По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
nina
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнениеот nina » Вто Фев 05, 2019 12:19

Дам...и аз видях статията. Рисът се опитва да се върне в България, но бракониерите всячески му пречат.

Доки, не съм чула за подобно нещо тук. Дано да няма. Но и в района хората, които гледат повечко овце или кози не са много. Може да съм малко чалната, но не пускам всеки в кошарата. Тази година ще трябва да купуваме 2-3 кочлета и от сега започвам проучване на ферми. Честно казано ми настръхва косата, като знам какво може да си вкара човек сам в стадото. Ваксинирам, обезпаразитявам редовно и предпочитам ежегодните кръвни изследвания да са реално взети от всички животни. Опитвам се каквото зависи от мен да е направено както трябва, пък дугото - Божа работа.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!

Аватар
Д-р Флекс
дал Браво: 796 пъти
получил Браво: 273 пъти

Мнениеот Д-р Флекс » Вто Фев 05, 2019 12:27

Преди две години, пътувайки по високопланински път през Западните Родопи път видях съвсем отблизо една много голяма котка, с черни топчета на ушите, която не се притесни особено от колата и се отдалечи бавно, бавно... Много приличаше на риса от снимката в "България днес".

Аватар
nina
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнениеот nina » Вто Фев 05, 2019 18:12

Най-типичното нещо за риса е късата опашка с черен край. Както и четките на ушите, но от далеч те по-трудно се забелязват. Дивата котка е доста по-дребна.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!

Аватар
babydoctor
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 128 пъти

Мнениеот babydoctor » Сря Фев 06, 2019 10:58

На котката опашката наистина е по-дебела, по-дълга и на напречни райета. Но общо взето, ако сте успели да разгледате нещото, на 90% е рис. Ако само ви се е мярняло, със сигурност е котка. Те трудно се и мяркат. 1-2 пъти съм виждал за миг в живота си, никакъв шанс да вдигнеш пушката, докато рисове съм виждал 10+. И съм снимал. Това все в западния Балкан...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???

Аватар
Златев
дал Браво: 533 пъти
получил Браво: 100 пъти

Мнениеот Златев » Сря Фев 06, 2019 14:41

Дива котка съм имал шанса да видя веднъж. Доста масивно зверче. И все пак, според мен поне, няма как да се сбърка дива котка с рис.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"

Аватар
Doktor-5
дал Браво: 75 пъти
получил Браво: 59 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот Doktor-5 » Чет Фев 07, 2019 7:39

nina написа:.

Доки, не съм чула за подобно нещо тук. Дано да няма. Но и в района хората, които гледат повечко овце или кози не са много. Може да съм малко чалната, но не пускам всеки в кошарата. Тази година ще трябва да купуваме 2-3 кочлета и от сега започвам проучване на ферми. Честно казано ми настръхва косата, като знам какво може да си вкара човек сам в стадото. Ваксинирам, обезпаразитявам редовно и предпочитам ежегодните кръвни изследвания да са реално взети от всички животни. Опитвам се каквото зависи от мен да е направено както трябва, пък дугото - Божа работа.

Точно това е правилният начин за отглеждане на животни.
Спазвай си профилактичните програми и ще се радваш на здрави пухести, вълтести, млекодаващи, рогати и тн зверчета. :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

МАЯК-ТУБЕРТИНИ