По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Разправят, че не всичко било риболов.
Публикувай отговор
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Много са навързани нещата. Видрата и корморана са защитени видове. Речният рак, пъстървата...Но всички други видове риби, които са потенциална плячка на хищните видове - кучета ги яли. Проблемът не е, че видрите или кормораните са много, а че храната им е малко.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от babydoctor »

Ти най-добре знаеш как са навързани нещатапо хранителната верига...Долу под Кресна имаше много почти двуметрови змии с дебелината на ръката ми, сега са малко и гърчави...Имаше си и видри, и корморани, но и риба имаше - по разливите от колата се виждаха да блестят, наредени като в консерва...Тийнейджърите от Четирци надолу се забавляваха да си ловят риба, като се нареждаха в полукръг към брега, с джапане и крясъци юркаха рибата натам и с шепи я изхвърляха навън...Да не говорим, че като тръгнеше скобара по притоците да мръсти, селяните го трепеха с тояги, за да си хранят прасетата. И пак имаше - не ми беше проблем от 14.00 за два часа след работа да си хвана 3-4 по килограм. Не броя кефалите по 25-30 см. и същите мрени...Какво стана, не знам - и тогава имаше и харпунджии, и бомбаджии, и мрежари...И видри имаше, и корморани, и змии, и водни плъхове...Но и риба. Права си, храната е малко - копае се инертен материал, изпоизсякоха се дърветата по поречието, тук-там злато се добива, а и народът озверя, най-вече зиме търмъкчиите...Абе, в долния край я погребах Майчица Струма...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Iso »

Да споделя мнението си без да съм специалист биолог или да имам някакви систематични наблюдения върху правите речни раци и видрите.
Скоро гледах научно популярно предаване за видрите и норките и се изненадах, че видрите спомагат за увеличаване на рибните популации във водоемите които обитават. Беше обяснено, че видрите предпочитат да се хранят с риби за залавянето на които изразходват възможно най-малко енергия. Естествено това са болните и недъгави риби. По този начин видрите спомагат за естествения подбор и скоро се наблюдавало нарастване на рибните популации. Вероятно това е така, но се чудя дали това е валидно за всички водоеми или наблюденията са правени на големи и огромни за нашите мащаби водоеми.

Според мен изчезването или намаляването на речните раци се дължи най-вече на замърсяването на водите и на второ място човешката намеса при т.н. "Корекции" и "Почистване" на речните корита. След тези намеси се нарушават обитанията на всички речни организми в т.ч. и на тези служещи за храна на раците и собствените им обитания. Често пъти тези почиствания и корекции водят до намаляване на водата в реката в резултат на по-бърз отток, вливане на водите в подземни реки или по други причини. След което са необходими по няколко години за възстановяването на организмите и раците. Ако това е в комбинация с някой промишлен замърсител - мандра, дестилерия, вец, или др. годините на възстановяване се увеличават, а по някога може да няма изобщо възстановяване.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Мисля, че ще е правилно, ако прекръстим темата "По следите на овцИте" :D :D :D
И ви почвам веднага с овчите снимки :mrgreen:

Изображение

Изображение

Изображение

Мама Кутра и Мутрак нащрек.

Изображение

И докато кучетата пазят стадото, аз търсех хобити...

Изображение

...но вместо тях попаднах на....опаляя

Изображение

Изображение

Хайде, розова вечер. А аз да се захващам с компотите и бурканите :D

Изображение
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от babydoctor »

Не ги ли остави да пораснат, сърнелките?
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Точно на тези им се размина, защото вече си бях набрала една торба сърнелки и печурки :D
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от stancom »

Да сложиш сърнела в торба си е углавно престъпление :mrgreen: тази гъба е толкова нежна, че става на джваняк така :D
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Ееее, зависи как и колко сложиш.Аз не ги тъпча с крак, за да се съберат повече :lol: Толкова много гъби има тук тази година, че вече се чудя как да ги правя...Мариновах, суших, ядох, ядох, ядох.....Ако ги изпържа и ги стерилилизирам дали ще се получи?
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от naso »

По следите на козите :D )
Изображение
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от stancom »

nina написа:Ако ги изпържа и ги стерилилизирам дали ще се получи?
Става, за по лесно може дори да ги опечеш на фурна с малко зехтин . А след това като ги отвориш и им сложиш малко чесън си нямаш на идея какво мезе за ракия са :D
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от babydoctor »

Рецептата на Станко е страхотна. А стават и бланширани и стерилизирани, после можеш да ги правиш каквото си искаш.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

За вас не знам, аз открих сезона - ЗвЕзда :D :D :D

Изображение

Изображение

Изображение

Я да хапна малко....от къде ли пускаха млекцето?

Изображение

А тук Буря ми помага да търсим орехи :D

Изображение
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Буря и Барут!

Изображение
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”