_06.jpg
2018_SKN_06.jpg (194.4 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_07.jpg
2018_SKN_07.jpg (158.4 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_08.jpg
2018_SKN_08.jpg (118.12 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_09.jpg
2018_SKN_09.jpg (86.4 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_11.jpg
2018_SKN_11.jpg (93.8 KiB) Преглеждано 3112 пъти
2018_SKN_12.jpg
2018_SKN_12.jpg (139.39 KiB) Преглеждано 3112 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Стана почти 10-ти април, а при мен е сняг и където и да тръгна , по пътеките, условията са зимни. Тази седмица в допълнение доидоха още 10см нов сняг и два дена на снежни виелици.

Края на езерото Лейкелс не се е подобрил особенно, но извадих някой и друг кътфрот една вечер.

Днес се пуснах по Кейлъм с гащеризон в раницата, обувки за газене завързани за връзките и метнати през гръб, апарат и другото обичайно снаряжение. В горната част на реката не се виждаше нищо. В един от обичайнит еми вирове намерих двама риболовци с лодка пуснали се от кой знае къде и кой знае колко рано сутринта. Отминахме ги и продължихме.

При каменната градина не се обади нищо и след още някой и друг километър бяхме на "Долен спей". Тук Чарли намери някакъв лос в гората и го подгони. Беше останал без храна миналата нощ и сякаш беше решил че лоса е добра плячка като за него.

На мястото където закачих предишните риби сега успях да закача една, но тя се откачи. Не беше интересна, защото само клатеше глава и припляска един път.

На следващата позиция надолу пак се натъкнах на риболовци - тези бяха дошли тук със снегомобил (има ли такава дума?). Горски път стига до тук от основния път, но е пак дълъг и аз не го ползвам. Продължих надолу до един дълъг и хубва вир където никога нищо не хващам. И днес беше така. Тези със снегомобила си тръгнаха , спряха на едоно място за малко за да видят какво правя и след това техния път заминаваше настрани от реката.

По надолу се вливаше потока 12-те Мили от другия бряг. Пробвах и това място без резултат. Оставаха ми още две мест анадолу които исках да проверя. Едното е в участък на реката изпълнен с големи камъни. Знаех че това би привлякло рибите и също преди 3-4 години бях закачил две риби от другия бряг на реката. Стигнах там, сложих си гащеризона и нагазих на това което реших че ще е перспективно място. Заметнах някъде насреща под една скала потопена в средата на реката. След като линията се изпъна и мухата взе та се движи по траекторията си под мен, тя бе грабната от стийлхед. Мислех че е едра риба от начина по който взе и силния спринт. Доста време го борих. Когато го видях обаче, бях озадачен. Беше под средния размер за реката. Върнах го обратно и се върнах на мястото. Хвърлих отново някъде насреща и след известно време мухата пак беше взета от нещо. След засичането последва спринт към другия бряг. Сигуртно 10-на минутио се борих с тази риба която след като дойдеше до моята страна отново се впускаше напред и изтегляше шнур до средата на реката. Но не се откачи и я докарах в плиткото. Беше отличен пролетен стийлхед. След снимакта гио пуснах обратно и се върнах пак на мястото. След още някое и друго замятане , трети стийлхед взе мухата. Този беше още по енергичен от предишните. Изтегли все шнур и маса бакинг към другия бряг, Върнах си ги, но той направи ново спускане и дори скочи над водата. От ъгъла под който скочи, не можах много добре да го видя. Знаех че е голям, но също знаех че не е трофейна риба. Пак го докарах по -близо до моя бряг и там някъде без да става почти нищо, той се отакчи и мухата ми полетя към мен.

Проверих и последното място, без резултати - може би защото не му отделих нужното време, и се върнах на мястото където взеха трите риби. Докато хвърля, нещо ми подсказа че има някаква промяна на пейзаща. Огледах се и нагоре по реката и из бързеите забелязах лодката на рибиоловците които видях сутринта. Когато дойдоха наблизо, те джентълменски минаха между мен и брега, за д ане ми плашат рибата и евентуално да се окажат на пътя на шнура ми. Чарли не беше особенно дружелюбен- лаеше и ръмжеше здраво.

Повече риби тук не се показаха. Тръгнахме да се прибираме като за почивка по пътя спряхме на две, три места за по някое хвърляне, включително мястото където ловяйха тези със снегомобила. На него успях да закача една риба , която в крайна сметка се откачи но беше дребна. Разходката ни предполам беше от около 30 километра, като знам че до "Долен спей" са 11км. Сякаш това е идеална казармена физзарядка.
2018_KLM_92.jpg
2018_KLM_92.jpg (145.5 KiB) Преглеждано 3001 пъти
2018_KLM_93.jpg
2018_KLM_93.jpg (147.82 KiB) Преглеждано 3001 пъти
2018_KLM_94.jpg
2018_KLM_94.jpg (164.9 KiB) Преглеждано 3001 пъти
2018_KLM_91.jpg
2018_KLM_91.jpg (120.2 KiB) Преглеждано 3001 пъти
2018_KLM_95.jpg
2018_KLM_95.jpg (105.97 KiB) Преглеждано 3001 пъти
2018_KLM_96.jpg
2018_KLM_96.jpg (168.47 KiB) Преглеждано 2999 пъти
2018_KLM_97.jpg
2018_KLM_97.jpg (266.1 KiB) Преглеждано 2999 пъти
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от bgfishingmaniac »

Христос Воскресе, Жельо!
Здраве и живот на семейството!

Прави впечатление, че Чарлз станал много смел през годините :)
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Благодаря Християне!
Поздрави и на твоето семейство. Предполагам си се възстановил и си готов за нови приключения.
Чарли не знам дали става по-смел или по-глупав; но по-вероятно да е второто. :D

Към това което горе съм го писал сега виждам че имам грешка. Километрите които съм минал не са 30 а по скоро около 16. Не че на някого му е направило впечатление.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

На мен, например, направи, но си замълчах - в моите очи си Свръхчовек, понеже риболова и рибите, които ни показваш, за мен са Свръхчовешки :D 16 км някакси по-бива, все пак...
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Д-р Флекс написа:На мен, например, направи, но си замълчах - в моите очи си Свръхчовек, понеже риболова и рибите, които ни показваш, за мен са Свръхчовешки :D 16 км някакси по-бива, все пак...
Не ме карай да се чувствам неудобно. Правя нормални разходки. Наистина други такива спортисти няма по трасето, което съм го констатирал вече от няколко зими насам, Има по някой с лодка, докато нивото на реката е по-високо и температурата е над нулата. След това се появяват ловящи покрай вливането на Гледчерния поток, които не слизат и на километър по-надолу. Но на три четири пъти през годините видях и такива които се опитват да слизат надолу максимално на 4км в едната посока със снегоходки. И тази година за първи път се натъквам на риболовци със снегомобили, които се оказа че са дошли от една риболовна ложа по реката.

В събота започнах от Лейкелс, където активността беше слаба. Не само това , но духаше силен вятър, валеше дъжд и температурата беше много ниска. Не ми се стоеше повече там и реших да направя проучване по р.Кейлъм и да достигн аобичайните места за риболов от потока Лийнто, вместо от Гледчерния поток. Взех ГПС-а за да засека разстоянието. Проблема с тази изходна точка е че горския път водещ до реката е с неясен статус. Тези които са закупили места до главния път се опитват да приватизират пътеките и да отблъскват такива като мен, кой както намери за добре. На един от пътищата още в началото бяха накичили вече полуразпадащи се и ръчно сътворени и написани табели да не се влизало, да не се паркирало, да не се беряли гъби и т.н. На друг път имаше желязна бариера и на още два имаше пак подобни знаци. Аз паркирах точно пред табелат акъдето не можело да се паркира и тръгнах право нагоре по пътя кдето не можело да се влиза. Това защото знаех отлично къде отивам и че този който е набучкал знаците няма право да ме ограничава. Бях го правиил това няколко пъти преди това без проблем.

За щастие се оказа че са вкарвали машина за почистване на снега и така около два километра от пътя до реката бяха лесни за ходене. После следваше нова желязна бариера на пътя и знак 'Не влизай навътре". Реших че със знака ще се справям на връщане. От тук снега беше дълбок и омекнал, така че ходене в зимни условия. След двете железни бариери, се стигаше до място при потока 12-те мили където имаше трета желязна бариера. (неясна логика на тези които са купували и инсталирали всички тези железарии) Тук преди година или две имаше пак табела високо на един бор и добре направена. Бях я махнал и тази година когато за първи път достигнах мястото ми беше интересно дали табелата е възстановена. Не беше. Табела нямаше. Или този който беше приватизирал тази точка не беше въобще идвал и ползвал мястото или беше схванал съобщението от махнатата табела.

Водата в реката се беше качила, но все още беше в добро състояние. Проверих вира на който имах успех предишния път при многото камъни. Нищо там, Вече не можех и да нагазя достатъчно навътре за да стигна с мухат апо-близо до другия бряг. Тръгнахме нагоре и проверихме още едно място след което стигнахме Долен Спей сега от противоположната страна. И там нямаше нищо. Занулих ГПС-а за да измеря прякото разстояние от тук до колата и тръгнах наобратно. На едно място трябваше да прегазя ръкав на реката, а си бях махнал гащеризона. Водата се оказа че ще прелее ботушите ми и за това се наложи да се върна 30-на метра назад и да прегазя ръкава на по-горна и плитка точка. Докато го направя и гледам Чарли се разлая. Поглед към реката ми показа че на мястото на което бях преди малко сега е застанал лоса от предишното ни идване. Почнах да се чудя дали не е същия лос с който се бяхме срещнали до Гледчерния поток преди 2 месеца. Той сякаш вече познаваше мен и Чарли. Продължихме по пътя си. За съжаление нямах обектива за снимки на животни и това беше пропуск. Когато бяхме на 500 метра надолу по реката лоса взе още се виждаше на плитчината в реката като черно петно. Приличаше на кон или крава там. Постоях и го погледах. Видях как в един момент се измъкна и тръгна към гъсталака от където беше излязал без да разбера когато бяхме наблизо.

След известно ходене из снеговете се върнахме при средната метална бариера. Влязах в гората и намерих един достатъчно дълъг и тежък клон. Застанах под дървото с табелата и замахнах с клона към нея от задната и страна. Първия път я ударих и тя увисна на един гвоздей и почти свободна. Отне ми още две празни замахвания за да я ударя пак. Тя изхвръкна като яребица и падна между клоните на отрязано дърво наблизо. Беше направена от парче шперплат на което беше закрепен самия пластмасов знак с телбот. Този който го беше правил не беше щадил теклбот и изработкате беше наистина "Хеви-Дюти". Извадих ножа си (един от трофейните ловджийски ножове които имам) и с негова помощ отделих пластмасата от шперплата като телбода остана в последния. Влязах пак в гората като гледах да не оставям никакви следи и изхвърлих шперплата така че да не може да бъде намерен. Пластмасовия знак нагънах и прибрах в раницата. В последствие го предадах на вторични суровини за рециклиране след като беше нарязан на парчета, така както беше завършил и другия знак преди 2 години.

Върнахме се обратно и преминахме и последната , първа бариера. Колата ми си беше на мястото без бележки по чистачките. ГПС-а показа че от Долен Спей до тук бяха 5.5 км. Невероятно число, не заради друго, а защото това е точно същото разстояние което минавам от Гледчерния поток за да стигна този вир!

В града си купих бутилка бяло вино за вечерта. Помислих как унищожената табела е струвала повече от тази бутилка и как някой си се е катерил по стълба за да я инсталира високо на бора. Дразнеща табела, сложена от някой който иска да ми каже че тази част от природата е негова, когато сигурно няма и физическите сили да се добере там, камоли да ползва нещо.
2018_LKS_30.jpg
2018_LKS_30.jpg (210.93 KiB) Преглеждано 2778 пъти
2018_LKS_40.jpg
2018_LKS_40.jpg (62.25 KiB) Преглеждано 2778 пъти
2018_LKS_41.jpg
2018_LKS_41.jpg (174.44 KiB) Преглеждано 2778 пъти
2018_LKS_42.jpg
2018_LKS_42.jpg (162.7 KiB) Преглеждано 2778 пъти
2018_LKS_43.jpg
2018_LKS_43.jpg (118.56 KiB) Преглеждано 2778 пъти
2018_LKS_44.jpg
2018_LKS_44.jpg (49.82 KiB) Преглеждано 2778 пъти
Рисунка на калкан при селището Хайсла до Китимат на фона на завода за алуминий красящ града.
2018_LKS_45.jpg
2018_LKS_45.jpg (239.5 KiB) Преглеждано 2778 пъти
2018_LKS_46.jpg
2018_LKS_46.jpg (204.05 KiB) Преглеждано 2778 пъти
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Водата се е покачила и резултата днес беше капо. Странно като за 21-ви Април. Снега продължава да стои по пътеките. Интересно кога ще изчезне.

Този лун беше едно от малкото интересни неща.
2018_LKS_50.jpg
2018_LKS_50.jpg (81.67 KiB) Преглеждано 2679 пъти
2018_LKS_51.jpg
2018_LKS_51.jpg (78.56 KiB) Преглеждано 2679 пъти
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

А при нас температурите са направо летни... и водите са пролетно високи и мътновати.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Температурите се покачиха и снега на повечето места на ниското изчезна. Оставих си зимните ботуши и съм вече с туристическите обувки.
Уловът по Лейкелс не е това което беше през миналите години. Нещо рибите липсват и в по-голямата вода са трудни за намиране. Колибрите също дойдоха и мечките започват да се виждат тук-там. Като цяло очаквам слаба година и за туризъм и за риболов.
2018_LKS_60.jpg
2018_LKS_60.jpg (144.85 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_61.jpg
2018_LKS_61.jpg (103.28 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_63.jpg
2018_LKS_63.jpg (243.81 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_64.jpg
2018_LKS_64.jpg (164.73 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_65.jpg
2018_LKS_65.jpg (166.44 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_66.jpg
2018_LKS_66.jpg (208.53 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_67.jpg
2018_LKS_67.jpg (185.59 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_68.jpg
2018_LKS_68.jpg (223.64 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_69.jpg
2018_LKS_69.jpg (190.34 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_70.jpg
2018_LKS_70.jpg (170.71 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_73.jpg
2018_LKS_73.jpg (152.9 KiB) Преглеждано 2520 пъти
2018_LKS_71.jpg
2018_LKS_71.jpg (112.43 KiB) Преглеждано 2535 пъти
2018_LKS_72.jpg
2018_LKS_72.jpg (305.92 KiB) Преглеждано 2525 пъти
pav4o79
Мнения: 136
Регистриран на: Съб Ное 16, 2013 15:40
Риболов: Spining time
дал Браво: 100 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от pav4o79 »

Уникално красиво, браво .
Тази природа е неповторимо дива , ако е рекъл Господ съм поканен от приятел руснак , който живее тук в Испания от 30 години близо , на риболов по горните реки в Русия .
До реката се отива с въртолет и сме сами една -две седмици в природата , спускайки се с лодка по течението .
Нямам търпение на година , само да има време и да не мине черна котка път .
А това ще рече за ТАЙМЕННН :mrgreen: и другите видове пъстървови там живеещи и Хариус .
Адмирации за снимките и детайлното обясняване , човек се чуства все едно е там .
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

Жельо, ей сега гледахме с жена ми нещо от NG Wild за дивия живот в Камчатка, и й разправях за теб, и твоите снимки и репортажи, все едно си от екипа на NG :)

Това, което прилича на балканка, как се нарича при вас? Това Brownie ли е?
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Д-р Флекс написа: Това, което прилича на балканка, как се нарича при вас? Това Brownie ли е?
Не, това е бикова пъстърва (bull trout), и е близка до другия сивен показан по-горе и сребрист на цвят който е познат като dolly-varden. И двете имат розови до червени точки понякога, както и обикновенния сивен хващан и в България.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2018 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

С идването на топлия сезон човек може да ходи до по-далечни места и да вижда как птици и животни излизат от зимните си укрития.
Направих поредното си ходене до Кинколиф в турсене на обекти за заснимане. Намерих няколко мечки с които имах много малък късмет по най-различни причини. Все нещо не беше наред и в крайна сметка животното заминаваше в храсталака преди да бъде "отстреляно". С птиците имах по-добър късмет.

В селото имаха някакво събитие което двама ми казаха че боло "Stone movie". Какви мувита гледат тези хора и къде им е киното, бях доста озадачен. Събитието им било "Stone moving" както стана ясно - местене на каменни плочи. Изядах поредната порция халъбът с картофи и се разходих по всички познати места и някои нови.

Дозата добри впечатления беше балансирана с още по-голяма доза лоши. Тези последните съм ги оставил за друг форум.

Долу са снимки, започващи с езерото Лава сутринта и завършващи със същото езеро на връщане вечерта.
2018_Kincolith_01.jpg
2018_Kincolith_01.jpg (141.12 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_02.jpg
2018_Kincolith_02.jpg (241.12 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_03.jpg
2018_Kincolith_03.jpg (123.88 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_04.jpg
2018_Kincolith_04.jpg (138.98 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_05.jpg
2018_Kincolith_05.jpg (149.25 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_06.jpg
2018_Kincolith_06.jpg (133.28 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_07.jpg
2018_Kincolith_07.jpg (177.97 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_08.jpg
2018_Kincolith_08.jpg (96.38 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_09.jpg
2018_Kincolith_09.jpg (189.38 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_10.jpg
2018_Kincolith_10.jpg (102.93 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_11.jpg
2018_Kincolith_11.jpg (231.12 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_12.jpg
2018_Kincolith_12.jpg (130.26 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_13.jpg
2018_Kincolith_13.jpg (238.3 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_14.jpg
2018_Kincolith_14.jpg (192.68 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_15.jpg
2018_Kincolith_15.jpg (190.68 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_16.jpg
2018_Kincolith_16.jpg (192.15 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_17.jpg
2018_Kincolith_17.jpg (86.12 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_18.jpg
2018_Kincolith_18.jpg (192.3 KiB) Преглеждано 2306 пъти
2018_Kincolith_19.jpg
2018_Kincolith_19.jpg (132.61 KiB) Преглеждано 2306 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”