Малко помощ за резервна гума

Разправят, че не всичко било риболов.
DobreFF
Мнения: 2151
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:17

Малко помощ за резервна гума

Мнение от DobreFF »

Здравейте, колеги! Въпросът ми е към тези, които разбират повече от автомобилни гуми. Карам Опел Вектра Б, като гумите ми се 15 цола. Случайно забелязах, че резервната ми гума в багажника, с която съм купил колата, е 14 цола. Чух противоречиви мнения - мога ли да я използвам като резервна все пак чисто технически, ще пасне ли, ако останалите гуми за 15 цола?
Решил съм да си купя от тесните гумички, тип патерица - въпросът ми е кои параметри ми е важно да гледам - освен цолажа и броя на дупките на джантата, важен ли е и диаметърът на вътрешния отвор?
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от Коце »

Абе не е добре да слагаш друг размер.
Иначе гумата има: 1. широчина 2. височина 3. цолаж
Примерно 175/70/15. Джантите също имат размери за дупките - пише го на самата джанта.
В книжката на автомобила пише точно кой размер е за твоята кола. Ако нямаш, си свали от интернета!
Последно промяна от Коце на Пон Сеп 16, 2013 15:52, променено общо 1 път.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
DobreFF
Мнения: 2151
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:17

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от DobreFF »

Конкретно - мога ли да си купя "патерица" с показатели 15 цола, междуболтово 4х100 и централен отвор 57, при положение, че моите гуми са 4х100, но централния отвор е 56,5?
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от Коце »

Отиваш с колата пред магазина, сваляш гумата, слагаш катерицата и ако стане купуваш!
Но размерът на гумата на катерицата пак трябва да е съобразен с размера на останалите гуми.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
ангел иванов
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 8:23
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 1 път

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от ангел иванов »

Можеш да си сложиш фолксвагенова патерица,понеже такава описваш,нищо че отвора и е малко по голям.За размера не се притеснявай,употребата и дори и при слагане отпред е ограничена,от мястото на повредата на гумата,до близкия гумаджия,като мен.Но да,трябва да е 15 цола,защото спирачните ти дискове може да не позволят използването на 14 цолова такава.Ако е така,и в момента нямаш резервна гума.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от Iso »

Чудя се защо ти е патерица. Купи си една нормална тенекиена джанта, остави една по-запазена стара гума за резерва и си гледай кефа. Сигурен съм, че тенекиената джанта ще е по-евтина от една патерица. Джанта втора ръка разбира се.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от RUNNING WILD »

14 цола е вариант в крайна необходимост,влез в форумите опелските и вземи една джанта железерка и една гума 195/65/15 това ти е размера,което значи че 38.1 см ти е джантата а 195 ти е широчината на стъпката на гумата а 65 това не са сантиметри а проценти от височината на борда спрямо стъпката,с 14 цола щи стане ниска колата натоварваш лагери и главини и ще те тегли като караш на тая страна дето е 14ската,другото което е си прави сметка за болтовете защото алуминиевите и железните джанти са с различно ЕТ и ако си с алуминки с ет 30 примерно ако сложиш желязна може да е по-прибрана на вътре с ЕТ 48 и да ти опрат болтовете при навиване в дисковете и си оставаш там на място,та виж дължината на болтовете също.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от Коце »

Те у картинки

Изображение

Изображение

Изображение
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от чичо Док »

Имам останала неизползвана оригинална резервна гума с джантата (патерица) от пасат Б3, мисля че е 14 цола. Който му трябва да се обади 0888 320 485.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
ninja
Мнения: 1636
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 20:35
Местоположение: Перник/София
получил Браво: 1 път

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от ninja »

DobreFF написа:Конкретно - мога ли да си купя "патерица" с показатели 15 цола, междуболтово 4х100 и централен отвор 57, при положение, че моите гуми са 4х100, но централния отвор е 56,5?
Конкретно - можеш.
Колкото си по-невеж, толкова по-лесно обясняваш неща, от които нямаш понятие.

LZ1AWR
Аватар
keymaker
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 8:47
Местоположение: sofia
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти

Re: Малко помощ за резервна гума

Мнение от keymaker »

Ако не си открил имам от опел 3 бр.15" 4х100 не са слагани или ако са сагани е само веднъж (по конусите боята не е охлузена) за 40лв.ще ти я дам.
п.с.
имам гумаджийница ,не съм некой гепач дето бръмчи по багажниците вечер.
0879 314 337 Иван
Вулканизаторски,Авто и ключарски услуги 0879 314 337 гуми-нови и употребявани
Професионално озеленяване. Поливни системи "rain bird "
Ремонт и поддръжка на градинска техника.
GPS: 42 40'55.95"N 23 34'10.93"E
0879 314 337
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”