Кутийка

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
nina
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 105 пъти

Re: Кутийка

Мнениеот nina » Пет Фев 23, 2018 10:14

Преди няколко дни я прочетох за първи път. Хареса ми.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!

Аватар
babydoctor
дал Браво: 25 пъти
получил Браво: 101 пъти

Мнениеот babydoctor » Пет Фев 23, 2018 11:28

За мен преди, а още повече сега като лекар много ми е било интересно разположението на духа, в което е бил, когато е писал това. Вуйчо ми в Лом имаше пълното издание - онова, със сините текстилни корици и всяко лято през ваканцията ги изчитах отново и отново...А след туй познай, че и "Скитникът" е писан от него...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???

Аватар
nina

Мнениеот nina » Пет Фев 23, 2018 14:04

- Колко си годишен, дядка? - попита той.
- Осемдесет и четири - отговори старикът. - Да, господине, осемдесет и четири, а съм по-пъргав от доста други!
- Сигурно добре си се вардил - подхвърли Дейлайт.
- Ами, вятър! Никога не съм безделничил. Пресякъл съм цялата страна с чифт волове и съм се бил с индианците в петдесет и първа, а по онова време бях вече женен и имах седем деца. Тогава бях на години, колкото си ти сега, или горе-долу толкова!
- Не е ли тежко да живееш сам?
Старикът премести ведрото в другата си ръка и се замисли.
- Зависи - дълбокомислено рече той. - Никога не съм се чувствал самотен, освен когато умря жената. Има хора, дето са самотни, когато са между много народ. Аз съм от тях. Тежко и притеснено ми е, когато отида във Фриско. Но вече не ходя, не, благодаря. Тук си ми е добре. В тая долина съм от петдесет и четвърта - след испанците аз съм един от първите заселници!

Джек Лондон
"Сияйна зора"
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!

Аватар
nina

Мнениеот nina » Пон Мар 26, 2018 10:48

"...Имаше жива музика. Свиреха едни махленски бездария, но за сметка на това звука беше силен, като на селска новобранска. Единият се дереше здраво по микрофона, а другите трима свиреха леко прегърбени и се споглеждаха усмихнати. Около мен пичовете вече ги ругаеха, замерваха ги с капачки от бира и празни цигарени кутии. Двамата бяха интегрирани роми, те най-българееха и се мешаха с хората - контактни и кухи, разправяха плоски вицове и ръсеха самочувствие на рок звезди. Ей, поне за имитатори да ставаха, да не говорим за авторски парчета. Опитах се да не ги чувам, но това май само жените го могат - да си тактуват и да се чекнат, без да разбират нищо от музика, важното е гюрюлтията и да за "забавни" момчетата. Тези пред мен вече не ги свърташе. Псуваха ги и дюдюкаха, изнервени от "величията" на сцената. Единият от музикантите се опита да направи контакт с публиката и изръси такава простотия, че направо изтрезнях."

Светлин Стоев
"Подземни небеса"

Аватар
nina

Мнениеот nina » Пон Май 21, 2018 19:07

Чудно нещо е животът. Много съм мислил за него, дълго съм премислял, но от ден на ден, вместо да го разбера, вижда ми се по-непонятен. Защо е тая жажда за живот? Той е игра, от която никой не излиза победител. Да живееш, значи тежко да се трудиш и да страдаш, докато те издебне и ти натежи старостта, и тогава отпускаш ръце върху студената пепел от угасналите огньове. Трудно е да живееш. Детето се ражда с мъка, старецът с мъка изпуска последния си дъх и всичките ни дни са изпълнени със скърби и грижи: и все пак човекът отива към отворените обятия на смъртта без желание, спъва се, пада, озърта се назад и се бори до сетно издихание. А смъртта е добра. Само животът и всичко свързано с живота причинява страдания. Въпреки това ние обичаме живота и мразим смъртта! Това е много чудно.

Джек Лондон
"Мъжеството на жената"

Аватар
naso
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 72 пъти

Мнениеот naso » Чет Май 24, 2018 9:08

Поздравявам всички с празника на просветата 24 май!
"Настане вечер, месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен.
Гора зашуми, вятър повее,
Балканът пее хайдушка песен!"
Христо Ботев
Изписано със златни букви върху вратата на поезията в Париж.

Аватар
babydoctor
дал Браво: 25 пъти
получил Браво: 101 пъти

Мнениеот babydoctor » Чет Май 24, 2018 18:12

:D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???