Куче - пазач

Разправят, че не всичко било риболов.
Публикувай отговор
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Мнение от nina »

Здрасти!
Аз съм Нина :)
Така...не знам до колко мога да ти бъда от полза. Тъй като ме "забъркахте" заради вълците....предполагам имаш предвид чехословашки вълчак. Нямам преки наблюдения над тези кучета. Това, което знам е, че породата е селектирана на базата на кръстоски между вълци и немска овчарка. В общи линии, при кръстоска на вълк с каквато и да е порода, потомството взима много от "лошите" черти на вълка - може да са страхливи, силно засилен хищнически инстинкт, трябва постоянство при отглеждането. Ако такова куче (включително и вълчака) в даден момент престане да те усеща като господар и стопанин, става неконтролируемо. До колкото разбирам ти не живееш там, където ще живее кучето, така че това за мен не е подходящо като порода.
За средноазиатската овчарка...тези кучета спадат към така наречените догообразни кучета, които са повлияни от тибетският дог и близки на него кучета. Към тях спадат шарпланинеца, карпатското куче, големия пиринеец, кавказката и средноазиатската овчарки....и разбира се Българско Каракачанско Куче. Тъй като това са вековни пастирски кучета, можеш да си сигурен, че такова куче би било добър пазач. Смели и безстрашни. Добре "отглдано" и на-вече "възпитано", това куче се хвърля в битка без значение какво има настреща - куче, вълк, мечка....човек.
И последно, колкото и злоба да е заложена в дадена порода, всико зависи от това как ще го обучиш.
Ето малко снимки на част от кучетата, които съм гледала.
Изображение

Изображение

Изображение
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
pitona33
Мнения: 88
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:09

Мнение от pitona33 »

tatitosho написа:Тия клипчета дето ги пускат колегите показват само крайния резултат, върха на едно перфектно обучение.
Животните, които са снимани не са домашни любимци, те са професионалисти и щатни служители. Ако щете вярвайте , но те са на "заплата" (в техния случай на разкладка, платена храна) и строго определено от ветиринарни лекари меню за хранене, за да са във върхова форма. :wink:
Обучението им е извършвано от професионални инструктури, които много добре знаят как да научат кучето какво да прави и какво да НЕ прави. В обучението не рядко им помагат и обучени вече животни. Всяка порода си има силни и слаби страни. Ролята на инструктура (стопанина, обучаващия) е да развие и вземе най-доброто от породата и конкретното животно.
Така е, но някои породи, имат потенциала да станат добри работни кучета.
Не от всяко дърво ставало свирка - нали така се казваше.
Иначе да, всяко куче може да лае, и да пази.
Но си мисля че за това, полиция, и др. ползват предимно Немската овчарка.
Заради работните им качества.
Пък и ме устройват - не са зиморничави, и имат инстинкта за пазене, на територия.
Боже, толкова човечен

изглежда светът,

щом наоколо няма

хора!
pitona33
Мнения: 88
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:09

Мнение от pitona33 »

nina
Здравей, и благодаря за поясненията.
Ами, не знам, но май имаше черна Немска овчарка.
Не знам, къде е селектирана като разновидност на породата.
А на снимките, кучетата не са ли Каракачанки или БОК?
:oops:
Аз по принцип не живея там, но всеки ден бия пътя до там...
Е сега зимата малко поразредих ходенето, но докато моите бяха малки кутрета, бях всеки ден там, даже и пренощувах за да ме познават и аз да имам контрол над тях, занимавал съм се със обучението им, поне за елементарни команди, и сега са на 8 месеца, големи и своенравни кучета, но все още имам контрол над тях.
Казвам това последното защото знаех от прочетеното тук и там, че са едри кучета и ще проявяват характер.
Но все пак имам и комшия които е неотлъчно там, когато не мога да отида.
Какво да ти кажа, упорито магаре съм, и никоя порода няма да ми се опре лесно, та било то и вълк.
Иначе за Каракачанките не знам много, въпреки че би трябвало все пак са наша порода.
Иначе кучетата от снимките са страхотни.
Боже, толкова човечен

изглежда светът,

щом наоколо няма

хора!
tatitosho
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юни 21, 2010 18:53
Местоположение: България, Варна

Мнение от tatitosho »

Здравей, Нина! Добре си го обучила този добродушко :D (гледам първата снимка)
Ако не можете да отделите достатъчно време за обучение на любимеца, по-добре не си правете експерименти. Едно куче с тегло 30 и повече килограми може да нанесе страшни поражения. Не случайно се обръща особено внимание на това какво НЕ трябва да прави едно куче. В едно от показните клипчета кучето посегна (ако съдя по реакцията, и ухапа) обучаващия. Това е недопустимо и предполагам, че е било обект на изследване защо се е случило. Дали е грешка в обучението или не е преценен правилно характера на кучето. Не искам да си мисля, че е съзнателно обучавано да държи до смърт или да се хвърля към жизнено важни органи.
А може и грешката да е вярна, някъде в клипчето видях надпис ISRAELDOGS :D
Въпреки това е гадно да обучиш или да не обучиш правилно убиец.
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Мнение от nina »

На Черната немска овчарка и казват още Канадски вълк. Което всъщност си е нормална немска овчарка, с черна космена покривка.
Да, снимките са на Каракачански кучета. Аз БОК дори не съм го споменала ;)
Когато каракачанските племена - номади са пасяли стадата си на територията на България са водили със себе си точно тези кучета. Както и първобитните каракачанска овца и каракачански кон. БОК е"модерна" селекция, на базата на Каракачанеца, но всъщност това не е типичното българско пастирско куче.
Това, което забравих да напиша е, че за разлика от другите големи породи, това куче не се нуждае от огромни количества храна. Овчарите са ги хранели с ярма и цвик от млякото на овцете.
За проявяването на характер - големината няма голямо значение. Всепризната е злобата на пинчара, като пример :)

Относно обучението на кучето се сещам еднин мой любим цитат от Стайнбек - "На Изток от Рая"
— Аз в кръвта много не вярвам — каза Самуел. — Дали човек ще открие в децата си добро или зло, то ще бъде само онова, което сам е посадил у тях, след като се пръкнат от майчината си утроба.

— Да, но от свиня състезателен кон не става.

— Не става, но затова пък можеш да отгледаш бързоходна свиня.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
pitona33
Мнения: 88
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:09

Мнение от pitona33 »

Значи, при мен не минават тия - контрол над което и да било куче - задължителен.
Наблюдавал съм кучетата, на моя комшия със черните Немски овчарки или както той им вика Канадски вълци, страхотен респект всяват във мен дори и вързани.
Но и при него нещата стоят горе долу като мен, и той не живее там, а тича от време на време, и кучетата не са му посегнали нито веднъж.
И са почти постоянно вързани, е извежда ги на разходки от време на време.
А на мен това ми стига - даже много злоба да имат.
При мен няма ниска ограда, няма как някое куче да излезе просто ей така и да нарани някого.
Ако ще нараняват някого, това ще е влезнал неканен гост на негова отговорност.
Спрямо крадците искам кръвожадни кучета, даже чист вълк бих си взел - дето се вика.
Боже, толкова човечен

изглежда светът,

щом наоколо няма

хора!
pitona33
Мнения: 88
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:09

Мнение от pitona33 »

nina написа:На Черната немска овчарка и казват още Канадски вълк. Което всъщност си е нормална немска овчарка, с черна космена покривка.
Да, снимките са на Каракачански кучета. Аз БОК дори не съм го споменала ;)
Когато каракачанските племена - номади са пасяли стадата си на територията на България са водили със себе си точно тези кучета. Както и първобитните каракачанска овца и каракачански кон. БОК е"модерна" селекция, на базата на Каракачанеца, но всъщност това не е типичното българско пастирско куче.
Това, което забравих да напиша е, че за разлика от другите големи породи, това куче не се нуждае от огромни количества храна. Овчарите са ги хранели с ярма и цвик от млякото на овцете.
За проявяването на характер - големината няма голямо значение. Всепризната е злобата на пинчара, като пример :)

Относно обучението на кучето се сещам еднин мой любим цитат от Стайнбек - "На Изток от Рая"
— Аз в кръвта много не вярвам — каза Самуел. — Дали човек ще открие в децата си добро или зло, то ще бъде само онова, което сам е посадил у тях, след като се пръкнат от майчината си утроба.

— Да, но от свиня състезателен кон не става.

— Не става, но затова пък можеш да отгледаш бързоходна свиня.
Значи това е което искам, Канадски вълк ( черна Немска овчарка )...
Но сега с тези пояснения за Каракачанката, може и такова да ми свърши работа.
Но проблема при тях май бях чел някъде, че няма едно с едно да си приличат - всъщност ако не е от човек които няма да те излъже, ще си купя хубав Каракачански мелез.
Това е притеснителното в нашенските породи.
Боже, толкова човечен

изглежда светът,

щом наоколо няма

хора!
tatitosho
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Юни 21, 2010 18:53
Местоположение: България, Варна

Мнение от tatitosho »

Относно заложеното в породата не разчитайте много на това. Преди две год. шурея (брата на жената) взе немец "от сой", малко изтърсака на котилото. Животинката поживя два месеца в моя гараж (между 3-ти и 5-ти месец) и след това замина при бабата (тъщата). Като го видях след три мес. (тогава беше вече на 8 мес.) и беше "изтърван".
Виждам го през 3-4 мес. и според приказките май само мене слуша. Слуша, слуша, колко да слуша :D Не питайте какво ми костваше да го науча на елементарни неща, като да не се катери по мен и да не ме влачи като парцал по улиците :D И с това си останахме.
Пълен добродушко. Лавне веднъж два и после само върти опашка и чака да го погалят. Е-е-е вечер двора е негов и вдига повече аларма.
Предпочитам така, вместо бабата да се изпокара със съседите, да се влачи по съдилища и да се налага да го приспиваме.
Не е само до породата. Зависи от характера на животното и много от обучението
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Мнение от nina »

pitona33 написа: Значи това е което искам, Канадски вълк ( черна Немска овчарка )...
Но сега с тези пояснения за Каракачанката, може и такова да ми свърши работа.
Но проблема при тях май бях чел някъде, че няма едно с едно да си приличат - всъщност ако не е от човек които няма да те излъже, ще си купя хубав Каракачански мелез.
Това е притеснителното в нашенските породи.
Израстнала съм с Каракачанки. Имам над 15 години в развъдник за такива кучета. Първоначално само развъждането им, с цел да се запази чиста породата, от хрумки на различни "кинолози", в опитите им да "подобрят" породата. В последствие съм наблюдавала и на практика работните качества на тези кучета в Пирин, където не липсват вълци, мечки и "готини" хора :roll:
Истина е, че всяко животно има свой характер и индивидуалност. Това са горди кучета и не можеш да ги научиш да ти носят пантофите. Но за това пък са истински и верни приятели и пазачи.

Относно истинският вълк.....повярвай ми, не е добра идея. Вълка от аватара ми съм го отгледала от 10 дневна възраст по специални методики и тн., за да се социализира. Т.е да свикне с хора и да не се плаши. Но вълка си е вълк.
Ето една негова снимка, по време на разходка
Изображение
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
А.НИКОЛОВ
Мнения: 376
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 8:14
Местоположение: HANIA-KRIT-GREECE
получил Браво: 1 път

Мнение от А.НИКОЛОВ »

някога имах вълк,прогледна в ръцете ми ,хранех го с биберон ,но дивото си е диво .За две години успя да стане страшилището на махалата и неможах да го опазя -застреляха го когато липсвах за седмица :evil: .10г имах боксер ,преди месец си ,,отиде'' и ще мине доста време да взема куче отново,по -добро куче не съм имал и виждал .Изключително добро с децата ,невероятен пазач,/за десет години съм му чул гласа 10 пъти /за гооолямо съжаление на крадците :D Засега кучето на комшията пази и мен просто неможе да го върже а се опитва постоянно :D идва в кущи ,хапва си и спи в къщи и задулжително проверява всеки които се приближава към сина ми Гръцка овчарка ,сбоенравно но невероятно умно куче което трябва да уважаваш за да те уважава и слуша но не бих казал че може да бъде подчинено 100% ,Чакам да роди за да си имам още един истински приятел а не само куче!!!!
А.НИКОЛОВ
Мнения: 376
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 8:14
Местоположение: HANIA-KRIT-GREECE
получил Браво: 1 път

Мнение от А.НИКОЛОВ »

каракачанска овчарка имаше брат ми и след трима човека в болницата и съдилища решението беше тежко но....Не позволяваше Никои да повиши тон на племенничката или на брат ми .Тези кучета не са за двор а в апартамент си е престъпление да ги вкарваме .Това свободно по дух къче и всеки опит за връзване е грешен и лоши последствия за кучето и нас .То е ОВЧАРКА !!!!!!
А.НИКОЛОВ
Мнения: 376
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 8:14
Местоположение: HANIA-KRIT-GREECE
получил Браво: 1 път

Мнение от А.НИКОЛОВ »

на едната снимка е ротваилер а на другата овчарка

Изображение
Изображение
pitona33
Мнения: 88
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:09

Мнение от pitona33 »

nina написа:
pitona33 написа: Значи това е което искам, Канадски вълк ( черна Немска овчарка )...
Но сега с тези пояснения за Каракачанката, може и такова да ми свърши работа.
Но проблема при тях май бях чел някъде, че няма едно с едно да си приличат - всъщност ако не е от човек които няма да те излъже, ще си купя хубав Каракачански мелез.
Това е притеснителното в нашенските породи.
Израстнала съм с Каракачанки. Имам над 15 години в развъдник за такива кучета. Първоначално само развъждането им, с цел да се запази чиста породата, от хрумки на различни "кинолози", в опитите им да "подобрят" породата. В последствие съм наблюдавала и на практика работните качества на тези кучета в Пирин, където не липсват вълци, мечки и "готини" хора :roll:
Истина е, че всяко животно има свой характер и индивидуалност. Това са горди кучета и не можеш да ги научиш да ти носят пантофите. Но за това пък са истински и верни приятели и пазачи.

Относно истинският вълк.....повярвай ми, не е добра идея. Вълка от аватара ми съм го отгледала от 10 дневна възраст по специални методики и тн., за да се социализира. Т.е да свикне с хора и да не се плаши. Но вълка си е вълк.
Ето една негова снимка, по време на разходка
Изображение
Да, за каракачанките ( истинските ) съм чувал само хубави неща, като работни качества в служба на човека.
Но закупени от теб на пример, не от всеки сеслки двор, в който се продават кученца от тази порода, има доста обяви - поразрових се малко.
И в крайна сметка, още не съм сигурен - мъжки каракачанец голям ли става или не?
Гледах снимки на огромни и здрави мъжки, но и на проскубани средни на ръст кучета, водещи се същата порода.
Леле, гледала си и вълк - харесвам ги като животни.
Не съм си и помислял че един вълк, ще лае като куче и ще охранява.
Но все пак 4/5 вълка, виещи под лунна светлина, си е респектиращо и същевремено красиво.
Бях гледал клипове на Аляски Маламут - и, как вият: приказка.
А един Маламут ръмжеше - настръхнах: точно като вълк.
Боже, толкова човечен

изглежда светът,

щом наоколо няма

хора!
pitona33
Мнения: 88
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 11:09

Мнение от pitona33 »

Гледайте клипа и кажете че не е, красавец....
Жалкото е че не стават за пазачи.
Но са красавци.

http://www.youtube.com/watch?v=pp3gIGgTTds

http://www.youtube.com/watch?v=MGaa0MAg ... re=related
Боже, толкова човечен

изглежда светът,

щом наоколо няма

хора!
Аватар
Steve G
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 8:27
Местоположение: Плевен
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от Steve G »

pitona33 написа: . . .
Миналата година изкарахме три дена на Дунав с ей-тоя симпатяга :

http://www.karakachan.org/forum/index.p ... ml#msg8616

На вторият ден даже ми даде да го пипна и да се снимам с него 8)
Човекът си е от Плевен и си ги отглежда.
Ако те интересува драсни едно ЛС
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”